Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
42851113 2602160166464441 4090569334231924736 o 1 42851113 2602160166464441 4090569334231924736 o 1

Технології

“Скоро збудуємо цілий завод”: як український винахід напуває дубайців водою з повітря

Опубліковано

Smart Oasis – інноваційний колодязь, що конденсує воду з повітря для виснажених від спраги відвідувачів дубайського інноваційного парку та освіжає їх з допомогою технології холодного туману. Це – перший крок до будівництва заводу з видобутку води просто з повітря. І це – винахід, який, за словами його винахідника Олексія Приходька, може вирішити проблему дефіциту питної води: не тільки для жителів Дубаї, а у перспективі для цілого світу.

Арабські дедлайни: два місяці замість

Конструкторське бюро IDA (Innovation Development Agency) Олексій Приходько заснував 4 роки тому. Реєстрував її у США, аби мати вихід на краудфандингову платформу Kickstarter для підтримки свого першого проекту – “розумного” магнітного тримача . Тоді команді вдалось зібрати на платформі 125 тис доларів.

Читайте також: У Запоріжжі на стоках із заводів запустили міні-ГЕС

Smart Oasis починався з ідеї промислового заводу по видобутку води з повітря.  

Але для початку у муніципалітеті Дубаї нам запропонували створити тестовий варіант атмосферного генератора води (прилад, що виробляє питну воду з навколишнього повітря – авт.), і так почалась розробка “розумної оази”, – каже винахідник.

Поки у інноваційному парку Al Mamzar встановлені дві “розумних” оази

Бетонна конструкція, декорована живим мохом – так виглядав перший дизайн Smart Oasis. З цією концепцією винахідники потрапили у проект смарт-парку Al Mamzar. Але підписання контракту з дубайським мунципалітетом зайняло два місяці через Рамадан (дев’ятий і найурочистіший місяць мусульманського календаря, протягом якого віряни тримають суворий піст – авт.).

Фактично, 24 липня після підписання контракту нам озвучили, що в кінці вересня дві оази вже повинні бути встановлені, адже вони беруть участь в серйозній номінації державної нагороди ОАЕ, – розповідає Олексій Приходько.

Два місяці на те, аби відлити бетонні форми для “розумної” оази, встановити її і затестити роботу? Команда IDA зрозуміла, що у нові терміни не вкладається і вирішила невідкладно міняти концепцію. Від бетону довелося відмовитися, тому що це і час, і додаткова вага при авіаперевезеннях. Тому конструкцію робили переважно з металу.

Олексій Приходько тестить перший встановлений Smart Oasis

“На функціональність це не вплинуло, ми навпаки ще розширили можливості конструкції: додали регулювання температур, збільшили потужність системи з 20 літрів до 200 літрів (при необхідній подачі електроенергії), збільшили розміри даху і розміри самої колони, замість моху посадили близько 600 місцевих чагарників – “слонового” дерева, які благополучно зеленіють завдяки автоматичній системі поливу”.

Вода з повітря: як це працює

У основі Smart Oasis – атмосферний генератор, який працює так: повітря проходить через фільтри і потрапляє у конденсатор, де охолоджується до точки роси. У цей момент пар у конденсаторі перетворюється на воду. Перш ніж потрапити у бак, вона проходить систему фільтрів.

Читайте також: Україна спільно з Туреччиною будуватиме Канівську ГАЕС

Ми налаштовані на те, аби за допомогою таких конструкцій довести що децентралізація чистої води – це наше майбутнє.

Це означає, що фактично користувач не прив’язаний ні до яких мереж. Він прийняв рішення, що йому потрібна вода та одразу міг отримати цю воду – швидко та зручно, як пояснює Олексій Приходько.

Фото з Фейсбуку Олексія Приходька

Технорішення 1. Автоматичне очищення сонячних панелей. Щоночі кілька разів панелі поливаються дистильованою водою, яка змиває пил з їх поверхні, не залишаючи по собі розводів. Очищення важливе для того, щоб сонячні панелі виробляли максимальний обсяг енергії.

Технорішення 2. Система мінералізації води у Smart Oasis згідно з вимогами Дубаї.

Технорішення 3. Автоматична система поливу рослин: 600 кущів, поливаються 8 разів протягом доби. Вони ростуть в спеціальному матеріалі, в якому коріння рослин “дихає”. Таким чином команда IDA намагалась показати, що, забезпечивши сприятливі умови, можна озеленити будь-які поверхні.

Технорішення 4. “Холодний” туман, який на сьогодні використовується у конструкції для охолодження перехожих, що потерпають від спеки. Працює це так: людина натискає на спеціальну кнопку і її огортає прохолодне вологе повітря. Це рішення надалі планують використовувати для теплиць, які будуть поливатися за технологією аеропонного методу (вирощування рослин без використання ґрунту у повітряному середовищі – авт. ).

Smart Oasis та екологічні ризики

Екологічних ризиків для навколишнього середовища у винаході нема, зауважує конструктор Олексій Приходько. Натомість у технології опріснення морської води, яку Smart Oasis покликаний замінити у майбутньому, – їх безліч. Через опріснення країни з посушливим кліматом і виходом до моря чи океану зараз здобувають собі питну і технічну воду для своїх потреб.

Читайте також: “Нібулон” збудує потужний річковий термінал на Запоріжжі

Окрім того, розповідає Олексій, при опрісненні води назад у океан зливається концентрований, доволі гарячий розсіл, який за щільністю і вмістом солей значно концентрованіший за морську воду. Тому вміст солі у океані набагато перевищує допустимі норми.

Зараз “розумні”оази налаштовані на видобуток води з повітря у Дубаї. Але насправді можуть працювати де завгодно

Це означає, що в місці зливу солевого розчину поступово підвищується температура води і вимирає місцева флора та фауна.

“Розумна” оаза – це волога в навколишньому повітрі, яка перетворюється на воду. Повітря перемішується набагато швидше, ніж океанська вода, каже Олексій Приходько. А тому які б обсяги води не “здобувались”  з повітря, це не буде позначатись на навколишньому середовищі.

“Ми адаптували систему генерації води у Smart Oasis конкретно під Дубаї. Але насправді конструкція може ефективно працювати де завгодно. Зараз ми орієнтуємося на спекотні країни, бо саме вони наразі страждають від нестачі чистої води. Але за дослідженням ООН та поважних світових видань, до 2030 року більше половини населення планети за чисельністю можуть відчути цей дефіцит. У тому числі ця проблема неминуче торкнеться і України”.

У планах – завод із добування “повітряної” води

Вартість одного такого винаходу – 40 тисяч доларів, але конструктори IDA зараз шукають способи її здешевити.

Наразі дві “розумні” оази вже встановлені у дубайському смарт-парку Al Mamzar.

Читайте далі: Український винахід: міні-електростанція, яка врятує річки і замінить Дністровську ГЕС

Але далі – більше: у червні представники компанії IDA летять у Дубаї для обговорення, скільки ще таких конструкцій буде встановлено у Об’єднаних Арабських Еміратах.


Ідея заводу з виробництва води з повітря – у подальших планах IDA. А поки що вони працюють над тим, аби здешевити вартість води, яку виробляє конструкція

“Хочемо, щоб при тих же витратах наша конструкція виробляла в 10 разів більше води. Для цього ми йдемо паралельно за двома напрямками: участь в грантах і акселераторах та продаж спрощених конструкції вартістю близько 15 тисяч доларів”.

Коментарі

Технології

За два дні продали понад мільйон копій гри «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля»

Опубліковано

Українська гра «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» за перші два дні після релізу продалася тиражем у мільйон копій. А ще більше користувачів приєдналися до пригод у Зоні через Game Pass.

Про це повідомляють розробники.

Команда розробників з гумором прокоментувала шалений наплив гравців:

«Не дивно, що в Зоні трохи тісно».

Популярність гри перевершила всі очікування, перетворивши її на головний хіт осені.

Читати також: Monobank випустив нові обкладинки на картки у дусі «S.T.A.L.K.E.R. 2» (ФОТО)

Перевантаження інтернету

Ажіотаж довкола «S.T.A.L.K.E.R. 2» позначився навіть на інфраструктурі — українські провайдери Triolan і «Ланет» повідомляли про тимчасове зниження швидкості інтернету через масові завантаження гри.

«S.T.A.L.K.E.R. 2 видав потужність понад 9000 і розковбасив Інтернет на 6 годин», — пожартував директор провайдера «Ланет» Маріан Івасюк.

Нагадаємо, що українську гру «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» присвятили захисникам України.

Фото обкладинки: гра «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля».

Коментарі

Читати далі

Технології

Українські розробники створили дрон вертикального зльоту та посадки

Опубліковано

Компанія Buntar Aerospace презентувала новий розвідувальний дрон вертикального зльоту та посадки Buntar-1. Розробка створена спеціально для роботи в умовах сучасного бою, враховуючи реальні потреби військових.

Про це повідомляє Міністерство цифрової трансформації.

Про нову розробку

Buntar-1 призначений для розвідки в реальному часі, наведення, коригування вогню ствольної та реактивної артилерії, а також фіксації наслідків ураження. Його тестували на Харківському напрямку, де аеророзвідники відзначили якість передачі відео без затримок та стабільність зв’язку, навіть під дією ворожих РЕБ-систем.

Дрон обладнаний унікальним програмним забезпеченням, яке автоматизує роботу екіпажу та підвищує ситуативну обізнаність. Радіус дії Buntar-1 складає близько 50 кілометрів, а його опанування досвідченими операторами займає всього три доби.

Відео: Міністерство цифрової трансформації

Читати також: В Україні протестували новітню систему для розмінування з ШІ: як вона працює

Деталі

Один із творців дрона є бійцем Сил безпеки й оборони, тож Buntar-1 розробляли з урахуванням бойового досвіду. Завдяки цьому інженери змогли створити систему зв’язку, яка працює навіть в умовах активної протидії РЕБ.

Компанія вже працює над вдосконаленням. У новій версії, Buntar-3, очікується збільшення часу перебування у повітрі до трьох годин, що розширить можливості безпілотника.

Нагадаємо, що Сили оборони отримають всюдихід-амфібію для роботи в екстремальних умовах (ФОТО).

Фото обкладинки: скріншот з відео Міністерства цифрової трансформації.

Коментарі

Читати далі

Технології

В Україні протестували новітню систему для розмінування з ШІ: як вона працює

Опубліковано

На Харківщині випробували спеціальні сенсори для виявлення мін. Сапери можуть використовувати цю технологію, аби знаходити небезпечні предмети на відстані.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки Україні.

Особливості нової системи

Завдяки новій техніці сапери зможуть знаходити металеві та неметалеві міни. Також обладнання здатне виявляти і протитанкові міни під шаром ґрунту. Як зазначили у відомстві, цього разу тестували покращену версію системи, у якій додали більше функцій ШІ.

Під час випробувань фахівці продемонстрували новітню систему, котра має таке обладнання:

  • магнітометр;
  • георадар;
  • інфрачервону та оптичну камери, котрі працюють на основі штучного інтелекту.

Читайте також: Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Як проходили випробування

Демонстрацію відвідали чотири українські компанії: UADamage, «Поступ», Ailand Systems та Transient Technologies. Захід організували за ініціативи Міністерства економіки України, Харківської обласної військової адміністрації, Центру координації протимінної діяльності при ХОВА та Програми розвитку ООН.

«Подібні тестування дуже важливі для того, щоб зібрати достатню базу для підтвердження ефективності технології. А вже потім на цій основі будуть напрацьовані стандартні операційні процедури, які дозволять інтегрувати інноваційні технології в процес гуманітарного розмінування. Це дозволить більш масово застосовувати методи дистанційного виявлення вибухонебезпечних предметів», — сказала проєктна менеджерка з інновацій Команди підтримки протимінної діяльності при Мінекономіки України Катерина Дрозд.

Нагадаємо, що українські компанії об’єднуються задля гуманітарного розмінування.

Фото обкладинки ілюстративне: фейсбук-сторінка UADamage

Коментарі

Читати далі