Економіка і бізнес
Нічого не встигаєте? Бізнес-тренер про 6 звичок, що допоможуть стати організованим
Спланувати свій день, а потім у якийсь момент зрозуміти – не вкладаєтесь у графік, не встигаєте зробити якусь із справ. На якому етапі вас затягнули соцмережі або другорядні справи? Чому не виходить так, щоб раз – і ідеально виконувати заплановані справи?
Для цього є безліч причин, але головна – відсутність енергії, ділиться досвідом із “ШоТам?” бізнес-тренер Ваче Давтян.
Ваче Давтян
власник компаній «Промкабель-Електрика», «Пан-Електро», «Школа розвитку лідерів Leaderway»
Прихильник теорії дикого начала в людині. Згідно неї частина нашої свідомості вважає, що ми досі живемо в дикій природі і потрібно боротись за виживання. Ця умовна “мавпа” всередині нас страх як не любить стратегічно важливих чи важких завдань. Людина може сказати “ні” мавпі всередині – але тільки у разі, якщо має достатньо енергії (або інакше – сили волі)
Секрет прокрастинації – у тваринному началі
Я прихильник теорії еволюції і вважаю, що людина походить від мавпи.
Тонка кора головного мозку – ті 4% від загального його об’єму у людини утворилась нещодавно за мірками еволюції. Якщо-по простому, це те, що й робить нас людьми. А друга частина мозку – 96% – це наше тваринне начало, ті інстинкти, які дістались нам від диких пращурів. Я називаю цю частину нашої свідомості “мавпочка”.
Читайте також: 9 безкоштовних онлайн-курсів для бізнесменів-початківців: від бізнес-плану до експорту
Тайм-менеджмент, планування, розподілення завдань на важливі і не дуже – це прерогатива тонкої кори мозку.
Але під час планування включається ця умовна “мавпочка”, яка починає створювати хаос, заважаючи концентрації на справді важливих для сучасної людини речах.
“Давай останній раз нажеремося на ніч, давай в останній раз зайдемо в фейсбук на 5 хвилин”, – впізнаєте? Це голос вашого тваринного начала.
Зрозуміло, до чого це призводить? Так ми відкладаємо на потім важливі стратегічні завдання, іншими словами, прокрастинуємо.
У мене так було шість років тому, я тоді відновлювався після повного вигоряння. Від природи маю подвійний енергетичний бак – і от використав його повністю на якісь другорядні завдання.
Я був абсолютно непрацездатним, виснажився. До такого призвело невміння управляти енергією.
Шість років тому я знайшов вирішення, перечитавши багато бізнес-літератури.
Виявляється, кожна позитивна звичка дає людині можливість підняти рівень енергії, а чим більше рівень енергії – тим більше ймовірності, що ти втілиш задумане.
Шість звичок, які допоможуть вам у плануванні
Нещодавно проводив тренінг для компанії “ТЕРРАСОФТ”, і розповідав, що за останні 6 років набув 36 корисних звичок.
Проводячи тренінги, я визначив для себе список більш-менш універсальних звичок, які допоможуть стати усвідомленим при витрачанні свого часу та сил.
Читайте також: П’ять українських бізнес-шкіл, де вас навчать вести бізнес з нуля
Перед тим, як взятись до роботи над собою, врахуйте, що запроваджувати можна тільки одну звичку за один раз. Час “засвоєння” залежить від складності звички – як правило, він триває від 2 місяців.
1) Медитація
Цю звичку я вважаю найголовнішою для людей з розвинутими лідерськими якостями – як тривожних істот, яким необхідно іноді відпочивати від потреби бути всюди першими. Медитація дає можливість керувати своїми інстинктами.
2) Спорт
Не обов’язково для цього бігти у спортзал. Наприклад, я користуюсь додатком “7 хвилин тренування”. Усього 13 вправ по 30 секунд кожна – і цього достатньо, аби відчувати себе бадьорим протягом дня.
3) “Ранок без гаджетів”
У мене він триває до одинадцятої ранку. У цей час я намагаюсь не заходити в соцмережі, не перевіряти електронну пошту та месенджери.
Помічаю, до речі, що якщо не відповідаю на повідомлення протягом 2-3 годин, 90% проблем, з якими до мене звертаються, вирішуються самі по собі.
4) “Золота година”
Раз на день оберіть для себе годину, коли зможете присвятити себе лише стратегічним завданням – тим, які можуть вивести вас на новий рівень. У цей час не відволікайтесь ні на що, окрім них. Це реально працює: коли я у власній компанії ввів “золоту годину”, менеджери цілу годину раз в день не відволікатись ні на що, окрім пошуку нових клієнтів. Через місяць рівень продажів у компанії виріс на 30% – а це був кризовий 2014 рік.
5) 15-хвилинні перерви після кожної години роботи
Читайте також: Психологія успіху: 9 порад для бізнесмена-початківця
6) Прочитайте 3 топ-книги про тайм-менеджмент
Раджу дізнаватись більше про механізм появи звичок – через, наприклад, книжки про тайм-менеджмент. Мені допомогли три книги, які стали для мене настільними. Це “Сила воли” від стенфордської професорки Келлі Макгонігалл, “Життя на повну потужність” від Джима Лоера та Тоні Шварца – якраз про те, що управління енергією – ключ до високої ефективності та щастя. І остання – “Як привести справи в порядок”(Getting Things Done) – чи не найпопулярніша книга з особистої ефективності, яка в свій час допомогла і мені.
Економіка і бізнес
Новий залізничний пункт пропуску запрацював на станції Мостиська ІІ, що розташована на Львівщині поблизу українсько-польського кордону.
Про це повідомили в УЗ.
«Продовжуємо пришвидшувати рух України до ЄС. Для цього розбудовуємо та вдосконалюємо нашу прикордонну інфраструктуру. Завдяки перенесенню пункту прикордонного огляду поїздів на станцію Мостиська ІІ ми зможемо вдвічі збільшити пропускні можливості цього напрямку. Так, якщо раніше тут на добу могли оглянути шість вантажних поїздів, то тепер до 15», — розповів голова правління АТ «Укрзалізниця» Олександр Перцовський.
Читайте також: В Україні запустили перший сервіс для перевірки та сплати штрафів за паркування
У межах проєкту залізничники встановили:
- чотири вежі для огляду рухомого складу працівниками прикордонної служби України;
- два блоки-модулі для працівників прикордонного контролю;
- чотири вольєри для службових собак;
- систему відеоспостереження з 30 камерами;
- покриття Wi-Fi.
Проєкт реалізували завдяки паритетному співфінансуванню Connecting Europe Facility та Європейського інвестиційного банку. У межах цієї програми оновлюють залізничну інфраструктуру та оптимізують роботу пунктів пропуску через кордон.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» отримала першу партію французьких рейок: де їх використають.
Фото обкладинки: Pixabay
Економіка і бізнес
У каталозі можна знайти місця з необхідною інфраструктурою для підприємств, а також умови та можливості для бізнесу.
Про це повідомили у Міністерстві економіки України.
Що додали в каталог
Міністерство опублікувало корисну інформацію, зокрема про:
- спеціалізацію індустріальних парків: від машинобудування до легкої промисловості;
- інфраструктуру: відомості про наявність комунікацій, транспортних розв’язок та підключень;
- пільги та стимули: інформація про податкові та інвестиційні пільги для резидентів;
- розташування та площу: детальний опис кожної локації з мапами.
«Попри всі виклики Україна створює сприятливі умови для інвесторів. Уже зареєстровано 100 індустріальних парків у різних регіонах. 13 заявників отримали фінансування на ескроу-рахунки на суму 925,05 мільйона гривень. Учасники індустріальних парків мають можливість скористатися пільгами: звільнення від ПДВ на імпорт обладнання, десятирічне звільнення від податку на прибуток за умови реінвестування, а також знижені ставки на землю та нерухомість», — зазначила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Оновлений каталог можна переглянути за посиланням.
Нагадаємо, що в Миронівці з’явився новий індустріальний парк — сотий в Україні.
Також ми писали, що індустріальний парк у Бучі отримав рекордний грант у 150 мільйонів гривень.
Фото обкладинки: Unsplash
Економіка і бізнес
Кілька років тому Юлія Павлишина з Кременчука вирішила пройти навчання з підприємництва від місцевої громадської організації, аби вдосконалити роботу своєї творчої майстерні. Ці курси так надихнули жінку, що незабаром вона й сама приєдналася до ГО «Інша жінка» та почала читати лекції про бізнес.
«Зараз наші зусилля найбільше спрямовані на те, аби залучити жінок в економіку. Ми пропонуємо їм опанувати ремесло, яке допоможе виживати тут і зараз та заробляти кошти. Так ми не лише даємо їм нову професію, але й змінюємо їхні життя», — каже засновниця ГО «Інша жінка» Юлія Цибульська.
Як організація допомагає жінкам Кременчуцької громади реалізуватися, розповідає ШоТам.
Юлія Павлишина
членкиня ГО «Інша жінка», керівниця творчої майстерні «Еко Стиль».
Долучилася до організації після бізнес-інкубатора
Велику частину мого життя займає робота у творчій майстерні, яку я сама відкрила у 2015 році. Там ми створюємо сувеніри, які постачаємо в Карпати, подарунки для дітей, органайзери для нагород і багато інших крафтових виробів.
За освітою я економістка, проте вже 5 років є громадською активісткою. Починала з того, що була учасницею бізнес-інкубатора для підтримки бізнесу в Кременчуці від організації «Інша жінка». Мені настільки сподобалося навчання та ці люди, що згодом я стала однією з них.
Юлія Павлишина з іншими учасницями організації на заході до Дня Європи «Разом Діємо Фест». Фото з соцмереж організації
Це дуже цікава робота: хтось із членкинь може подати ідею, а всі інші доєднуються та допомагають з організацією. Одним з останніх проєктів у Кременчуці, до якого я була особисто залучена, було створення кімнати розвитку мами й дитини. Ми її облаштували, закупили меблі, іграшки, створили вивіску. А ще мене дуже вразив фестиваль до Дня Європи в Києві, де ми презентували нашу роботу.
Навчалася сама, а тепер навчає інших
Зараз я стала менторкою для інших жінок у проєкті Garage48. Протягом пів року жінки навчаються того, як створити власну справу. Я ж є запрошеною спікеркою від «Іншої жінки» та водночас менторкою для тих, хто хоче займатися своїм бізнесом.
Своїм студенткам розповідаю про аналіз ринку, конкурентів і свій власний досвід перемог та невдач у створенні майстерні. А ще я проводжу воркшопи та відповідаю на питання.
Юлія Павлишина після однієї з лекції. Фото з соцмереж Юлії
Для мене дуже важливе спілкування з жінками, які так само як я, хочуть щось змінювати та на щось впливати. У нас зібралися сильні особистості, які надихають одна одну та готові пожертвувати свій час, аби допомогти іншим.
Я планую створити власну навчальну програму, а не просто бути запрошеною спікеркою, та ділитися досвідом підприємництва — від ідеї створити власний бізнес до того, як зберегти його навіть у складні часи.
Юлія Цибульська
засновниця ГО «Інша жінка», підприємиця й активістка
За шість років до організації долучилися 600 жінок
«Інша жінка» виникла у 2018 році з моєї власної потреби. Я завжди хотіла реалізуватися в професії, створити власну справу, бути впливовою та мати гарний заробіток. Я дуже наполеглива, коли хочу чогось досягти, але й часто зустрічалася з перепонами, — наприклад, з поділом на «чоловічі» та «жіночі» професії або ж нерівною оплатою праці.
Тому вже шість років ми з однодумицями захищаємо жінок і їхні права. Ми не просто надаємо допомогу в якійсь конкретній ситуації, а намагаємося змінити їхні життя на краще. Серед перших наших заходів були розмови з жінками, які досягли певного успіху в якійсь сфері, аби вони поділилися своїм шляхом.
Захід від ГО «Інша жінка», присвячений розвитку в інстаграмі. Фото з соцмереж організації
Щирість і відкритість дуже зближує, тому на наших зустрічах часто багато сліз. У нас була членкиня, яка мала онкологію, а чоловік відвернувся від неї та вимагав розлучення. І от вона ділилася, як переживала це та ще й створила свій бізнес. Вона змогла дати мотивацію для інших, тому ми заохочуємо менторство, бо підтримка та час однієї жінки можуть бути дуже вагомими для навичок іншої.
Зараз в організації «Інша жінка» понад 600 членкинь. Ми маємо 10 офісів в Україні та ще один в Естонії. Проблеми скрізь схожі, незалежно від місця проживання, — жінки хочуть працювати, створювати бізнеси, але не мають на це коштів, часу або доглядають за маленькими дітьми чи літніми родичами.
Ми є однією з перших організацій в Україні, яка надавала жінкам кошти на стартапи. На тому першому навчанні в нас було 25 жінок, і 80% з них відкрили ФОПи. Я часто жартую, що ми конкуренти центру зайнятості, бо стимулюємо жінок іти в підприємництво.
Активісти не можуть бути ефективними без співпраці з владою
Ми розуміємо, що підтримка потрібна жінкам, які не лише хочуть створити власну справу, але й намагаються зберегти вже наявну. Не всі можуть утримати бізнес на плаву, особливо в час повномасштабної війни, тому ми намагаємося допомогти коштами, знаннями чи порадами.
Зараз підприємництво — не лише про ризик, як було завжди, але й про нові виклики та обмеження: роботу без світла, клієнтів без коштів тощо. А ще ми звертаємо увагу на ментальне здоров’я підприємиць, адже це зараз також вкрай важливо.
Юлія Павлишина під час роботи. Фото: ШоТам
Вважаємо, що громадські активісти не можуть бути ефективними без співпраці з владою. Коли ми підтримуємо якісь ініціативи, то намагаємося запровадити системний підхід — не хочемо, щоб проєкти припиняли свою історію після того, як у них закінчуються кошти від донорів.
Місцева влада Кременчуцької громади та державні установи завжди намагаються нас підтримувати. Наприклад, у співпраці з Кременчуцьким професійним ліцеєм ми вже змогли підготувати 12 швачок. Щотижня в Кременчуці ми проводимо для жінок лекції, як от про важливість сну. А також виділяємо одноразову гуманітарну допомогу переселенкам, матерям-одиначкам та малозабезпеченим сім’ям.
Активістки ГО «Інша жінка» створили у Кременчуку дитячий центр. Фото: ШоТам
Тому наші членкині беруть участь у роботі рад різних рівнів — дорадчих рад при місцевій владі, рад з підтримки ВПО, з відбудови. Саме «Інша жінка» ініціювала на Полтавщині резолюцію Ради Безпеки ООН «Жінки, мир, безпека» — документ про залучення жінок до миробудови та боротьбу проти гендерно зумовленого насильства.
Також ми співпрацюємо з поліцією, наприклад, створили онлайн-платформу швидкої допомоги в один клік «Досить!». Ця програма у нас працює в Кременчуцькому, Полтавському, Миргородському та Лубенському районах. Жінка може звернутися, щоб вирішити юридичні проблеми, отримати психологічну консультацію чи знайти житло.
Навчаємо ремесел, які допомагають виживати та забезпечувати себе
Проте зараз наші зусилля найбільше спрямовані на те, аби залучити жінок в економіку. Через повномасштабну війну наша країна проживає демографічну кризу, багато людей воюють, хтось не має можливості працювати.
Тому ми допомагаємо жінкам відкривати й утримувати бізнеси, проходити через перешкоди. А ще ми навчаємо їх стереотипно «чоловічих» професій, як-от слюсарства. Також проводимо навчання для швачок, перукарок, манікюрниць і забезпечуємо наборами інструментів для роботи.
Читайте також: Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях
Жінки з Кременчука навчаються швейної справи в ГО «Інша жінка». Фото з соцмереж організації
Наші навчання в Кременчуцькій громаді часто відвідують переселенки, які втратили дім, але не мають часу опановувати новий фах десь у навчальному закладі, або жінки, які постраждали від домашнього насильства. Тому ми пропонуємо їм навчитися ремесла, яке допоможе виживати тут і зараз та заробляти кошти, й так не лише даємо нову професію, але й змінюємо їхні життя.
Ми всіляко підтримуємо членкинь нашої організації: вони подорожують Україною, носять наш мерч, постійно навчаються та проходять сертифікацію, подаються на гранти, розвивають власні справи. Тому я пишаюся нашою роботою та тим, як ми підтримуємо жінок у такі складні часи.