

Суспільство
Шедеври з непотребу: хто купує перероблений брухт за $2000
У своєму гаражі Сергій Демченко з Білозерки розташував власну майстерню, де створює чудернацькі вироби у стилі стимпанк.
Із старих запчастин він майструє скульптури гітари, рибини, яка клацає щелепою, та американського футболіста, який вертить головою. Це далеко не всі вироби Сергія. В Україні багато любителів стимпанку вже замовили у свої кафе креативних персонажів. Та навіть київська поліція поставила на варті управління металеву собаку з рук білозерського майстра.
Сергій Демченко
За освітою художник-оформлювач та зварювальник. Ще з дитинства подобалось щось робити з металу. 10 років тому почав робити скульптури із старих запчастин у стилі стимпанк.
Як почав
Створювати фігури із металу я почав ще 10 років тому. Тоді у мене померла перша дружина від хвороби. Щоб якось відволіктись я зайнявся творчістю, а згодом це переросло і у прибуток. У той час мені запропонували зробити скульптуру музиканта-саксофоніста. Я подумав, чому б ні?

Я взагалі не знав, що люди займаються такими виробами професійно. З запчастин автомобіля і мотоцикла, які завалялись в моєму гаражі, змайстрував першу роботу. Потім люди бачили і почали замовляти такі вироби.
Біля залізничного вокзалу у Херсоні стоїть гітарист. То теж мій. Робив і барабанщика, і півня, і коника-стрибунця, і ворону.
Від непотребу до виробів за $2000
Всі свої роботи я створюю з металу. Десь у груді старих автозапчастин знайдуться деталі, які впишуться у мої скульптури. Все беру на автостанціях, які викидають старі запчастини. Там працюють мої друзі, тому купую за символічну ціну.
Читайте також: Незвичайні меблі з автозапчастин: як іванофранківець побудував бізнес на мотлосі
А також я їжджу на пункти прийому металобрухту і там, серед купи запчастин, знаходжу потрібні деталі. Це обходиться мені приблизно в 10 гривень за кілограм, залежно від ціни здачі.

Після обробки та роботи на зварювальному апараті складаю якісь фігури, як пазл з десяток частин.
Готові вироби я продаю в середньому за $2000. Так, українці купують металеві скульптури за такі гроші.
Читайте також: Бренд взуття із Дніпра. Як 26-річний бізнесмен підкорив ринок
Всі роботи створюю без ескізів. Я анатомічно розумію пропорції і зварюю одразу. Тому що деталі бувають різними, ніколи не вгадаєш.

“Моїх роботів розкуповують кав’ярні”
Найбільше мені подобається робити механічні вироби. Наприклад, якось змайстрував рибу, у якої рухається хвіст з плавником та клацає щелепа. Вона працює від датчика руху. Тобто людина підходить – і риба починає рухатись.

Одна з найулюбленіших робіт – це американський футболіст-трансформер. У нього встроєний моторчик з редуктором автомобіля. Працює від 12 вольт через трансформатор. Робот також має датчик руху, хитає головою, у нього світяться очі, а на голові знаходиться фарошукач.
Ця скульптура, яка заввишки 2,3 метрів, красується в одному з кафе. Я продав її також за $2000, хоча коштує такий виріб дорожче. Але я створював його з задоволенням, а без замовника було б складно зробити.
Читайте також: 9 безкоштовних онлайн-курсів для бізнесменів-початківців: від бізнес-плану до експорту
Загалом купують власники кафешок. За кордон не відправляю, тому що скульптури важкі, і переслати дуже складно і дорого.
Металева поліцейська собака
Нещодавно я робив одне цікаве замовлення – металеву собаку для головного управління поліції в Києві.
Правоохоронці хотіли створити арт-об’єкт, який символізує поліцейського з собакою, які захищають користувачів нового інформаційного терміналу. Створенням такої фігури займалась студія «IDEA fix».
Читайте також: Прикраси зі сміття: як соціальний бізнес піклується про екологію
Директор цього креативного агентства знала мене і мої роботи давно. І запропонувала зробити собаку. А поліцейського створював інший майстер.

На розробку витратив десь два тижні. Ми вирішили зробити овчарку, як символ поліції. Коли працював над фігурою, то часто заглядав у сусідський двір і дивився на їх собаку, щоб зрозуміти точні пропорції розташування вух, носа, очей. В інтернеті подивитись це одне, а наочно – інша справа.
“Я не працюю, як на заводі”
На створення однієї скульптури йде десь місяць-півтора. Але я не можу точно сказати, бо не працюю по вісім годин, як на заводі. У мене сім’я (одружився вдруге) і їм також потрібно приділяти багато часу. А ще ми з дружиною займаємось спільним бізнесом.
Тому, коли є час – роблю фігури. Сьогодні можу працювати пару годин, завтра взагалі не прийти, або працювати цілий день.
Зварювальний апарат, турбіни, болгарки – це все є у мене. Заходиш, робиш і отримуєш від цього задоволення. Потрібен лише гараж, час, бажання і розуміюча дружина.
Суспільство

«Укрпошта» випускає новий набір марок із зображеннями шести українських маяків. Серію «Маяки України» започаткували у 2009 році та продовжували у 2010 та 2020 роках.
Про це повідомили в компанії.
На марках зобразили маяки Чорного та Азовського морів:
- Ай-Тодорський та Чаудинський у Криму;
- Шаганський маяк, що на Одещині;
- Білосарайський та Бердянський Верхній маяки;
- Руський Задній — маяк Бузько-Дніпровсько-лиманського каналу в Миколаївській області.
Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)
«Українські дороговкази — це більше, ніж просто проблиск світла. Вони символізують прибуття з далеких країв додому. Вони втілюють у собі силу, що допомагає не піддатися стихії та не заблукати в бурхливих хвилях, а повернутися в рідну спокійну гавань»‚ — написали в «Укрпошті».
Автором фото на марках став Олександр Заклецький, дизайн блока, листівок та конверта розробила Оксана Шуклінова. Тираж поштового набору — 50 тисяч примірників.


Нагадаємо, що «Укрпошта» випустить пам’ятні марки про Маріуполь із напиленням з «Азовсталі» (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка «Укрпошти»
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця
Суспільство

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.
Про це повідомили в КП «Київреклама».
Що демонтуватимуть
Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:
- спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
- вивіски;
- банери, панно на фасаді будинку;
- відеоекрани на фасадах будинків;
- електронні табло з «рядком, що біжить»;
- конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
- конструкції у підземних переходах та тунелях.
Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).
Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide