Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Шанс для нової справи: як підприємцю вигідно орендувати приміщення

Опубліковано

Кількість приміщень, які підходять для відкриття магазину, салону краси або аптеки значно зросла. Ціни на оренду знизилися і це хороша новина для підприємців

Зараз можна орендувати приміщення для відкриття ресторану в самому центрі Києва – в районі Майдану, вул. Великої Васильківської, розповідає генеральний директор компанії «Ресторанний консалтинг» Ольга Насонова. «Ще рік тому спостерігався дефіцит і знайти об’єкт, що відповідає всім очікуванням, було дуже складно», – розповідає вона. Багато бізнесменів з цієї причини згортали свої програми з розвитку. Зараз у них з’явився шанс.

Представники малого і середнього бізнесу переважно відкривають свої об’єкти на перших поверхах житлових будинків. І не завжди в центральній частині міста. Для невеликого продовольчого магазина або перукарні важливі стабільний потік потенційних відвідувачів, тому часто підприємці віддають перевагу прохідним місцям в густонаселених районах міста. Але якщо бізнесмен, наприклад, купив франшизу для відкриття кафе відомої в усьому світі торгової марки, то йому краще орієнтуватися на центральну частину міста. За такою ж схемою часто працюють магазини одягу, взуття та аксесуарів. Свої перші магазини в нашій країні їм теж необхідно відкрити в центральній частині міста – це вимога власників торгових марок. Вони хочуть, щоб про вихід їх мережі в Україні дізналося якомога більше потенційних відвідувачів.

Періодично підприємці поглядають у бік торгових центрів, які динамічно розвиваються. Але потрапити туди не завжди просто. Орендні ставки в них можуть бути на 30-50% вище, ніж доведеться платити за приміщення на першому поверсі житлового будинку. Але і самі керуючі центрами в першу чергу віддають місця магазинам відомих торгових марок, а підприємцям пропонують не найкращі приміщення.

Ціни знижуються

Приміщення звільняються з кількох причин. Одна з них – криза внаслідок коронавірусу, яка зробила роботу деяких ресторанів, магазинів або салонів краси нерентабельною. В першу чергу постраждали ті підприємці, які погодилися платити підвищені орендні ставки. Потрібно правильно прораховувати витрати на оренду, каже Ольга Насонова. Адже крім неї заклад несе й інші витрати – на оплату комунальних послуг, заробітних плат співробітників, на прибирання та охорону. «За моїми підрахунками, оренда повинна займати не більше 22% від продажів ресторану. Це максимальна цифра. Все що більше – призводить до збитків », – каже Насонова. Схожі цифри називають і власники магазинів, салонів краси та ін.

Представники малого і середнього бізнесу переважно відкривають свої об’єкти на перших поверхах житлових будинків. І не завжди в центральній частині міста. Для невеликого продовольчого магазина або перукарні важливі стабільний потік потенційних відвідувачів, тому часто підприємці віддають перевагу прохідним місцям в густонаселених районах міста

Але є й інша причина, яку також потрібно враховувати майбутнім підприємцям. Директор київського агентства нерухомості Брок-ріелті Дмитро Корчев розповідає, що багато підприємців під час кризи змогли перебудувати свою роботу і відмовитися від офісу. Деякі з них мають намір працювати за цією схемою в найближчий рік. Тим більше, що масова вакцинація від коронавірусу відбудеться не раніше весни-літа наступного року.

Які приміщення зараз можна орендувати? Наприклад, в Києві це можуть бути місця в наближених до центру районах міста, в житлових масивах і на перших поверхах новобудов. Пропозиція зростає з кожним днем, тому знайти вигідну пропозицію можна буквально в кожному районі. У центрі міста плата становить $ 30-50 за кв м на місяць, а ось у спальних районах орендодавці готові укладати договори в гривні по 400-500 грв за кв м на місяць. Експерти радять торгуватися. Для цього можна проаналізувати розмір плати в приміщеннях, які знаходяться по сусідству, що дозволить знизити ціни на 15-20%.

При проведенні переговорів можна запропонувати і альтернативу – платити орендну плату в залежності від виручки. В середньому плата становить 10-15% від продажів на місяць. Зазвичай в договорах визначається мінімальний розмір ставки, наприклад, 20 тис. грв. на  місяць. Нижче цієї суми орендар платити не може. Але якщо у магазина непогано йдуть справи і виручка зростає, то орендний платіж може вирости до 25-30 тис. грв на місяць. На такі умови роботи погоджуються все більше орендарів.

Пропозиції в регіонах

Тенденції в найбільших українських містах дуже схожі на київські. В Одесі, розповідає ріелтор місцевого агентства нерухомості Олександр-N Олексій Красотов, під час карантину відбулася ротація орендарів. Деякі відмовилися від своїх приміщень, але на їх місце з травня прийшли нові гравці. «Особливо активними є підприємці, які хочуть відкрити свій магазин або заклад громадського харчування. А ось салонів краси поки відкривають менше », – говорить він. При цьому свій бізнес розвивають не тільки місцеві бізнесмени, але і підприємці з інших регіонів країни. Вони приїжджають спробувати щастя в приморському місті. Орендні ставки в Одесі приблизно на 10-15% нижче, ніж в столиці.

Під час карантину у Львові, розповідає директор агентства нерухомості Варіант і глава Львівського регіонального відділення Асоціації фахівців з нерухомості Андрій Борисов, орендодавці надавали знижки до 50-70% від первісної вартості оренди. Багато хто зрозумів, що краще піти на поступки, ніж втратити вигідного клієнта. Це теж хороший аргумент при проведенні переговорів. У червні вони спробували повернути ціни на докарантинний рівень. Але все одно на знижки можна претендувати. В середньому розмір дисконту становить до 30% від заявленої вартості оренди. Найдорожчі приміщення в столиці Галичини знаходяться на пл. Ринок, де ставки доходять до $ 100 за один кв м на місяць. У наближених районах – на пр. Свободи та Шевченка вона складають $ 60 за один кв м на місяць. У віддалених спальних районах плата становить приблизно $ 10 за кв м на місяць.

У Дніпрі та Харкові орендувати приміщення можна в середньому за $ 30-40 за кв м. Вільні об’єкти, як і в інших великих українських містах, з’являються постійно. До кінця року іх кількість буде поступово збільшуватися, що дозволить потенційним орендарям непогано торгуватися. «Наприклад, одне з приміщень у Львові здавалося за $ 1,8 тис. на місяць. Бізнесмени, які приїхали з Києва, умовили власника здати його за $ 1 тис. на місяць. Зараз вони роблять там ремонт », – каже Андрій Борисов. Економісти прогнозують, що пропозиція буде перевищувати попит, як мінімум, до весни наступного року. Це хороший шанс для підприємця знайти гарне приміщення за привабливою ціною для старту свого бізнесу.

На що варто звернути увагу

Нерідко успішні ресторани або магазини в Києві та інших великих містах змушені були закриватися. Причина – несподіване підвищення орендної плати або розірвання договору. Щоб цього не сталося, керуючий партнер юридичної компанії Кравець і партнери Ростислав Кравець радить наступне: перед тим, як відкрити на першому поверсі житлового будинку магазин, аптеку або перукарню треба переконатися, що приміщення дійсно належить до нежитлового фонду. Відкриття краще узгодити з керівництвом ОСББ, щоб убезпечити себе від можливих конфліктів з мешканцями будинку. Для відкриття ресторану чи аптеки потрібно отримувати спеціальний дозвіл, нагадує Ростислав Кравець. Тому спочатку варто дізнатися про всі вимоги до подібного роду об’єктів, а тільки потім приступати до ремонту приміщення. «Договір краще завіряти нотаріально, навіть якщо він підписаний на рік», – говорить Ростислав Кравець. Тоді власнику буде набагато складніше його розірвати. У документі треба прописати можливість підвищення орендної плати, наприклад, не більше ніж на 10% в рік, що дозволить убезпечити себе від можливих сюрпризів в подальшому. Зараз умови роботи на ринку диктує орендар і цим можна скористатися.

Суспільство

17-річна дівчина з Каліфорнії створює прикраси, щоб підтримати Україну через UNITED24

Опубліковано

17-річна школярка з Каліфорнії Софі Кім створює намиста з нержавіючої сталі для підтримки України. Увесь прибуток від продажу Софі задонатить через UNITED24.

Про це повідомили в UNITED24.

Софі має досвід у продуктовому дизайні й хотіла використати свої знання на користь. На одному боці намиста вона гравіює напис «Я підтримую Україну», а на іншому зображає тризуб.

«Я намагаюся робити все, що в моїх силах, аби хоч якось допомогти зусиллям України у війні незалежно від того, наскільки мій внесок маленький», — сказала Софі.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям.

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що UNITED24 отримала анонімний донат у мільйон доларів на розмінування.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації врятували юнака, якому загрожувала мобілізація в армію рф

Опубліковано

У межах ініціативи Bring Kids Back UA вдалося повернути з окупації 21-річного хлопця, якому погрожували примусовою мобілізацією до російської армії.

Про це повідомила операційна директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.

Історія хлопця

Юнак залишався на окупованій території лише зі свідоцтвом про народження. Кілька місяців тому йому зателефонували з російського військкомату з вимогою з’явитися для вручення повістки. Згодом прозвучала й пряма погроза — забрати його силоміць. Перебуваючи в постійному страху, що його відправлять на війну, хлопець звернувся по допомогу.

Завдяки зусиллям сестри та організації Helping to Leave, йому вдалося отримати документи й перетнути лінію розмежування, повернувшись на підконтрольну Україні територію.

Читайте також: У містах на Луганщині активісти розповсюдили проукраїнську символіку (ФОТО)

Bring Kids Back UA — державна ініціатива, спрямована на повернення українських дітей та молоді з окупації або росії. Команда Helping to Leave є одним із партнерів проєкту, що надає практичну допомогу українцям у складних умовах окупації.

Нагадаємо, українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Save Ukraine

Читати далі

Суспільство

«Укрпошта» випустила марку, присвячену сторічному партнерству України й Британії (ФОТО)

Опубліковано

24 квітня «Укрпошта» презентувала поштовий випуск «Британія та Україна: 100 років партнерства». Його створили в межах проєкту «Власна марка» до 100 днів з моменту підписання угоди про сторічне партнерство між країнами.

Про це повідомили в компанії.

Угоду уклали 16 січня 2025 року під час візиту Прем’єр-міністра Великої Британії до Києва. Це перший документ такого масштабу для України, що охоплює ключові сфери співпраці — від безпеки й економіки до культури та спорту.

Дизайн марки створили на основі офіційної айдентики партнерства, розробленої британськими дизайнерами.

Церемонія спецпогашення відбулася у Головпоштамті у Києві за участі тимчасової повіреної у справах Великої Британії в Україні Шарлотти Сюрен, заступника міністра закордонних справ України Олександра Міщенка та генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського.

Особливою частиною події стала участь школярів із київської школи №219. Вони підписали листівки, які надішлють до учнів партнерської школи у Ліверпулі, а також до прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і міністра закордонних справ Девіда Ламмі.

Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)

Нагадаємо, що учні 100 українських та британських шкіл долучаться до нового спільного проєкту.

Фото: «Укрпошта»

Читати далі

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

У кожного з нас є його винаходи: чому Apple завдячує своєму прориву українцеві

«Я себе вважаю українцем. Ніяк інше!» — казав Любомир Романків, що більшість життя прожив не...

Військо6 днів тому

«Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Йому було дев’ять, коли почалась війна — і саме з нею він дорослішав. Замість футбольних...

Суспільство1 тиждень тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Культура2 тижні тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...