Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Рейви, виставки, інклюзивна школа та стріт-арт лабораторія – “План Б” для постіндустріальних міст

Партнерський матеріал

Опубліковано

Постіндустріальні міста шукають свою нову ідентичність. Раніше промислові підприємства Сходу впливали на формування культурних кодів, створення міфів, формати дозвілля містян та освітні процеси. Один за одним заводи закриваються, а мешканці мономіст мають віднайти нові цінності та стратегії розвитку, які їх об’єднають надалі. Настав час переосмислювати, пропонувати нове, заповнювати пустоти та діяти локально.

Місцеві культуртрегери взяли на себе відповідальність створити план б для своїх міст, адже попередні підходи вже не працюють, а нові не запропоновано суспільством. Культурні активісти впроваджують системні зміни, створюють на місцях хаби, проводять фестивалі, реалізують численні соціальні проєкти. Поступово силами громади занедбані сірі зони перетворюються на магніти для нових смислів й ініціативних людей.  

Освітній акселератор Idea Boot Camp від фестивалю соціальних інновацій та нової музики Plan B створює умови для активних й креативних, які готові змінювати локальний контекст тут і зараз. На буткемпі засновники проєктів отримують менторську підтримку від експертів, щоб дати своїм містам культурний План Б. 

Цього року 4 проєкти-випускники буткемпу з Бахмута, Костянтинівки, Лисичанська та Слов’янська отримали гранти від DG East (програма USAID «Демократичне врядування у Східній Україні») на втілення ініціатив. Як рейви, виставки на заброшках, інклюзивна школа та стріт арт лабораторія сприяють змінам у культурній реальності?

Нє_фрєска_конечно 

Нє_фрєска_конечно — це стріт-арт лабораторія для тих, кого цікавить мистецтво. Художниця Маша Вишедська і менеджер культурних проєктів Ростислав Сосновий створили резиденцію для молодих художників на базі ком’юніті центру Freedom Hub, де вони можуть знайомитися та творити разом.

Коли ти граєш за своїми правилами, ти маєш контроль над змінами, – кажуть засновники стріт-арт лабораторії Нє_фрєска_конечно.

Протягом літа художники з Нє_фрєска_конечно проведуть у Бахмуті серію вуличних виставок й вже перетворюють публічні простори на галерею. Їхня мета — впливати на місто, побудувати діалог з місцевими та зробити арт майданчик доступним для тих, хто хоче долучатися до творчості. 

Читайте також: Вуличне мистецтво: 10 найгарніших муралів України

Фінальну виставку розташують на стінах кінотеатру «Побєда». Ця локація поступово повниться мистецькими роботами, показуючи, як мистецтво може змінити занедбаний простір. 

FreeSky

FreeSky — це спільний проєкт вчителів та учнівського самоврядування Костянтинівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №3. Ця школа першою відкрила інклюзивні класи в місті, запустила соціальне підприємство «ЕкоВарня», встановила водоочисну станцію.  

Минулого року педагоги Олена Давидова та Вікторія Шубіна зіткнулися з тим, що у місті немає просторів, де можна було б проводити зустрічі, не порушуючи умови адаптивного карантину. Так в них з’явилась ідея створити  вуличний простір з альтанками FreeSky, де учні, вчителі, батьки та жителі мікрорайону зможуть спілкуватися, проводити заняття й неформальні події. 

Впевнені, що діти, які відчувають довіру та власну важливість стануть дорослими, які свідомо будуватимуть своє життя та суспільство, – кажуть засновники FreeSky.

Як і попередні ініціативи, FreeSky — це реакція вчителів на запит учнів. Простір відповідає вимогам МОЗ і є доступним для людей з інвалідністю. 

Аудиторія проєкту велика: мова йде не тільки про школу. Майданчик відкритий для учнів та вихователів дитячих садків і інклюзивно-ресурсного центру, представників громадських організації та діаспор міста, вихованців гуртків, мешканців мікрорайону та всіх, хто бажає продуктивно й культурно провести час.

Shum.Rave 

Shum.Rave — серія масштабних вечірок, які змінюють асоціацію «Слов’янськ – війна» на «Слов’янськ – культура». 

Shum.Rave виникли як відповідь на відсутність нічного культурного життя у Слов’янську та регіоні. За п’ять івентів їм вдалося об’єднати молодь, зробити Слов’янськ містом до якого приїжджають креакли з інших міст, і яке починає асоціюватися з Шумом, а не з війною.

Головне, аби люди в себе починали вірити, брати на себе відповідальність за своє життя та своє місто. Тоді всім стане краще, – кажуть засновники Shum.Rave.

Цьогоріч Shum.Rave запустили серію відео з діджеями, які грають біля знакових локацій та пам’яток східного регіону. На думку засновника Шуму Євгена Скрипника, у Донецькій області безліч місць, які можна прорекламувати таким чином для туристів України та всього світу.

Наразі Shum.Rave випускають відео про Науково-дослідний інститут високих напруг — таємничий об’єкт, закритий навіть для місцевих. Євген хоче привернути увагу до космічного екстер’єру та унікального устаткування будівлі, відкрити цей об’єкт для відвідування й проведення зйомок.

Shum.Rave доводить, що за рік можна створити проєкт, здатний змінити імідж навіть невеликого міста. Він вчить людей брати на себе відповідальність замість того, щоб перекладати її на інших. 

Гарелея “Неотодрешь”

«Гарелея неотодрешь» — це експериментальний виставковий простір, повністю толерантний до молодого мистецтва. Гарелея пропонує митцям майданчик для творчості без рамок. Для вільного висловлювання художники роблять інтервенції у закинуті приміщення, підвали, квартири та незвичні для експозицій локації на кшталт відділення “Нової Пошти”. 

Ми всі цінуємо свою свободу, тому хочемо, щоб «Гарелея» теж мала стільки свободи, скільки ми можемо собі дозволити, – кажуть ініціатори Галереї.

Перша виставка пройшла під відновленим мостом Лисичанськ-Сєвєродонецьк, наступні — у занедбаних історичних будівлях Рівного та Лисичанська. А цього літа «Гарелея неотодрешь» проведе 5 виставок у Лисичанську, Сєвєродонецьку, Рубіжному, Маріуполі та Рівному. 

Читайте також: «Гарелея неотодрёшь». Як у Лисичанську закинуті будівлі стають артпростором

“Проєкт дає можливість продемонструвати свої роботи людям, які не можуть це зробити в офіційно-комунальній площині. Головна наша цінність — свобода. Команда не замикається в певних форматах і не стримує самовираження митців. Ми разом формуємо платформу без критики чи обмежень”, – розповідає ініціатор Гарелеї Віталій Матухно.

Ініціативи випускників Idea Boot Camp поступово збирають навколо себе спільноту, знаходять своїх прихильників і послідовників. Їх поєднує прагнення до змін, небажання сидіти на місці й розуміння, що можна впливати на своє місто й грати за власними правилами. Навіть якщо результатів цієї роботи не помітно одразу, вони все одно позначаться на розвитку суспільства.

Тома Лазаренко, Юлія Сироїд

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі