Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Промо і війна. 7 правил, як побудувати комунікацію власному бізнесу чи організації під час війни

Опубліковано

У сучасному світі, де конкуренція росте стрімко, а інформаційний шум стає все більшим, бізнесам доводиться боротися за увагу та лояльність споживачів. Як зробити, щоб реалізація промокампаній не становила загрози для проєкту та не ображала аудиторію? І як краще комунікаційникам врахувати контекст війни у своїх проєктах?

Мене звати Ольга Різниченко, я засновниця комунікаційної агенції «Friends of Brands», комунікаційний стратег, координатор промокампаній брендів і соціальних ідей, експерт-фасилітатор з комунікацій для підприємців та маркетологів, громадських активістів і митців. Розказую про те, на які питання має відповісти комунікаційник, щоб убезпечити свої проєкти від шкоди в рамках повномасштабного вторгнення. 

Питання 1: Для кого ми комунікуємо?

Перш за все, війна для кожної країни та для нас зараз – це період потрясінь, а отже і період великих змін. Комунікаційник – це людина, яка направлена на аудиторію, з якою вона комунікує, і від якої хоче певних змін в ставленні чи певних дій. Отже, ми маємо поставити перше запитання: для кого саме ми комунікуємо і яким чином ця комунікація має бути змінена? 

В першу чергу ми маємо подивитись на дослідження, щоб сформувати наше нове сприйняття цільової аудиторії. Під час повномасштабного вторгнення продовжують працювати ряд соціологічних компаній, які публікують звіти з аналітикою. 

Для аналізу ЦА можна використати такі дослідження:

  • – відкриті дані соціології; 
  • – фокус-групи;
  • – глибинні інтервʼю;
  • – кількісні дослідження;

Проте в особливо чутливих темах у будь-яких видах досліджень ми можемо стикнутися з соціально бажаними відповідями, а не реальними думками людей, які таким чином намагатимуться уникнути суспільного осуду і конфліктів. Тому тут на допомогу прийдуть інші види досліджень: 

  • – поведінкові дослідження;
  • – аналітика сайтів;
  • – теплові карти;
  • – нейромаркетингові дослідження.

На що звертати увагу і які коригування варто зробити, виходячи з цих даних? По-перше, це може стосуватись цілей та задач вашого проєкту, адже в аудиторії може змінитись, наприклад, рівень заробітку. Отже, на перше місце виходить потреба у виживанні, а не проблема самореалізації. Також можуть змінитись канали та інструменти комунікації. Ми побачили це по збільшенню актуальності напрямку телеграм-каналів, де українці транслюють ситуацію станом на зараз. 

Меседжі та креативні ідеї — це найбільш чутлива тема, тому що під час гібридної війни вони мають не ранити нашу аудиторію, не завдати їй дискомфорту, сприйматися однозначно. 

У агенції Friends of Brands був подібний досвід, коли ми працювали з тематикою психологічної допомоги ветеранам АТО. Тоді ми запускали велику інформаційну кампанію та придумували ключовий меседж. По факту ми не були на той момент залучені в військові дії, тому меседжем обрали фразу «Залиш війну за порогом», яка для цивільної людини не викликає якихось негативних вражень. Але коли ми протестували її на фокус-групі з військовими, то зрозуміли, що досвід участі у війні є для них сенсотворчим, бо несе не тільки негативний контекст, а й найсильніші емоційні переживання, які формують особистість людини.

Тому ми змінили меседж на «Залиш темряву на війні». Він був більш релевантний, бо всі негативні психологічні фактори на війні найчастіше трапляються вночі і повʼязані з болючим досвідом, який хочеться залишити та забути. Звернути увагу варто і на налаштування таргету. Адже географія проживання вашої аудиторії та соціальний статус змінюються відносно інтенсивності бойових дій чи масштабів переселення. 

Характеристики ЦА, які варто перевірити, коли ви плануєте кампанію під час війни: 

  • – географічні;
  • – соціально-демографічні;
  • – психографічні (цінності, бажання, страхи та потреби аудиторії);
  • – поведінкові. 

Питання 2: Серед кого ми комунікуємо? 

Війна змінює як людей, так і компанії та організації. Наприклад, з початком повномасштабного вторгнення організації масово почали займатися першочерговими питаннями: гуманітарними, евакуаційними тощо. Це значить, що в інформаційному полі зʼявляється хаос. І наша організація чи бізнес може дублювати комунікацію інших проєктів. Щоб це перевірити, ми можемо так само звернутися до досліджень: 

  • – кабінетні дослідження;
  • – експертні інтервʼю;
  • – аналіз медіаполя;
  • – моніторинг інфополя (LooqMe, YouScan тощо).

Адже все одно конкуренція йде за увагу, тому що кількості ЦА не стає більше. Тому ми маємо чітко зрозуміти, хто ще в даному інфополі конкурує за увагу нашої аудиторії. Навіть якщо це не аналогічні проєкти. Спробуйте знайти ту вашу відмінність, яку про вас в першу чергу має запамʼятати ваша цільова аудиторія. Це може бути ціль допомоги, тип комунікації тощо.

Під час аналізу конкурентів ви можете помітити з ким вони співпрацюють. Можливо під час цього у вас зʼявляться ідеї для партнерства. Так само можна підглянути як успішні проєкти у вашій сфері вибудовували свою комунікаційну екосистему, на чому вони базувалися. В основі лежав сайт чи телеграм-канал? Контент був органічним чи просувався рекламою? Чи застосовувалась контекстна реклама? Що ви можете запозичити у свою новостворену екосистему і яких помилок можете уникнути?

Питання 3: На фоні чого ми комунікуємо? 

Загальне інформаційне поле має величезне значення, коли ми комунікуємо у війну. Дослідження, які нам тут допоможуть: 

  • – регулярний медіамоніторинг (ЗМІ, соцмережі, месенджери);
  • – аналіз зворотного звʼязку; 
  • – моніторинг слабких сигналів;
  • – комунікація з польовою командою проєкту. 

Найголовніше, на що варто звертати увагу, – емоційний фон довкола. Іноді краще зупинити або перенести комунікацію, якщо емоційний фон занадто напружений, і ми можемо викликати негатив своїм повідомленням. Звідси випливає ще один пункт — доцільність нашої комунікації. Також важливо не просто слідкувати за подіями, а й шукати можливості інтеграції в порядок денний. Наприклад, які тренди ми можемо очолити чи до яких можемо приєднатися. 

Якщо вам вдалось помітити потенційні комунікаційні кризи до того як це зробила ваша аудиторія, краще прибрати цей контент чи перепросити раніше, ніж негативна інформація почне поширюватися і завдавати шкоди самій компанії. При формулюванні меседжів ми маємо розуміти, що все сказане може бути використане проти нас. В тому числі через перекручування російською пропагандою в інформаційній війні.

Питання 4: Для чого ми комунікуємо? 

Головне питання, яке ще залишилось — зрозуміти, що може змінитись в наших цілях і намірах. З точки зору досліджень ми можемо: 

  • – покластися на відкриті дані;
  • – використовувати якісні та кількісні дослідження;
  • – залучати експертів;
  • – проводити фасилітовані сесії з командою. 

Варто контролювати ресурсність команди та її рівень вигорання, тому що комунікаційники часто працюють в ситуації опосередкованої емоційної травми, постійно занурюючись у травмуючий контент. Ви не зможете ефективно досягти цілей проєкту, якщо у вас не буде заряджена, змотивована і згуртована команда. При цьому треба не забувати фокусуватись на болях і потребах нашої аудиторії, щоб комунікація була максимально дієвою. І розуміти, що якщо обставини змінюються, то змінитися може і вплив на ситуацію. 

Питання 5: Як ми комунікуємо? 

Про спосіб комунікації варто подумати саме через динамічність ситуації в умовах великих соціальних потрясінь. Тому використовувати можна такі дослідження: 

  • – комунікаційний аудит;
  • – аналітика сайту та соцмереж;
  • – дослідження тональності;
  • – категорійне моделювання. 

Звертаємо увагу на знання, вміння і технології. Це те, що змінюється увесь час. І якщо вчора ви вміли писати тексти, то не факт, що завтра ви зможете зняти актуальний рилз. Треба знати кого зі спеціалістів краще залучити до задач, щоб вчасно адаптуватися до нових технологій. Навіть один і той самий канал чи інструмент може абсолютно по-іншому працювати. Якщо ви зайшли б у Facebook 10-річної давності, ви побачили б зовсім інший підхід до текстів, віжуалів, формулювання повідомлень тощо. 

В цьому блоці так само важливо порівнювати вашу якість контенту, копірайту та візуалізації з комунікаційним полем, в якому ви працюєте. Краще не бути такими як інші, але й не бути гіршими. Аналізуйте, чи ви вирізняєтесь на фоні інших проєктів та комунікуєте яскраво, чи зливаєтесь в одне тло з ними. 

Для аудиторії також важливе доцільне використання коштів. Під час просування реклами іноді доводиться уточнювати за чиєї підтримки ця реклама відбувається, тому що аудиторія може негативно сприйняти факт виділення коштів на рекламування специфічного контенту. Особливо в умовах війни. 

Питання 6: Хто комунікує?

В кризу роль лідерів стає дуже великою, люди довіряють людям, люди ідуть до людей. Тому важливе зрозуміти, яка репутація у тих, хто комунікуватиме, з чим ця людина асоціюється. Для цього можна провести наступні дослідження: 

  • – репутаційне профілювання;
  • – аналіз персонального бренду;
  • – дослідження тональності;
  • – вивчення залученості.

Важливо звернути увагу на сприйняття спікера. Не буває гарної для всіх людини, але важливо як вона сприймається саме вашою цільовою аудиторією. Наприклад, у жінок 40+ і у дівчат-підлітків абсолютно різні лідери думок викликають абсолютно різні переживання. Тому треба дивитись і на відповідність цінностям. Щоб розуміти, чи є ризики, повʼязані з минулим людини, чим вона займалась і які позиції відстоювала, варто вивчити всю її публічну історію. 

Якщо спікер говорить в одному притаманному собі стилі, а проєкт — в іншому, краще адаптуйте формат комунікації. На цьому теж базується рівень довіри. Варто подивитись і спікерів альтернативних проєктів, щоб оцінити їх з точки зору архетипів чи соціальних ролей. Чим унікальним може стати саме ваш спікер? 

Питання 7: Як ми реагуємо на кризу в комунікаціях? 

Період війни емоційно виснажує. Через це люди додатково створюють багато конфліктних ситуацій там, де раніше їх не виникало. Щоб гарно проходити ці конфлікти, ми маємо весь час фіксувати нашу реакцію на кризу в комунікаціях.  

Криза в комунікаціях — це коли хтось завдає вам певного негативного розголосу, поширення деструктивних повідомлень, хейту, булінгу тощо. І тут важливо не збільшити позитивні чинники, а знизити кількість негативних. 

Криза зазвичай є складною, тому що ми в неї занадто активно включаємось. Тому перш ніж реагувати, варто виконати деякі правила: 

  1. Правило тиші. Дуже часто компанія включається в публічне коментування і провокує ще більшу кризу. Тому, якщо є можливість, краще зберегти тишу.
  2. Правило першості. Якщо ви бачите, що криза розповсюджується, а ваш інформаційний фон зростає негативно у геометричній прогресії, постарайтесь офіційно виступити першими. Особливо, якщо у вас є певний опонент, який підігріває просування кризи.
  3. 60 хвилин. Ви маєте прийняти рішення про виступ максимально швидко, в ідеалі — протягом години. Але в тому ж Twitter ситуація може вимагати ще швидшого реагування через специфіку соцмережі.
  4. Спікер найвищого рівня. Виступати від імені організації має тільки її перша особа. Фактично тільки вона уособлює репутацію компанії, тому тільки вона і має брати відповідальність за ситуацію. 
  • Принцип 90/10. Під час комунікації ми маємо говорити лише 10% про проблему, а інші 90% — про розв’язання цієї проблеми. 

Формула реакції на кризу: 

  1. Викласти фактаж (бажано з додатковою інформацією);
  2. Визнати завдані страждання;
  3. Прийняти відповідальність на себе;
  4. Констатувати свою роль (в минулому та майбутньому);
  5. Попросити вибачення;
  6. Зробити щось, щоб виправити ситуацію;
  7. Повідомити про готовність відшкодувати завдані збитки. 

Памʼятайте, що люди стають все більш критичними і вимогливими до того, як бренди спілкуються з ними, і вони готові підтримувати та віддавати перевагу тим компаніям чи організаціям, які проявляють чесність і відповідальність. Тому хай ваші комунікації в ці складні часи приносять тільки позитивні результати.

Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки автора, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам. 

Колонки

Відновлення через спорт: як лучництво допомагає ветеранам у Харкові

Опубліковано

Хлопець з ампутацією пальців зумів відпрацювати потрапляння в центр мішені 90 зі 100. А ветеран із Дніпра, завершивши курс реабілітації за допомогою стрільби із лука, повернувся додому та облаштував у дворі будинку простір для продовження тренувань. Від цих історій стає тепліше й ми розуміємо, що наша робота приносить плоди!

З осені минулого року психологи Мальтійської служби у Харкові впровадили у програму реабілітації та емоційного розвантаження ветеранів адаптивний спорт – лучництво.

Така реабілітація стала можлива завдяки співпраці Мальтійської служби допомоги, БФ «Харків з тобою» та майстра спорту України з блочного лука, волонтера Юрія Дорошенка. У листопаді 2023 року в тирі школи олімпійського резерву відбулося перше тренування для ветеранів бойових дій та медиків одного з госпіталів.

Перед стрільбою усім учасникам на майданчику проводять інструктаж із техніки безпеки та невелику розминку. Далі ж починається найцікавіше – процес взаємодії тренерів із кожним лучником. Тут навчають як тримати спину, руки, як має бути натягнута тятива та як проводити пристрілку в ціль. І на початку – це все без стріли. 

На собі відчула, як це докласти зусиль, побудувати тіло, становище рук, відпрацювати прицільність, і, нарешті, потрапити в ціль.

Стрільба з лука дозволяє не лише зміцнити фізичну форму, а й розвинути впевненість, незалежність. А завдяки підвищенню чутливості пальців збільшується відчуття зв’язку із зовнішнім світом, що позитивно впливає на емоційну сферу та відновлення когнітивних функцій.

З цих поїздок на стрільбу завжди повертаємось з історіями, які залишаються з нами ще надовго. Хлопець з ампутацією пальців, завдяки своїй завзятості й підтримці тренерів, зумів відпрацювати потрапляння в центр мішені 90 зі 100. Я часто спостерігала за тим як він вправляється з луком, помічала його втому наприкінці тренування, і розуміла, що саме він поставив собі за мету. 

Другий випадок, коли ветеран із Дніпра, по завершенні реабілітації у Харкові, повернувся додому й у дворі свого будинку облаштував простір для продовження тренувань.

Від цих історій стає тепліше й переповнює відчуття гордості за хлопців. Ми розуміємо – наша робота важлива й приносить плоди.

Разом із командою психологів Мальтійської служби вдалось налагодити необхідний елемент цього процесу. Ми проводимо діагностику емоційного стану учасників стрільби до та після тренування за методикою HADS, аналізуємо динаміку показників емоційного стану кожного учасника протягом серії тренувань. Це все дозволяє коригувати роботу психолога в індивідуальних інтервенціях із ветеранами.

Зараз такі виїзди стали регулярним та налагодженим процесом. Із закритого приміщення тиру, з настанням весни, тренування перейшли на свіже повітря стадіону. Це додає енергії всім учасникам та тренерам, а ще з’являється «поправка на вітер», яка в прямому розумінні – допомагає потрапити в ціль, а у переносному – помічати об’єктивну реальність й не зійти зі шляху до мети.

 Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.

Читати далі

Колонки

Як організувати діяльність робочої групи в евакуації: досвід Соледарської громади

Опубліковано

Соледар зараз повністю зруйнований РФ. Попри те, що фактично його не існує, а люди розпорошені по всій Україні — громада в евакуації змогла об’єднатися, а допомогла в цьому робоча група з безпеки та соціальної згуртованості Соледарської громади, яка входить до Мережі робочих груп Донеччини та активно співпрацює з ними.

Вікторія Грунська розказала, як в евакуації успішно згуртувати переселенців, а Катерина Устименко — мешканка Соледару розказала, що вдалося зробити у Дніпрі завдяки робочій групі.

Робочу  групу з питань громадської  безпеки та соціальної згуртованості Соледарської громади заснували ще до повномасштабного вторгнення, у 2019 році. Тоді вона налічувала близько 17 членів/-кинь. Серед них й Вікторія Грунська, жінка виконувала роль менеджерки, координувала роботу та відслідковувала запити місцевих мешканців, аби доносити їх до групи. Пані Вікторія працювала у Соледарській бібліотеці, а на засідання групи потрапила, як активна громадянка.

«Я була туди запрошена, як директорка міської  бібліотеки. Якраз тоді було  оголошено конкурс на створення громадських просторів на базі публічних бібліотек. Тоді я не була офіційно членкинею робочої групи, а потрапила туди як небайдужа мешканка», — каже пані Вікторія.

Жінка пригадує, що після першого засідання вона ще більше надихнулась ідеєю допомагати громаді та розвивати її. Згодом саме в бібліотеці пані Вікторії проходили засідання робочої групи. 

Цей осередок став платформою для реалізації нашої героїні, вона стала координаторкою робочої групи від громадськості. Також небайдужі мешканці відвідували тренінги, фокус-групи, у бібліотеці зароджувались ідеї, які з часом реалізовувались як мініініціативи, писались проєкти та розроблялись плани на майбутнє.

З часом у місті створили волонтерський центр, який допомагав переселенцям/-кам, які їхали сюди в перші дні повномасштабної війни. Він проіснував до квітня, допоки місто не почали покидати вже самі мешканці/-ки, адже ситуація ставала небезпечнішою з кожним днем. Згодом у роботі групи почався простій, люди рятувалися евакуюючись до різних областей України. Однак не минуло багато часу, а небайдужі ВПО з Соледарської громади вже активно почали працювати в евакуації. 

«Протягом 22-го року ми не працювали як робоча група взагалі. Як координаторка я була на зв’язку з мобілізаторкою нашої робочої групи, а потім поступово облаштувалась й прислухалася до порад від членів/-кинь нашої  групи: познайомилася з іншими людьми, з новими міжнародними організаціями. Ну власне, так я швидше адаптувалася у новій громаді. Враховуючи завзятість і небайдужість людей, виникла все ж ідея, що ми маємо відновити роботу нашої робочої групи. До її складу входять і робітники військової адміністрації, і активісти та фахівці за різними напрямками: медицина, освіта, культура тощо. Географічно члени робочої групи роз’їхалися по цілій Україні, але головним ресурсом для нас — залишилися люди та їх любов до рідного міста», — каже співрозмовниця.

Повноцінно свою роботу група відновила у березні 2023 року, у складі 22 осіб. Пані Вікторія почала працювати у  Вінницькій області, як координаторка робочої групи від Донеччини. В області перебуває 123 родини соледарців — це майже 360 людей.

За цей час людям видали: 

  • 320 продуктових наборів;
  • 264 гігієнічних наборів;
  • 100 дитячих сумішей;
  • 30 наборів для дітей;
  • 50 ліхтарів.

До моменту окупації для мешканців/-нок, що залишались на території громади встигли видати: 

  • 200 ковдр;
  • 110 аптечок;
  • 250 ліхтарів.

Всю цю гуманітарну допомогу отримували завдяки донорам, які спілкувалась з Мережами робочих груп та отримували своєчасні запити.

Згодом, саме діяльність Соледарської групи стала прикладом для роботи інших громад. За 2023 рік провели шість засідань, де обговорювали основні потреби мешканців в евакуації. Вікторія Грунська спілкується з іншими активістами з Соледару, що тимчасово перемістились в інші міста і по можливості допомагає соледарцям, що знаходяться у м. Вінниця та Вінницькій області. Для цього жінка створила групу у Viber, де мешканці можуть розказувати про свої потреби і отримувати корисну інформацію з різних питань.

Наприклад, минулого року був запит від переселенців у Дніпрі на відкриття сенсорної кімнати для дітей. Оскільки у цьому місті мешкає багато діток, то відповідно їм потрібно мати місце для розвитку та дозвілля. З реалізацією мініініціативи з створення такого осередка допомогли партнери програми ООН з відновлення та розбудови миру, а також небайдужість Мережі робочих груп.

Це сенсорна кімната для дітей на базі освітнього центру «Соледар: дорога додому» у Дніпрі. У цьому осередку фахівці та фахівчині проводять корекційні та логопедичні заняття, дітей навчають мінної безпеки, а для дорослих організовують психологічну допомогу, каже Катерина Устименко, яка безпосередньо працює у новоствореному осередку. Вона додає, що саме завдяки робочій групі вдалося швидко втілити ідею та створити комфортний і безпечний простір для дорослих та малечі.

Членкиня групи каже що, якщо до війни робоча група працювала більш самостійно, то зараз вона більшу увагу приділяє саме активістам/-кам. Бо вони є рупором переселенців у нових громадах.

«Я бачу цінність в тому, що ми стали дружніші, більш згуртовані. Саме на цій платформі [ред. — у межах робочих груп] ми можемо вільно спілкуватись з представниками місцевої влади. Якщо є якісь питання, ми можемо безпосередньо радитися з представниками UNDP тощо», — наголошує Вікторія Грунська.

Членкиня додає, що Мережа обʼєднує у собі робочі групи 11 областей, а це величезний досвід та рушійна сила для підтримки одне одного на відстані. 

«Втративши усе, головне не втрачати звʼязки і вірити , що разом ми переживемо усі іспити, що випали нам».

Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки автора, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам. 

Читати далі

Колонки

Легалізація медичного канабісу в Україні: що далі? 

Опубліковано

Наприкінці минулого року сталося те, чого українські пацієнти з важкими захворюваннями чекали дуже давно — Верховна Рада ухвалила законопроєкт про легалізацію медичного канабісу. «За» проголосували 248 народних депутатів. У лютому закон підписав президент. 

За легалізацію ліків на основі медичного канабісу пацієнтська спільнота, зокрема БФ «Пацієнти України», боролася понад 5 років. Нарешті суспільство та урядовці визнали, що медичний канабіс — це ліки, які не мають нічого спільного з наркотиками, які успішно борються з хронічним болем у пацієнтів у 56 країнах світу. Тепер цей досвід впроваджується і в Україні. 

КОЖЕН ШОСТИЙ, АБО ЯКА ПОТРЕБА В МЕДИЧНОМУ КАНАБІСІ СЕРЕД УКРАЇНЦІВ?

До повномасштабного вторгнення ліків на основі медичних конопель потребували 2 млн українців. За підрахунками МОЗ, зараз їх понад 6 мільйонів. Це пацієнти з онкологічними захворюваннями, епілепсією, розсіяним склерозом, хворобами Паркінсона та Альцгеймера, військові та цивільні з симптомами ПТСР. Ця цифра значно зросла під час війни через велику кількість військових та цивільних з посттравматичним стресовим розладом. 

ОДНОГО УХВАЛЕННЯ ЗАКОНУ НЕДОСТАТНЬО: ЩО ДАЛІ?

Ухвалення закону — лише частина довгого шляху, бо цього недостатньо, аби ліки з’явилися в українських аптеках.

Аби доступ до ліків був не тільки на паперах, Міністерство охорони здоров’я, Нацполіція, Держлікслужба, Державний експертний центр МОЗ та інші стейкхолдери мають провести велику роботу. Зокрема, МОЗ зараз розробляє переліки захворювань та станів, за наявності яких лікарі призначатимуть пацієнтам ліки на основі медичного канабісу. З огляду на війну, нам необхідно прописати широкий спектр різних нозологій, аби препарати реально дійшли до пацієнтів з різними діагнозами, які цього потребують. 

Також МОЗ має прописати, у яких формах будуть відпускатися ліки в аптеках. Це можуть бути пігулки, капсули, олійки, спреї, креми та навіть квітка. Дуже важливо прописати широкий спектр форм та дати можливість лікарям прописувати різні форми індивідуально для кожного пацієнта, щоб лікування було максимально ефективним для кожного. Зараз відбувається дуже важливий процес, за результатами якого пацієнти або отримають реальний доступ до ліків, або лікування залишиться тільки на папері. На розробку та затвердження нормативки у МОЗу є 5-6 місяців.  

Проте навіть розробка усіх необхідних нормативних актів не надасть пацієнтам автоматичного доступу до ліків. Тут ми стикаємося з наступною проблемою — українські лікарі раніше не мали досвіду лікування пацієнтів канабісом. Тож окрім удосконалення законодавства, необхідно провести навчання лікарів, які будуть виписувати рецепти на такі ліки. Крім того, є ймовірність, що доведеться також боротися зі стигматизацією теми та спротивом з боку фахівців. Наразі наша партнерська організація ГО «Асоціація медичного канабісу» вже готує відповідне навчання для фахівців. 

Навчати, до речі, потрібно не лише лікарів, але й пацієнтів. Адже такі препарати ніколи не були доступні для них, хоча потреба надзвичайно велика. Тож Пацієнти України зі свого боку готують інформаційну кампанію про можливості канабіноїдного лікування важких хвороб.  

ТО КОЛИ ВЖЕ КАНАБІС БУДЕ В АПТЕКАХ?

За прогнозами, це станеться до кінця цього року! Спершу в українських аптеках з’явиться імпортований медичний канабіс. Це дозволить українцям не чекати ліки ще кілька років, поки виробництво сировини запровадять в Україні, а отримати препарати вже у найближчий час. Сировина лікарського засобу буде потрапляти в аптеки, де за рецептом лікаря фармацевт буде виготовляти препарат у необхідній формі. 

Пацієнти зможуть отримати препарати на основі медичного канабісу тільки за електронним рецептом лікаря. Електронний рецепт можна буде перевірити в Електронній системі охорони здоров’я разом з іменем лікаря, який ці ліки призначив, а також діагнозом та ім’ям пацієнта. Отримати ліки можна буде тільки в аптеках, що мають ліцензію на продаж наркотичних лікарських засобів. Законом також визначено, що пацієнти зможуть мати при собі ліки з конопель, перевозити їх та зберігати у кількості, визначеній одним рецептом. 

А ЯК ЖЕ УКРАЇНСЬКЕ ВИРОБНИЦТВО?

Вирощування медичного канабісу в Україні теж передбачає прийнятий закон. Це буде доступним пізніше, після прийняття всіх необхідних нормативно-правових актів, які будуть регулювати деталі цього процесу. 

Зазначу, що в законі передбачений жорсткий контроль на всіх етапах виробництва. Вирощувати зможуть лише юридичні особи, які отримують відповідну ліцензію, дозвіл та GMP-сертифікацію, під цілодобовим відеонаглядом із доступом для Нацполіції. Кожен кущ буде мати індивідуальне кодування, щоб відстежувати рух рослини до аптек і пацієнта. Так влаштовано легальне вирощування коноплі в Європі і так має бути в Україні.

У Польщі та Німеччині пацієнти отримують лікування за таким же механізмом – звертаються до лікаря, лікар відповідно до медичних показів виписує електронний або паперовий рецепт на медичний канабіс. Після цього пацієнти можуть купити лікарський засіб у ліцензованій аптеці.

Під час адвокації цього законопроєкту ми чули багато міфів про «українську Колумбію» і «куріння травки», тож я наголошую, що легалізація медичного канабісу не має нічого спільного з наркотиками, а розповсюдження марихуани для рекреаційного споживання продовжить вважатися злочином і буде розслідуватися поліцією відповідно до законодавства.  

Завдяки легалізації медичного канабісу, українські пацієнти нарешті зможуть легально отримувати необхідне лікування в Україні, а не виїжджати до Польщі чи інших країн Європи, або діставати ліки незаконно. Це допоможе багатьом військовим та цивільним побороти посттравматичний стресовий розлад, а пацієнтам з важкими хворобами — позбутися нестерпного болю та знову мати можливість на нормальне життя. 

Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство4 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство4 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: