Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Подорожуємо Прикарпаттям: сім неймовірних місць, які точно вартують уваги

Опубліковано

Якщо ви бажаєте ближче доторкнутися до Гуцульщини, вам точно варто поїхати в подорож до Прикарпаття, Івано-Франківська область. Регіон відомий своїми неймовірними водоспадами, скелями та островами. Місцевий колорит не залишить байдужими навіть туристів, які вже кілька разів бували в цих місцях. Пропонуємо підбірку семи місць, які точно варто відвідати у цьому регіоні.

Скелі Довбуша

Фото: vidviday.ua

Якщо ви турист, який полюбляє гірські схили, то точно чули про «Скелі Довбуша». Це дійсно унікальна пам’ятка історії та природи, розташована за три кілометри від села Бубнище на Івано-Франківщині. На висоті у 668 метрів над рівнем моря ви можете насолодитися краєвидами неповторних за своїми формами каменів, що нагадують дивовижних істот. Глибокі темні ущелини, потаємні ходи та стежки не залишать нікого байдужим.

За переказами, у XVII–XVIII століттях тут таборували опришки — учасники українського селянського повстанського руху в Галичині, — які використовували печери під сховище. Це місце назвали на честь легендарного опришка Олекси Довбуша. Поруч зі скелями чимало гостинних колиб, де туристи можуть поїсти й відпочити.

Як дістатись: треба доїхати з Івано-Франківська рейсовим міжміським автобусом до Болехова, а далі 15 кілометрів автостопом чи пішки, або їхати на авто до підніжжя скель.

Манявський водоспад

Фото: vidviday.ua

Неподалік однойменного села на гірській річці Манявка розташувався одним із найкрасивіших і найбільших водоспадів України. Висота падіння води там становить приблизно 18 метрів, вона спадає вниз трьома каскадами. Манявський водоспад є унікальною пам’яткою природи. Водойма розташувалася в ущелині, через це тут затишно і приємно в будь-яку пору року.

Читайте також: Де відпочити на вихідних? Сім унікальних місць Херсонщини, які варто відвідати кожному

Туристи можуть не тільки помилуватися його красою, а й скупатись у невеличкому озері біля підніжжя водоспаду. Кажуть, що воно має цілющий ефект, а ще там можна набути нових життєвих сил. У давнину це місце вважалося містичним, нібито тут проводили язичницькі обряди. А за розповідями місцевих, вночі біля водоспаду можна почути спів німф.

Як дістатись: автомобілем до села Підгір’я, а потім до села Солотвин і звернути на Маняву, далі пішки.

Галицький національний природний парк

Фото: halychpark.if.ua

Це приблизно 14 тисяч гектарів території поблизу містечка Галич — колишнього центру Галицько-Волинського князівства. Сюди приїжджають, щоб насолодитися мальовничою природою з чистим повітрям, дикими тваринами, озерами та річками. 

Парк також може похизуватися лісовими урочищами, різноманіттям ландшафтів, карстовими скелями та печерами. А через всю територію парку протікає величний Дністер. Тут мешкають приблизно п’ять тисяч видів тварин, з яких 355 видів хребетних: комах, денних й нічних метеликів, жуків. Відкритий протягом цілого року, він є ідеальним місцем для відвідування любителями природи.

Як дістатись: з Івано-Франківська можна доїхати автомобілем або потягом до станції в місті Галич.

Острів Інь-Янь

Фото: spadok.org.ua

Така назва — не випадкова. Візуально ці два невеличкі острівці на річці Дністер, що входять до Національного природного парку «Дністровський каньйон», дуже схожі на китайський символ інь і янь. Як стверджують місцеві жителі, два клаптики землі утворилися на межі Івано-Франківської та Тернопільської областей у 1969 році після сильної повені. Відтоді острів не зникає, попри погодні негаразди та численні паводки. Кажуть, що на острівцях панує справжня гармонія, яка надихає туристів і дає їм неймовірні сили.

Побачити острів можна і з висоти пташиного польоту, і для цього навіть не потрібно мати квадрокоптер. Достатньо лише піднятися на гору зі сторони села Литячі. Інь-Янь разом із Дністровським лиманом постане як на долоні. Головне — не потрапити у часи, коли каньйон огортає туман. Якщо плануєте добратися до острова на човні чи катамарані, пам’ятайте про безпеку, адже течія з обох сторін водойми досить швидка.

Як дістатись: доїхати можна на автомобілі або автобусам. Для цього з Івано-Франківська або Тернополя треба відправлятися до сіл, які розташовані поруч з каньйоном (Хмелева, Михальче, Литячів).

Яблуницький перевал, Яблуниця

Фото: www.smile-tour.com.ua

Це транспортна артерія, яка з’єднує Івано-Франківську та Закарпатську області. Це місце манить туристів за оглядові майданчики на висоті в 931 метр над рівнем моря, звідки відкривається неймовірний краєвид на гори Говерлу, Петрос та Свидовецький хребет.

Читайте також: Не сумна Сумщина, або які місця області варто відвідати кожному

Окрім виду на гірські масиви, це місце відоме своїм сувенірним ринком. Тут ви зможете придбати традиційні гуцульські речі, як-от, вовняні шкарпетки та вишиванки, та ще й вдосталь наїстися карпатських страв. Місцеві також називають перевал «татарським», бо у XIII столітті цим шляхом до Європи йшла монголо-татарська орда.

Як дістатись: на авто трасою Львів — Рахів, також з Івано-Франківська в напрямку Яблуниці щогодини їдуть автобуси.

Поляна кохання у Яремче

Фото: ua.igotoworld.com

Це ще одне місце, оповите стародавніми легендами. Через свою часткову схожість з формою серця цю галявину назвали «Поляною кохання». Хоча місцеві жителі пов’язують назву з легендою про гуцульську дівчину, яка кинулася зі скелі через зраду коханого. 

Читайте також: Тернопільський Таїланд та віадук: 7 неймовірних місць файної області

Туристам це місце цікаве через прекрасні краєвиди та джерело мінеральної води, насиченої сірководнем. Вважається, що ця водойма цілюща — особливо корисна для хворих на виразку, гастрит, коліт та інші захворювання шлунково-кишкового тракту. Хоча запах у води — доволі специфічний.

Як дістатись: на авто або автобусі до Яремча, а звідти потрібно піднятися до скелі на березі Прута, приблизно за кілометр від водоспаду Пробій, вище за течією.

Екоферма «Вікінги Карпат»

Фото: compass-tour.com.ua

Якщо ви ніколи не каталися на конях німецької спортивної породи й не бачили кіз африканських порід, це місце вам має сподобатися. Ферма розташована у мальовничому карпатському селі Шевченкове, її створили переселенці з Донеччини. Туристи тут можуть також спробувати подоїти кіз чи постригти овечок і взяти собі трохи шерсті як сувенір. Також на екофермі можна випити свіжого молока і придбати екопродукти — козячий сир та масло. Особливо відпочинок тут сподобається дітям, адже вони зможуть погратися з маленькими козенятами.

Як дістатись: з Івано-Франківська можна доїхати на авто (73 км). А ось зі Львова їздять електропоїзди приміського сполучення Львів — Лавочне, Львів — Мукачеве та автобус Львів — Славське.

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі

Суспільство

11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Опубліковано

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.

Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.

Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:

«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко

Читати далі