Суспільство
Не сумна Сумщина, або які місця області варто відвідати кожному
Туристичні місця на Сумщині можуть здивувати навіть вибагливого туриста. Сумська область може позмагатись за місце у топі туристичних місць із закордонними курортами. Тут є мальовничі луги, ліси, ріки, джерела лікувальної води, а також унікальні історико-культурні пам’ятки різних епох. Тому пропонуємо вам познайомитись з Сумською областю ближче.
Шпилівка – Сумська Швейцарія
Всього за 16 кілометрів від Сум знаходиться унікальна місцина – село Шпилівка. В народі його називають “сумською Швейцарією”, бо воно оточене сімома пагорбами. Основна частина села розташована у яру за 1,5 кілометри від річки Псел.
Тут збереглися унікальні палеонтологічні об’єкти яким вже понад 30 мільйонів років та археологічний комплекс VIII — XIV ст. у складі городища, двох селищ та курганного могильника. А ще тут є Лиса гора на якій, за словами місцевих, ніколи не росли дерева. Це є ласе місце для фотографів та любителів активного відпочинку, які використовують схили для польотів на парапланах та лижних спусків взимку.
Як дістатись: від Сум до Шпилівки можна доїхати навіть велосипедом. А ще сюди їздять автобуси.
Шелехівське озеро
Саме на Сумщині знаходиться найдавніше озеро України. Шелехівське озеро виникло на дні глибокої, вкритої лісовою рослинністю балки на правому березі річки Псел ще за часів льодовикового періоду. З висоти пташиного польоту озеро нагадує розігнуту підкову із “зеленою цяткою” острівця посередині. Площа озера невелика – усього 7 гектарів. Вода в ньому чиста, прозора та дуже холодна. А ще місцеві кажуть, що вода озера має цілющі властивості.
Читайте також: Тернопільський Таїланд та віадук: 7 неймовірних місць файної області
Окрім того, тут можна помилуватись і неймовірно гарною природою навколо. Адже поруч з озером розташувався заказник місцевого значення “Шелехівський”. На берегах ростуть берези, верби, вільхи, вздовж яких можна знайти ожину, малину. Біля озера немає великої кількості туристів, тому сюди варто їхати, щоб побути з природою наодинці.
Як дістатись: доїхати до Шелехівського озера можна автодорогою Н07, яка веде з Києва до Сум. Їхати потрібно до села Межиріч.
Крейдяні пагорби у Могриці
Вас ще не здивувала Сумщина? А як щодо скель, які навіть взимку забарвлені у білосніжний колір? На околиці села Могриця знаходиться крейдяні гори, з яких відкривається неймовірний пейзаж.
Тут унікальний ландшафт: поєднання звивистої річки, безкраїх полів, пагорбів і крейдяних кар’єрів. Пагорби – це сліди танення льодовика, а крейда в кар’єрах – залишки скелетів древніх морських тварин. Крейдяні пагорби Могриці також дуже популярні серед митців – тут проводять етнофестивалі, фотопленери й різноманітні мистецькі проєкти.
Як дістатись: сюди ходить автобус з Сум. До крейдяного кар’єру від села потрібно пройти близько 1,3 км на схід.
Заповідник “Михайлівська цілина”
Максим Рильський писав про це місце так: “прекрасний степ, справжня поезія”. І справді, Михайлівська цілина є унікальною частинкою Сумщини, адже протягом тисячоліть її не торкався плуг. Майже всі лучні в нашій країні степи розорані, але цю земельну ділянку від людського впливу вдалося повністю зберегти.
Читайте також: Де провести вихідні? Сім незвичайних місць Рівненщини, про які ви не чули
Пласт родючого ґрунту – три метри завглибшки. Завдяки рослинам, що тут ростуть і цвітуть у різний час, степ протягом літа до 12 разів змінює своє забарвлення у різноманітні кольори. За периметром заповідник обсаджено лісом.Флора нараховує близько 525 видів і починаючи з ранньої весни і до пізньої осені лучний степ стає неповторно красивим. І саме тут можна побачити, яка ж вона, справжня українська земля.
Як дістатись: їхати краще власним транспортом з Сум.
Скіфські кургани
Чи знаєте ви, що на Сумщині багато скіфських курганів? Один з них, найбільший курган Посульської групи скіфських некрополів знаходиться неподалік Пустовійтівки та має назву “Старша могила”. Ці кургани періоду IV-VI століть до нашої ери.
Скіфи, які відомі ще з давніх часів, проживали на території між річками Дунаєм і Доном, в Північному Причорномор’ї. Для поховання вони зводили кургани, яких збереглось багато на території України. Під час наукових досліджень в 1888-1889 рр., під насипом була відкрита велика гробниця у вигляді дерев’яного зрубу, з похованням скіфського вождя, з великою кількістю озброєння й кінського убору. На сьогодні курган, як пам’ятка культурної спадщини, входить до складу Державного історико-культурного заповідника “Посулля”
Як дістатись: поблизу села є шосе Н07, яке тягнеться до міста Ромни. Доїхати до поселення можна рейсовим автобусом, котрий їде з районного міста у бік Недригайлова.
“Круглий двір” в Тростянці
“Круглий двір” – одне з семи чудес Сумщини. Раніше тут був кінний двір садиби Надаржинських-Голіциних, який розташовано в Тростянці Сумської області. У другій половині XIX століття господарем садиби став князь Голіцин, який зробив із фортеці літній театр або цирк. Відкритий майданчик був пристосований і використовувався за типом давньоримських амфітеатрів, де глядачі сиділи на трьохярусних ложах, а воїни або артисти виступали на великій арені посередині.
“Круглий двір” являє собою невелику фортецю з маленькими високими стінами і чотирма круглими вежами по периметру. Сьогодні споруду відреставрували і проводять різні культурні акції. А також поруч є дендрарій, озера та дерев’яні скульптури.
Як дістатись: у Тростянець краще їхати з Сум по трасі Н12/Р45. Також сюди можна доїхати поїздом з Сум і Києва.
Мовчанський монастир
Цей містичний монастир розташований на крутому березі річки Сейм, у місті Путивль. Ще у XVI ст. на цій території проживали люди, проте монахи перетворили монастир у муровану фортецю, пристосовану до оборони.
На початку ХVII століття монастир був резиденцією російського самозванця Лжедмитрія I, який видавав себе за сина Івана Грозного – царевича Димитрія. Підтриманий жителями Путивля в 1605 році він забрав військо кількістю 40 тисяч осіб і вирушив завоювати Москву. Йому таки вдалося зайняти царський престол.
Унікальною частиною монастиря є Мовчанська чудотворна ікона Божої Матері. За легендою в 1405 році засяяв невимовним світлом образ Божої Матері на дереві поблизу Мовчанського болота. У радянські часи монастир був зруйнований, а його реконструкція триває й досі.
Як дістатись: краще їхати власним автомобілем до міста Путивль.
Суспільство
Житловий комплекс із восьми будинків для соціально вразливих груп будують у Доманівській громаді. Наразі відкрили два будинки, іще шість — готують до будівництва.
Про це повідомили в Миколаївській ОВА.
Що відомо про житло
Будинки представили 24 січня. Житловий комплекс будують за сприяння фондів GAUFonden і Ramboll та за підтримки посольства Данії в Україні.
У будинках зможуть жити:
- медики;
- поліціянти;
- люди, які не мають власного житла;
- люди, які переїхали в громаду з інших населених пунктів.
Читайте також: «Давайте повертати містам їхні культурні обличчя». Як київська активістка рятує українську мозаїку
«Ці будинки дуже високої якості, результат чудовий. Цей проєкт дозволяє залишити людей у громаді, зберегти лікарів, поліцейських та інших фахівців, які переїхали з інших областей на Миколаївщину. Дякую партнерам за такий вагомий внесок», — зазначив начальник ОВА Віталій Кім.
Ключі від житла посол Данії передав голові громади Віктору Власюку. Загалом партнери з Данії планують створити 25 подібних будинків на Миколаївщині.
Нагадаємо, що в Миколаєві відкривають Українсько-данський молодіжний дім.
Також ми писали, що у Львові збудували перший будинок житлового комплексу для переселенців (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Миколаївської ОВА
Суспільство
У Чернігові священники пристосувалися до умов війни, пропонуючи можливість проводити хрещення дітей у дистанційному форматі. Таку практику запровадили в окремих храмах міста після початку повномасштабного вторгнення росії.
Про це повідомляє ресурс Cheline.
Настоятель Кафедрального собору Святої Великомучениці Катерини Роман (Кіник) розповів, що хрещення іноді проводять за допомогою відеозв’язку. Це рішення стало актуальним через те, що хтось із родичів чи хрещених батьків перебуває на фронті.
Читати також: У Києві створили онлайн-довідник для підтримки ментального здоров’я
Чому такий підхід зараз важливий
«Буває, що батьки хочуть обрати хрещеного, але він зараз захищає Україну. У таких випадках вмикають телефон, і хрещений виходить на зв’язок. На місці є дружина хрещеного, яка тримає телефон, і він долучається до таїнства», — пояснює отець Роман.
Священник зазначає, що цей формат не суперечить церковним канонам. Людина, навіть перебуваючи онлайн, духовно бере участь у хрещенні, що робить його повноцінним. Після повернення хрещений зможе взяти дитину на руки, подарувати їй свою любов і тепло.
Нагадаємо, що на Харківщині створили підземний освітній простір для дітей (ФОТО).
Фото: Valerii Sorokin.
Суспільство
Наступного року в Україні можуть запрацювати кілька аеропортів. Технічні й організаційні умови для цього вже є, але потрібне політичне рішення.
Про це заявив мер Львова Андрій Садовий в інтерв’ю виданню «Твоє місто»
Досвід Ізраїлю: аеропорт Тель-Авіва під час війни
Садовий навів приклад Ізраїлю, де аеропорт Тель-Авіва продовжував працювати навіть у часи воєнних дій. Летовище стало «єдиним мостом», що з’єднував країну зі світом.
«Літаки ізраїльських авіакомпаній мають спеціальне обладнання під крилами для захисту в разі небезпеки. Світ уже має такі рішення. У нас немає іншого варіанту — ми повинні виживати та жити, навіть у час війни», — зазначив мер Львова.
Читати також: «Укрзалізниця» запускає новий щоденний потяг до Будапешта
Де саме відкриють аеропорти, Садовий поки не уточнив, проте наголосив, що Україна має всі шанси успішно перейняти міжнародний досвід і відновити повітряне сполучення.
Нагадаємо, що українська авіакомпанія відновила регулярні рейси з Кишинева.
Фото: ЗУАП.