

Суспільство
Підприємці думають про розвиток. 5 ідей для нового бізнесу
Більшість бізнесменів готові починати свою справу зі стартовим капіталом в розмірі до $50 тис. Варіантів, куди вкласти ці гроші, не так і мало. Які сфери бізнесу є найбільш привабливими – розповідає Андрій Кривонос
Кількість бажаючих відкрити свою справу не скорочується. Але сфери, в які можна вкласти кошти, змінилися. Наприклад, півтора роки тому доставку продуктів харчування або готових страв з ресторанів експерти називали привабливим напрямком для інвестицій. Зараз ситуація змінилася – цей ринок насичений, а доставкою займається чи не кожен великий ресторан в Києві і містах-мільйонниках.
Читайте також: Роблять килимки та віддають на благодійність: як у соціальному магазині «Ласка» дають друге життя старим речам
Інвестори поки розробляють концепції, але не поспішають з відкриттям нових ресторанів. Наймовірніше, нові заклади почнуть масово з’являтися після того, як Україна впорається з епідемією коронавірусу Covid-19. Але навіть зараз, в непрості для підприємців часи, багато інвесторів працюють над складанням бізнес-планів і готові інвестувати в свою справу. У більшості ентузіастів відносно невеликий стартовий капітал – до $50 тис. Але і з ним можна відкрити свою справу. Які пропозиції мають найбільший попит – розповідає глава Директорату Асоціації франчайзингу Андрій Кривонос.

Андрій Кривонос
Глава Директорату Асоціації франчайзингу, який близько 20 років займається консультуванням малого і середнього бізнесу
Магазини з продажу хліба
Відкрити невеликий магазин з продажу свіжого хліба можна за $12-15 тис. Тобто якщо стартовий капітал підприємця становить $ 50 тис., то можна стати власником відразу декількох торгових точок під однією назвою. Споживання якісних хлібобулочних виробів зростає і цей напрямок є дуже привабливим для інвесторів. Найголовніше в цій справі – оцінити платоспроможність попиту і відповідно до нього сформувати пропозицію. На першому етапі асортимент може бути невеликим – різні сорти хліба, булочки і круасани.
А от чи варто встановлювати в магазині апарат з приготування кави – велике питання. Досвід показує, якщо в магазині напоїв немає, то клієнти купують більше. Парадоксальна тенденція? Але вона має просте пояснення. Споживач купує продукцію не тільки собі, а й співробітникам або членам своєї сім’ї, оскільки з пакетом відправляється в офіс або додому. Якщо ж поставити апарат, то клієнт придбає філіжанку кави і одну булочку тільки для себе.
Найбільш перспективними для розвитку цього формату є міста-супутники Києва. Жорсткої конкуренції там поки немає, на відміну від столиці і інших міст-мільйонників. Термін повернення інвестицій в кожен такий проєкт становить до двох років.
Сектор послуг
Значно менші інвестиції потрібні для відкриття клінінгової компанії, майстерні з ремонту одягу або взуття. Спершу для прибирання квартир буде досить невеликої суми – $2-3 тис., яку потрібно витратити на покупку необхідного обладнання. Якщо майстерні відразу ж стануть популярними у мешканців прилеглих будинків, то клінінговій компанії доведеться потрудитися над пошуком клієнтів. Тому перед початком цього бізнесу власнику краще піти на курси SMM, на яких навчать просувати послуги компанії через соціальні мережі.
На наступному етапі свого розвитку клінінгові компанії можуть брати участь в тендерах від юридичних осіб на прибирання офісних або торгових центрів. Підприємець зможе боротися за великі замовлення.
Дитячі центри
Батьки не економлять на своїх дітях, бажаючи дати їм кращу освіту і прищепити правильні навички. Тому останні роки попит на послуги дитячих центрів збільшується в середньому вдвічі щороку. Варіантів може бути кілька – кімнати, де можна залишити дитину з педагогом на кілька годин, поки батьки проводять зустріч або ходять по магазинах. Можна відкрити центр з вивчення іноземних мов. Або різноманітні гуртки – від математики до робототехніки.
Для цього необхідно орендувати приміщення площею понад 50 кв м, а сума інвестицій в такий центр стартує від $ 25-30 тис. Повернути гроші можна за два роки за умови, що підприємець зможе знайти грамотних педагогів. Найкраще центри відкривати не в центральній частині міста, а в густонаселених масивах, де немає конкуренції. Ціни теж повинні бути доступними. Наприклад, місячний курс індивідуальних занять (по два уроки на тиждень) англійської повинен коштувати не більше 2-2,5 тис. грн з людини.
Спортивні центри
В Україні, як і в усьому світі, тренд здорового способу життя. Споживачі відмовляються від споживання алкогольних напоїв і все частіше ходять в спортивні зали. Відкрити власний фітнес-центр можна при інвестиціях в розмірі $ 25-30 тис., повернути які можна за три роки. На обладнанні економити не варто – краще взяти все нове, але в лізинг. Також в залі має бути достатня кількість тренерів, які проводитимуть як індивідуальні, так і групові заняття. Це – додатковий заробіток для клубу.
Читайте також: Оголосили конкурс наукових екологічних проєктів Genius Olympiad 2021
Ніде правди діти, що конкуренція на цьому ринку жорстка. Тому потрібно запропонувати свою родзинку. Наприклад, розробити ефективну програму для схуднення або відкрити центр виключно для жінок. Багато хто, далекий від ідеальних форм, соромиться ходити в зал разом зі спортивними молодими людьми. Як і у випадку з клінінговими компаніями, велике значення має грамотне просування залу в соціальних мережах.
Онлайн-сервіси для споживачів
За незначних інвестицій можна відкрити свій сайт, який не створюватиме свій контент, але якісно оброблятиме існуючий. Паралельно можна запропонувати споживачам різні сервіси. Наприклад, це може бути оренда квартир без посередників (подібні профільні групи є в facebook та користуються величезною популярністю), оголошення про безкоштовну роздачу одягу або предметів інтер’єру. Завдяки сервісу, сайт стане популярним і заробляти можна буде, наприклад, на платних оголошеннях або на рекламі. Але власнику бізнесу доведеться особисто займатися цими проектами – вони не стануть ефективними, якщо передати їх в управління менеджменту на етапі розвитку.
Суспільство

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.
Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.
Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.
Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»
Суспільство

Українські науковці, які прямують з Антарктики до Чилі на криголамі «Ноосфера», у березні 2025 року запустили інноваційне обладнання для підводних вимірювань — агробуї. Наразі вчені отримали від них перші листи із результатами досліджень.
Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
Що досліджували науковці
Українські вчені запустили шість агробуїв, які не мають двигунів та рухаються за течією. Прилади визначають температуру, солоність і тиск на різних глибинах. Після вимірювань вони через супутник передають ці дані разом із координатами GPS на електронну пошту.
Днями науковці отримали перші листи з інформацією від усіх пристроїв, які мандрують за різними течіями в Південному океані.
Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)
Разом із цим дослідники на «Ноосфері» провели додаткові океанографічні вимірювання у трьох точках за маршрутом запуску буїв. Завдяки цьому вони отримали більш точну та розгорнуту інформацію про океанські течії. Тепер вчені мають дані про розсіювання світла, кисень, pH, флюоресценцію для фітопланктону та каламутність води на глибині до тисячі метрів.
«Отримані дані дозволяють краще зрозуміти динаміку течій у цьому регіоні, характеристики шару, який містить води з льодовиків, та переніс тепла в Південному океані», — вказала океанографиня НАНЦ Наталя Шепель.
Ці дослідження проводять в межах проєкту OCEAN ICE програми ЄС «Горизонт Європа».



Нагадаємо, що українські полярники вперше провели синхронне дослідження атмосфери (ВІДЕО).
Фото: Юрій Шепета, НАНЦ
Суспільство

Після атаки військового шпиталю у Харкові дроном «Шахед» у закладі відновили проведення операцій. Росіяни поцілили у шпиталь 29 березня 2025 року.
Про це повідомили у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону.
«Внаслідок нічного влучання “Шахеда” у шпиталі постраждали пацієнти і персонал, були пошкоджені кілька корпусів. Але нині в операційних, які зазнали руйнувань від вибухової хвилі, вже відновилися операції. Шпиталь не може зупинити надання допомоги і лікування пацієнтів ані на хвилину»‚ — написали на сторінці закладу.
У госпіталі не оголошують збір на відновлення закладу, наразі там сподіваються впоратися з цим власними силами.
Читайте також: СБУ та ГУР доправили гелікоптером хвору дівчинку до Києва, чим врятували їй життя
Начальник шпиталю Едуард Хорошун зазначив, що це не вперше росія обстріляла будівлю.
«У черговий раз російська федерація здійснила злочин — використала летальну зброю проти лікувального закладу. У черговий раз, бо госпіталь обстрілюється не вперше. Це акт тероризму», — вказав Хорошун.
Нагадаємо, що військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка шпиталю