Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Звільнення у сфері IT Звільнення у сфері IT

Економіка і бізнес

Першими в IT скоротять початківців. Aoza Technologies про вплив карантину на індустрію

Опубліковано

Існує думка, що на карантині звільнення у сфері IT не відбудуться, на відміну від інших індустрій. Адже віддалена робота – звична справа для принаймні 80% українських IT-спеціалістів, які працювали на аутсорсі. А бізнесу, щоб конкурувати на глобальному ринку, без послуг розробників не обійтись. 

Але в новій реальності на український IT, як і на інші сфери бізнесу, чекає хвиля скорочень, а на деякі компанії – навіть закриття, каже Євген Титов, CEO Aoza Technologies.

Хто майже точно прогорить, якщо не змінить стратегію (Євген пояснює на прикладі)?

Чи намагатись шукати роботу початківцям, враховуючи, що працевлаштовані джуніори – першими потраплять під хвилю скорочень? 

Відповіді на усі ці питання – в нашому конспекті стріму від Lobby X. 

Довідка. Стрім Ринок праці після локдауну від Владислава Грєзєва, керівника платформи з працевлаштування Lobby X – про виклики, що постали перед українським ринком праці в умовах карантину. Зокрема, як буде відбуватись працевлаштування  в ту чи іншу бізнес-сферу, чого очікувати роботодавцям і до чого готуватись шукачам роботи. 

Звільнення у сфері IT

Євген Титов

CEO Aoza Technologies

Його невелика, бутікова, IT-компанія працює на клієнтів з України. Також до Aoza Technologies звертаються міжнародні клієнти – зі Швеції, Німеччини, Іспанії, Америки. В основному компанія розробляє програмне забезпечення для бізнес-рішень під ключ. Окрім аутсорс-проєктів з діджиталізації бізнесу мають і власні продукти.  
Наразі кілька людей, що відповідають за управління, працюють з офісу. Інші – віддалено. Частину співробітників довелось скоротити.  

У карантин виживуть тільки розробники. Або ні

Все в економіці взаємопов’язане: якщо не працюють кафе, то й сфера IT опосередковано страждає. Але, само собою, в розробників набагато більше можливостей дотягнути до кінця кризи, ніж у компаній, які в Україні працюють в оффлайні. І це не в останню чергу пов’язано з тим, що ми працюємо на закордонні компанії. А там за роботу платять більше грошей, ніж в Україні. 

Ми спеціалізуємося на IT-рішеннях для бізнесу і працюємо з такими компаніями, де або взагалі немає IT-складової, або вона не розвинена. Оскільки технічні рішення для цих бізнесів наразі не першочергові, в кризовій ситуації не всі з них погодяться вкладати гроші у стартапи, як раніше. 

Читайте також: Чи візьмуть вас кур’єром в Glovo? Генеральний менеджер про дощ замовлень і антикризову стратегію

Приміром, напередодні подій пандемії та кризи ми мали укласти кілька контрактів. Тепер же клієнти або відтермінували їх, або сказали, що зараз не мають ні часу, ні бажання, ні коштів розвивати нові продукти. 

Тому більшою мірою ми зараз адмініструємо ті продукти, які вже існують. 

Звільнення у сфері IT. Джуни – перші кандидати на виліт 

Зараз, в першу хвилю звільненьу сфері IT, першими скоротять джунів (від junior – початківець з малим досвідом роботи у сфері IT, авт.) та людей, які не досить гарно працювали.

Знаю, що великі аутсорс-компанії також почали скорочення. Вони поки оптимізують бюджети, що стосуються таких статей витрат, як ріст зарплат, корпоративи, перельоти.

Читайте також: Як зберегти попит під час карантину? Чотири історії про те, як бізнесу не закритись у кризу

У їхньому випадку все, мабуть, залежатиме від портфеля клієнтів – якщо той більш-менш не постраждав, то й IT-провайдер буде мати роботу. 

Проте, думаю, через 2-3 місяці, коли великі аутсорс-компанії відчують всю повноту кризи, деяким працівникам доведеться піти й звідти. 

За яким принципом звільняли людей в Aoza Technologies? 

Звільнення у сфері IT не обійшли стороною і нашу компанію. Скорочували штат ми за кількома принципами. 

По-перше, довелось попрощатись з деякими product managers (PM). Навіть одного PM, який дуже довго в нас працював – лояльну до компанії людину. Це, звичайно, морально складно було. Але водночас ми бачили: з нього в нас далі вже нічого не виросте. 

По-друге, звільнили персонал, який набирали спеціально на виріст під деякі проєкти. Частина з них закрилась, а фінансова подушка в нас невелика для того, аби зараз протримати їх на зарплаті. 

Скоротили також деяких працівників, яких планували звільнити, і тримали, поки була під них робота. Звичайно, що тепер в команді Aoza людей поменшало, а навантаження на кожного збільшилося. 

Деякі проєкти були передані іншим розробникам. І в перший тиждень карантину було складно, коли люди наново починали входити в курс проєктів. Особливо тих, які на стадії завершення. Але ми впорались.

Хто вистоїть, а хто – прогорить 

Щоб втриматись у кризу, для IT-компанії важливо, в першу чергу, мати кілька клієнтів-драйверів бізнесу. Тому що якщо в компанії багато маленьких клієнтів, то ти просто тонеш у їх менеджменті. 

Що ж до одного, але великого клієнта… Нещодавно була ситуація в Дніпрі: компанія з 70 розробниками у штаті, з них майже дві третини людей працювали на одного клієнта. І от він пішов. Думаю, якщо керівництво не застосує екстрених заходів, то компанія може навіть закритись. 

На мою думку, більше шансів матимуть компанії, які під час цієї кризи дороблюватимуть та модифікуватимуть свої продукти.

Хто за час кризи встигне адаптуватись і змінити свою бізнес-модель, швидше доробити функціонал проєкту, той матиме високий старт, коли криза мине. 

Бо ринок буде перезапущений повністю, принаймні деякі його галузі. І такі компанії матимуть більше шансів отримати свого користувача і вигідну позицію на ринку. 

На кого з клієнтів вплинув карантин. Розбір по індустріях

Наразі ми працюємо над проєктами з ритейлу, медицини, з віддаленої роботи. Є проєкти, які пов’язані з кінцевими користувачами чи навіть будівництвом. Якраз сфера будівництва, коли карантин увійшов в силу, в нас абсолютно відпала. Те ж саме сталось із застосунками, що пов’язані з кінцевими користувачами – модою, наприклад. 

Але в цілому бізнес активно адаптується до нових умов роботи в онлайні.

Деякі клієнти, навпаки, зараз звернулись до нас за новим функціоналом для своїх додатків чи веб-систем. Функціоналом, пов’язаним якраз з автоматизацією багатьох процесів, які раніше відбувались в офлайні. 

Якщо говорити в цілому, то компанія в нас не дуже велика за розмірами й тому на нас криза вплинула мінімально. 

Десь роботи стало менше, десь – в рази більше. Буквально нещодавно ми віддали в реліз новий додаток, а до цього працювали десь 3 тижні взагалі без вихідних – так що роботою завантажені. 

Чи має сенс початківцям шукати роботу на карантині? 

Відповідь на питання, чи варто джунам найближчим часом пробувати сили в індустрії, коли відбувається так багато скорочень у сфері IT залежить від політики  компанії. 

Я можу розповісти, яку стратегію на такий випадок маємо ми в Aoza Technologies.

В компанії завжди було так: коли з’являється проєкт – шукаємо під нього команду. У часи кризи проєкти – з’являються, людей – шукаємо. 

Ми не проти того, аби в ці часи брати джунів. На довгостроковому проєкті з такого “виростити” гарного мідла (програміст середнього рівня – авт.).

Моя думка така: soft skills (від англ. – неспеціалізовані навички, які забепечують успішну участь у робочому процесі та високу продуктивність шукача – авт.) важливіші за hard skills (професійні навички, які напряму стосуються ваших робочих обов’язків – авт.), тому ми завжди спершу дивимося, чи людина підходить нам в команду, як взаємодіє з іншими. 

Єдине що: тепер будемо більш прискіпливими в пошуках. У кризу складно буде знайти роботу людям типу “увійти в IT”, які були замотивовані історіями про те, як колишній шахтар заробляє тисячі доларів розробником. Таких історій стане менше, бо будемо ретельніше відсіювати шукачів через перше інтерв’ю. 

Коментарі

Економіка і бізнес

«Зелена пʼятниця» у Приват24: для користувачів сервісу діятимуть знижки та кешбеки до 20% з картками Mastercard

Опубліковано

З 18 листопада по 1 грудня у програмі лояльності «Привіт» у Приват24 будуть доступні знижки і кешбеки до 20% з картками Mastercard. Ці умови діятимуть для покупки електротехніки, побутової техніки, одягу, товарів для дому та палива провідних брендів.

Про це повідомляє пресслужба ПриватБанку.

Як долучитися до «Зеленої пʼятниці»

Щоб взяти участь у «Зеленій пʼятниці», необхідно протягом двох тижнів — з 18 листопада по 1 грудня включно — заходити в програму лояльності «Привіт» (у розділі «Сервіси» в додатку або веб-версії Приват24) та активувати пропозиції від партнерів. Перелік доступних покупок будуть щодня оновлювати.

Отримати знижку до 20% чи кешбек можна буде при оплаті карткою Mastercard від ПриватБанку.

Товари з вигодою

Перелік деяких уже відомих товарів, для яких будуть доступні вигідні умови:

  • ґаджети Apple — 10%;
  • побутова техніка — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
  • енергоощадні товари — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
  • квитки в театри, кінотеатри та на концерти — 10% кешбеку;
  • МСС краса та здоровʼя — 8% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard.

Також діятиме спеціальна пропозиція для клієнтів ПриватБанку, які відзначають день народження 29 листопада — у цей день для них буде доступний кешбек 20% на всі витрати з карток Mastercard. Щоб скористатися послугою, її потрібно активувати в програмі лояльності «Привіт».

Окрім цього, у ПриватБанку зазначають, що в кожного клієнта діятимуть окремі позиції знижок і кешбеків. Ловіть свою спеціальну пропозицію в «Привіт»!

Про програму лояльності «Привіт»

Це перша на банківському ринку персоналізована програма лояльності, що дозволяє клієнтам користуватися пропозиціями від провідних брендів, підібраними саме під них. Наявні знижки й кешбеки можна знайти в меню «Привіт» у мобільному застосунку чи веб-версії Приват24.

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

Енергонезалежність України: у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера

Опубліковано

Конференцію провів 14 листопада «Теплоенергетичний кластер України» у межах ІІІ Українського Будівельного Конгресу. Подію відвідали понад 70 учасників, зокрема підприємці, виробники, експерти та чиновники.

Про це повідомили організатори заходу.

Головні теми конференції

Цей форум організовували, аби об’єднати компанії задля спільного розв’язування проблем, захисту своїх інтересів перед державою та розвитку теплоенергетичної галузі в Україні.

Під час форуму проводили панельні дискусії на такі теми:

  • енергонезалежність та покращення української інфраструктури;
  • інновації в теплотехніці;
  • нові підходи до енергоефективного будівництва;
  • підтримка локального виробництва.

Також однією з головних тем став вихід українських виробників на європейський ринок. Експорт вітчизняних продуктів обговорили під час панельної дискусії «Від локального до глобального».

Фото: фейсбук-сторінка «Теплоенергетичного кластера України»

Читайте також: На Київщині компенсуватимуть встановлення сонячних станцій та теплових насосів

Енергетичний сектор і держава

На конференції провели дискусію «Тендери та закупівлі» — її модерував адвокат компанії Sirius Law Артем Моргун. Під час неї виступали начальниця управління сфери публічних закупівель Мінекономіки Ірина Сопилюк та представник платформи «Е-Тендер» Ігор Архипенко.

Гості обговорили виклики в тендерах, зокрема перевірки, штрафи та проблеми з документацією. За час дискусії згадали прогалини в законодавстві та фальшивих учасників закупівель. Керівник компанії «Abplanalp Україна» Микола Скрипник поділився порадами щодо покращення виробництва й енергоефективності завдяки використанню новітнього обладнання.

На панелі, яку присвятили фінансуванню українського бізнесу, в.о. директора з малого та середнього бізнесу Sense Bank Яна Шумунова розказала про програми державної підтримки.

Про «Теплоенергетичний кластер України»

Організацію очолює Олексій Лещінський, який є експертом з теплотехніки та засновником групи компаній EnginUP. «Теплоенергетичний кластер України» працює над об’єднанням українських виробників, підприємців та представників влади, аби зміцнити енергонезалежність нашої країни.

Нагадаємо, що у Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «Теплоенергетичного кластера України»

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

У Києві на Вокзальній відкрили оновлений безбарʼєрний «МакДональдз»

Опубліковано

Після масштабної реконструкції відкрився «МакДональдз» на Вокзальній площі в Києві. Заклад став одним із найбільших ресторанів мережі в Україні з площею 944 м², 193 посадковими місцями в залі та 88 на терасі.

Про це повідомляють в інстаграмі МакДональдз Україна.

Що змінилося?

Будівлю ресторану частково демонтували, оновили фасад та переобладнали внутрішній простір. Особливу увагу приділили безбар’єрності:

  • автоматичні двері;
  • ліфт для зручності пересування;
  • місця для людей на кріслах колісних;
  • тактильна плитка;
  • таблички шрифтом Брайля;
  • безбар’єрні вбиральні.

Ці зміни відповідають принципам інклюзивності та комфорту для всіх відвідувачів.

Нові можливості для відвідувачів

Ресторан пропонує повне меню, включно із сезонними позиціями. Замовлення можна зробити через:

  • 11 терміналів самообслуговування;
  • касу;
  • експрес-вікно.

Уперше запроваджено сервіс обслуговування за столиком, що додає зручності під час візиту.

Фото: МакДональдз Україна

Читати також: Жінки відкрили 61% нових ФОПів у 2024 році: статистика регіонів та напрямків

Графік роботи та резервне живлення

Ресторан працює з 06:00 до 22:30, а експрес-вікна — з 05:30 до 23:00. У разі відключення світла заклад продовжить роботу завдяки генератору. Служба доставки «МакДелівері» почне працювати найближчими днями.

Нагадаємо, що у Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить.

Фото обкладинки: Вілледж.

Коментарі

Читати далі