Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка і бізнес

Як зберегти попит під час карантину? Чотири історії про те, як бізнесу не закритись у кризу

Опубліковано

Близько 600-700 тисяч підприємств та установ сфери освіти, які дають роботу 4 млн людей, зупинили роботу, каже президент Торгово-промислової палати Геннадій Чижиков в колонці для Економічної правди. 

Деякі просто призупинили роботу, інші планують закриватись – адже не мають з чого платити за оренду, не можуть сплачувати зарплати співробітникам та виконувати зобов’язання перед бізнес-партнерами. 

Постривайте закриватись, може, ваш бізнес розглянув ще не всі можливості, як можна протистояти кризі.

Чотири бізнеси, про які сьогодні піде мова, сприйняли карантин як вікно можливостей.

Одні – тимчасово скоротили витрати та підстрахувались продажами на західному ринку. Інші перетворили своїх бариста-профі на кур’єрів. Хтось перевів у онлайн-режим цілу школу англійського з офісом та величеньким штатом. Втратили третину студентів,але не закрились. 

І якщо ви ще скептично думаєте: “Цей варіант не для мене”, то от вам вишенька на торті – навіть гончарна майстерня придумала, як працювати віддалено в часи карантину та соціальної ізоляції. 

Підвіси для медиків, набір для приготування брауні вдома. Як з карантином воює Veterano Brownie

 Юлія Кочетова-Набожняк, співзасновниця Veterano Brownie

Юлія Кочетова-Набожняк, співзасновниця Veterano Brownie

Браунарня відкрилась на початку лютого. Донедавна там можна було посидіти за чашкою кави і посмакувати одним з 10 основних смаків брауні, або спробувати сезонні хіти. З початком карантину перейшли у формат доставки. 

З власників браунарні – в топові кур’єри Подолу

Тепер вся наша команда – найтоповіші кур’єри Подолу, які доставляють брауні від Солом’янки до Мінського масиву – по обидва береги Дніпра.

Ми повністю сфокусувались на доставці брауні та брауні-міксів, зробили її безкоштовною та персональною. Тепер ваші улюблені бариста приїжджають до вас на велосипеді разом з солоденьким, а засновники несуться на Нову Пошту, щоб відправити набір для приготування брауні у Луганську область, в місто з красивою назвою “Щастя”.

Крім того, співзасновники браунарні – тепер менеджери з обробки замовлень, а наші нарізальниці десертів – блискавично фасують брауні-мікси. І всі – звикаємо дихати в масці.

Робота на карантині. Чотири нововведення Veterano Brownie

Брауні-мікси. Запустили ще в лютому, але по-справжньому вони “вистрілили” лише зараз. Брауні-мікси – це набори, щоб готувати наш брауні вдома. Всередині всі потрібні інгредієнти (потрібно докупити лиш яйця та масло), детальний покроковий рецепт та секретики приготування.

Ми спекли вже понад 5 тонн і точно знаємо, що таке “той самий брауні”. Наші гості – свідомі та відповідальні – залишаються вдома і… готують наш десерт, тегають нас в соцмережах та кайфують від цього моменту – готувати щось разом та пригощати усю родину. Ми відчуваємо, що наш продукт більше за “інгредієнти  для брауні” – він про час разом.

У нас є два види міксів – класика на бельгійському шоколаді (з Юлею-співзасновницею на етикетці) та екстра та 100% тертому какао (з портретом Роми-співзасновника). Це класичні смаки, в які можна додавати і вишеньки, і горішки, і все що завгодно.

Депозит на каву. Це 10 чашок кави у нашому закладі “після карантину”. Для наших найвідданіших кавоманів, які чекають на цю зустріч – ми теж сумуємо за кавовими ранками. Депозит – це фактично сертифікат, пропуск в клуб Veterano Brownie у майбутнє “давайте вже після карантину”. 

Підвіс для медиків. До карантину і зараз теж у нас можна підвісити брауні для поранених бійців у шпиталі – це частина нашої відповідальності та місії, гуртування спільноти, підтримка наших військових. Наші друзі з Pizza Veterano, де можна підвісити піцу, запропонували робити підвіси і для медиків, які зараз, в цей момент, в інфекційних відділеннях борються з епідемією. Це про підтримку, про те, що ми, команда, наші гості – готові стати за спиною у найголовніших людей, які понаднормово, щодня, в лікарнях по всій країні, роблять свою роботу. 

Майстер-клас Романа Набожняка з приготування брауні. Це зустріч наживо, у вас на кухні (звісно, після карантину та спалаху епідемії), з майстер-класом від Роми, який вигадав наш перший брауні, наші рецепти та смак Veterano Brownie. У подарунок до майстер-класу йдуть 2 брауні-мікси та сотні історій – про підприємництво, про музику, про факапи та перемоги. 

Арендодавець – теж підприємець

Наразі ми розрахувалися за оренду за поточний місяць. Глобальне бачення – продовжувати сплачувати усі платежі відповідно до графіку, скільки це буде можливо, адже наш орендодавець – теж підприємець. Це його заробіток. І якщо до часу наступного платежу буде змога сплатити оренду повністю, ми плануємо це зробити. Хоча так, наш орендодавець з відповідним розумінням ставиться до ситуації. З ним ми говорили одним із перших, щойно пішли на карантин.

Так же і з усіма постачальниками – ми не просимо відтермінувати платежі, а платимо всю суму одразу. Це відповідальне партнерство, і це в нашому розумінні здорова бізнес-екосистема.

Ми готові до продовження карантину. Коронавірус – це новий виклик для всього світу, ми пильно слідкуємо за досвідом іноземних країн та іноземних закладів. Ми точно будемо покращувати доставку та розширювати команду кур’єрів та адмінів. Вигадувати креативні комунікації та контент. Запускати нові продукти та послуги, адаптуватись під нові виклики і йти далі. 

Потік приватних замовлень виріс в 7-8 разів

Аби вся наша команда залишилась в повному складі, Veterano Brownie треба 20-25 замовлень на день. Звісно, все залежить і від того, чи це 2 порції, чи це 2 коробки на 9 різних смаків.

Але шанувальники наших брауні показують свою лояльність в скрутні для браунарні часи замовленнями! За декілька днів ми наростили обороти, які були до карантину. 

Потік приватних замовлень виріс в 7-8 раз.

 Ми нереально вдячні кожному з гостей, хто написав та розказав про нас. 

Гончарна майстерня в он-лайні

 Віктор Кущенко, засновник майстерні Kust | Ceramics

Віктор Кущенко, засновник майстерні Kust | Ceramics

До карантину працювали в форматах майстер-класів, продавали не продукцію, а освіту. Після карантину почали приглядатись до формату онлайн-майстеркласів. Детальніше про його роботу ми писали тут.

У Kust | Ceramics зараз паралізована вся робота, але кому зараз легко? Основний рід нашої діяльності – це майстер-класи з людьми наживо А тепер ми адаптуємося під новий формат роботи. Одне з нововведень – онлайн-версія майстеркласів, її тільки-но запустили. Гончарні майстеркласи відбуваються за заготовками з набором всіх інструментів, глиною і доставкою. Ось зараз формуємо першу групу, в ній буде п’ять учнів.

Друге – зараз у Kust | Ceramics можна купити і готові вироби. Займаємося з дружиною індивідуальними замовленнями і розробляємо нові вироби, для яких раніше не було часу. Все це дещо ускладнено тим, що вдома працюємо – студія ж  закрита на карантин.

Як проходять гончарні майстеркласи?

Розберемо вміст боксу на прикладі нашого фірмового виробу – керамічних китів. Що в боксі? Сама тушка кита, створена за заготовленою формою, вже підвішена на верстаті. Зважені шматочки глини – для плавників і хвоста. Також інструменти. І, звичайно ж, все це простерилізовано. 

Вартість такого боксу буде відрізнятися на 200 гривень проти стандартних 2500 грн – це націнка за доставку, яку реалізуємо своїми силами.

А заняття тепер проходитиме в форматі відео-конференції. Тобто, до певного часу, коли має розпочатися майстерклас, всі попередньо отримують свої бокси.

Я вивчав платформи для відеоконференцій, де можна було б реалізувати задумку. Обрав одну спеціально для курсів онлайн – це Zoom. Там відразу і чат, і ще багато всього зручного.

Бізнес-стратегія для продовження карантину

Ясна річ, в карантинні часи у нашої майстерні буде не той темп, який був до. Але потихеньку призвичаїмося. Невдовзі проведемо онлайн-майстерклас для першої групи людей. 

Словом, зараз наша основна стратегія – заморозити всі операції, орендні плати, і потихеньку розвивати формат онлайн-роботи.

Перестрахуватись Amazonом. Кризова стратегія від бренду розмальовок OKroshka.

 Володимир Бовсуновський, власник бренду дитячих розмальовок O'Kroshka

Володимир Бовсуновський, власник бренду дитячих розмальовок O’Kroshka

Бренд існує на українському ринку з 2015 року. Цьогоріч вийшли і на Amazon – настільки успішно, що дохід дозволить компанії спокійно працювати навіть кілька місяців карантину.  

Триматися дозволяють продажі в Штатах

Я не очікував, що наслідки ситуації з коронавірусом будуть настільки сумними для українського бізнесу. А у нас же оффлайнова мережа партнерів по Україні – практично всі вони зараз закрились.

Водночас на складах американського Amazon у нас залишалась продукція, розрахована на тривалий період торгівлі. Але якось так вийшло, що зі стартом карантину в Америці всі наші розмальовки там дружно продалися за 10 днів. Я був злегка в шоці, тому що зазвичай на наш бізнес впливає сезонність. І, відповідно, пік продажів для O`Kroshka – це Новий рік.

Кількість розмальовок, яка продалась через Amazon, дозволяє спокійно компанії кілька місяців продовжувати сплачувати поточні витрати. У той же час моя продукція потрапила в категорію, яка недоступна для відвантажень на склади Amazon до 5 квітня – тому я не можу надіслати туди ще партію розмальовок, чекаю 5 квітня.

Йде на поступки партнерам

Ми співпрацюємо з мережею партнерів-дистриб’юторів по Україні. Я чесно поки ні з кого з них не вимагаю платежів за товар, який вони взяли на продаж. З моїм менеджером з гурту ми домовились, що намагаємося максимально підтримати наших партнерів.І кілька місяців можемо почекати їх оплати. Вважаю, що в скрутні часи нас врятує допомога одному.

Якщо ставити оцінку за п’ятибальною шкалою, як O’Kroshka переживає карантин, я б поставив тверду четвірку. Тільки через продажі в Штатах.

Скорочувати штат в такий час некоректно

Ситуації різні в компаніях бувають, я розумію, що іноді грошей немає. Але от моя сестра працює в готельному бізнесі. І її мало не відправили на час карантину у відпустку за свій рахунок. Я взагалі вважаю, що на сьогоднішній день відправляти людей за свій рахунок неприйнятно.

І тому заробітну плату нікому з команди  не зменшував. Але є працівники, частина зарплати яких залежить від відсотка українського збуту. Зрозуміло, що карантин відіб’ється на їхніх зарплатах. З іншого боку, зараз вони отримають менше, але потім, коли прийдуть оплати від партнерів, зарплата буде вищою в рази.

Як перевести школу англійського на онлайн-режим. Досвід Progress. Way to learn English

 Анна Романишина, власниця Progress. Way to learn English 

Анна Романишина, власниця Progress. Way to learn English 

Карантин застав Progress. Way to learn English в незручний час. Анна Романишина, власниця школи, якраз збиралася розширюватися і всю фінансову подушку кинула на ремонт бек-офісу. До карантину її команда ігнорувала формат онлайн-уроків, але після початку карантину вирішили перевести школу в онлайн повністю.

Фінансова подушка була, але невелика

Коли розпочався карантин, я була не в Києві, але на зв’язку з командою. Ми вирішили перейти в онлайн, обговорили кроки – і мої дівчата почали впроваджувати план в життя. Кожен розумів свою зону відповідальності і завдання, тому все пройшло добре.

Платний аккаунт в Zoom, додатку, яким ми зараз користуємося, коштує 15 доларів на місяць. Тому вкладення під час переходу Progress. Way to learn English в онлайн були мінімальними. Найскладніше питання, на яке ні у кого в світі немає відповіді, –  як довго буде тривати карантин і що буде далі. У нас є фінансова подушка, але досить невелика. Тому всі мої думки крутяться навколо питання: “Що буде далі?”

Нікого не звільняли, але зарплати зменшили

Зараз ми збиралися брати на роботу маркетолога і навіть знайшли класного кандидата, але я була змушена відмовити йому, тепер наш бюджет дуже обмежений.

Ми ще нікого не звільняли і я сподіваюся, що не доведеться. Але все залежить від критичності ситуації. Були змушені тимчасово трохи урізати зарплату команді. Як довго це триватиме – невідомо. Планую, що до осені все відновиться, але зараз точно сказати складно.

Всі працюють з дому. Ми спілкуємося в месенджерах, дзвонимо одне одному, включаємо відеозв’язок. Давно хотіли почати працювати в Asana або Trello, тепер без них ніяк. Здається, що зараз, в онлайн-режмі роботи, спілкування стало навіть більше. 

Перейшли в онлайн і втратили третину студентів

Якщо говорити у відсотках, то з переходом в онлайн ми втратили десь третину студентів.

Ще є момент несерйозного ставлення учнів до занять, проте тут важливо розуміти. що в цілому у всіх студентів, які навчаються онлайн, що б вони не вивчали, більш низька мотивація і безліч проблем з самоорганізацією. Не тому що люди погані, а тому, що їм об’єктивно складно. 

Ми зі свого боку допомагаємо, як можемо.Зробили всім нашим студентам знижку на період онлайн-навчання, додали додаткові уроки до кінця курсу.

Проте онлайн- і оффлайн-навчання – це два абсолютно різних види діяльності. По суті зараз ми починаємо все спочатку і заново відбудовуємо процеси.

Криза закінчиться, а англійська буде потрібна завжди

Карантин однозначно триватиме довго, в цьому вже немає ніяких сумнівів.

Ми будемо розвиватися в онлайн-навчанні, намагатися давати найбільш якісний продукт. Ми будемо налагоджувати нові процеси, намагатися виходити на нові ринки і розвиватися. Рано чи пізно карантин і криза закінчаться, а якісна англійська буде потрібна людям завжди.

Економіка і бізнес

Їх створили українці: 10 світових стартапів, які плутають з іноземними

Опубліковано

Вони змінюють світові індустрії, залучають мільйони в інвестиціях і стають частиною повсякденного життя безлічі людей. Але мало хто знає, що за цими успішними технологічними компаніями стоять українські засновники. 

ШоТам пропонує добірку з 10 стартапів, які стали глобальними брендами, але їхнє коріння — в Україні.

Grammarly

Grammarly — це стартап, який став світовим лідером у сфері штучного інтелекту для письма англійською мовою. Заснований у 2009 році трьома киянами — Максимом Литвином, Олексієм Шевченком та Дмитром Лідером — сервіс спочатку був орієнтований на студентів, але згодом став універсальним інструментом для всіх, хто друкує англійською. 

Розробка допомагає користувачам писати граматично правильно, чітко та переконливо. Сервіс доступний як розширення для браузерів, додаток для мобільних пристроїв і десктопів, а також взаємодіє з такими платформами як Google Docs, Microsoft Office, Slack та іншими.

Зараз Grammarly має понад 30 мільйонів активних користувачів щодня та понад 30 тисяч команд бізнес-клієнтів. У 2021 році компанія залучила понад 200 мільйонів доларів інвестицій, що підвищило її оцінку до 13 мільярдів доларів. Після початку повномасштабної війни в Україні у 2022 році Grammarly припинила діяльність у росії та білорусі, а також пожертвувала 5 мільйонів доларів на гуманітарні потреби України. Компанія також продовжує підтримувати українських журналістів, надаючи їм безкоштовний доступ до своїх продуктів.

Фото: сторінка у фейсбуці Grammarly Ukraine

WhatsApp

WhatsApp — цодин з найвідоміших месенджерів у світі, створений українцем Яном Кумом. Народився у Фастові на Київщині, а в 1992 році Кум переїхав до США разом з матір’ю та бабусею. У 2009 році після придбання iPhone разом з Браяном Ектоном заснував WhatsApp. 

Застосунок змінив спосіб спілкування мільярдів людей по всьому світу, надаючи можливість обміну повідомленнями, фотографіями, відео та здійснення дзвінків без додаткових витрат. Це особливо важливо для країн, де традиційні засоби зв’язку є дорогими або недоступними.

Після початку повномасштабної війни в Україні Ян Кум не залишився осторонь — він пожертвував десятки мільйонів доларів на гуманітарну допомогу українцям, підтримуючи програми евакуації та надання житла для переселенців.

Фото: The New York Times

Headway

Headway — це освітній додаток, який перетворив саморозвиток на захопливу гру. Заснований у 2019 році в Києві Антоном Павловським, Headway пропонує користувачам з усього світу 15-хвилинні текстові та аудіо узагальнення нонфікшн-бестселерів, щоденні інсайти та челенджі в ігровому форматі.

Headway швидко здобув популярність — додаток завантажили понад 30 мільйонів разів у більш ніж 140 країнах. У січні 2024 року він став найбільш завантажуваним освітнім застосунком у США в App Store, обігнавши навіть таких гігантів, як Duolingo, Facebook та Netflix.

Команда Headway також приділяє увагу культурному контексту. У 2023 році вони запустили проєкт Essence of Ukraine, який розповідає про українську ідентичність через відгуки на книги істориків, мистецтвознавців та підприємців.

Фото: фейсбук Headway

Firefly Aerospace

Firefly Aerospace — американська аерокосмічна компанія зі штаб-квартирою в Сідар-Парку в Техасі, яка розробляє ракети-носії малого та середнього класу для комерційних запусків на орбіту. 

Компанію у 2017 році, після придбання активів збанкрутілої Firefly Space Systems, створив український підприємець Максим Поляков. Саме він допоміг Міністерству оборони України в закупівлі супутника компанії ICEYE за гроші, що були зібрані українцями за програмою «Народний байрактар».

Під керівництвом Полякова Firefly Aerospace зосередилась на розробці ракети-носія малого класу Alpha, здатної доставляти понад 1000 кг вантажу на низьку навколоземну орбіту. У 2023 році компанія успішно здійснила запуск місії VICTUS NOX для Космічних сил США, продемонструвавши здатність до швидкого реагування на запити. Firefly також розробила посадковий модуль, який у 2025 році доставив на Місяць наукові прилади. Місія Blue Ghost стала першою повністю успішною м’якою посадкою приватної компанії на Місяць.

Фото: фейсбук Firefly Aerospace

Preply

Preply — це стартап, який зробив вивчення мов зручним і доступним для людей у всьому світі. Заснований у 2012 році трьома українцями — Кирилом Бігаєм, Дмитром Волошиним та Сергієм Лук’яновим, — Preply починав як платформа для пошуку репетиторів англійської мови. З часом сервіс розширився і тепер пропонує заняття з понад 50 мов, об’єднуючи десятки тисяч викладачів і мільйони учнів у понад 180 країнах світу. 

Додаток використовує машинне навчання для підбору оптимального педагога відповідно до потреб користувача. 

У 2023 році компанія анонсувала запуск AI-помічника, який допомагає викладачам створювати індивідуальні заняття та граматичні пояснення, що ще більше підвищує ефективність роботи.

Фото: Glassdoor

Jooble

Jooble — це компанія, яка допомагає людям у всьому світі знаходити роботу. Заснована у 2006 році Романом Прокоф’євим та Євгеном Собакарьовим, Jooble починалася як студентський стартап. Сьогодні сервіс працює в понад 70 країнах і доступний 25 мовами, щодня допомагаючи мільйонам користувачів шукати вакансії. 

Після початку повномасштабної війни в Україні Jooble припинила свою діяльність у росії та білорусі. Компанія також запустила ініціативу Give a Job for UA, яка допомагає українським біженцям знайти роботу за кордоном. 

У листопаді 2024 року компанія Jooble офіційно повідомила про факти незаконного використання свого бренду на території росії та білорусі. Зокрема, на доменах «jooble.ru» та «jooble.by» розміщуються вакансії та новини, використовуючи фірмову айдентику Jooble без дозволу компанії. Jooble підкреслив, що не контролює ці домени, а будь-який контент, опублікований на цих сайтах, не має стосунку до компанії.

Фото: DOU

Читати також: Український сервіс CodeUA номінували на технологічну премію The Webby Awards

Depositphotos

Depositphotos — це стартап, який став одним з найбільших у світі фотобанків. Його заснував у 2009 році підприємець Дмитро Сергєєв, ідея якого була простою — створити платформу, де фотографи й дизайнери з усього світу можуть продавати свої зображення, а бізнеси — легко знаходити якісний візуальний контент. За кілька років Depositphotos перетворився на глобальний майданчик з понад 200 мільйонами зображень, відео та музичних файлів.

Сервіс працює в понад 190 країнах і підтримує 20 мов, завдяки чому став незамінним інструментом для дизайнерів, маркетологів, видавництв і рекламних агенцій у всьому світі. Головний офіс компанії протягом довгого часу був у Києві, де сформувалася сильна команда розробників і контент-фахівців. Після придбання компанією VistaPrint, головний офіс Depositphotos знаходиться в Нью-Йорку, США.

У 2021 році Depositphotos придбала міжнародна компанія VistaPrint за $85 мільйонів. Ця угода стала не лише підтвердженням успіху українського продукту на глобальному ринку, а й важливим сигналом для інвесторів щодо потенціалу креативних бізнесів з України.

Фото: DOU

Petcube

Petcube — це застосунок, який допомагає власникам домашніх тварин залишатися на зв’язку зі своїми улюбленцями, навіть коли вони далеко від дому. Заснований у 2012 році в Києві Ярославом Ажнюком, Олександром Нескіним та Андрієм Кленом, Petcube створює розумні камери, які дозволяють спостерігати за тваринами, розмовляти з ними, гратися за допомогою лазера або пригощати ласощами — усе це через смартфон.

Ідея виникла, коли один із засновників Олександр Нескін намагався знайти спосіб розважити свого собаку Роккі, який нудьгував удома під час його відсутності. Чоловік створив прототип пристрою з камерою та лазерною указкою, що дозволяло йому гратися з песиком дистанційно. Цей прототип став основою для першого продукту.Компанія також активно займається благодійністю, співпрацюючи з притулками для тварин і беручи участь в ініціативах на підтримку України. Наприклад, Petcube приєдналася до проєкту UNITED24, спрямовуючи частину прибутку на відновлення України.

Фото: фейсбук Petcube

Respeecher 

Respeecher — це стартап, який розробляє технології синтезу мовлення, що дозволяють відтворювати голоси людей за допомогою штучного інтелекту. Заснований у 2018 році в Києві Олександром Сердюком, Дмитром Бєлєвцовим та Грантом Рібером, Respeecher став відомий завдяки співпраці з голлівудськими студіями, зокрема Lucasfilm, для відтворення голосів персонажів «Зоряних війн».

У 2021 році Respeecher отримав премію Emmy в категорії «Видатні інтерактивні медіа: документальний фільм» за участь у проєкті In Event of Moon Disaster. У цьому документальному фільмі було використано технологію Respeecher для відтворення голосу президента Річарда Ніксона, який виголошує промову, підготовлену на випадок невдалого завершення місії Apollo 11. Цей проєкт продемонстрував потенціал технологій штучного інтелекту у створенні реалістичних аудіо- та відеоінтерпретацій історичних подій.

Respeecher активно працює над етичним використанням своєї технології, отримуючи дозвіл від родичів або самих осіб, голоси яких будуть відтворювати. Компанія також бере участь у соціальних проєктах, спрямованих на підтримку української культури й мови. Крім того, у 2023 році Respeecher розпочав проєкт з популяризації кримськотатарської мови — команда збирає аудіозаписи носіїв мови, щоб навчити нейромережу розпізнавати кримськотатарську.

Фото: сайт Respeecher

Esper Bionics

Esper Bionics — це українсько-американський стартап, який створює інноваційні біонічні протези рук, що допомагають людям, які втратили кінцівки, повернутися до активного життя. Заснована у 2019 році Дмитром Газдою, Анною Белеванцевою та Ігорем Ільченком, компанія розробила Esper Hand — «розумну» руку, яка реагує на м’язові сигнали користувача й адаптується до його потреб завдяки штучному інтелекту.

Після початку повномасштабної війни в Україні Esper Bionics зосередила зусилля на допомозі українським військовим, які втратили кінцівки. У межах ініціативи Esper for Ukraine компанія безкоштовно надає біонічні протези захисникам, допомагаючи їм повернутися до активного життя. У 2022 році журнал Time включив Esper Hand до списку найкращих винаходів року, відзначаючи його інноваційність і значний вплив на життя людей.

Фото: DOU

Читати також: Ці роботи можуть розмінувати Україну за 10 років. Як українські розробники створили «ЗМІЙ»

Читати далі

Економіка і бізнес

Навколо — вибухи, а вдома — весна: подружжя з Сумщини вирощує тюльпани на другому поверсі будинку

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю від редакції ШоТам з проєкту «Куркулятор» про українські бізнеси
Чому ми його робимо? Більше
Українські крафтярі — неймовірні. Ці бізнеси дивують своєю незвичністю і мотивують діяти.
Крафтовий бізнес
Чому ми його робимо?

Читайте про сучасних підприємців, що впроваджують свої ідеї попри війну.

Коли втрачаєш роботу під час війни, а навколо — вибухи, сирени й постійна тривога, то легко опустити руки. Але подружжя Губарів обрало інше — вони почали вирощувати квіти.

У Глухові, що за десять кілометрів від кордону з росією, Лариса й Ігор Губарі на другому поверсі будинку облаштували теплицю. Їхній тюльпановий бізнес — це не лише про красу, а й про віру в те, що життя має продовжуватись.

ШоТам дізнався, як любов до квітів стала порятунком у час війни.

Лариса Губар

засновниця тюльпанового бізнесу «Флора від Лори»

Усе почалося з букета на 8 березня

Моє життя завжди було пов’язане з творчістю. У свій час я була ведучою на заходах, тоді хореографкою. Уже 16 років є майстринею манікюру. Тоді мало хто вмів гарно малювати дизайни, через це до мене йшли багато людей. Мій батько був художником, і мені це теж легко давалося. 

Згодом я ще й вирішила стати весільною декораторкою — скоро буде 10 років, як із чоловіком почали цим займатися. Ми перші зайняли цю нішу в місті. Коли стало менше весіль через коронавірус, а пізніше — через повномасштабне вторгнення (тоді замовлень зовсім не було), мені все одно хотілося працювати з квітами. 

Лариса Губар у своїй тюльпановій теплиці. Фото надала Лариса

Якраз три роки тому діти мені подарували на 8 березня великий букет тюльпанів. Я його сфотографувала й почала шукати, який це сорт, бо раніше такого не бачила. Виявилось, це Columbus, — такий піоновидний тюльпан. Під фото одразу був опис, як його вирощувати. Коли прочитала про вирощування тюльпанів, мені воно саме відгукнулося — наче послання, що це моє, і треба цим займатися. 

Чоловік спочатку вагався, адже потрібно починати новий бізнес і вкладати туди гроші під час війни.

Але я все одно шукала, де купити цибулини. Думала посадити 2 тисячі, але, порадившись з оптовиком, зрозуміла, що можна більше. Я замовила більше 6 тисяч цибулин 12 сортів тюльпанів і знову запропонувала чоловікові ідею з бізнесом. Він мене підтримав — діватись було нікуди, бо я вже замовила цибулини. 

Думали, що вже нічого не вийде

Ми вирішили садити квіти в літній кухні, але спершу потрібно було підготувати приміщення й усе необхідне для вирощування. Їздили копати торф на болотах — раніше в нас були гарні торф’яники ближче, але там усе заміновано.

Чоловік косив кропиву на болотах, ми в рукавицях висмикували коріння й копали на глибину десь 50–70 см. Наша машинка 5-6 разів їздила туди-сюди, щоб завантажити всі мішки. Таким чином наносили собі хорошого ґрунту. 

Подружжя Губарів разом розвивають свій бізнес. Фото надала героїня 

Далі робили суміш ґрунт + річковий пісок. Другий інгредієнт замовляли з Києва, бо там був такий, як нам треба. Це вийшло дорого, тому що сама доставка удвічі дорожча, ніж той пісок. 

Якраз у цей час померла свекруха, і ми взагалі вже не думали про тюльпани. Після цього ще й чоловік сильно захворів. Тому садили квіти не в кінці жовтня чи на початку листопада, а 16 грудня. 

Я боялася, що вони не встигнуть вирости. Але все вийшло — корінці пустилися й добре все вкорінилося. Уже третій рік вирощуємо тюльпани та продаємо через соцмережі як «Флора від Лори».

Головне — не проґавити шанс

Перший раз замовляла цибулини з західної частини України. Та потім дивилася виставки тюльпанів, одна з яких проходила в Нідерландах, і там дівчина розповідала про тюльпани трьома мовами. Мені стало цікаво, чи вона з України, — я знайшла її у фейсбуці й виявилося, що вона з мого міста. 

Я вірю, що Бог чи Всесвіт дає шанс і скеровує людину. Так повинно було статись, щоб саме я на неї вийшла. Їхня фірма з Нідерландів не хотіла брати нових покупців. Я її вмовила, але мінімальне замовлення мало бути великим, і мені потрібно було думати, як збути решту цибулин, які не зможу посадити. Ще було одне «але» — самостійно знайти перевізника та розмитнити товар. 

Як ділова жінка, яка в молодості пропрацювала майже 15 років на ринку, я зіштовхувалася з багатьма випадками й часто їздила за кордон. Сказала їй, що впораюсь і з цим. 

Ми з чоловіком переживали, що не зможемо продати квіти. Коли все вже привезли додому, виявилося, що в інших постачальників не вистачає цибулини. Так вийшло, що в мене якраз були ті сорти, які вони шукали. Я собі залишила на вирощування тюльпани, а зайві продала.

Квітами себе заспокоюю від обстрілів

Ми зробили тюльпанову теплицю на другому поверсі нашого недобудованого будинку. Цього року почали вирощувати квіти на воді з сумішшю добрив: кожні три дні треба міняти цю речовину й шість літрів з ящика зливати та наново заливати. Це дуже тяжка праця, тому що ящиків близько 70, і все треба робити вручну. В теплиці ще немає гарячої води, тому я кип’ячу воду внизу, розбавляю її, ношу відра нагору й поливаю все. 

Тюльпанова теплиця на другому поверсі будинку подружжя Губарів. Фото: Лариса Губар 

Тюльпани — ніжні квіти, і в їхньому вирощуванні багато нюансів. Наприклад, важливо вимірювати кількість солей у воді, бо якщо переборщити, то добриво буде обпалювати корінці, і цибулинка пропаде. А якщо не додати добрив, квітка буде маленька. 

Також для тюльпанів повинно бути світло, як у природі: у цей час навесні десь о 6 ранку починає світати й уже десь о 18 темніє. Якщо світла не вистачатиме, тюльпанчики покрутяться. 

У нас цілодобово працюють три вентилятори з трьох боків, аби не було застою повітря. Ми одразу купили інвертор, бо під час відключення світла квіти б не вижили.

Крім цього, опалюємо будинок дровами, щоб постійно підтримувати потрібну температуру. Одного разу не ввімкнули другий камін, і стовбур тюльпана від перепадів температури пересох. 

Ігор Губар працює в теплиці. Фото надала героїня

Незважаючи на всі нюанси, тюльпановий бізнес — це про задоволення. Ми живемо на краю міста, за нами одразу поля, а тоді села й уже росія. У нас постійно гучно від обстрілів, тож квітами я себе заспокоюю. 

Квіти оточують мене цілий рік: коли закінчуються тюльпани, починаються петунії, а за ними бегонії. Я без квітів уже не можу. Кажуть, якщо ти раз спробувала купити насіння й щось виростити, то далі від цього не можеш відмовитись — отак і в мене.

Букети, які прикрашають оселю подружжя. Фото: Лариса Губар

Я вже замовила насіння інших квітів, які теж буду вирощувати на продаж у теплиці. Далі, можливо, і розсадою займуся. Мені це сподобалось, хоча раніше я була байдужа — чоловік допомагав моїй мамі обробляти землю, садив разом з нею, а моє діло було робити манікюри. А зараз можу відмовити деяким клієнтам, бо знаю, що треба підживлювати квіти. 

Не вагайтеся пробувати щось нове

Я багато разів починала нову справу й люблю ризикувати. Чоловік вже лякається, коли я кажу: «У мене є ідея». Вони з донькою відповідають: «Давай за два дні нам розкажеш, бо ми ще не готові слухати твої ідеї»

Хочу порадити людям, які бояться ризикувати, що краще зробити й шкодувати, ніж не спробувати. Коли щось зробила, і в тебе не вийшло — ти спокійна, бо спробувала. Можеш іти далі, шукати себе в чомусь іншому. Але якщо не спробуєш, тебе буде всередині крутити, мучити думка: «А що, якби я зробила, і в мене б вийшло?». Тому не вагайтеся пробувати щось нове — навіть за десять кілометрів від кордону з росією.

Читати далі

Економіка і бізнес

Японія надасть Україні 3 млрд доларів коштом російських активів

Опубліковано

Міністр фінансів України Сергій Марченко та надзвичайний і повноважний посол Японії в Україні Масаші Накаґоме 18 квітня підписали угоду щодо надання Україні близько 3 мільярдів доларів кредиту. Цю суму покриватимуть прибутки від російських активів.

Про це повідомили в Міністерстві фінансів України.

Кошти надають в межах механізму Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA) країн G7. Фінансування передбачили на 30 років, а його обслуговування та погашення здійснюватиметься коштом майбутніх прибутків від знерухомлених російських активів.

Отримані гроші спрямують на забезпечення пріоритетних бюджетних потреб, відбудову та розвиток України.

Читайте також: Канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО)

«Японія є яскравим прикладом міжнародної солідарності, ставши одним із провідних партнерів України в часи нашої боротьби за свободу та гідність.  Підписання сьогоднішньої угоди не лише сприятиме забезпеченню наших нагальних бюджетних потреб, але й стане черговим підтвердженням щирої відданості Японії спільним цінностям, які обʼєднують наші країни», — зазначив Сергій Марченко.

Міністр додав, що загальний обсяг бюджетної підтримки від Японії з 2022 року вже перевищив 8,5 мільярда доларів.

Фото: сайт Мінфіну

Нагадаємо, що ЗСУ використовують далекобійне озброєння, створене завдяки інвестиціям Литви.

Також ми писали, що Україна відкрила свій павільйон на EXPO 2025 в Японії (ФОТО).

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі