

Суспільство
Оголосили гранти для громадських ініціатив у трьох областях України
Чеська NGO NESEHNUTI запрошує активістів з Херсонської, Миколаївської та Кіровоградської областях взяти участь у конкурсі громадських ініціатив та пропонує свою допомогу в організації кампаній громадської дії.
Дедлайн – 31 березня 2020 року.
Про це пише портал Гурт.
Інформацію про програму підтримки і форму заявки можна завантажити тут: cestainiciativy.cz/aktuality/ukraine2020/.
Хто може брати участь
Учасником програми можуть стати:
- неурядові некомерційні організації,
- незалежні засоби масової інформації
- неформальні об’єднання,
- місцеві асоціації та спілки, які територіально знаходяться у Херсонській, Миколаївській і Кіровоградській областях.
Допомога не надається політичним партіям або їх формальним і неформальним філіям.
Основні напрямки, які підтримує програма:
- захист навколишнього середовища, клімату, природи або прав тварин,
- участь громадськості в прийнятті рішень, вільний доступ до інформації,
- рівноправність чоловіків і жінок,
- захист прав людини (включаючи громадянські та соціальні права, права меншин та малозабезпечених верств населення)
- незалежна журналістика.
Яка надається підтримка?
Відібрані групи та ініціативи візьмуть участь в тренінгах під керівництвом професійних тренерів з Чеської Республіки, за допомогою яких учасники зможуть перевтілити свої ідеї в конкретні плани громадських кампаній, а потім реалізувати їх з липня 2020 до серпня 2021 року.
Чеська NGO NESEHNUTI відшкодує всі витрати, пов’язані за участю в тренінгах (проїзд, харчування та, за необхідності, проживання).
Читайте також: Гаряча ванна та часник: 6 найабсурдніших міфів про коронавірус
Додатково ініціативи отримають фінансову допомогу на реалізацію кампанії в розмірі до 40 тисяч гривень, а також регулярні консультації від закордонних експертів по електронною поштою та Скайпом, консультації експертів у Вашому місті і оперативну підтримку Вашої ініціативи.
Які ідеї, кампанії та ініціативи шукаєть?
Тільки ті, на основі яких можна побудувати громадську кампанію, найбільш важливою частиною якої є мобілізація певної частини населення з метою досягти конкретних змін і результатів.
Розуміння “громадської кампанії” викладено тут: bit.ly/2SR2bGm.
Які заявки нам не підходять?
Проекти з соціальної роботи, одноразові заходи, різні просвітницькі та загальноосвітні кампанії, лекції або видавництво інформаційних матеріалів, які не ставлять собі за мету конкретні системні зміни.
Основні дати
- 31 березня 2020 року – останній термін прийому анкет-заявок (пропозиції, що надійшли після цього терміну, не розглядатимуться).
- 6 квітня 2020 року – всі кандидати отримають інформацію про підсумки конкурсу, та з обраними кандидатами домовимося про дату зустрічі.
- 14-21 квітня 2020 року – зустрічі з обраними кандидатами (зустріч не є гарантією, що вас остаточно вибрали і включили в програму підтримки).
- Липень 2020 року – тренінг, під час якого Ви будете складати детальні плани громадських кампаній за допомогою експертів. Участь у тренінгу – обов’язкова (3-4 учасники від кожної з обраних ініціатив).
- Липень 2020 – серпень 2021 – фактична реалізація громадських кампаній.
- Лютий 2021 – семінар, на якому ми разом оцінимо ваші проміжні результати реалізації кампанії. На основі Ваших результатів в ході реалізації кампанії ми разом зримо актуалізацію плану кампанії.
- Липень / серпень 2021 – моніторингові зустрічі, оцінка реалізації кампанії.
Надсилайте Ваші заявки до 31 березня 2020: [email protected]
Бланк заявки доступний тут cestainiciativy.cz/aktuality/ukraine2020/.
За детальнішою інформацією звертайтеся:
- email: [email protected]
- email: [email protected]
- тел. 097-712-62-87.
Читайте також: Бізнес з нуля. Як без гроша в кишені створити майстерню пряників
Нагадаємо, стартувала третя хвиля міні-грантів від WikiInvestigation: як отримати фінансування.
Окрім того, Уряд Японії профінансує в Україні проєкти у галузі охорони здоров’я на 340 тисяч доларів.
Як ми повідомляли раніше, українських школярів запрошують до програми, що популяризує науку.
Суспільство

Українська режисерка Таню Муіньо здобула премію Hollywood Music Video Awards 2025 за створення кліпу Disease для американської співачки Леді Гаги.
Про це повідомили на сайті премії.
Українка стала здобула звання найкращої режисерки року. У кліпі Леді Гага занурюється в символічну боротьбу з внутрішніми демонами. Вона зустрічається з різними версіями самої себе, що втілюють її найглибші страхи та переживання.
Відео виклали в інтернет наприкінці жовтня 2024 року. Наразі ця робота на ютубі зібрала понад 36 мільйонів переглядів.
Таню Муіньо створювала кліпи для Дуа Ліпи, Cardi B, Гаррі Стайлза, гурту Foals, Сема Сміта, The Weeknd, Дженніфер Лопез, Dorofeeva й інших музикантів. Також вона зняла кліп для американського рок-музиканта Ленні Кравіца. У 2024 році режисерка ставила номер для Alyona Alyona & Jerry Heil на «Євробачення».
Читайте також: Українська ілюстраторка здобула міжнародну премію Болонської виставки

Про премію
The Hollywood Music Video Awards — щорічний міжнародний фестиваль та церемонія нагородження, що проходить у Лос-Анджелесі, Каліфорнія. Захід об’єднує творців музичних відео, музикантів, акторів, операторів та інших фахівців, щоб відзначити найкращі роботи.
Премії присуджують в різноманітних категоріях — від режисури та монтажу до найкращого відео в конкретних жанрах.
Нагадаємо, що українка Таню Муіньо здобула японську премію MTV за кліп для Леді Гаги (ВІДЕО).
Фото обкладинки: інстаграм-сторінка Тані Муіньо
Суспільство

Учителька фізики та математики Наталія Шило провела чотири роки в полоні на окупованих територіях. Завдяки спецоперації Головного управління розвідки жінку вдалося повернути на підконтрольну територію України.
Про це повідомили в ГУР МО за матеріалом «Ми — Україна».
Російські окупанти затримали Наталію у 2021 році, коли вона прямувала до хворої матері в Горлівку. Жінку звинуватили у шпигунстві та утримували в тюрмі без права на виїзд. Увесь цей час Наталія залишалася в камері з іншими жінками, які також стали жертвами репресій.
«2216 ― це камера “політичних”. Коли я потрапила в ту камеру, Наталя вже там була. Дуже позитивна жінка. Вчителька математики й фізики, розбирається в зірках. Ночами ми стояли і дивились крізь ту решітку», — розповіла Юлія, яка зустріла Наталію на вокзалі в Києві.
Читайте також: У Криму відбулася масштабна акція «Жовтої стрічки» (ФОТО)
Урешті Наталію звільнили з в’язниці, але заборонили виїзд. Тоді українська розвідка почала готувати план евакуації. Представниця ГУР МО України Гайде Різаєва розповіла:
«Ми врахували психологічний стан Наталії Шило, врахували всі фактори, які свідчать про її психотип. Ми підібрали унікальну, на мій погляд, операцію, яка дозволила цьому статися».
На київському вокзалі Наталію зустріли подруги, з якими вона пройшла полон. Деталі порятунку української вчительки ГУР не розголошує.
Нагадаємо, що UNITED24 зібрали 23 тисячі доларів завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя.
Фото обкладинки: ютуб-канал «Ми — Україна»
Суспільство

29-та Українська антарктична експедиція завершила свою річну місію на станції «Академік Вернадський» та 4 квітня 2025 року повернулася до Києва. Полярники працювали над дослідженнями у сферах геофізики, метеорології та біології.
Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
Унікальні дослідження науковців
Разом із зимівниками додому повернулися й учасники сезонної експедиції, які працювали на станції від кількох тижнів до кількох місяців. Українські науковці провели низку нових досліджень, серед яких:
- вперше запустили аргобуї для вивчення Південного океану (проєкт OCEAN ICE, «Горизонт Європа»);
- вперше здійснили одночасне радіозондування атмосфери з «Вернадського» та судна «Ноосфера»;
- вперше відібрали зразки талої льодовикової води для аналізу на мікропластик.
Повернення додому
Експедиція провела два тижні у дорозі. Спершу судно «Ноосфера» доставило команду з Антарктики до чилійського порту Пунта-Аренас, перетнувши бурхливу протоку Дрейка. Потім команда дісталася Варшави кількома літаками, а звідти — автобусом до України.
«Найщемнішим моментом була зустріч лікарки 29-ї УАЕ Іванни Котурбаш та її чоловіка Романа — він служить військовим анестезіологом на фронті. Перед від’їздом Іванки в Антарктику Роман навіть не зміг її провести, адже був дуже потрібен в госпіталі в Кураховому. Тож моменту обійняти одне одного кохані чекали понад рік», — написали в НАНЦ.

В Україну повернувся і Юрій Лишенко, який відправився у сезонну антарктичну експедицію після того, як отримав тяжке поранення на фронті. Чоловік пережив ампутацію та навчився ходити на протезі.






Нагадаємо, у березні на «Вернадському» відбулася перезмінка річних експедицій. Тепер на станції працює команда 30-ї УАЕ.
Раніше ми писали, що латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка НАНЦ