Колонки
Недооцінюєте кар’єрні консультації? Ви багато втрачаєте
Відправили резюме, але відгуків на нього не отримали? А чи не забули про мотиваційний лист? А чи маєте звичку оновлювати власне резюме додаючи нові навички, досвід, досягнення? А про кар’єрні консультації щось чули?
Українці мало знають про важливість кар’єрних консультацій, тому що в суспільній свідомості мало розуміння що це і навіщо. Давайте розбиратися.
Кар’єрне консультування — це інструмент та процес, який допомагає розробити правильну стратегію розвитку кар’єри та полегшує пошук роботи будь-якій людині. По суті, це експертна допомога, яка включає не лише сприяння українцям знаходити роботу, а й удосконалення кар’єрних навичок. Зокрема самоаналізу сильних та слабких професійних сторін, планування, підготовки резюме і проходження співбесід тощо.
Кар’єрне консультування може бути індивідуальним або груповим, а ще воно має окремі напрями:
- професійна орієнтація – вибір професійної траєкторії або зміна професійної діяльності;
- працевлаштування – пошук роботи або стажування, створення резюме, підготовка до співбесіди та її успішне проходження;
- розвиток кар’єри – створення кар’єрного плану;
- робота з кар’єрними кризами – подолання професійного вигорання, втрати сенсів у роботі, порушення work-life балансу;
- старт бізнесу – допомога зі стартом власної справи.
Чого ви позбавляєте себе, уникаючи кар’єрних консультацій?
По-перше, кар’єрний консультант або консультантка – людина, яка супроводжує вас під час всього шляху: від резюме до оферу від роботодавця. Це фактично ваші наставники та друзі, які зацікавлені у вашому успіху не менше, ніж ви самі.
Як правило, на першій зустрічі визначаються ваші сильні сторіни та загальні сфери професійної реалізації. А вже на другій вам пропонують перелік потенційних місць роботи . Тобто фактично ви економите дорогоцінний час на пошук сфер та відповідних посад для найкращої самореалізації. Із цим вам допомагає інша людина, яка займається цим професійно. А ви можете використати вільний час на волонтерство або приділити увагу своєму ментальному здоров’ю.
Ця ж людина готує вас до майбутньої співбесіди, орієнтуючись на ваші сильні сторони та обрані вакансії, роботодавців і компанії. Якщо ж це не перша робота у вашому житті і ви світчер або світчерка, то консультанти допомагають обрати оптимальну стратегію переходу у новий напрям, компанію чи сферу.
Як я вже зазначив, кар’єрні консультанти та консультантки супроводжують своїх клієнтів на всіх етапах:
- визначення сильних сторін та професійних орієнтирів для пошуку вакансій;
- створення резюме і написання мотиваційного листа;
- підготовка до проходження співбесіди та виконання тестового завдання;
- супровід і підтримка у працевлаштуванні.
Але кар’єрні консультації — це не лише про старт кар’єри. До кар’єрних консультантів звертаються і люди, які мають стабільну роботу, але, наприклад, емоційно вигоріли або хочуть змін чи розвитку . Тобто ще одна причина для знайомства з такими експертами – вони знають, як покращити ваше професійне життя та взаємодію з роботодавцем.
Чому перед відправкою роботодавцю ваше резюме мають перевірити кар’єрні консультанти?
Резюме – це короткий зріз вашого професійного життя, ваш портрет як кандидата на робоче місце і візитна картка у діловий світ. Саме тому варто навчитися складати його правильно, аби не чекати на пропозицію роботи тривалий час.
Скажу по секрету, професійний рекрутер або рекрутерка переглядають ваше резюме 5-7 секунд. І вже на цьому етапі вирішують: продовжити вчитуватись детальніше або перейти до іншого. Саме кар’єрні консультанти допомагають уникнути фатальних типових помилок у резюме.
І от типові запитання: чи потрібне фото в резюме? А сертифікати про додаткову освіту, курси додавати? А про хобі писати чи краще уникати таких деталей? Чи зазначати мій вік та наявність дітей? Чи треба вставляти лінки на приклади робіт або інші матеріали? На всі ці питання кар’єрні консультанти мають чіткі відповіді, враховуючи вашу персональну історію та цілі, які ви ставите перед собою.
Чому кар’єрне консультування користується більшим попитом з початку повномасштабної війни?
З початку повномасштабної війни українці почали активно переміщуватися по всій території України у більш безпечні регіони, а також за кордон. Відповідно, у більшості випадків їм довелось шукати нове робоче місце. Тому влітку 2022 року ми разом з Р2Р-платформою СпівДія у межах програми «Мріємо та діємо» запустили проєкт «СпівДія Працевлаштування». Ми запросили людей, які втратили роботу через війну і хочуть знайти нову. А також роботодавців, які шукають нових спеціалістів.
Географія реалізації проєкту налічує 12 областей України. Нам вдалося працевлаштувати понад 500 людей з близько 2000 поданих заявок і здійснити більше 4000 кар’єрних консультацій для шукачів з числа постраждалих від війни. Висновок – попит на такі послуги значно зріс, як і потреба у кар’єрному консультуванні. І надзвичайно важливо, що ми допомагаємо українцям знаходити нову роботу. Наразі проєкт в процесі трансформації, про новий етап проєкту повідомимо на сторінках в соціальних мережах до кінця березня.
Читайте також: Шукаєте роботу? У нас немає риби, але є вудка. Як СпівДія та Career Hub працевлаштовують переселенців
Ще один виклик – працевлаштування молоді сьогодні і в найближчому майбутньому. Зараз наша команда спільно з Міносвіти активно впроваджує програми по створенню та розвитку Центрів кар’єри в закладах освіти. У такий спосіб кар’єрне консультування виводиться на системний рівень, формується новітня модель – «Карєрно-орієнтований навчальний заклад». Фахівці, що працюють з молоддю, вже незабаром отримають набір модернових інструментів з кар’єрного консультування. А школярі і студенти – якісні профільні послуги, і це нас надихає ще більше.
Де отримати кар’єрну допомогу сьогодні?
Наша команда на зв’язку в чат-боті CareerHubBot та наших соціальних мережах.
Колонки
Статистика проєкту
- за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
- на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
- на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
- ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Коментарі