Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.
Місцева лікарня Нової Одеси приймає жителів не тільки своєї, а й двох сусідніх громад. Лише в поліклініку приходять 300 пацієнтів на добу. Після розформування районного центру її фінансування громаді довелося повністю взяти на себе.
«Щоб фінансувати заклади, потрібні кошти всіх трьох громад — без підтримки ми не зможемо»,— каже заступниця міського голови Світлана Зла.
ШоТам розповідає, як Новоодеська громада знайшла рішення та разом з іншими громадами розвиває свою лікарню.
Виклики: бракує фінансування та якісного обладнання
Раніше Нова Одеса була районним центром, а тепер колишній район розділений на три громади. Відповідно, багатопрофільна лікарня та центр медико-санітарної медицини обслуговують 40 тисяч людей. Кожного дня по допомогу в медичні заклади звертаються жителі Новоодеської, Костянтинівської та Сухоєланецької громад.
Новоодеська міська лікарня стаціонарно приймає до 3 тисяч пацієнтів на рік, та НЗСУ не покриває всі їхні витрати. До того ж, бракує якісного обладнання — на операції частині пацієнтів доводиться їхати до найближчого медзакладу в Миколаєві, який часто обстрілюють.
А ще триповерхова лікарня часто лишається без води.
«При падінні рівня води ми не можемо забезпечити нею третій поверх. У нас зараз є свердловина, але там, буває, під час літніх спек просто зникає вода. Ми тоді воду завозимо машинами», — розповідає заступниця головного лікаря Новоодеської лікарні Ольга Виходцева.
Рішення: співпраця з міжнародними партнерами та сусідніми громадами
Тепер у Новоодеській громаді співпрацюють з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА». Спеціалісти Проєкту допомогли місцевій владі підписати договори про міжмуніципальне співробітництво з Костянтинівською та Сухоєланецькою громадами, щоб запровадити співфінансування у сфері охорони здоров’я, а також освіти.
Окрім цього, вони вже уклали договір про співпрацю щодо Інклюзивно-ресурсного центру.
«Сьогодні ми повністю забезпечуємо свої потреби в енергоносіях завдяки співфінансуванню з сусідніми громадами. Також ми знаємо, що можемо розраховувати на підтримку громад у ремонті чи при якихось аварійних ситуаціях», — впевнена Ольга Виходцева.
На тренінгах і навчаннях експерти разом з місцевою владою визначили сфери, де така співпраця буде найпотрібнішою. Так з Рогатинською та Дрогобицькою міськими радами планують спільно реалізовувати проєкти розвитку сільського господарства та реабілітації ветеранів.
Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» допомагає і з додатковими генераторами, акумуляторними та сонячними батареями. А ще на території закладу планують пробурити нову свердловину, аби забезпечити людей водою.
Також у планах лікарні оновити медобладнання, щоб воно відповідало вимогам лікарів і пацієнтів. Це допоможе розширити перелік послуг, наприклад, хірурга та стоматолога.
«Деяке медичне обладнання нам уже вдалося оновити», — каже Ольга.
Окрім цього, Новоодеська громада отримала від Проєкту обладнання для розвитку житлово-комунального господарства: екскаватори-навантажувачі, вантажні автомобілі, техніку для подрібнення деревини. Тож тепер усю деревину, яка надходить до міста, не викидають, а роздроблюють і використовують для опалення комунальних закладів.
«Під час навчання муніципального співробітництва був корисний досвід інших громад. Там наші працівники переймають досвід в інших фахівців. Тепер ми хочемо створити комунальне підприємство сортування та збору відходів», — розповідає Новоодеський міський голова Олександр Поляков.
Міська рада отримала від партнерів техніку для подрібнення деревини та автомобіль-самоскид. Фото: ШоТам та з телеграм-каналу Новоодеської міської ради
Ключі від нових помешкань отримали 55 сімей, що були змушені покинути свої домівки через війну. Це родини з Донеччини, Луганщини, Харківщини, Херсонщини, Миколаївщини, Житомира, Запоріжжя та Криму. Серед новоселів — сім’ї військовослужбовців, багатодітні родини, люди з обмеженою працездатністю, а також сім’ї, чиї будинки були зруйновані внаслідок бойових дій.
Містечко складається з 56 модульних будиночків, розрахованих на проживання 155 осіб. Кожне помешкання має дві спальні, кухню-студію та ванну кімнату. У будинках встановлені бойлери, кондиціонери, душові кабіни. На території також облаштовано укриття.
Віцепрем’єр-міністр з відновлення України — Міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба додав, що на Житомирщині триває будівництво житлового комплексу для ВПО за підтримки ЄС. Завершення проєкту, який передбачає зведення чотирьох багатоквартирних будинків на 116 квартир, заплановано на червень 2025 року.
Нагадаємо, що у Дарницькому районі Києва завершили ремонт сучасного бомбосховища (ФОТО).
Проєкт, що об’єднує бізнес та громаду задля підтримки львів’ян, які постраждали від війни, стартував завдяки співпраці Асоціації західноукраїнських забудовників та Львівської міської ради.
Ініціатива «Візьми будинок під опіку» пропонує охочим допомогти конкретним об’єктам, пошкодженим під час атаки на місто 4 вересня 2024 року, замість проведення загальних зборів коштів.
Першими такими об’єктами стали будинки на вулицях Братів Міхновських, 14 та 22, де вже розпочалися аварійно-відновлювальні роботи. Планується заміна покрівлі, вікон, реставрація фасадів та відновлення стін, аби повернути будівлі до стану, придатного для проживання.
4 вересня Львівщина зазнала ударів трьома дронами «Шахед», двома крилатими ракетами та двома «Кинджалами». Пошкоджено 188 будівель, зокрема житлові будинки, навчальні заклади, медичні установи та 19 пам’яток архітектури. Міський голова Андрій Садовий закликав український та міжнародний бізнес долучитися до відновлення.
На ініціативу вже відгукнулися численні компанії та організації, зокрема:
Carlsberg — 50 тисяч євро;
Благодійний фонд CORE Шона Пенна — 100 тисяч доларів;
«Кормотех» та Enzym Group — 5 млн грн;
Meest Group — 2 млн грн;
Місто-побратим Фрайбург — 100 тисяч євро (для відновлення ліцею №5);
Львівський IT Кластер — 4 млн грн;
ОККО — 15 млн грн.
До ініціативи також долучилися провідні компанії ринку нерухомості, зокрема «Нова оселя», Avalon, Greenville та інші, які планують забезпечити комплексне відновлення постраждалих будівель.
Нагадаємо, що у Дарницькому районі Києва завершили ремонт сучасного бомбосховища (ФОТО).
Коментарі