Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Не митець, а мисткиня. Сім українських феміністичних брендів

Опубліковано

Модні світові бренди постійно випускають колекції одягу чи аксесуарів з феміністичними принтами або закликом до боротьби зі стереотипами. Не відстають у цьому і українські виробники. Поки одні ще досі скептично ставляться до фемінітивів членкиня, лікарка чи водійка, інші несуть фемінізм в маси.

Завдяки одягу, аксесуарам, шкарпеткам та навіть посуду бренди закликають боротись за рівні права. Тож пропонуємо вам познайомитись з ними.

1. Закодовані конвенції ООН від Zmist&Forma

Фото: zmistforma.com

“Одяг – це платформа для висловлення власних поглядів. Одяг – це незалежне медіа кожного”, – кажуть засновники соціально-свідомого бренду Zmist&Forma. Тому вони цитують на власному одязі витяги з міжнародних документів, конвенцій ООН. Бренд наголошує на цінності прав людини та порушує глобальні питання.

Крім того, разом з Академією кодування Zmist&Forma розробили дизайн футболок у вигляді програмного коду з текстом з конвенції ООН 1979 року про руйнування стереотипів щодо жінок. Цитати про рівність прав і жінок бренд написав на своїх футболках мовою програмування. Створили цю колекцію, щоб побороти стереотипи про те, що жінки не можуть працювати у сфері IT.

Читайте також: Ohueno та POHUY: шість українських виробників зухвалих речей

У колекції бренду є феміністичні футболки, худі та джемпери. Кожну деталь, тканину, нитки та фурнітуру пильно обирають і випробовують.

Ціна: футболки – 650 грн, худі – 1370 грн.

2. Одяг від The Devochki

Фото: thedevochki.com

Український портал The Devochki, що пише про проблеми, інтереси та прагнення жінок, випустив власну колекцію одягу. Видання підтримує феміністичний рух та боротьбу за права жінок, тому на світшотах, футболках, шкарпетках та екосумках вишили слово ”Фемінізм”.

“На речах вишите слово «фемінізм», адже вже набридло, що в українському суспільстві це слово досі погано сприймається. За допомогою нашого мерчу ми прагнемо зробити його видимим та більш звичним”, – каже головна редакторка Оксана Павленко.

Тут є і чорне худі – найзручніший одяг для зими, і жовтий світшот – якщо хочеться яскравості. Одяг пошитий на 92% з бавовни.

Ціни: худі – 1600 грн, шкарпетки – 100 грн.

3. Настільна гра для феміністок “Бути жінкою”

Фото: facebook.com/WomanGAME

Українські бренди проявлять свої феміністичні настрої не тільки в одязі, а і настільних іграх. “Бути жінкою” — перша в Україні настілка, яка допомагає боротися з гендерними стереотипами.

Гравці вживаються у роль героїнь з унікальними характеристиками та набором ресурсів, такими як час, енергія і підтримка. Вони рухаються ігровим полем, щоб зібрати ресурси, потрібні для досягнення особистих цілей. Наприклад, ви можете стати Марією, перед якою поставлено кілька цілей – налагодити вирощування ківі, розпочати експорт та налагодити туризм в області. У процесі гравці стикаються з ситуаціями, які можуть або допомогти, або перешкодити досягненню зазначених цілей.

Разом з цією грою можна або розважитись  з друзями та посміятись зі стереотипів, або провести тімбілдинг в організаціях та компаніях, або розказати про фемінізм та гендерну рівність старшим класам.

Ціна: 400 грн.

4. Білизна “не для нього, а для себе” від  fem.bra

Фото: facebook.com/fem.bra.ua

“Не змогла знайти зручний ліф для себе, тому створила власний”, – каже Катерина Лисенко, засновниця бренду fem.bra. Дуже часто виробники білизни запускають рекламу зі словами “наші вироби сподобаються твоєму чоловікові”. А як щодо жінок? Адже зазвичай така білизна є незручною та й носити її шкідливо.

Тому Катерина захотіла зробити щось якісне й важливе від жінок для жінок і створила білизну, яка має застібку спереду. Крім того, ліфи не мають кісточок, резинок, пушапів, поролону, синтетики, мережива. Цим бренд наголошує, що всі груди прекрасні такими, які вони є, який би досвід не пережили до того.

Читайте також: «Не для нього, а для себе» — як у fem.bra створюють феміністичну білизну

“Ми відшиваємо білизну зі стрейч-куліру найвищої якості: 95% бавовни і 5 % еластану. Тканина дає достатньо підтримки та не перетягує судини. Вона майже не розтягується й після прання приходить у форму” ,  – каже Катерина.

Ціна: 850-950 грн.

5. Шкарпетки з фемінітивами від Dodo Socks

Фото: dodosocks.com

Поетка, членкиня, мисткиня, менеджерка – деяким людям і досі складно прийняти фемінітиви. Сотні негативних коментарів, скепсису та навіть насмішок можна побачити у соціальних мережах з цього приводу. Та поки одні обговорюють, інші активно підтримують фемінізм та навіть створюють одяг з фемінітивами.

Всі знають відомий бренд шкарпеток Dodo Socks. У них можна знайти собі стильну пару з неймовірними яскравими принтами. Виробник також підтримує фемінітиви і створив пару Femme. Шкарпетки пошиті на 95% з бавовни та доповнять будь-який образ завдяки своєму яскраво-рожевому кольору.

Ще один бренд шкарпеток  Clew виготовив пару  з принтом “Та краще б дитину завели, а не собаку!”. Це білі класичні шкарпетки з такими вже знайомими і набридливими запитаннями.

Ціна: 80 грн.

6.  Morra Ceramics – феміністичними можуть бути навіть тарілки

Фото: facebook.com/morraceramics

“Кераміка, виготовлена двома феміністками”, – кажуть Настя та Яна, засновниці бренду Morra Ceramics. За словами дівчат, зараз ринок кераміки досить консервативний, ніхто не готовий до яскравих висловлювань. Та вони готові, тому створюють нетиповий посуд.

Morra Ceramics випустив феміністичну колекцію – тарілки різних розмірів з круглим написом “Feminist”. Крім того, в асортименті цього бренду є посуд, на якому зображені жіночі статеві органи та груди.

Читайте також: Сучасна українська кераміка: топ-8 українських виробників посуду

Через свою кераміку дівчата говорять про проблеми об’єктивізації жіночого тіла, табуювання відкритої розмови про жіночу сексуальність і менструацію, а також про сором, який відчувають люди до своїх статевих органів та тіла.

Крім того, дівчата ще виготовляють холдер для зберігання менструальних чаш.

Ціна: від 250 до 500 грн. 

7. Mavka – футболки проти насильства

Фото:f acebook.com/mavka.clothing

“Кожна четверта жінка в Україні зазнає насильства. Поки через такі фрази  “б’є, значить любить”, “милі сваряться – тільки тішаться”, “не вносити сміття з хати”, зручно виправдовувати кривдників і не помічати страждань жертв. А багато хто засуджує і звинувачує, що вона сама вина”, – розповідає засновниця бренду одягу Mavka.

Тому на підтримку жінкам команда бренду минулого року створила капсульну колекцію футболок, які показують позицію жінок. На одязі зображені принти на теми, про які соромляться говорити – “Всі люди – сестри”, “Пам’ятай звідки ти” і т.д.

Футболки виготовлені на 80% з котону. Зараз вони є в наявності, але про розмір варто запитати у виробника.

Ціна: 450 грн.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі