Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Не для нього, а для себе» — як у fem.bra створюють феміністичну білизну

Опубліковано

В інстаграм-спільноті fem.bra говорять про бодіпозитивізм, рівність, стереотипи та перший ліфчик. Коли засновниця Катерина Лисенко заявляла про свої погляди та позицію на сторінці, навіть не думала про те, що ледь не під кожним дописом розгортатиметься дискусія і теми відгукуватимуться іншим.

Раніше дівчина працювала в IT-сфері, проте через деякий час залишила роботу та заснувала власний бренд анатомічної білизни «не для нього, а для себе» під назвою fem.bra. Це ліфи без каркасів, резинок, синтетики й поролону. Ми поговорили з Катериною про феміністичні цінності, які сповідує бізнес, як реагують на закиди про дискримінацію та чому не використовують мережива в білизні.

Катерина Лисенко

Катерина Лисенко

феміністка, засновниця бренду анатомічної білизни fem bra. Раніше п’ять років тестувала програмне забезпечення в компаніях Playtika, Luxoft, EPAM Ukraine.

Для себе…

Спідня білизна еволюціонувала в сторону того, щоби задовольняти чоловіків. Це ж не секрет. Припускаю, що частині жінок зручно носити бюстгальтер з пушапом, але де в біса бюстгальтери для тих, кому це не зручно? Виходить, що нас з дитинства навчають, буцімто ми маємо якось деформувати себе аби бути ідеальною. Тобто чоловік народився і він уже «агонь», а я маю ноги голити, коси завивати, очі підмалювати й пушап ще не забути.

Періодично аналізую ринок та конкурентів. Тому в моєму профілі одна тільки реклама білизни. Половина реклами на кшталт «купи наш комплект, твій хлопець буде в захваті». З точки зору психології я розумію таку комунікацію. Людині хочуть щось продати та показати що буде потім — у неї з’явиться хлопець або ще щось. Але мені це не подобається.

Засновниця бренду fem.bra Катерина Лисенко

Разом з тим, не бачу нічого поганого в тому, що чоловікам наших клієнток подобається ліфи fem.bra, або не подобаються. Мені якось байдуже. Іноді клієнтки дописують у кінці відгуку в нашому Інстаграмі: «І чоловіку також сподобалося». Чесно, кожного разу щиро дивуюся цій фразі. Хоча моєму чоловіку також до вподоби наша білизна. Я рада, однак продовжувала б її носити, навіть якби йому не подобалася. Зате мені зручно. Не думаю, що він би наполягав або просив одягнути щось інше.

Читайте також: Українська і розкішна: вісім брендів мереживної жіночої білизни

У мене взагалі немає жодних питань до жінок, які визначилися, що їхня ціль — подобатися чоловікам і вони хочуть навмисно одягати відповідну білизну. Мені важливо поговорити з жінками, які нібито живуть по інерції. Тобто це не їхня ціль, вони не визначились. Хочеться сказати їм: «Ой слухай, ти можеш для себе» і для них це може бути відкриттям, що так можна.

Навіщо заламувати руки?!

Також ми перенесли застібку наперед. Це була моя забаганка. Часи покоївок завершилися. Мені ніхто не допомагає зранку застібати ліф. Тоді чому я маю це робити — кожний ранок заламувати руки назад, коли просто хочу вилізти з ліжка і якось жити. Навіщо так ускладнювати свій ранок. Водночас розумію, що не у всіх жінок є така проблема. Для когось це хороша зарядка.

У чому особливість білизни

У нас є дуже деталізована розмірна сітка. Ми не шиємо за мірками кожної людини. Але кожній людині допомагаємо підібрати розмір, який найбільш вдало сяде.

Особливість білизни й складність водночас у тому, що в нас під грудьми взагалі немає резинки. Таких ліфів зазвичай не роблять. Навіть якісь прості топи йдуть з резинкою під грудьми, яка відчувається, коли дихаєш. Це складно в конструюванні, адже потрібно продумати ліф так, щоби він хоча б трохи, але підтримував. Звісно, наш ліф не підіймає груди до вух. Він дуже м’яко їх підтримує.

Для фотосесій підбирають жінок з різними параметрами, щоб на фото можна було побачити і маленькі розміри, і великі

Мережива не використовуємо, бо це синтетика. Для мене одягати мереживо, це як наче збиратися на концерт. Він зазвичай триває не більш ніж дві години, але навіщо весь день бути вдягненою, як на концерт. Не проти цього, але ж така білизна не на кожний день. Її не вдягнеш на роботу, де людина працює 10–12 годин і більше.

Ми відшиваємо білизну зі стрейч-куліру найвищої якості: 95% бавовни і 5 % еластану. Тканина дає достатньо підтримки та не перетягує судини. Вона майже не розтягується й після прання приходить у форму. Розтягнути можна, якщо сильно прати руками та тягнути тканину. Тому ми обов’язково повідомляємо: «не періть руками, будь ласка, краще замість цього поспіть».

Ліф навиворіт

білизна fem.bra
Двосторонній ліф, ідея якого з’явилася після «негативного» відгуку

Через чотири місяці роботи fem.bra, одна з клієнток надсилає фото й каже: «У вас щось не так із застібкою на ліфі». Я дивлюся на фото й не можу зрозуміти, що не так. А потім розумію, що вона його одягла навиворіт. Згодом до мене доходить, що він на лицьову та виворітну сторону майже однаковий. Порадила клієнтці вивернути на інший бік, вона вивернула і сказала, що тепер все добре. Завдяки цьому відгуку, який спочатку мав би бути негативним, мене осяйнула ідея зробити двосторонні ліфи. Ми допрацювали застібку, і запустили двосторонні моделі.

Відгуки незгодних

Пам’ятаю після однієї з рекламних кампаній в Інстаграмі, якась тренерка мені написала грізне повідомлення про те, що я пропагую ожиріння. Тому, що в профілі ми говоримо про бодіпозитив, показуємо різних моделей. Спочатку я імпульсивно реагувала, злилася та сперечалася. Зараз повідомлення про те, що «мені не подобається, що ви робите», ми відкриваємо, ставимо уподобання і більше нічого з ним не робимо».

Читайте також: “А шо ж мужик твій не полагодив?” Як Феміністична майстриня рятує самотніх жінок від домагань майстрів

Працювати з людьми важко. Навіть коли я спілкуюся з кимось, в розмові кажу, що в нас 8 % негативних відгуків. Я не кажу, що в нас 92 % позитивних, розумієте. І це те, з чим я прокидаюся й лягаю кожного ранку. Просто є невелика частинка людей, яким не подобається. Усі мені кажуть, що це неминуче, але я поки що не можу з цим змиритися.

Клієнтки-моделі

На першу фотосесію я запросила своїх подруг. Час від часу закликала в Інстаграмі приєднуватися тих, хто хоче стати моделлю. Потім зрозуміла, що мені потрібні жінки з різними параметрами. Щоб на фото можна було побачити і маленькі, і великі розміри. Пам’ятаю, як одного разу мене звинуватила дівчина, коли я написала, що шукаємо модель із розміром грудей D та E. Вона мені написала, що це дискримінація, але я просто вже знайшла з іншими розмірами жінок, і мені потрібна була саме така.

Не ділю жіноче тіло на стандартне чи нестандартні, але хочеться показувати більше різноманіття. Тому іноді я просто сама шукаю ті типажі, які уявляю, і які мені хочеться. Не вважаю це дискримінацією інших.

бренд нижньої білизни fem.bra
Часто на фотосесіях позують клієнтки бренду

З пропозицією позніматися часто й сама пишу дівчатам, які в нас раніше купували й надсилали фотовідгуки. Бачу, що в жінки приблизно той розмір, який я б хотіла показати. Останнього разу ми пошили два комплекти білизни спеціально для фотосесії. І я запросила клієнтку, яка в нас уже знімалася. Після зйомок вона одразу забрала ці два комплекти: «Давайте я їх куплю, не хочу знімати».

Ліфи не для всіх

Я задоволена своїм продуктом як жінка. Як підприємиця — не дуже. В мене чомусь таке уявлення, що ліф має підходити абсолютно всім. Не буду розповідати про те, що в нас супер білизна для всіх. Я чесно скажу, що 8 % жінок зі 100 кажуть, що їм більше зручно, коли знизу підтримує та є каркас.

Читайте також: Як спокусити француженок жіночою білизною з України. Історія від власниці Zhilyova Lingerie

Коли тільки починала бізнес, не була певна вийде в мене чи ні. Однак знала, що хоча б для себе залишиться зручний ліф. В період вигорання міркувала про закриття проєкту. Але мене зупинило те, що почала смакувати наперед, які ліфи я собі пошию, щоб був запас на кілька десятиліть уперед на випадок, якщо я не повернуся до цього бізнесу.

Я для бізнесу чи бізнес для мене

Цього літа у мене було весілля, перед яким я влаштувала дівич-вечір. А наступного дня після вечірки на дев’яту ранку запланувала фотосесію fem.bra. Коли вечір міг продовжитися в мене вдома і дівчата хотіли поїхати, я сказала: «сорян, мені рано вставати, у мене фотосесія fem.bra». Фотосесія пройшла прекрасно. У чоловіка також була парубоча вечірка і він так само прийшов пізно, встав зі мною рано вранці й поїхав на фотосесію допомагати. Бо fem.bra!

Та сама фотосесія в купальниках після після дівич-вечору

Тоді зрозуміла, що це занадто. Адже можна було в інший день провести фотосесію, насамкінець не проводити. Я усвідомила, що будую так своє життя, що це не fem.bra для мене, а я для fem.bra. Що fem.bra головніше, ніж я. Часто жартувала, що я і є fem.bra. Потім мені перестало бути смішно.

Зараз рухаюся в тому напрямку, щоби відокремити себе від бізнесу. Поставити свої потреби на перше місце.

Суспільство

Українські дитячі книги потрапили до списку найкращих видань у Японії 

Опубліковано

У Японії було опубліковано список дитячих ілюстрованих книжок, відомий як “Ehon 50”, де були включені дві українські книги: “Куди і звідки” від Романи Романишина та Андрія Лесіва та “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна.

Список з’явився на сайті японської Національної шкільної бібліотечної асоціації.

Про книгу “Жовтий метелик”

На веб-сайті видавництва “Видавництво Старого Лева” у примітці до книги “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна зазначено, що це “тиха книжка”, яка розповідає про життя після війни, про страх і обмежені можливості у такій ситуації.

Уперше книжка вийшла у “Видавництві Старого Лева” у 2022 році. В Японії її надрукувало видавництво Kodansha LTD.

У 2023 році книжка увійшла до переліку 100 найкращих книжок-картинок зі всього світу.

Читати також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

Про книгу “Куди і звідки”

У 2020 році видання від творчої майстерні “Аґрафка” вийшло вперше у друк від видавництва “Старого Лева”. В Японії воно було опубліковане завдяки видавництву Bronze Publishing у перекладі Юкіко Хіромацу. Це видання розповідає про рух та подорожі не лише людей, а й тварин, рослин, вітру, води та планет. Загалом книгу переклали на 15 мов.

Також ми повідомляли, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Фото: книга “Куди і звідки”

Читати далі

Суспільство

У Києві вперше пройде фестиваль феміністичного кіно: що про нього відомо

Опубліковано

У травні в Києві відбудеться перший феміністичний кінофестиваль “Гаккебуш”, на якому будуть демонструватися фільми, створені жінками. Крім показів фільмів, у програмі передбачені зустрічі з авторськими стрічками та лекціями.

Про це повідомляється на сайті фестивалю.

Про фестиваль

Організатори зазначають, що мета фестивалю феміністичного кіно “Гаккебуш” – надихнути українських режисерок та операторок, що тільки розпочинають свій шлях у кіноіндустрії. Вони прагнуть допомогти їм бути відважними у своїй творчості та знаходити аудиторію, яка їх почує.

Головною метою є створення платформи для нетворкінгу та формування спільноти для постійного творчого процесу.

Події відбуватимуться 11 та 12 травня у Будинку кіно.

Читати також: На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

Програма фестивалю

У програмі фестивалю буде представлено 10 короткометражних фільмів. Крім цього, існує можливість подати заявку на показ ігрового або документального короткометражного фільму, проте це можна зробити лише до 30 квітня.

Фільми можуть брати участь у фестивалі, навіть якщо вже мали національну прем’єру, але вони не повинні бути вільно доступними в інтернеті або розміщені на стримінгових платформах.

Умови участі:

  • жінка є режисеркою та/або операторкою та/або головною героїнею фільму;
  • тривалість не перевищує 30 хвилин;
  • знято після 1 січня 2022 року.

Фестиваль організовує кіноорганізація “Гаккебуш” за підтримки Національної спілки кінематографістів України й Projector Foundation.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Також ми повідомляли, що в Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Фото: сайт фестивалю

Читати далі

Суспільство

У Львові відкрилася бібліотека , яка об’єднує літературу про моду та майстерню для шиття

Опубліковано

ProFashion-бібліотеку запустили у Львові на базі муніципальної бібліотеки. Тут облаштували безкоштовну фотостудію, майстерню для шиття і бібліотеку з літературою про кравецьку майстерність, історію костюму та моди.

Про це повідомляють в Львівській міській раді.

фото: Львівська міська рада

Про простір

У відновленій бібліотечній філії у Львові створено зони для читання та роботи, організовуються творчі майстер-класи та захопливі зустрічі, проводяться освітні лекції та дискусії на тему моди. Додатково у всіх створені зони для навчання та відпочинку мешканців, а також внутрішньо переселених українців.

фото: Львівська міська рада

У бібліотеці ProFashion працює швейний коворкінг, де можна пройти курси кравецької майстерності та вивчити навички шиття та перешивання речей, а також є фотостудія з необхідним обладнанням. Особливо увага приділяється дітям: в кімнаті є окрема дитяча кімната та багато цікавої дитячої літератури.

Читати також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

фото: Львівська міська рада

Як потрапити в простір?

Адреса: місто Львів, вулиця Мулярська, 2-А;

Графік роботи:

  • 10:00–18:00 (понеділок-п’ятниця);
  • 10:00–17:00 (неділя);
  • вихідний – субота.

З питаннями можна звернутися на Facebook-сторінку бібліотеки.

Нагадаємо, що за рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок.

Також ми повідомляли, що в Києві відновили купол Будинку вчителя.

Фото: Львівська міська рада

Читати далі