Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Не для нього, а для себе» — як у fem.bra створюють феміністичну білизну

Опубліковано

В інстаграм-спільноті fem.bra говорять про бодіпозитивізм, рівність, стереотипи та перший ліфчик. Коли засновниця Катерина Лисенко заявляла про свої погляди та позицію на сторінці, навіть не думала про те, що ледь не під кожним дописом розгортатиметься дискусія і теми відгукуватимуться іншим.

Раніше дівчина працювала в IT-сфері, проте через деякий час залишила роботу та заснувала власний бренд анатомічної білизни «не для нього, а для себе» під назвою fem.bra. Це ліфи без каркасів, резинок, синтетики й поролону. Ми поговорили з Катериною про феміністичні цінності, які сповідує бізнес, як реагують на закиди про дискримінацію та чому не використовують мережива в білизні.

Катерина Лисенко

Катерина Лисенко

феміністка, засновниця бренду анатомічної білизни fem bra. Раніше п’ять років тестувала програмне забезпечення в компаніях Playtika, Luxoft, EPAM Ukraine.

Для себе…

Спідня білизна еволюціонувала в сторону того, щоби задовольняти чоловіків. Це ж не секрет. Припускаю, що частині жінок зручно носити бюстгальтер з пушапом, але де в біса бюстгальтери для тих, кому це не зручно? Виходить, що нас з дитинства навчають, буцімто ми маємо якось деформувати себе аби бути ідеальною. Тобто чоловік народився і він уже «агонь», а я маю ноги голити, коси завивати, очі підмалювати й пушап ще не забути.

Періодично аналізую ринок та конкурентів. Тому в моєму профілі одна тільки реклама білизни. Половина реклами на кшталт «купи наш комплект, твій хлопець буде в захваті». З точки зору психології я розумію таку комунікацію. Людині хочуть щось продати та показати що буде потім — у неї з’явиться хлопець або ще щось. Але мені це не подобається.

Засновниця бренду fem.bra Катерина Лисенко

Разом з тим, не бачу нічого поганого в тому, що чоловікам наших клієнток подобається ліфи fem.bra, або не подобаються. Мені якось байдуже. Іноді клієнтки дописують у кінці відгуку в нашому Інстаграмі: «І чоловіку також сподобалося». Чесно, кожного разу щиро дивуюся цій фразі. Хоча моєму чоловіку також до вподоби наша білизна. Я рада, однак продовжувала б її носити, навіть якби йому не подобалася. Зате мені зручно. Не думаю, що він би наполягав або просив одягнути щось інше.

Читайте також: Українська і розкішна: вісім брендів мереживної жіночої білизни

У мене взагалі немає жодних питань до жінок, які визначилися, що їхня ціль — подобатися чоловікам і вони хочуть навмисно одягати відповідну білизну. Мені важливо поговорити з жінками, які нібито живуть по інерції. Тобто це не їхня ціль, вони не визначились. Хочеться сказати їм: «Ой слухай, ти можеш для себе» і для них це може бути відкриттям, що так можна.

Навіщо заламувати руки?!

Також ми перенесли застібку наперед. Це була моя забаганка. Часи покоївок завершилися. Мені ніхто не допомагає зранку застібати ліф. Тоді чому я маю це робити — кожний ранок заламувати руки назад, коли просто хочу вилізти з ліжка і якось жити. Навіщо так ускладнювати свій ранок. Водночас розумію, що не у всіх жінок є така проблема. Для когось це хороша зарядка.

У чому особливість білизни

У нас є дуже деталізована розмірна сітка. Ми не шиємо за мірками кожної людини. Але кожній людині допомагаємо підібрати розмір, який найбільш вдало сяде.

Особливість білизни й складність водночас у тому, що в нас під грудьми взагалі немає резинки. Таких ліфів зазвичай не роблять. Навіть якісь прості топи йдуть з резинкою під грудьми, яка відчувається, коли дихаєш. Це складно в конструюванні, адже потрібно продумати ліф так, щоби він хоча б трохи, але підтримував. Звісно, наш ліф не підіймає груди до вух. Він дуже м’яко їх підтримує.

Для фотосесій підбирають жінок з різними параметрами, щоб на фото можна було побачити і маленькі розміри, і великі

Мережива не використовуємо, бо це синтетика. Для мене одягати мереживо, це як наче збиратися на концерт. Він зазвичай триває не більш ніж дві години, але навіщо весь день бути вдягненою, як на концерт. Не проти цього, але ж така білизна не на кожний день. Її не вдягнеш на роботу, де людина працює 10–12 годин і більше.

Ми відшиваємо білизну зі стрейч-куліру найвищої якості: 95% бавовни і 5 % еластану. Тканина дає достатньо підтримки та не перетягує судини. Вона майже не розтягується й після прання приходить у форму. Розтягнути можна, якщо сильно прати руками та тягнути тканину. Тому ми обов’язково повідомляємо: «не періть руками, будь ласка, краще замість цього поспіть».

Ліф навиворіт

білизна fem.bra
Двосторонній ліф, ідея якого з’явилася після «негативного» відгуку

Через чотири місяці роботи fem.bra, одна з клієнток надсилає фото й каже: «У вас щось не так із застібкою на ліфі». Я дивлюся на фото й не можу зрозуміти, що не так. А потім розумію, що вона його одягла навиворіт. Згодом до мене доходить, що він на лицьову та виворітну сторону майже однаковий. Порадила клієнтці вивернути на інший бік, вона вивернула і сказала, що тепер все добре. Завдяки цьому відгуку, який спочатку мав би бути негативним, мене осяйнула ідея зробити двосторонні ліфи. Ми допрацювали застібку, і запустили двосторонні моделі.

Відгуки незгодних

Пам’ятаю після однієї з рекламних кампаній в Інстаграмі, якась тренерка мені написала грізне повідомлення про те, що я пропагую ожиріння. Тому, що в профілі ми говоримо про бодіпозитив, показуємо різних моделей. Спочатку я імпульсивно реагувала, злилася та сперечалася. Зараз повідомлення про те, що «мені не подобається, що ви робите», ми відкриваємо, ставимо уподобання і більше нічого з ним не робимо».

Читайте також: “А шо ж мужик твій не полагодив?” Як Феміністична майстриня рятує самотніх жінок від домагань майстрів

Працювати з людьми важко. Навіть коли я спілкуюся з кимось, в розмові кажу, що в нас 8 % негативних відгуків. Я не кажу, що в нас 92 % позитивних, розумієте. І це те, з чим я прокидаюся й лягаю кожного ранку. Просто є невелика частинка людей, яким не подобається. Усі мені кажуть, що це неминуче, але я поки що не можу з цим змиритися.

Клієнтки-моделі

На першу фотосесію я запросила своїх подруг. Час від часу закликала в Інстаграмі приєднуватися тих, хто хоче стати моделлю. Потім зрозуміла, що мені потрібні жінки з різними параметрами. Щоб на фото можна було побачити і маленькі, і великі розміри. Пам’ятаю, як одного разу мене звинуватила дівчина, коли я написала, що шукаємо модель із розміром грудей D та E. Вона мені написала, що це дискримінація, але я просто вже знайшла з іншими розмірами жінок, і мені потрібна була саме така.

Не ділю жіноче тіло на стандартне чи нестандартні, але хочеться показувати більше різноманіття. Тому іноді я просто сама шукаю ті типажі, які уявляю, і які мені хочеться. Не вважаю це дискримінацією інших.

бренд нижньої білизни fem.bra
Часто на фотосесіях позують клієнтки бренду

З пропозицією позніматися часто й сама пишу дівчатам, які в нас раніше купували й надсилали фотовідгуки. Бачу, що в жінки приблизно той розмір, який я б хотіла показати. Останнього разу ми пошили два комплекти білизни спеціально для фотосесії. І я запросила клієнтку, яка в нас уже знімалася. Після зйомок вона одразу забрала ці два комплекти: «Давайте я їх куплю, не хочу знімати».

Ліфи не для всіх

Я задоволена своїм продуктом як жінка. Як підприємиця — не дуже. В мене чомусь таке уявлення, що ліф має підходити абсолютно всім. Не буду розповідати про те, що в нас супер білизна для всіх. Я чесно скажу, що 8 % жінок зі 100 кажуть, що їм більше зручно, коли знизу підтримує та є каркас.

Читайте також: Як спокусити француженок жіночою білизною з України. Історія від власниці Zhilyova Lingerie

Коли тільки починала бізнес, не була певна вийде в мене чи ні. Однак знала, що хоча б для себе залишиться зручний ліф. В період вигорання міркувала про закриття проєкту. Але мене зупинило те, що почала смакувати наперед, які ліфи я собі пошию, щоб був запас на кілька десятиліть уперед на випадок, якщо я не повернуся до цього бізнесу.

Я для бізнесу чи бізнес для мене

Цього літа у мене було весілля, перед яким я влаштувала дівич-вечір. А наступного дня після вечірки на дев’яту ранку запланувала фотосесію fem.bra. Коли вечір міг продовжитися в мене вдома і дівчата хотіли поїхати, я сказала: «сорян, мені рано вставати, у мене фотосесія fem.bra». Фотосесія пройшла прекрасно. У чоловіка також була парубоча вечірка і він так само прийшов пізно, встав зі мною рано вранці й поїхав на фотосесію допомагати. Бо fem.bra!

Та сама фотосесія в купальниках після після дівич-вечору

Тоді зрозуміла, що це занадто. Адже можна було в інший день провести фотосесію, насамкінець не проводити. Я усвідомила, що будую так своє життя, що це не fem.bra для мене, а я для fem.bra. Що fem.bra головніше, ніж я. Часто жартувала, що я і є fem.bra. Потім мені перестало бути смішно.

Зараз рухаюся в тому напрямку, щоби відокремити себе від бізнесу. Поставити свої потреби на перше місце.

Коментарі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі