Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
img 1955 2 img 1955 2

Економіка

Найдорожчий сир – з ослячого молока: директор училища про те, як створити ферму віслюків

Опубліковано

Усі продукти, які можна взяти від цієї тварини, ціняться, якщо знайти канали збуту. За літр молока ослиці у Європі просять аж 58 євро, за мило – більше 100 євро, за сир – 1 280 євро, за м’ясо – від 600 доларів за кіло.

Читайте також: Переселенка з Луганщини створила власний бренд дизайнерського одягу

Чи можливо і чи треба взагалі організовувати ослячу ферму? З розмови з Василем Романцовим, директором училища, ясно: справа прибуткова, але неоднозначна.   

“Усе почалось з п’ятьох віслюків”

Василь Романцов директорствує в Заболотненському професійному училищі № 31, що на Вінничині, із 1982 року. Окрім ослячої ферми, в училищі є лайки, ведмеді, борсуки і купа інших тварин. Але, звісно, найбільша увага відвідувачів зазвичай прикута до огородженої для 30 ослиць та 12 віслюків (не рахуючи малят) території.

Читайте також: Як відкрити кав’ярню і не прогоріти. Інструкція від власника, що не вмів варити каву

Василь Романцов грошей з відвідувачів не бере, ще й пригощає ослячим молоком безкоштовно.

Саме з молока ослиці виробляють найдорожчий у світі сир. Навіть сир Clawson Stilton Gold із чистим золотом коштує дешевше – 912 доларів за кілограм

Стадо утворилось у 2010 році з чотирьох ослиць та одного ослика, привезених Василем Романцовим з Турції. Далі додалось кілька тварин з іранської та болгарської генеалогічних ліній (генеало­гічна лінія охоплює все потомство кількох поколінь тварини-родоначальника лінії – авт.).

То була моя давня мрія з тих самих пір, як я чотирирічним хлоп’ям у 1953 році побачив, як із допомогою десь ста підвод з осликами старообрядці гатили річку Мурафа, – розповідає Василь Романцов.

Потім у 2003 році у Франції напився молока з ослячої ферми і вирішив створити власну.

Догляд за віслюками

Їдять віслюки все те ж саме, що й свійська худоба: влітку – траву з пасовиськ, взимку – сіно та прикорм на кшталт яблук. Ну і бублики їдять – це добро тварин привчили їсти в училищі.

Василь Романцов розповідає, що дорослий віслюк їсть 250 кілограм сіна та півкіло зернових за 180 днів холодних днів.

Читайте також: Налагодити діалог з містянами через… фестиваль. Досвід URBAN FEST Druzhkivka

Середня тривалість життя віслюка у природних умовах – 30 років. У домашніх – більша чи не вдвічі, каже Василь Романцов.

Василь Романцов, директор Заболотненського училища

Вагітними ослиці ходять 12-13 місяців,а молока дають за об’ємами приблизно як кози – 3-5 літрів на день. Проте молоко цих тварин набагато жирніше – 11,6% жирності. Окрім надзвичайної поживності воно має ще і цілющі властивості, каже Романцов. Його рекомендують пити людям із захворюваннями кісток, легень для одужання після перенесених гострих хронічних захворювань тощо.

Осляча ферма як бізнес. Кілька “Але”

Цінною є вовна та навіть перегній зі стійла віслюка.

Але створити молочну ферму буде недешево – Василь Романцов каже, віслюки вважаються схильними до моногамії. Отже, кожній статево зрілій ослиці, за його словами, потрібен один віслюк.

Враховуючи, що в Європі тільки ціни на ослят починаються від 1,5 тисяч євро, ціла молочна ферма буде дорогим задоволенням.

Читайте також: Як перетворити закинутий кооперативний сад на акціонерне товариство. Досвід села Адамівка

А проте Василь Романцов каже – в училищі зараз якраз виставили на продаж двох малят мало не за “подарунковими” цінами: осличку за 14 тисяч гривень і віслючка за 12 тисяч.   

Наразі на фермі Василя Романцова живуть 42 віслюки

Ще один привід замислитись про вигідність – той факт, що багато молока від ослиці не отримаєш. Принаймні, в перші 10 місяців життя її малюка увесь надій буде йти на його відгодівлю.  

Залишків нема – через кожні півтори години ослиця годує маля молоком, – розповідає з усмішкою Василь Романцов.

Плани на виробництво мила та сиру

Зараз у стаді доїться 10 самиць, і молока виходить десь 30 літрів на добу. Скоро кількість молока збільшиться, бо народиться ще кілька осленят.

Ослиця дає до 3 літрів молока на добу. Практично без залишків увесь надій перші 10 місяців йде на відгодівлю ослятка

Сиру та мила зараз з молока ослиці виробляють небагато, розповідає Романцов. Але воно наразі продається під грецьким косметичним брендом – та і потрібно на один стограмовий кусень аж 10 літрів цінного молока, розповідає Василь Романцов.  

Не патентуємо власну марку, бо потужності у нас поки незначні. Поки що виробляємо усю продукцію з метою навчання

Технологію виготовлення мила привезли з Франції, де добре налагоджена співпраця з навчальними закладами.

Стажування наших учнів у Франції дало можливість освоїти технологію виробництва косметичного мила з додаванням ослячого молока.

У перспективі директор училища хоче збільшити молочне стадо до 50 самиць  і налагодити виробництво мила та сиру.

Економіка

Данія купуватиме зброю для ЗСУ в українських виробників

Опубліковано

Данський уряд затвердив виділення 200 мільйонів данських крон на придбання української зброї та військової техніки для Збройних сил України безпосередньо у виробників на території України.

Про це повідомив міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін.

“Це перше подібне рішення – я вірю, що перше з багатьох. І це те, про що ми невпинно просили партнерів протягом останніх місяців”, – розповідає Олександр Камишін.

Також міністр відзначив, що українська оборонна промисловість вже настільки розігналась і розрослась, що український бюджет не може завантажити виробників замовленнями на повну.

Читати також: В окупованому Криму ліквідували воєнний обʼєкт: що саме знищили

“Спроможність українського ОПК становить майже $20 мільярдів. При цьому Україна має лише $6 мільярдів на закупівлю озброєння. Грубо кажучи, у нас працює лише третина всіх верстатів, які наявні в країні, бо грошей не вистачає, щоб забезпечити замовленнями решту”, — відзначив Камишін.

Наголошується, що вихід з цієї ситуації — переконати партнерів, які готові купувати зброю для України, робити це в українських зброярів і дати їм замовлення.

Нагадаємо, що розробники створили гру для зборів донатів.

Читати далі

Економіка

В Україні на гранти бізнесу держава спрямувала вже 3,7 млрд грн

Опубліковано

За державною програмою “Власна справа” 15,600 українців отримали мікрогранти на суму 3.7 млрд грн для розвитку бізнесу. Це понад 3 тисячі нових малих та мікропідприємств у різних галузях, які створять понад 34 тисячі нових робочих місць по всій країні.

Про це повідомляє Мінекономіки.

Серед отримувачів 53% – жінки, 34% – чоловіки, і 13% – юридичні особи. Більшість планують витратити кошти на придбання обладнання для бізнесу.

Читайте також: Міністерство оборони та ЗСУ анонсували створення Корпусу демінерів

Найбільше грантів отримали жителі Львівської області, Рівненської області, Івано-Франківської області, Вінницької області та міста Києва.

Найпопулярнішими сферами для нових бізнесів стали оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів, тимчасове розміщення й організація харчування, та переробна промисловість.

Нагадаємо, фільм “20 днів у Маріуполі” зʼявиться на Netflix.

Читати далі

Економіка

Литва допоможе Україні з обладнанням для реконструкції енергоінфраструктури

Опубліковано

Міністр енергетики Литви Дайнюс Крейвіс оголосив про готовність своєї країни допомогти Україні відновити її енергетичну інфраструктуру, передаючи обладнання з тимчасово непрацюючої Вільнюської ТЕС, а також частину обладнання з Ігналінської АЕС та складів енергетичних компаній.

Про це повідомляє LRT.

Деталі допомоги

Повідомляється, що до України також буде відправлено великий трансформатор.

Читати також: Швейцарія виділить на відновлення України $5,5 млрд до 2036 року

Згідно з інформацією видання, Вільнюська ТЕЦ не функціонує з 2016 року, але, незважаючи на це, на станції проводиться профілактичне обслуговування та планові випробування. За словами міністра, частину обладнання буде розібрано на запчастини, а частину можна буде використовувати безпосередньо.

“Ми дамо їм все необхідне. У Харкові зруйновано 80% всієї мережі – як теплової, так і електричної – у Харкові. Якщо ми не допоможемо, українці не зможуть відновити мережу та сектор опалення до зими, що буде дуже і дуже складно”, – відзначив Міністр енергетики.

Нагадаємо, що міноборони розповіло про український БПЛА UJ-26 “Бобер”.

Також ми повідомляли, що в Києві відкрили “Трініті ХАБ” для людей із порушеннями зору.

Фото: з вільних мереж

Читати далі