Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Мрія, в яку ніхто не вірив: на Закарпатті школярки створили молодіжний простір у сільській бібліотеці

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Місто засинає та прокидається… не мафія, а активна молодь Горінчівської громади на Закарпатті. 

П’ятеро дівчат з громади розробили власну симуляційну настільну гру, яка допоможе молоді дізнатися про можливості для розвитку та навчить захищати свої ідеї. А гратимуть в неї у власному молодіжному просторі, який відкрили цьогоріч у березні. 

ШоТам розповідає, як завдяки школяркам, грантам і підтримці сільської ради вдалося створити місце, що єднає молодь з усієї громади.

Мріяли про куточок для молоді, як у багатьох інших громадах

Якби у 2021 році Оксана Росоха не прийшла працювати у відділ освіти, молоді, спорту, культури й туризму Горінчівської сільської ради, то можливо, у громаді досі не було б молодіжного простору. 

2 роки тому Оксана подала заявку на участь у проєкті «Соціальні дії молоді та влади» від ГО «Центр молодіжної політики», де учасники дізнавалися про можливості для молоді в громадах. Саме тоді познайомилася з п’ятьма активними дівчатами з громади та запросила їх долучитися до проєкту.

Ініціативна група з п’яти дівчат, які хотіли створити молодіжний простір у громаді. Друга ліворуч — Евеліна Яким. Фото надала Евеліна

«Я їздила на різні форуми в інші громади, бачила їхні можливості та молодіжні хаби. Тому дуже хотіла, аби в нас теж був такий куточок, куди молодь може прийти та гарно провести час», — каже Оксана Росоха.

Однією з дівчат, які також мріяли про молодіжний простір у громаді, але не знали, до кого можна звернутися з цим питанням, є Евеліна Яким. Дівчина зараз навчається в 11 класі. 

Під час онлайн-зустрічей Оксана та дівчата вирішили почати роботу над створенням простору. Жінка каже, що вільних коштів у бюджеті на це не було, тому вона почала шукати грантову підтримку. 

Самі робили ремонт у читальному залі бібліотеки

З коштами допоміг проєкт «Підтримка інклюзії та соціальної згуртованості в Україні» від Інституту миру та порозуміння. Тоді громаді виділили більше 200 тисяч гривень, які вирішили витратити на молодіжний простір у читальному залі сільської бібліотеки. Там потрібно було замінити електропроводку, зробити косметичний ремонт і закупити меблі. 

​​

Яким був читальний зал сільської бібліотеки в селі Горінчово, де зараз працює молодіжний простір. Фото надала Евеліна 

За грантові кошти придбали ноутбук, столи, шафу для книг, крісла-груші, фліпчарти та понад 20 книг за порадами молоді громади. А наприкінці минулого року молодь взяла участь у проєкті UPSHIFT, завдяки якому також отримала фінансування та менторську підтримку. Додатково для простору дівчата закупили 14 стільців.

«Ми доклали багато зусиль, аби облаштувати приміщення: прибрали сміття, пофарбували підлогу, стіни та стелю. Це дуже згуртувало молодь, адже вони самі розуміли, що роблять це для себе», — каже Оксана Росоха.

Оксана Росоха з дівчатами ремонтують читальний зал бібліотеки, аби облаштувати тут простір для молоді

Ще до офіційного відкриття в просторі проводили тренінги з лідерства, психологічних навичок та протидії булінгу для школярів, до яких долучилися понад 20 учасників. Також були тренінги про молодіжну політику та проєктний менеджмент, які відвідували по 30 людей, зокрема, педагоги громади.

Евеліна каже, що найбільше запам’ятала благодійний кіновечір, який організували взимку перед офіційним відкриттям центру. Тоді на захід прийшли майже 50 людей. Квитки на вхід були платними, а отримані кошти (понад 2 000 гривень) задонатили на авто для військових, які родом з Горінчівської громади.

Розробили гру, яка допомагає проявити себе

Офіційно молодіжний простір RelaxHub відкрили в березні 2024 року. Оксана розповідає, що молодь сама організувала відкриття — вони приготували смаколики, зробили оголошення в соцмережах про відкриття й організували перегляд фільму. 

Оксана Росоха, Евеліна Яким та інші дівчата з ініціативної групи на відкритті молодіжного простору. Фото надала Евеліна 

«Ми почали ремонти восени 2022 року, а відкрилися аж у березні цього. Облаштування простору забирало багато нашого часу, але це було того варте. На відкритті ми поділилися з іншими своїм досвідом і розповіли, який шлях пройшли», — ділиться Евеліна. 

На відкритті простору дівчата презентували власну настільну гру «Моя ідея», яку розробляли 3 місяці. 

Це карткова рольова гра, де дійовими особами є нейтральні учасники та голова громади. Учасники рандомно витягують картки з персонажами та картки з ідеями для розвитку громади, які мають захищати протягом всієї гри. 

​​

Настільна гра, яку розробили дівчата для молоді Горінчівської громади. Фото надала Евеліна 

«Ми хотіли, аби молодь вміла говорити про свої ініціативи, не боялася проявляти себе та знала, хто може допомогти реалізовувати проєкти», — каже Евеліна Яким.

Дівчата вже протестували гру, а влітку планують запросити інших на захід, аби зіграти разом.

Дівчата тестують гру для молоді, яку створили самі. Фото надала Евеліна 

Місце для знайомств з колекцією сучасних книг

Зараз молодіжний простір працює за графіком бібліотеки з неділі до четверга. Проте він відкритий і на вихідних, якщо там проводять якісь заходи. 

Разом з дівчатами Оксана відвідувала форуми у Львові, Києві й Ужгороді. До пандемії молодь могла вийти хіба на дискотеки, тому Оксана мріє, що молодіжний простір стане місцем зустрічей і кращого дозвілля.

«Ми завжди намагаємося залучати до заходів молодь з різних сіл, аби вони всі познайомилися та подружилися», — додає Оксана Росоха.


​​

Сучасний вигляд молодіжного простору. Фото надала Евеліна Яким

Зараз у просторі БФ «Центр громадських ініціатив» проводить тренінги зі створення молодіжних рад за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Його мета в тому, аби створити Молодіжну раду в Горінчівській громаді. Благодійники допоможуть із закупівлею обладнання й оформленням необхідних документів. 

​​

Тренінг зі створення молодіжних рад. Фото з соцмереж простору

Одна з відвідувачок ділилася, що була дуже рада отримати цінні поради від психолога. Інша ж вважала, що тут є лише старенька бібліотека з радянськими книгами, тому для неї було приємною несподіванкою, що тут зробили світле приміщення з цікавою сучасною літературою.

Тепер молодь має більше можливостей у громаді

Влітку молодь Горінчівської громади приходитиме на літературні вечори чи перегляд фільмів, а вже з вересня для них організують тренінг з учнівського самоврядування.

Евеліна мріє, щоб місцева молодь підхопила їхню ініціативу та продовжувала розвивати простір, адже дівчина та її подруги цьогоріч вступатимуть в університети. Проте вона радо долучатиметься до заходів, оскільки вже вважає молодіжний простір частинкою себе. 

«Раніше всі тусувалися окремо, ніхто нікого не знав, а на заходах люди знайомляться, розповідають про свої уподобання та проблеми, діляться ідеями. Ми пишаємося, що мотивуємо молодь і показуємо, як вона може приносити користь своїй громаді. А ще дуже радіємо, коли отримуємо позитивні відгуки про нашу роботу», — ділиться Евеліна Яким.

Оксана Росоха з дівчатами в молодіжному просторі. Фото надала Евеліна Яким

Оксана Росоха каже, що молодіжний простір був для неї маленькою мрією, в яку мало хто вірив: мовляв, нічого не вийде, бо на це потрібно багато коштів. 

«Пишаюся, що не послухала нікого, а повірила у свої сили та сили молоді нашої громади. Дуже приємно бачити те, що ми зробили самі. Коли я йшла вчитися в університет, то була скутою та не знала багатьох речей. Мої ж дівчата з простору кажуть, що бачать свій розвиток та стали  впевненішими в собі. Мені дуже приємно, що наша молодь тепер має можливості, навіть не виїжджаючи з громади», — підсумовує Оксана Росоха.

Коментарі

Суспільство

Пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО)

Опубліковано

У Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» завершили першочергові протиаварійні роботи, які захистять сучасний лікувально-діагностичний корпус від зовнішніх впливів. Завдяки цьому медики зможуть безперебійно працювати навіть у холодну пору року.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці закладу.

Хто і що зробив

Роботи виконала будівельна компанія ТОВ «ЮНІТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» за фінансової підтримки благодійного фонду «Таблеточки».

У рамках протиаварійних заходів:

  • Встановлено сендвіч-панелі у пошкоджені віконні та дверні прорізи, які дозволяють обробляти поверхні антисептиками, забезпечуючи належні умови для лікування.
  • Ізольовано частину приміщень тимчасовими конструкціями для захисту від зовнішніх впливів.
  • Демонтовано небезпечну пошкоджену плитку з фасаду.
  • Утеплено стіни мінеральною ватою, інженерні мережі, а також частково замінено пошкоджені елементи, які контактували із зовнішнім середовищем.
Фото: «Охматдит»

Читати також: У Вінницькій області активісти планують відновити старовинний палац Кошарських (ФОТО)

Що це дає пацієнтам

За словами представників лікарні, завдяки цим роботам заклад зможе:

  • Приймати на 15% більше пацієнтів, ніж до аварії.
  • Забезпечити якісні умови лікування для дітей.
  • Стабільно працювати під час опалювального сезону.

Фото обкладинки: «Охматдит».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Львові побудують шість перехоплювальних паркінгів: для чого вони потрібні

Опубліковано

18 листопада затвердили проєкт будівництва шести перехоплювальних паркінгів на в’їздах до Львова. Це рішення стане важливим кроком у розвантаженні центральних районів міста та розвитку інфраструктури громадського транспорту.

Про це повідомив Керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.

Де облаштують паркінги

Для реалізації проєкту обрали шість ділянок:

  • Вул. Б. Хмельницького:
    9 500 м², 380 паркомісць. Тут планують розширити маршрути громадського транспорту та створити виділені смуги для його руху.
  • Перехрестя вул. Городоцька — вул. Збиральна:
    8 500 м², 340 місць. Забезпечать зручний доступ до громадського транспорту.
  • Вул. Стрийська (біля іподрому):
    Найбільший паркінг площею 31 600 м², що вміщатиме 1264 автомобілі. Виділені смуги для громадського транспорту дозволять скоротити затримки до центру на 49%.
  • Вул. Зелена:
    5 400 м², 216 місць. Облаштують зручний доступ до тролейбусів.
  • Вул. Личаківська:
    5 000 м², 200 місць. Це допоможе зменшити транспортний потік з Винників та прилеглих громад.
  • Перехрестя вул. Т. Шевченка — вул. І. Величковського:
    21 000 м², 840 місць. Зручно розташований для потоків із західного напрямку.
Фото: візуалізація від tvoemisto

Переваги для міста

Проєкт спрямований на зниження кількості автомобілів у центрі Львова, скорочення затримок у русі громадського транспорту та поліпшення доступності міських маршрутів.

Нові паркінги стануть основою системи «перехоплюй і їдь», що відповідає сучасним тенденціям розвитку сталої мобільності. Вони забезпечать зручність для мешканців та гостей Львова, зберігаючи при цьому історичний і екологічний баланс міста.

Читати також: У Львові відкрили пам’ятну дошку на честь 135-ліття першого очільника УНР (ФОТО)

Що таке перехоплювальні паркінги

Перехоплювальний паркінг — це спеціально облаштована авто- або велостоянка, зазвичай розташована на в’їздах до міста. Головна ідея такого паркінгу — дати можливість жителям приміських зон залишити свій транспорт і пересісти на громадський транспорт для поїздки до центру міста.

Як це працює?

Власник автомобіля залишає свій транспортний засіб на стоянці на весь день, а до центру чи інших частин міста їде громадським транспортом, маршрут якого інтегрований з паркінгом. На зворотному шляху авто забирається з паркінгу.

Нагадаємо, що на Львівщині запустили першу пересувну аптеку (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Харківщині будують підземне укриття для лікарні на 430 людей (ФОТО)

Опубліковано

На базі центральної районної лікарні в Близнюківській громаді Лозівського району триває будівництво великого підземного укриття для пацієнтів і медперсоналу.

Про це повідомив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

Укриття для понад 430 людей

Підземне укриття зможе вмістити більше ніж 430 осіб. У його межах облаштують кабінети, операційний блок і палати інтенсивної терапії. За словами Олега Синєгубова, лікарня є ключовим медичним об’єктом громади, тому забезпечення її функціонування навіть під час обстрілів — пріоритетне завдання.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Сучасне обладнання та автономія

Близнюківська ЦРЛ уже отримала новітнє обладнання завдяки підтримці Міністерства охорони здоров’я. У лікарні працює сучасна лабораторія для проведення різних медичних досліджень, встановлено комп’ютерний томограф і дві кисневі станції. Також заклад оснащений автономними системами живлення, водопостачання та новою котельнею.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Читати також: Дитяча лікарня на Київщині співпрацюватиме з флорентійським медичним закладом «Мейєр»

Безпека під час війни

Будівництво укриття демонструє важливість безпеки пацієнтів і медиків у прифронтових громадах. Воно стане не лише захистом під час обстрілів, а й простором, де зможуть надавати медичну допомогу навіть у критичних умовах.

Близнюківська лікарня — це приклад поєднання безпеки, інновацій та турботи про здоров’я кожного мешканця громади.

Нагадаємо, що благодійний фонд «Старенькі» збирає кошти на теплі набори для літніх людей Чернігівщини.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова.

Коментарі

Читати далі