Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Мрія, в яку ніхто не вірив: на Закарпатті школярки створили молодіжний простір у сільській бібліотеці

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Місто засинає та прокидається… не мафія, а активна молодь Горінчівської громади на Закарпатті. 

П’ятеро дівчат з громади розробили власну симуляційну настільну гру, яка допоможе молоді дізнатися про можливості для розвитку та навчить захищати свої ідеї. А гратимуть в неї у власному молодіжному просторі, який відкрили цьогоріч у березні. 

ШоТам розповідає, як завдяки школяркам, грантам і підтримці сільської ради вдалося створити місце, що єднає молодь з усієї громади.

Мріяли про куточок для молоді, як у багатьох інших громадах

Якби у 2021 році Оксана Росоха не прийшла працювати у відділ освіти, молоді, спорту, культури й туризму Горінчівської сільської ради, то можливо, у громаді досі не було б молодіжного простору. 

2 роки тому Оксана подала заявку на участь у проєкті «Соціальні дії молоді та влади» від ГО «Центр молодіжної політики», де учасники дізнавалися про можливості для молоді в громадах. Саме тоді познайомилася з п’ятьма активними дівчатами з громади та запросила їх долучитися до проєкту.

Ініціативна група з п’яти дівчат, які хотіли створити молодіжний простір у громаді. Друга ліворуч — Евеліна Яким. Фото надала Евеліна

«Я їздила на різні форуми в інші громади, бачила їхні можливості та молодіжні хаби. Тому дуже хотіла, аби в нас теж був такий куточок, куди молодь може прийти та гарно провести час», — каже Оксана Росоха.

Однією з дівчат, які також мріяли про молодіжний простір у громаді, але не знали, до кого можна звернутися з цим питанням, є Евеліна Яким. Дівчина зараз навчається в 11 класі. 

Під час онлайн-зустрічей Оксана та дівчата вирішили почати роботу над створенням простору. Жінка каже, що вільних коштів у бюджеті на це не було, тому вона почала шукати грантову підтримку. 

Самі робили ремонт у читальному залі бібліотеки

З коштами допоміг проєкт «Підтримка інклюзії та соціальної згуртованості в Україні» від Інституту миру та порозуміння. Тоді громаді виділили більше 200 тисяч гривень, які вирішили витратити на молодіжний простір у читальному залі сільської бібліотеки. Там потрібно було замінити електропроводку, зробити косметичний ремонт і закупити меблі. 

​​

Яким був читальний зал сільської бібліотеки в селі Горінчово, де зараз працює молодіжний простір. Фото надала Евеліна 

За грантові кошти придбали ноутбук, столи, шафу для книг, крісла-груші, фліпчарти та понад 20 книг за порадами молоді громади. А наприкінці минулого року молодь взяла участь у проєкті UPSHIFT, завдяки якому також отримала фінансування та менторську підтримку. Додатково для простору дівчата закупили 14 стільців.

«Ми доклали багато зусиль, аби облаштувати приміщення: прибрали сміття, пофарбували підлогу, стіни та стелю. Це дуже згуртувало молодь, адже вони самі розуміли, що роблять це для себе», — каже Оксана Росоха.

Оксана Росоха з дівчатами ремонтують читальний зал бібліотеки, аби облаштувати тут простір для молоді

Ще до офіційного відкриття в просторі проводили тренінги з лідерства, психологічних навичок та протидії булінгу для школярів, до яких долучилися понад 20 учасників. Також були тренінги про молодіжну політику та проєктний менеджмент, які відвідували по 30 людей, зокрема, педагоги громади.

Евеліна каже, що найбільше запам’ятала благодійний кіновечір, який організували взимку перед офіційним відкриттям центру. Тоді на захід прийшли майже 50 людей. Квитки на вхід були платними, а отримані кошти (понад 2 000 гривень) задонатили на авто для військових, які родом з Горінчівської громади.

Розробили гру, яка допомагає проявити себе

Офіційно молодіжний простір RelaxHub відкрили в березні 2024 року. Оксана розповідає, що молодь сама організувала відкриття — вони приготували смаколики, зробили оголошення в соцмережах про відкриття й організували перегляд фільму. 

Оксана Росоха, Евеліна Яким та інші дівчата з ініціативної групи на відкритті молодіжного простору. Фото надала Евеліна 

«Ми почали ремонти восени 2022 року, а відкрилися аж у березні цього. Облаштування простору забирало багато нашого часу, але це було того варте. На відкритті ми поділилися з іншими своїм досвідом і розповіли, який шлях пройшли», — ділиться Евеліна. 

На відкритті простору дівчата презентували власну настільну гру «Моя ідея», яку розробляли 3 місяці. 

Це карткова рольова гра, де дійовими особами є нейтральні учасники та голова громади. Учасники рандомно витягують картки з персонажами та картки з ідеями для розвитку громади, які мають захищати протягом всієї гри. 

​​

Настільна гра, яку розробили дівчата для молоді Горінчівської громади. Фото надала Евеліна 

«Ми хотіли, аби молодь вміла говорити про свої ініціативи, не боялася проявляти себе та знала, хто може допомогти реалізовувати проєкти», — каже Евеліна Яким.

Дівчата вже протестували гру, а влітку планують запросити інших на захід, аби зіграти разом.

Дівчата тестують гру для молоді, яку створили самі. Фото надала Евеліна 

Місце для знайомств з колекцією сучасних книг

Зараз молодіжний простір працює за графіком бібліотеки з неділі до четверга. Проте він відкритий і на вихідних, якщо там проводять якісь заходи. 

Разом з дівчатами Оксана відвідувала форуми у Львові, Києві й Ужгороді. До пандемії молодь могла вийти хіба на дискотеки, тому Оксана мріє, що молодіжний простір стане місцем зустрічей і кращого дозвілля.

«Ми завжди намагаємося залучати до заходів молодь з різних сіл, аби вони всі познайомилися та подружилися», — додає Оксана Росоха.


​​

Сучасний вигляд молодіжного простору. Фото надала Евеліна Яким

Зараз у просторі БФ «Центр громадських ініціатив» проводить тренінги зі створення молодіжних рад за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Його мета в тому, аби створити Молодіжну раду в Горінчівській громаді. Благодійники допоможуть із закупівлею обладнання й оформленням необхідних документів. 

​​

Тренінг зі створення молодіжних рад. Фото з соцмереж простору

Одна з відвідувачок ділилася, що була дуже рада отримати цінні поради від психолога. Інша ж вважала, що тут є лише старенька бібліотека з радянськими книгами, тому для неї було приємною несподіванкою, що тут зробили світле приміщення з цікавою сучасною літературою.

Тепер молодь має більше можливостей у громаді

Влітку молодь Горінчівської громади приходитиме на літературні вечори чи перегляд фільмів, а вже з вересня для них організують тренінг з учнівського самоврядування.

Евеліна мріє, щоб місцева молодь підхопила їхню ініціативу та продовжувала розвивати простір, адже дівчина та її подруги цьогоріч вступатимуть в університети. Проте вона радо долучатиметься до заходів, оскільки вже вважає молодіжний простір частинкою себе. 

«Раніше всі тусувалися окремо, ніхто нікого не знав, а на заходах люди знайомляться, розповідають про свої уподобання та проблеми, діляться ідеями. Ми пишаємося, що мотивуємо молодь і показуємо, як вона може приносити користь своїй громаді. А ще дуже радіємо, коли отримуємо позитивні відгуки про нашу роботу», — ділиться Евеліна Яким.

Оксана Росоха з дівчатами в молодіжному просторі. Фото надала Евеліна Яким

Оксана Росоха каже, що молодіжний простір був для неї маленькою мрією, в яку мало хто вірив: мовляв, нічого не вийде, бо на це потрібно багато коштів. 

«Пишаюся, що не послухала нікого, а повірила у свої сили та сили молоді нашої громади. Дуже приємно бачити те, що ми зробили самі. Коли я йшла вчитися в університет, то була скутою та не знала багатьох речей. Мої ж дівчата з простору кажуть, що бачать свій розвиток та стали  впевненішими в собі. Мені дуже приємно, що наша молодь тепер має можливості, навіть не виїжджаючи з громади», — підсумовує Оксана Росоха.

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі