

Освіта
В Україні відкрили перший інтерактивний музей математики «Кубоїд»: його особливості
В Україні створили перший музей математики «Кубоїд», який допомагатиме долати освітні втрати у математиці та популяризуватиме цю науку серед школярів.
Про це повідомили в Міністерстві освіти та науки України.
Як працюватиме музей
У новому просторі створили шість тематичних і чотири навчальні зони для школярів та вчителів. У музеї можна взаємодіяти зі 120 інтерактивними експонатами, які виготовляли у різних країнах.
Разом з експозицією музей пропонуватиме освітні програми для освітян та дітей. З ними можна буде ознайомлюватися як очно в закладі, так і онлайн.

«Математика це не просто цифри й формули, а інструмент для розуміння світу. Вона прихована у музиці, мистецтві, природі та технологіях. “Кубоїд” — це не просто освітній простір, а місце, де математика стає пригодою, де її можна побачити, відчути й застосувати. Тут ви дізнаєтесь, що математика всюди!» — розповів президент Малої академії наук України Станіслав Довгий.
Також вчителі зможуть проходити курси та тренінги для впровадження інтерактивних методик у викладанні. У музеї створили місця для проведення майстер-класів та воркшопів і простори для обміну досвіду та підвищення кваліфікації.
Читайте також: Школярі із Запоріжжя показали Тімоті Снайдеру, як працює екосистема «Мрія» (ФОТО)
Музей математики «Кубоїд» – перший такого рівня в Україні та п’ятий у світі. Мета цього інтерактивного простору – зробити математику цікавою та доступною для всіх, допомогти надолужити освітні втрати та стати місцем для майбутніх новаторів, яким згодом відбудовувати Україну. Сьогодні побували на його відкритті та зустрілися з призерами Всеукраїнської олімпіади з математики – першими відвідувачами музею. Пишаємося, що наша молодь не зупиняється навіть у часи війни, продовжує здобувати знання та розвиватися. А такі місця, як «Кубоїд», допоможуть ще краще розуміти математику й тренувати критичне мислення, важливе для будь-якої професії. Дякуємо всім, хто долучився до створення музею, кожному й кожній, хто працює, щоб українські діти мали можливості для навчання та розвитку. ____ The Cuboid Museum of Mathematics is the first of its kind in Ukraine and the fifth in the world. The purpose of this interactive space is to make mathematics interesting and comprehensible for everyone, help overcome educational losses, and become a place for future innovators who will rebuild Ukraine in the future. Today, we attended its opening and met with the winners of the All-Ukrainian Mathematics Olympiad—the first visitors of the museum. We are proud that our young people do not stop even in times of war, they continue to acquire knowledge and develop. Places like the Cuboid Museum of Mathematics will help them gain an even better understanding and foster critical thinking, which is important for any profession. We are grateful to everyone who contributed to the creation of the museum and to all those working to ensure Ukrainian children have opportunities for learning and development.
Опубліковано Володимиром Зеленським Понеділок, 17 березня 2025 р.
Створення та відкриття музею
Створювати простір розпочали у 2021 році після указу президента України Володимира Зеленського. Тоді 2020/2021 навчальний рік оголосили Роком математичної освіти. Над музеєм працювали й під час повномасштабного вторгнення завдяки підтримці міжнародних донорів.
Музей відкрили разом із президентом Володимиром Зеленським, першою леді Оленою Зеленською, міністром освіти та науки України Оксеном Лісовим та іншими. Захід відвідали й переможці IV державного етапу Всеукраїнської олімпіади з математики.

Як зазначають у МОН, середній бал НМТ 2024 року з математики — 132,5, що є найнижчим показником серед обов’язкових предметів. Також лише 36% вчителів математики, які проходили сертифікацію, змогли підтвердити свої знання.
«Подолання освітніх втрат є критично важливим для майбутнього України, адже без якісної математичної підготовки країна ризикує втратити інженерів, архітекторів, проєктувальників та інших спеціалістів, потрібних для відбудови держави. На цю мету ми орієнтувалися ще у 2021 році, коли в попередньому складі НЦ “МАНУ” ініціювали створення музею математики. Тож і зараз, в умовах поглиблення освітніх втрат, ми матимемо новий інструмент для боротьби з ними. Дякую всім, хто працював спільно над цим проєктом», — зазначив міністр освіти та науки України Оксен Лісовий.

Поки що музей працюватиме у тестовому режимі. Спершу простір зможуть відвідати школи, чиї учні цьогоріч перемогли на Всеукраїнській олімпіаді з математики. Музей відкриють для всіх охочих 1 травня 2025 року.
Проєкт реалізував Національний центр «Мала академія наук України» та Міністерство освіти і науки України за підтримки UNICEF Ukraine та Theirworld. Дізнатися більше про музей можна за посиланням.
Нагадаємо, що вступники можуть зареєструватися на НМТ-2025 із «Дією».
Фото: сайт МОН
Освіта

Онлайн-університет Neoversity резидента «Дія.City» GoIT запустив першу в Україні онлайн-магістратуру зі штучного інтелекту та програмування. Після завершення навчання студентам видаватимуть диплом європейського зразка.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Програма навчання орієнтована на підготовку фахівців зі штучного інтелекту, здатних створювати інноваційні продукти для глобального ринку. Навчання проходитиме онлайн, а серед викладачів — експерти з провідних технологічних компаній, зокрема Google, Meta, Ciklum та Intellias.
Заняття охоплюватимуть ключові теми:
- машинне навчання;
- архітектура ШІ;
- Data Science;
- прикладне програмування.
Читайте також: На «Дія.Освіта» випустили нові курси від BecomingX Ukraine про ШІ та технології
Neoversity реалізує цей проєкт за підтримки європейського університету Woolf, який працює за принципами колегіальної моделі Оксфорду.
Після завершення магістратури студенти отримають диплом європейського зразка, який визнається у понад 50 країнах світу.
Михайло Федоров відзначив, що інтеграція штучного інтелекту в державні процеси вже триває, але для сталого розвитку галузі необхідна якісна підготовка спеціалістів.
Нагадаємо, що фахівці Мінцифри створюють 5 продуктів на основі ШІ.
Фото обкладинки: Freepik
Освіта

Учитель інформатики Запорізької спеціальної школи-інтернату «Джерело» Олександр Жук став першим українцем, якого визнали регіональним переможцем премії Cambridge Dedicated Teacher Awards у Європі.
Про це повідомили Cambridge University Press & Assessment.
Підхід до викладання
Олександр Жук викладає понад 16 років і спеціалізується на STEAM-напрямку, зокрема інтеграції науки, технологій, інженерії, мистецтва й математики в освіту.
«Це визнання — велика честь для мене. Але справжньою нагородою завжди були радість і прогрес, які я бачу в моїх учнях щодня. Робота з дітьми, які стикаються з унікальними викликами, доводить: з достатньою підтримкою та вірою кожна дитина здатна на неймовірне. Ця нагорода не лише моя — вона належить моїм учням, їхнім родинам та всій освітянській спільноті України, яка продовжує вірити в силу інклюзивної, змістовної освіти», — поділився Олександр.
Читайте також: Усі школи Запорізької області приєдналися до екосистеми «Мрія»
Про конкурс
Цьогоріч конкурс зібрав понад п’ять тисяч номінацій зі 101 країни світу. Переможців обирали за інноваційним підходом до навчання та особистим внеском у розвиток учнів. Журі відзначило внесок Олександра Жука у використання технологій для підтримки дітей з особливими освітніми потребами. Він став одним із дев’яти переможців з різних регіонів світу.
У межах відзнаки переможець отримає комплект книжок для класу на 500 фунтів стерлінгів, почесний трофей і згадку у нових підручниках Кембриджу. Крім того, він представляє Європу у боротьбі за звання глобального переможця. Онлайн-голосування триває до 30 квітня 2025 року за посиланням.
Нагадаємо, що вчителі зможуть автоматично створювати тести для учнів на платформі «Мрія».
Фото обкладинки: Cambridge University Press & Assessment
Освіта

На платформі «Мрія» інтегрують генератор тестів на основі штучного інтелекту. Завдяки цьому вчителі зможуть створювати завдання для учнів у кілька кліків.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Як це працюватиме
ШІ-інструмент зможе автоматично створювати тести з урахуванням теми уроку, підручника, методичних вимог та індивідуальних напрацювань педагогів. З кожним використанням система вчитиметься й покращуватиме якість завдань.
Завдяки новому сервісу педагогам не потрібно буде самостійно створювати тести у Word-документах, Google-формах або радитися у чатах з колегами.
Читайте також: Українські школярі здобули найбільше медалей на Всесвітній Гімназіаді U15 (ФОТО)
Що відомо про екосистему
«Мрію» почали тестувати у вересні 2024 року в 40 школах шести областей: у прифронтових містах, гірських селах, закладах з повністю дистанційним форматом навчання та школах, де заняття проходять офлайн в укриттях. Наразі мережу вдосконалили та розширили до статусу національної.
У застосунку поєднали:
- інформацію для батьків.
- навчальні матеріали;
- журнали;
- оцінки;
- домашні завдання тощо.
Зараз уже 150 шкіл працюють із «Мрією», ще тисяча закладів подали заявки на підключення. У планах — охопити дві тисячі навчальних закладів до кінця 2025 року.
Нагадаємо, що у «Мрії» розробили стрічку з освітнім контентом на основі ШІ.
Також ми писали, що всі школи Запорізької області приєдналися до екосистеми «Мрія».
Фото обкладинки: Unsplash