

Технології
На вулицях Луцька з’являться тисячі “розумних” відеокамер
У Луцьку почнуть встановлювати камери в рамках проєкту «Безпечне місто». Про це повідомляє Перший канал місцевих новин.
Прилади з’являться вже цієї осені і матимуть аналітичні «здібності»: визначатимуть п’яних водіїв на дорогах і хуліганів у парку. На камери витратять 50 мільйонів гривень: 20 – з державного бюджету і 30 – з міського. При цьому більше чотирьох мільйонів вже витратили минулого року на прокладання оптоволокна.
Де облаштують відеоспостереження?
Як розповіла директорка департаменту муніципальної варти Луцької міської ради Юлія Сиротинська, передусім планується встановлення камер у 55-ому мікрорайоні (за «Там-Тамом»). Поставити їх збираються до кінця листопада. Робитиме це підприємство, що впроваджувало систему «Безпечне місто» у Києві. Яке саме, Юлія Сиротинська обіцяє повідомити за два тижні – після того, як проєкт пройде експертизу.
Скільки саме камер буде і в яких місцях, теж поки не розголошують, але в міській раді запевняють, що «сліпих плям» не буде – ні на дорогах, ні у дворах. «Йдеться про тисячі камер», – пояснила посадовиця.
Міська влада має амбітні плани зробити проєкт кращим, ніж в інших містах.
На другому етапі камери поставлять у центральному парку, на вулиці Лесі Українки, Театральному майдані і Замковій площі. Це буде орієнтовно у червні наступного року.
Далі камери з’являться на перехрестях, в’їздах в місто, транспортних розв’язках. Повністю реалізувати проєкт планують за два роки.
Чому камери “розумні”?
Камери, які купуватимуть для міста, матимуть систему відеоаналізу. Зокрема, вони зможуть за поведінкою водія на дорозі визначити, чи той тверезий (раптові зміни швидкості, смуг і хаотичний рух зафіксуються), камери розпізнаватимуть номери, колір і модель авто вночі, стежитимуть, чи водії не порушують правил дорожнього руху і паркування, чи немає в місті покинутих речей, дітей.
«Навіть якщо люди залізли на лавку в парку і ламають її, система побачить це і спрацює звукове сповіщення: «Зупинись, ти вчиняєш правопорушення», – запевняє Юлія Сиротинська.
Повідомлення про зафіксовані правопорушення з’являтимуться на екрані у серверному центрі. Там цілодобово чергуватимуть працівники муніципальної варти.
Звідки й хто керуватиме системою?
З системою матимуть справу працівники муніципальної варти. Центр управління з серверами та моніторами наразі облаштовують в їхньому приміщенні на вулиці Богдана Хмельницького, 17.
Спочатку там чергуватиме по одній людині, але в майбутньому кількість працівників можуть збільшити.
«Ми хочемо створити повноцінний кризовий центр. Наприклад, пройшов у місті буревій і зважаючи на дані з камер, працівники негайно відправляють у потрібні місця рятувальників, комунальників, сповіщають міську владу про те, скільки людей постраждало, скільки дерев впало, що затопило», – пояснює посадовиця.
Читайте також: Київ увійшов до світового ТОП-50 міст з найбільшим покриттям камерами відеоспостереження
Доступ до відео з камер матимуть лише вповноважені працівники муніципальної варти і поліція. Але той же працівник не зможе скопіювати його собі на флешку і винести за межі серверної. Це конфіденційно.
Якщо у лучан щось трапилось і вони хочуть отримати відео, щоб знайти винного, слід звертатись до поліції, а не муніципалів.
Точне розташування і кількість камер триматимуть в секреті, щоб вберегти їх від вандалів. Якщо ж хтось таки пошкодить прилади, порушника обіцяють знайти з допомогою тієї ж системи.
Технології

Платформа «Дія.Освіта» та BecomingX Ukraine створили серію безплатних курсів, які допоможуть українцям опанувати інноваційні технології та краще підготуватися до сучасного ринку праці. Програми орієнтовані на розвиток практичних цифрових навичок.
Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.
Кожен курс складається з освітнього серіалу, презентацій, структурованих нотаток, кейсів та інфографіки. Теми охоплюють штучний інтелект, технології майбутнього, цифровий бізнес і кроки до працевлаштування.
Читайте також: Фахівці Мінцифри створюють 5 продуктів на основі ШІ — Федоров
- Штучний інтелект: як працює ШІ, його вплив на професії та життя;
- Технології майбутнього: від біотехнологій до блокчейну;
- Працевлаштування: побудова карʼєри та підготовка до співбесід;
- Цифровий бізнес: основи для запуску власної справи онлайн.
Курси будуть корисні як для початківців, так і для тих, хто хоче розвинути навички, які відповідають вимогам сучасного ринку. Зареєструватися на будь-яке навчання можна безплатно.
Нагадаємо, що на «Дія.Освіта» вийшов серіал про те, як покращити роботу з ChatGPT (ВІДЕО).
Фото обкладинки: Freepik
Технології

Український застосунок для підготовки військових Drill залучив 100 тисяч доларів інвестицій. Кошти спрямують на розширення навчальних курсів і розвиток нових функцій.
Про це повідомили у виданні Forbes за пресрелізом компанії.
Як використають інвестиції
У компанії розповіли, що інвесторами виступили бізнес-ангели та ветерани. Залучене фінансування команда планує спрямувати на створення курсів з FPV-дронів, модуля з міжнародного гуманітарного права, програми психологічної стабілізації та B2B-платформи для оборонного навчання.
«Drill — це платформа, яка дає змогу кожному інструктору чи ветерану в будь-якій точці світу масштабувати свої знання, створювати курси й монетизувати досвід», — зазначив офіцер спецпідрозділу «Азов» та співзасновник DrillApp Олександр Гусаров.
Читайте також: ЗСУ працюватимуть з надлегким дроном-бомбером українського виробництва
Що відомо про застосунок
Drill створили Олександр Гусаров, колишній керівник продуктового департаменту OLX і технічний директор українського Forbes, разом із ветераном спецпідрозділу Ігорем. Перший прототип зʼявився у 2021 році, а повноцінний запуск відклали через початок повномасштабного вторгнення.
Наразі застосунок має понад 200 тисяч користувачів, серед яких 50 тисяч — чинні військовослужбовці. DrillApp тестують у структурах НАТО, а також інструктори з Канади, Польщі та Естонії. Компанія отримує запити на локалізацію з Ізраїлю та США.
До цього команда вже вклала 110 тисяч доларів власних коштів та двічі отримувала гранти від Українського фонду стартапів.
Нагадаємо, що в Україні створили броньовану платформу-амфібію для ЗСУ (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Drill
Технології

У червні 2025 року український платформер про сни Through the Nightmares з’явиться у Steam та на консолях. Проєкт створила українська команда Sandman Team із трьох людей у співпраці з компанією Pingle Studio.
Про це повідомили розробники.
Сюжет та ігровий процес
У Through the Nightmares гравець керує Піщаною людиною — духом, що приносить людям добрі сни. Необхідно врятувати викрадених Морфеєм дітей, подолавши рівні, створені з їхніх страхів та спогадів. Кожна з шести локацій гри відображає унікальні теми, зокрема темний ліс, павучі домівки та руїни замку.
Гра вирізняється оригінальною механікою зміни розміру героя. Це впливає на фізику стрибків, взаємодію з пастками та відкриття прихованих шляхів. На гравця чекають 45 рівнів, миттєві відродження та власна система створення контрольних точок.
Through the Nightmares виконали в атмосферному стилі з авторським музичним супроводом, який підсилює занурення у світ сновидінь і кошмарів.
Читайте також: Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою
У Steam вже відкрили оновлену демоверсію гри. На консолях демоверсія зʼявиться найближчим часом.
Нагадаємо, що український розробник створює гру про кота-астронавта: перший трейлер (ВІДЕО).
Фото обкладинки: кадр зі Through the Nightmares