

Суспільство
Мода на українське. Вісім брендів, які відроджують давні традиції
Добродії ШоТам – це наші читачі, які підтримують нас фінансово на щомісячній або одноразовій основі. Завдяки їхній підтримці ми можемо:
• безкоштовно рекламувати малий український бізнес;
• допомагати важливим громадським та волонтерським проєктам шукати однодумців;
• розповідати історії успіху простих українців.
Добродії мають можливість обирати теми матеріалів, які вони проспонсорували. А ми регулярно звітуємо перед ними про витрачені кошти. Хочеш більше позитивних змін в нашому суспільстві? Ставай добродієм ШоТам і допомагай нам підтримувати змінотворців!
Українські традиції стають популярними і у 21 столітті – модні дівчата носять гуцульські шуби, старовинні орнаменти переливаються на шовкові хустки, а прикраси часів Київської Русі відроджуються у сучасні аксесуари. Зараз з’являється все більше виробників, які інтегрують українські традиції у сучасне життя – створюють автентичний посуд, прикраси, килими, гуцульські окуляри та дерев’яний посуд. Пропонуємо вам ближче познайомитись з брендами, які переосмислюють народні традиції наших предків.
1. Дизайнерські речі на основі традицій від Gunia Project

Gunia Project – це унікальний проєкт, який створює рідкісні дизайнерські речі на основі традиційних етнічних культур. Засновниці Наталія Каменська та Марія Гаврилюк не один рік їздять з експедиціями по різних куточках України, щоб знайти майстрів, які працюють з давніми ремеслами. Бренд прислухається до найменших деталей традиційної культури, щоб осучаснити їх і створити дизайнерські вироби. Головна місія бренду – дати народним ремеслам друге життя, оскільки більшість з них зникає.
“Всі вироби наших брендів створюються на основі експедицій та досвіді дослідження етнографії. Ми можемо знайти якийсь виріб у музеї і потім шукати майстра, який втілить наші ідеї. Будь-то кераміка, скло, ткацтво чи шиття”, – кажуть засновниці бренду.
Читайте також: “Наша тарілка тепер у Папи Римського”. Як український бренд відроджує народні ремесла
Бренд стартував у 2016 році з лінійки гуцульських шуб – гунь. Звідси і назва проєкту. Спочатку це було всього лише творчим експериментом, засновницям хотілось працювати з традиціями та відроджувати техніки. А тепер переросло в повноцінний проєкт. Тепер тут є неповторні вироби з гутного скла, і позолочені срібні прикраси, натхненні Київською Руссю, і плетені кошики з поясом-запаскою ручної роботи, і тарілки з зображенням святих на склі регіону Буковини і Покуття, і шовкові хустинки, у яких обіграли орнаменти рушників з різних регіонів України.
2. ЗЕРНО – фольклорний одяг та прикраси

Це український бренд одягу та аксесуарів. Їх особливість у довговічному дизайні та фольклорних мотивах.
“Акцент на етнічному дизайні — це наше бажання та спроба зберегти та переосмислити корінні українські традиції та традиції інших народів. Бренд об’єднав майстрів та дизайнерів, чиї вироби є максимально екологічні й часто зроблені вручну. Працюючи над створенням довговічного одягу з чистих природних матеріалів, ми прагнемо стати за приклад екологічної відповідальності. Стиль, що створює ЗЕРНО, – поза часом. Тому й одяг живий. Бо не підвладний моді й швидкоплинним тенденціям”, – кажуть засновники бренду.
У ЗЕРНО використовують чисті природні матеріали: коноплі, бавовну, шовк, вовну, а також глину, скло та дерево. Щоб оздобити одяг, часто звертаються до народних технік вибійки та вишивання. Натуральні матеріали гарантують довговічність речам, що дозволяє зберігати природні ресурси при надмірному споживанні.
Серед асортименту товарів бренду є верхній одяг, сукні, блузи, спідниці, брюки, намиста та аксесуари. Ціни дуже різні, наприклад, ви можете купити сукню від 2000 до 7000 гривень, верхній одяг – від 1000 до 9000 гривень, а намисто з натурального каменю чи дукач – від 1000 до 5000 гривень.
3. Dukachi – прикраси з духом автентичності

Чи є тут справжні любителі традиційного? Бренд Dukachi саме про таких, адже вони створюють прикраси, від яких віє автентичністю. Засновницями бренду є дві сестри Анна та Єлизавета Книженко. Дівчата ще з дитинства любили виготовляти різні прикраси з підручних матеріалів. Тонка проволока перетворювалась на фантазійні каблучки, а пластикові намистини з тематичних кіосків – в модні намиста. А згодом перетворили це на сімейний бренд ювелірних виробів Dukachi.
“Ідеєю для назви послужили традиційні українські вироби – дукачі, що представляли собою круглі нагрудні металеві підвіски, зроблені з золотих та срібних монет і медалей. Прикрашали їх бантами та оздоблювали камінням, бісером і склом.Таку прикрасу носили жінки полковників та інших високих службовців. Вона являла собою символ гордості та відданості, тому мала неабияку цінність. З роками дукачі видозмінилися та поширилися серед звичайних жінок, але свій символізм вони не втратили”, – розповідають засновниці бренду.
Читайте також: Ґушка: як український бренд підкорив ліжниками Сінгапур
Основним матеріалом для прикрас від бренду Dukachi є латунь, з якої здавна виготовляли біжутерію. Зверху кожен виріб покривається двома мікронами гіпоалергенного золота 22-23 карат або 916 проби з додаванням срібла. Такі прикраси коштують від 2000 гривень.
4. Килими ручної роботи від Zv’yazani

Мінімалістичний дизайн з елементами традиційного мистецтва – саме так можна охарактеризувати килими від українського бренду Zv’yazani. Кажуть, в радянські часи килими на стінах були ознакою розкоші. А згодом стали приводом для тролінгу. Але зараз бренди створюють стильні речі та предмети побуту, які прикрасять будь-яку оселю.
Якось дві подруги, які мали свої бізнеси, розговорились і зрозуміли – текстиль їх спільний інтерес і переваги. Тоді, у 2018 році, вони зайняли пусту нішу на ринку та вивчили все про ткацьке ремесло. А зараз килими від бренду Zv’yazani відомі не тільки в Україні, а й за її межами.
“Zv’yazani – це не тільки килими ручної роботи. Це люди, зв’язані однією мрією – відновити старовинну українську традицію ткацтва, поєднавши її з сьогоденням”, – кажуть засновниці бренду Ольга Каретнікова-Котягіна та Наталя Осауленко.
Майстрині тчуть килими на станках, які належали їхнім бабусям, за сучасним дизайном, створеним талановитими ілюстраторами. Це дуже кропітка й тривала робота, але результат її неперевершений. Всі килими створені з 100% овечої шерсті. Це екологічний матеріал, дуже теплий та приємний на дотик. Окрім того, бренд співпрацює з кращими ілюстраторами, які створюють унікальний дизайн килимів. Наприклад, є серія килимів з українською художницею Христиною Гайдамакою та колаборації з ілюстраторками Ліліт Саркісян і Сашею Годяєвою, Анікою Моксуновою та Веронікою Котик. Крім готових килимів, тут можна зробити замовлення за індивідуальним дизайном, розмірами та формами. Ціни в середньому 1000 євро.
5. Метелики в голові – майстерня, яка створює вінки

Вінки ще з давніх часів були необхідним дівочим аксесуаром. Їх створювали з паперових квітів, вовняних кульок, пір’я, навіть яскравих обгорток від цукерок – усього того, що було під рукою. А ще кожен регіон мав різні техніки виготовлення вінків. Черкащанки Олена Почтарьова та Олена Афанасенко втомились від нудної роботи та вирішили відтворювати автентичні вінки, які носили наречені 100 років тому. Майстрині подорожують селами у пошуках майстрів минулого, які створювали головні убори, бутоньєрки для молодих та для хлопців, яких проводжали в армію, уквітчували ікони.
Читайте також: Метелики в голові. Як на Черкащині відроджують традиційні українські вінки
“Ми зупинились на вінках саме середньої Наддніпрянщини, нашої рідної Черкащини, бо охопити все дуже складно. Прикраси могли відрізнятись навіть від села до села і один і той самий елемент міг виглядати зовсім по-іншому”, – кажуть засновниці майстерні “Метелики в голові”.
Вінки презентують на виставках, а іноді роблять на замовлення. Люди не часто купують, бо ручна робота не дешева. Сам матеріал не дуже дорогий, але якщо брати час, який пішов на його виконання, то можна сказати, що він неоціненний. Коштує вінок від 2000 грн.
6. Гуцульські окуляри Hetmans, які підкорили Америку

Ви точно чули про цей український бренд окулярів, який став справжньою сенсацією в Америці. Українець Нік Розар, який народився у Бостоні якось приїхав у Карпати, щоб більше дізнатись про своє коріння. І тут закохався в нашу культуру і захотів, щоб про Україну дізнались і в США. Згодом побачив в одного з друзів дерев’яні сонцезахисні окуляри, які виглядали круто, але були недороблені. Так вирішив створити бренд Hetmans. Тепер Нік створює окуляри з дерева, на яких вирізьблені гуцульські орнаменти. Він організував виробництво у двох країнах. На кожних окулярах обов’язковий напис “Зроблено в Україні”.
“Робота наших художників є продуктом багатьох поколінь майстрів, які були до них. Дерево – позачасова частина української культури. Наша співпраця відображає роботу давніх традицій”, – каже Нік Розар.
Сучасний стиль та давні традиції – це поєднання робить аксесуари від Hetmans дійсно унікальними. Тому не дивно, що ці окуляри купують навіть світові зірки. А коштує одна пара $170.
7. Екологічні дерев’яні вироби Woodstuff

Дерев’яні вироби все більше набирають популярності серед українських брендів. Це одне з найстаріших українських ремесел, але і сьогодні може дуже стильно та органічно виглядати у вашій оселі. З дерева можна зробити абсолютно все, що ви тільки могли собі уявити. Сучасні майстри використовують старовинну традицію для створення унікальних виробів. Серед них і український бренд Woodstuff. Тут можна придбати дерев’яний посуд, шкатулки, календарі, обкладинки для книг, і навіть салатники.
У Woodstuff дотримуються принципової позиції – збереження природних ресурсів. Адже це гарна екологічна альтернатива стандартному посуду. Тут не використовують ніяких штучних матеріалів, тільки різні породи дерева, які покривають натуральними оліями та бджолиним воском.
Читайте також: Мосяжництво, ткацтво і лозоплетіння: 7 брендів, які відроджують традиції
“Ми з самого початку нашої діяльності дбайливо ставились до кожного шматочка дерева, з яким працюємо. Наше виробництво безвідходне: навіть дерев’яну стружку з цеху ми надсилаємо іншим підприємствам, які з ними працюють”, – каже засновниця Woodstuff Алла Сенчило.
Такий традиційний деревяний посуд знайшов своїх поціновувачів не тільки в Україні. а й Європі та США. А ціни на вироби стартують від 200 гривень.
8. Yasyk – подушки з автентичними мотивами

“Ясик – це діалектне слово, яке означає «маленька декоративна подушка». Наші бабусі вишивали такі подушки і прикрашали ними свій дім. А якщо завітати у звичайну хату десь в глибині Карпат, то ще сьогодні можна побачити на ліжку піраміду з подушок-ясиків, викладених від великої до малої”,- каже засновниця бренду YASYK Ірина Гуменчук.
У своїх виробах Ірина відроджує автентичні мотиви, які чудово вписуються у сучасний інтер’єр. Це не просто подушка з минулих часів. Це сучасне бачення вишитих ясиків, орнаменти, які нам передали у спадок наші предки. Щоб знайти автентичні орнаменти Ірина об’їздила всі регіони, а тепер стилізує їх, щоб показати традиції у сучасному мінімалістичному виконанні. Ціни в середньому 1200 грн.
Суспільство

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.
Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:
«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.




Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко
Суспільство

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.
Про це повідомили в UNITED24.
Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.
Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.
Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)



Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.
Фото обкладинки: Harald Krichel
Суспільство

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.
Про це повідомили в «Новій пошті».
Хто здобув відзнаку «Варті»
До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.
77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.
Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.
За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.
Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.
Разом із цим відзнаку отримали:
- всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
- Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
- Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
- благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
- Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.
«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.
Переможці за обсягами гуманітарних вантажів
Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:
- благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
- благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
- благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
- громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
- благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
- «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
- громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
- благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
- благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
- міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).
Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.
Як вручали нагороди
Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Про відзнаку «Варті»
«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.
Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.
Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.
Фото: «Нова пошта»