Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Мочалки, що ростуть із землі. Як 50 насінин перетворилися на найбільшу в Україні ферму люфи та екобізнес

За підтримки Добродіїв

Опубліковано

Сім років тому Володимир Жданов вперше побачив люфу. Це рослина, яка схожа і на огірок, і на кабачок. Та якщо дочекатися, аби вона дозріла, вийде… мочалка або губка для посуду. Це настільки вразило чоловіка, що він попросив у друзів відсипати трохи насіння. Воно пролежало в пакеті три роки, але все ж дочекалося свого часу. Тепер родина Жданових – не просто засновники сімейного бізнесу Family Loofa, а й власники найбільшої ферми люфи в Україні.

Володимир Жданов
Володимир Жданов

Засновник сімейного екобізнесу Family Loofa

Усе почалося з каліфорнійських черв’яків

У 2011 році ми з дружиною вирішили займатися червоними каліфорнійськими хробаками, які здатні переробляти органічні відходи. Це була класна ідея, навіть мрія. Бізнес, який ґрунтується на утилізації органічних відходів. Завдяки хробакам можна отримувати біогумус та підживлювати землю. Це ж круто!

Ми розробили мініпроєкт, аби показати, як цих черв’яків можна з користю використовувати в громадах Херсонщини. Але, на жаль, керівники ОТГ не відзначились якоюсь активністю. Ти їм кажеш: «Ось, дивіться, механізм готовий, я буду допомагати, є всі ресурси». А вони дивляться на мене й відповідають: «Вова, а таке взагалі є десь в Україні? А в Херсоні таке є? Ні? То чого ти до нас прийшов?».

Читайте також: Врятувати Карпатського буйвола. Як працює перша та найбільша буйволина ферма на Закарпатті

Тому реалізувати проєкт не вдалося, та й черв’яки потребують постійного догляду. З ними не вийде, як з люфою, – приїжджати лише на вихідні, а нагляд довірити батькам. Тому з цією мрією не вийшло, але ми все одно вірили, що зможемо створити власний екобізнес.

Історія про 50 «золотих» насінин

Якось у 2015 році ми завітали до друзів. І я побачив, що у них росте якась дивна й цікава рослина, схожа на кабачок чи великий огірок. Запитав, що це таке, виявилося, люфа. Я і не чув про таку рослину. Питаю у друзів: «А що з нею робити? Їсти?». А вони такі: «Ні, ми робимо для себе мочалки». Ну, круто! У мене одразу промайнула думка, що це крута ідея – вирощувати екологічні губки чи мочалки. Тому попросив трохи насіння. Взяли десь 50 «золотих» насінин.

Потім у нас був переїзд, купа клопотів, міське життя. Насіння просто чекало свого часу та три роки лежало в пакеті. Бувало дивився  – лежить насіння люфи, думав, треба якось посадити. І в 2018 році ми вирішили, що варто зробити перший крок. Посіяли люфу між виноградом на батьківському городі в селі Каїри, що на Херсонщині. І з 50 насінин майже половина зійшла! Вийшло десь 20-30 мочалок та губок. Звісно, одразу все роздарували друзям, батькам, знайомим, кілька штук залишили собі. І ми побачили, що більшості це подобається! А перш за все – нам. Відтоді ми повністю перейшли на люфу. 

Коли перша партія не продалася, запропонував посадити ще більше

Згодом вирішили посадити люфу знову. Вже не поруч із виноградом, а на окремій ділянці, все облаштували, посіяли, зростили. Але знаєте, що таке очікування? Ми думали, що все за мить розкуплять, а вийшло трохи інакше. Купували друзі, близькі, знайомі з Facebook, колеги. А значна частина залишалася просто лежати. Якось поступово ми більшість все ж розпродали, але під час збору нового урожаю попередня партія ще не закінчилася. 

Та попри це у нас залишалася надія і віра, що все буде класно. Просто треба було змінити стратегію. І я запропонував дружині зробити не одну ділянку, а дві, розширитися. Вона спочатку здивувалася, адже ми й першу партію не змогли продати, але все ж підтримала мене. Не знаю, чи наважився б я на нову ділянку, якби не дружина. І ми це зробили – засадили три «сотки».

А разом із тим змінили нашу тактику. Почали спілкуватися з екомагазинами по всій країні. І вже в 2020 році почали продавати їм першу продукцію. Так, довелося поставити нижчу ціну, але пішли продажі. І ми зрозуміли, що намацали нашу цільову аудиторію, якій це цікаво. Тому цьогоріч вирішили знову розширитися, і замість двох ділянок засадити 0,3 гектари. Ми об’єднали батьківський город разом із ділянкою дружини, а люфу посіяли там, де колись були ті самі каліфорнійські черв’яки. Їхній гумус ще декілька років буде підживлювати землю.

Читайте також: Від парамедика до бізнесвумен. Як ветеранка війни створила власну справу на сушениках

Усі думають, що це просто, хоча насправді – це кропітка робота

Ті, хто не в темі, або ті, хто спробував щось посіяти вдома, кажуть: «Ну що там, кинув у землю, вона виросла, нічого робити не треба». Але люфа також потребує догляду, як і будь-яка інша рослина. 

Вона дуже полюбляє вологу і тепло. Наприклад, цьогоріч тепло почалося доволі пізно, через це люфа довго не виходила із землі. І це був такий момент, коли ти можеш сподіватися лише на Бога. Старт – це найбільш примхливий етап у люфи. Взагалі радять, аби відстань між рослинами складала 60 см. Але ми засіваємо все суцільно, і якщо зійде весь ряд – потім просто прибираємо зайве. Інакше люфа може взагалі не вийти з ґрунту, а це означатиме, що ми втратили врожай.

А ще ми «олдскульники» і не використовуємо якісь неорганічні добрива чи захист. Так, в цьому насправді не було б нічого такого, бо ця люфа йде на мочалки та губки, а не для їжі. Але ми намагаємося, аби все було органічним.

Інколи питають, скільки продукції можна отримати з одного врожаю. Для мене це питання залишається відкритим. Якщо все класно, люфа рівненька і красива, тоді ще окей. Але ж для цього треба доглядати за рослиною. Інакше плід втратить ідеальну форму. Його покрутить, і все – мочалка вже не вийде, у кращому випадку зробимо губку для миття посуду. А іноді так крутиться, що взагалі не знаємо, що робити.

А ще люди думають, що все просто: люфа дозріла, зібрали, почистили, готово. Так, принцип такий, але це дуже кропітка ручна робота. Почистити – це ж не кинути до якоїсь машини. Так, справді, буває, що виходить почистити за хвилину. А інколи – втрачаєш купу часу та зусиль. Це рослина, вона десь товща, десь тонша, завжди різна.

Губка «живе» місяць, але не потребує миючого засобу

З власного досвіду можу сказати, що термін придатності залежить від користування, як і з будь-якою річчю. Наприклад, я щонеділі ходжу до бані. Мочалка з люфи, якою я користуюсь, через рік – ще абсолютно нормально. Я замінюю її лише тому, що в мене є люфа. І, звісно, є гігієнічні норми, яких теж треба дотримуватись.

Хтось пише: брехня, за три місяці ваша мочалка розлізлася. А як ви за нею доглядали? Адже там нічого складного: після використання просто відіжміть і дайте люфі висохнути. І тоді вона класно зберігатиметься.

Якщо це губка – то, звісно, посуд ми миємо значно частіше, аніж ходимо до бані. Але місяць можна користуватися. Там також все просто: струсили, поставили, аби висохла, і все. 

До речі, головна перевага губки з люфи – ми повністю відмовилися від миючих засобів. Якщо посуд не супер брудний, достатньо просто теплої води. Люфа чудово прибирає жир. А ще вона класно чистить каструлі, не пошкоджуючи тефлонове покриття. 

Вирішили створити сайт, коли чиновник запитав, як плетемо мочалки

Ми розуміємо, що продукція подобається багатьом людям, але вони не знають, як росте люфа. Якось я подарував мочалку одному з чиновників. А він мене потім питає «Володь, а як ви це робите? Ви її заплели? Я розумію, що люфа натуральна, але як робиш саму мочалку?».

Тоді ми зрозуміли, що потрібно створити сайт, додати більше інформації, зайнятися сторінкою в Instagram. Від «інсти» я взагалі був максимально далеким, але виявилося, що саме там наша цільова аудиторія.

Читайте також: Дорогоцінний пластик. Історія одеської майстерні, де створюють унікальні речі зі сміття

А пізніше виникла ідея влаштувати екскурсії. Ми не відкладали в довгу шафу, і через півтора місяці після того, як заговорили про це, зустріли перших гостей. Людям сподобалося. Їм цікаво навіть просто погуляти на свіжому повітрі, побачити, як росте та мочалка. Ми ділимося з відвідувачами власною історією, розповідаємо про люфу. А ще проводимо майстер-класи! Люди обирають собі люфу і власними руками роблять мочалку чи губку для посуду. 

Наша аудиторія – це екологічно орієнтовані люди, яким не байдуже, що буде завтра з нашою країною. Люди, які люблять натуральні продукти. Ті, кому дійсно болить, хто дійсно переймається. Адже одна синтетична мочалка може розкладатися 200 років, а люфа взагалі не шкодить довкіллю. І таких людей більшає. І в Херсоні, і загалом в Україні. Наші покупці – це люди з усіх регіонів, абсолютно різного віку.

Найбільша ферма люфи в Україні

На самому початку думок про саме родинний бізнес не було. Але виявилося, що це цікаво кожному у нашій сім’ї. Батьки допомагають, діти цікавляться. Ми всі разом цим займаємося, тому це Family Loofa.

Зараз я можу з упевненістю на 99,9% заявити, що це найбільша ділянка з люфою в Україні. І за площею, і за об’ємом виробництва. Так, можуть бути невеликі якісь насадження, просто вирощувати на городі. Але в такому масштабі – аналогів точно немає. 

Та попри це, звісно, є конкуренція.  До того ж, частина екомагазинів як замовляли люфу з Китаю, так і продовжують це робити. Може, щось їх не влаштовує в українській. Ми все одно намагаємося шукати свого клієнта. Ціни на ринку дуже відрізняються: від абсолютно нелогічного демпінгу до якогось космосу. А тут потрібен баланс. І ми намагаємось його витримувати. 

Родина Жданових.

Ми б не займалися люфою, якби не розуміли, що цей бізнес має певну соціальну складову. Він спрямований на вирішення екологічних проблем. І якщо кожен із нас почне змінювати в своєму житті бодай щось, хай навіть губку на люфу, це вже буде великим внеском у майбутнє. Тому під кожним нашим дописом ми завжди вказуємо: «Робіть світ трохи чистішим та безпечнішим».

Цей текст з’явився завдяки Добродіям та Добродійкам ШоТам – нашим читачам, які підтримують нас фінансово на щомісячній або одноразовій основі. Завдяки їхній підтримці ми можемо:
• безкоштовно рекламувати малий український бізнес;
• допомагати важливим громадським та волонтерським проєктам шукати однодумців;
• розповідати історії успіху простих українців.
Добродії мають можливість обирати теми матеріалів, які вони проспонсорували. А ми регулярно звітуємо перед ними про витрачені кошти. Хочеш більше позитивних змін в нашому суспільстві? Ставай добродієм ШоТам і допомагай нам підтримувати змінотворців!

Суспільство

В Києві демонтують МАФи, замість яких облаштують тротуари та велодоріжки

Опубліковано

На проспекті Володимира Івасюка на Оболоні почався масштабний демонтаж понад близько 50 МАФів.

Про це повідомляє Департамент територіального контролю Києва.

фото: Департамент територіального контролю Києва

Про ініціативу

На засіданні комісії з питань розміщення тимчасових споруд, за пропозицією КК “Київавтодор”, було ухвалено рішення щодо перенесення транспортних споруд, які значно ускладнювали виконання робіт з благоустрою територій. Всім власникам транспортних споруд були вказані нові місця для їх переміщення, а також було надіслано повідомлення про необхідність здійснити це у визначений термін.

Читати також: Дія.City анонсує спеціальні умови для технологічних стартапів: уряд ухвалює закон

У найближчий час фахівці Комунальне підприємство “Київблагоустрій” мають прибрати близько 50 тимчасових споруд. На звільненому місці КК “Київавтодор” проведе роботи з облаштування тротуарів та велодоріжок.

Нагадаємо, що український ШІ-стартап залучив $30 000 інвестицій.

Також ми повідомляли, що на Подолі відреставрують будинок XVII століття: що відомо.

Фото: Департамент територіального контролю Києва.

Читати далі

Суспільство

Американська акторка знялася у рекламі BMW в жакеті від українського бренду (ВІДЕО)

Опубліковано

Зірка серіалу “Емілі в Парижі” Ешлі Парк знялася у жакеті Masha Popova у рекламі для Супербоула BMW 2024.

Про жакет

Бренд Маші Попової відомий своїм одягом із деніму, за словами дизайнерки, “поєднав фантазію з її українським корінням та спогадами дитинства”.

Цього року компанія BMW для просування електрокара використала актора Крістофера Уокена. У компанії його підтримала зірка серіалу “Емілі в Парижі” Ешлі Парк. У відео актриса з’явилася у жакеті, створеному українською дизайнеркою Машею Поповою.

Читати також: “Очима та серцем”: у Києві відкрилася виставка про Японію

Тематика реклами

Супербоул – одна з головних спортивних подій США, незважаючи на нешироку популярність американського футболу поряд з іншими видами спорту, приваблює глядачів з усього світу. Спеціально до цієї події, яка транслюється величезною кількістю каналів, різні компанії наперед готують рекламу своїх продуктів. Вартість 30-секундного рекламного ролика під час трансляції складає $7 млн. 

Нагадаємо, що МУР проведе тур Україною з мюзиклом “Ти [Романтика]”.

Фото: скрін з реклами

Читати далі

Суспільство

Як ветерану безоплатно здобути нову професію або спеціальність?

Опубліковано

В Україні працює урядовий проєкт, який дає змогу учасникам бойових дій і громадянам, які отримали інвалідність через війну, безоплатно пройти професійне навчання.

Про це повідомляє Державна служба зайнятості.

Здобуття освіти

  1. Спершу треба обрати професію або освітню програму. Зробити це можна тут.
  2. Потім треба подати заяву онлайн;
  3. Залишилося укласти договір і почати навчання!

Державна служба зайнятості приймає рішення впродовж 5 робочих днів.

Читати також: Дія.City анонсує спеціальні умови для технологічних стартапів: уряд ухвалює закон

Додаткові можливості

  • компенсація витрат на проїзд, проживання та медичний огляд;
  • можливість різних форм навчання та їх поєднання;
  • індивідуальний супровід.

Нагадаємо, що ССО знищили ворожий “Бук-М1”, який готувався до пуску ракет (ВІДЕО).

Також ми повідомляли, що Грузія продовжила термін безвізового перебування українців до трьох років.

Фото: ДСЗ

Читати далі