Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Врятувати Карпатського буйвола. Як працює перша та найбільша буйволина ферма на Закарпатті

За підтримки Добродіїв

Опубліковано

Підтримай ШоТам

«Знайомся: це Монція, наша старожилка і лідерка, це – Катя, а от Каня, на честь нашого замку Канків… А де ж моя улюблениця Чічка?», – Інна Левдар веде нас посеред огрядних рогатих красунь-буйволиць. Ферма «Карпатський буйвіл» поблизу Виноградова – найбільший в Україні осередок унікальних тварин, які  прижилися на Закарпатті з XIII століття, лишившись у спадок від татаро-монголів й перетнувши Карпати, аби оселитися в передгір’ях навічно.

Інна Левдар, керуюча фермою «Карпатський буйвіл».

Спочатку буйволів було троє: Ромашка, Юля та Юрій Юрійович

На те, що буйволи оселилися справді навічно – сподіваються й на фермі. Її місія – не просто виробляти молоко та сири (про м’ясо тут не йдеться, бо друзів не їдять). Ціль – врятувати й відродити популяцію саме Карпатського буйвола. А прийом туристів і створення молочної продукції – лише засіб для цього. Доки проходимо між буйволицями, керуюча фермою пані Інна розповідає: все почалося з трьох тварин.

«Це були Ромашка, Юля і бичок Юрій Юрійович. Власник ферми, пан Роман (особа непублічна) з дитинства любив буйволів, адже невеличке стадо тримав його дід і заповідав зберегти. Спершу вони жили у нього на господарстві. Далі він придбав ще кількох, з’явилися буйволята, і вже йшлося про створення для них окремої локації. Сьогодні у нас стадо з 78 тварин, до цього ми йшли понад 5 років. І, так, тут рятуємо Карпатських буйволів від зникнення», – ділиться Інна.

В інших господарствах на Закарпатті буйволів усе менше. Колись стада, а тепер «жменьки» тварин дрібніють, буйволів продають за межі регіону, або ж вони просто завершують своє життя. А ще минулого століття в кількох селах буйвіл був не в дивовижу: як звичайна свійська тварина, «альтернатива» корові. Але з ними важче: молока дає менше (хоча воно й відмінної якості та багате на корисні речовини), а їсть більше за корову. Та й норов тварина має специфічний: буйволиця не дасть себе доїти нікому, крім того, кому довіряє. І як тяглова сила також не вельми стабільна: побачивши калабаню з водою – покине віз із вантажем та мерщій купатися.

Патріарх ферми Хан і SPA-процедури для буйволів

«О, наші красуні полюбляють SPA-процедури! Маємо на фермі спеціальний басейн, де вони приймають і грязьові ванни, також ходять купатися в найближчий потік (річка закарпатською говіркою). Мріємо про басейн з проточною водою. У нас тут багато роботи. Цьогоріч оновили дещо, але планів багато», – розповідає пані Інна під час екскурсії фермою.

А ось і Хан. Величезний рогатий – патріарх ферми і головний тато стада. Утім в буйволиному колективі панує матріархат, і саме головна буйволиця Монція є «ведучою», інші самиці можуть хіба що намагатися сперечатися за владу. Хан – один з улюбленців Інни: вона залюбки їздить на ньому верхи та милується пишними віями.

Майже 800-кілограмовий буйвіл і зараз «перший хлопець на селі», але  на підмогу придбали молодого бичка, обмінявши його в одному з господарств області на буйволицю і теличку. На фермі переконані, що кров (генофонд) треба оновлювати, і тому обміни буйволами – звична справа. 

«Ставати туристичним осередком спочатку й не планували. Я просто возила молоко в найближчі міста, сама стояла з ним на ринку. І тут нагодилася пані Олена, гідеса, з якою ми тепер товаришуємо. Сказала, що туристам може бути цікаво. І почала привозити перших гостей, далі – групи. Ми організували дегустацію, потроху створили всю інфраструктуру. Наша туристичні історія стартувала 2017-го року. Тепер, крім мене, працюють троє екскурсоводів», – ділиться керуюча фермою.

Сир як квиток у майбутнє

Буйволине молоко – дуже цінне. Мало холестерину, багато білку, вітамінів і мікроелементів, чудова здатність до перетворення у різні типи сирів: від молодих на кшталт рікоти – до благородних, витриманих. Кажуть, сир – це крок молока у вічність. А для буйволів Закарпаття – це квиток у майбутнє. Адже ферма заробляє саме на продажах сиру. 

«О, ні, ми ще не отримали ані гривні прибутку. Власник дотує ферму з власної кишені, а будь-яка зароблена копійка спрямовується на розвиток стада, умов для них і, звісно, запаси кормів. Та саме сир уже дає можливість покривати частину наших витрат. І гості – завдяки відвідинам туристів уже забезпечили буйволів харчом на зиму, тепер будуємо навіс для запасів», – продовжує Інна.

Інна Левдар сама навчилася сироварінню, і сьогодні в асортименті «Карпатського буйвола» сири стилів рікота, бринза, моцарела, панір, халумі, а також напівтвердий сир із травами та тверді сири, масло, і, власне, буйволине молоко. Бестселер – згущик із цукром. Мета – робити якомога більше найціннішого – витриманого твердого сиру (на зразок качоти та гауди), який і смачний, і добре зберігається. 

«Це для мене виклик, адже ціль – не використовувати “чужих” заквасок та інших спеціальних технологій, на кшталт латексного покриття. Продукт має бути саме таким, як могли б створити з молока буйволиць 100 років тому! Експериментую, вчуся, вдосконалююся. На тиждень ми переробляємо максимально до 750 літрів молока – це в осінній сезон і на початку зими, коли його найбільше. Позаминулого тижня переробили 660, а минулого – 720 літрів. З нього за 7 днів можемо зробити 15 голівок сиру на витримку, зварити до 150 баночок згущику, 3-4 кілограми масла і кількадесят кульок моцарели. Також щодня робимо голівку сиру панір, він теж популярний».

«Маємо проблему – влітку, коли молока мало, приїжджає багато туристів, а в холодний сезон молока багато, а гостей – менше. Тож витриманий сир і, звісно, якнайбільше замовлень – наш шлях», – зізнається працівниця ферми.

Карантин як стимул до розвитку

Як не дивно, позитивну роль у розвитку ферми відіграв карантин. Коли стався локдаун, йшло до розпачу, однак криза стала поштовхом. 

«Ми почали активно працювати онлайн: відкрили сторінки у соцмережах, де розповідали про буйволів і місію ферми, створили можливість замовити продукцію онлайн. Запровадили акцію: пропонували підтримати буйволів купівлею згущеного молока та сиру, дарували квиток на екскурсію після локдауну. Коли пішли замовлення, швиденько створили сайт з онлайн-крамничкою. Це вивело нас на новий рівень – про ферму дізналися більше, й тепер ми регулярно відправляємо сир та інші продукти по всій Україні».

Заглянути в очі буйволиці

«Про що я мрію? Про ферму з гарною інфраструктурою для буйволів і сучасним, просторим, обладнаним цехом для сироваріння, з великим власним полем для випасу навкруги. І, звісно, це все при великому, здоровому і щасливому стаді Карпатський буйволів.

Чи вірю, що місія врятувати Карпатського буйвола здійсненна? Ми на шляху. Але віримо! Була мить зневіри, але це був момент слабкості, який просто треба було пережити, аби зрозуміти, що ми без них не зможемо. Коли йшлося про продаж ферм, я казала, що заберу Хана додому. Не уявляю себе без них. Це не тільки моя робота – це моє життя. Он Катя – вона мені як кицька, глянь, як кладе голову на плече…  За що люблю буйволів? Вони добрі і мудрі. Я біля них спокійна. Поглянь, в їхніх очах – індивідуальність, душа. Не можуть бути Карпати без буйволів». 

Насамкінець сюрприз: нас знайомлять з найменшим, двотижневим, буйволеням, яке ще боязко, але з цікавістю освоює двір, ніжно тулиться до працівника ферми Павла та довірливо поглядає на гостей, виблискуючи чорною шерстю та круглими оченятами з фірмовими розкішними віями.

Фото – Сергій Гудак

Цей текст з’явився завдяки Добродіям ШоТам – нашим читачам, які підтримують нас фінансово на щомісячній або одноразовій основі. Завдяки їхній підтримці ми можемо:
• безкоштовно рекламувати малий український бізнес;
• допомагати важливим громадським та волонтерським проєктам шукати однодумців;
• розповідати історії успіху простих українців.
Добродії мають можливість обирати теми матеріалів, які вони проспонсорували. А ми регулярно звітуємо перед ними про витрачені кошти. Хочеш більше позитивних змін в нашому суспільстві? Ставай добродієм ШоТам і допомагай нам підтримувати змінотворців!

Підтримай ШоТам

Суспільство

У Маріуполі ліцей автотранспорту отримав обладнання для навчання слюсарів

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Маріупольський професійний ліцей автотранспорту, який навчає майбутніх слюсарів-ремонтників, отримав спеціальне обладнання для практичних навичок.

Про це повідомив у фейсбуці Проєкт USAID.

До переліку обладнання входять ноутбуки, автомобільні підйомники, домкрати, набори ключів, гідравлічний прес, вулканізатор, установка для мийки деталей та інші інструменти, необхідні слюсарю для ремонту автомобілів.

Читайте такожДе купити взуття? Вісім стильних варіантів від українських брендів

Це обладнання допомагає покращити практичні навички слюсарів, які навчаються у ліцеї, сприяє підвищенню конкурентоспроможності молодих фахівців під час працевлаштування на підприємствах Маріуполя та Донецької області.

Такод база ліцею поповнилася новим комплексом для ремонту форсунок, а трохи раніше – вертикально-хонінгувальним верстатом та універсальним знімачем шківів. Це обладнання будуть використовувати під час практичних занять учнів за професією “Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів”. Обладнання стане частиною матеріально-технічної бази Регіонального навчально-практичного центру слюсарного напрямку, що відкритий на базі ліцею.

Читайте такожТерикони Донбасу самозаймаються і вибухають: чому це екологічна біда для регіону? (ВІДЕО)

Сучасне обладнання дозволяє також підготувати кваліфікованих фахівців, зокрема з-поміж безробітних. З початку жовтня ліцей отримав замовлення від Маріупольського міського центру зайнятості на підготовку слюсарів-ремонтників за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Зараз навчаються семеро людей.

Навчання організоване за дуальною формою здобуття освіти, яка орієнтована на реальні потреби роботодавця та поєднує отримання слухачами теоретичних знань з практикою на майбутньому робочому місці. За три місяці слухачі курсів отримають свідоцтво державного зразка про здобуття кваліфікації слюсаря-ремонтника. Усі, хто приходить навчатися за цією спеціальністю, гарантовано отримують роботу.

Нагадаємо, на Луганщині аграрний ліцей отримав новий трактор для студентів.

Усі фото: facebook.com/ERAUkraine.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Британія передасть Україні ракетну зброю і військові кораблі

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Україна отримає від Великої Британії ракетне озброєння і військові кораблі.

Про це в інтерв’ю телеканалу Дом повідомив посол України у Великій Британії Вадим Пристайко.

За його словами, будуть побудовані військово-морські бази. За першими двома вже розпочато підготовчі роботи. Одна з них буде розташована на узбережжі Чорного моря, друга — Азовського.

“Це будуть спеціальні військово-морські захищені бази, де будуть розміщені війська, де буде жити персонал, їхні сім’ї. Все, що необхідно для того, щоб це були сучасні НАТОвського стандарту військово-морські бази”, — розповів Пристайко.

Будуть побудовані два військово-морські порти. Також Україна придбає у Великій Британії два протимінні кораблі. Передбачено будівництво кораблів меншого класу в Україні та в Британії.

Читайте також: Де купити взуття? Вісім стильних варіантів від українських брендів

“Спочатку їх побудують у Британії, потім технологію передадуть разом з виробництвом на українські верфі, що дасть змогу залучити наших робітників на місцях, дасть змогу підтримати місцевий і загальний бюджети. І побудовані кораблі увійдуть до складу наших Військово-морських сил”, — продовжив Пристайко.

Окрім того, Україна отримає ракетну зброю, яка дасть змогу посилити оборонні можливості у морі.

Нагадаємо, у Житомирі продемонстрували антидронові комплекси України.

Як ми повідомляли раніше, українська гвинтівка «Нічний хижак» вийшла на міжнародний ринок.

Головне фото: kanaldom.tv.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Хоровий рекорд: 750 криворіжців заспівали «Хай живе вільна Україна»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Кривому Розі понад 750 людей заспівали про Україну і встановили національний рекорд наймасовішого виконання пісні.

Про це пише 0564.ua.

Представники Національного проекту «Книга рекордів України» зафіксували в Кривому Розі масове виконання пісні «Хай живе вільна Україна».

Пісню виконали більш як 750 учасників творчих вокальних і хорових колективів Кривого Рогу та інших міст Дніпропетровської, Київської, Кіровоградської, Полтавської областей.

Встановлення рекорду України відбулося в рамках IV Всеукраїнського фестивалю козацької пісні. Щодо пісні «Хай живе вільна Україна», її автор —  Микола Шапошник, аранжував Петро Андрійчук. 

Читайте такожСеред клієнтів – NASA та НАТО. Як український IT-вець продає сокири по всьому світу

2016-го ЮНЕСКО визнала козацькі пісні Дніпропетровщини нематеріальним культурним надбанням людства. Цьому передувала тривала копітка робота краєзнавців, музикантів та науковців краю під керівництвом Олександра Вілкула та Євгена Удода.

Інше відео рекорду можна переглянути за посиланням.

Нагадаємо, львівська крамничка гітар стала рекордсменкою: працює понад 100 років.

Усі фото: 0564.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі