Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Врятувати Карпатського буйвола. Як працює перша та найбільша буйволина ферма на Закарпатті

За підтримки Добродіїв

Опубліковано

«Знайомся: це Монція, наша старожилка і лідерка, це – Катя, а от Каня, на честь нашого замку Канків… А де ж моя улюблениця Чічка?», – Інна Левдар веде нас посеред огрядних рогатих красунь-буйволиць. Ферма «Карпатський буйвіл» поблизу Виноградова – найбільший в Україні осередок унікальних тварин, які  прижилися на Закарпатті з XIII століття, лишившись у спадок від татаро-монголів й перетнувши Карпати, аби оселитися в передгір’ях навічно.

Інна Левдар, керуюча фермою «Карпатський буйвіл».

Спочатку буйволів було троє: Ромашка, Юля та Юрій Юрійович

На те, що буйволи оселилися справді навічно – сподіваються й на фермі. Її місія – не просто виробляти молоко та сири (про м’ясо тут не йдеться, бо друзів не їдять). Ціль – врятувати й відродити популяцію саме Карпатського буйвола. А прийом туристів і створення молочної продукції – лише засіб для цього. Доки проходимо між буйволицями, керуюча фермою пані Інна розповідає: все почалося з трьох тварин.

«Це були Ромашка, Юля і бичок Юрій Юрійович. Власник ферми, пан Роман (особа непублічна) з дитинства любив буйволів, адже невеличке стадо тримав його дід і заповідав зберегти. Спершу вони жили у нього на господарстві. Далі він придбав ще кількох, з’явилися буйволята, і вже йшлося про створення для них окремої локації. Сьогодні у нас стадо з 78 тварин, до цього ми йшли понад 5 років. І, так, тут рятуємо Карпатських буйволів від зникнення», – ділиться Інна.

В інших господарствах на Закарпатті буйволів усе менше. Колись стада, а тепер «жменьки» тварин дрібніють, буйволів продають за межі регіону, або ж вони просто завершують своє життя. А ще минулого століття в кількох селах буйвіл був не в дивовижу: як звичайна свійська тварина, «альтернатива» корові. Але з ними важче: молока дає менше (хоча воно й відмінної якості та багате на корисні речовини), а їсть більше за корову. Та й норов тварина має специфічний: буйволиця не дасть себе доїти нікому, крім того, кому довіряє. І як тяглова сила також не вельми стабільна: побачивши калабаню з водою – покине віз із вантажем та мерщій купатися.

Патріарх ферми Хан і SPA-процедури для буйволів

«О, наші красуні полюбляють SPA-процедури! Маємо на фермі спеціальний басейн, де вони приймають і грязьові ванни, також ходять купатися в найближчий потік (річка закарпатською говіркою). Мріємо про басейн з проточною водою. У нас тут багато роботи. Цьогоріч оновили дещо, але планів багато», – розповідає пані Інна під час екскурсії фермою.

А ось і Хан. Величезний рогатий – патріарх ферми і головний тато стада. Утім в буйволиному колективі панує матріархат, і саме головна буйволиця Монція є «ведучою», інші самиці можуть хіба що намагатися сперечатися за владу. Хан – один з улюбленців Інни: вона залюбки їздить на ньому верхи та милується пишними віями.

Майже 800-кілограмовий буйвіл і зараз «перший хлопець на селі», але  на підмогу придбали молодого бичка, обмінявши його в одному з господарств області на буйволицю і теличку. На фермі переконані, що кров (генофонд) треба оновлювати, і тому обміни буйволами – звична справа. 

«Ставати туристичним осередком спочатку й не планували. Я просто возила молоко в найближчі міста, сама стояла з ним на ринку. І тут нагодилася пані Олена, гідеса, з якою ми тепер товаришуємо. Сказала, що туристам може бути цікаво. І почала привозити перших гостей, далі – групи. Ми організували дегустацію, потроху створили всю інфраструктуру. Наша туристичні історія стартувала 2017-го року. Тепер, крім мене, працюють троє екскурсоводів», – ділиться керуюча фермою.

Сир як квиток у майбутнє

Буйволине молоко – дуже цінне. Мало холестерину, багато білку, вітамінів і мікроелементів, чудова здатність до перетворення у різні типи сирів: від молодих на кшталт рікоти – до благородних, витриманих. Кажуть, сир – це крок молока у вічність. А для буйволів Закарпаття – це квиток у майбутнє. Адже ферма заробляє саме на продажах сиру. 

«О, ні, ми ще не отримали ані гривні прибутку. Власник дотує ферму з власної кишені, а будь-яка зароблена копійка спрямовується на розвиток стада, умов для них і, звісно, запаси кормів. Та саме сир уже дає можливість покривати частину наших витрат. І гості – завдяки відвідинам туристів уже забезпечили буйволів харчом на зиму, тепер будуємо навіс для запасів», – продовжує Інна.

Інна Левдар сама навчилася сироварінню, і сьогодні в асортименті «Карпатського буйвола» сири стилів рікота, бринза, моцарела, панір, халумі, а також напівтвердий сир із травами та тверді сири, масло, і, власне, буйволине молоко. Бестселер – згущик із цукром. Мета – робити якомога більше найціннішого – витриманого твердого сиру (на зразок качоти та гауди), який і смачний, і добре зберігається. 

«Це для мене виклик, адже ціль – не використовувати “чужих” заквасок та інших спеціальних технологій, на кшталт латексного покриття. Продукт має бути саме таким, як могли б створити з молока буйволиць 100 років тому! Експериментую, вчуся, вдосконалююся. На тиждень ми переробляємо максимально до 750 літрів молока – це в осінній сезон і на початку зими, коли його найбільше. Позаминулого тижня переробили 660, а минулого – 720 літрів. З нього за 7 днів можемо зробити 15 голівок сиру на витримку, зварити до 150 баночок згущику, 3-4 кілограми масла і кількадесят кульок моцарели. Також щодня робимо голівку сиру панір, він теж популярний».

«Маємо проблему – влітку, коли молока мало, приїжджає багато туристів, а в холодний сезон молока багато, а гостей – менше. Тож витриманий сир і, звісно, якнайбільше замовлень – наш шлях», – зізнається працівниця ферми.

Карантин як стимул до розвитку

Як не дивно, позитивну роль у розвитку ферми відіграв карантин. Коли стався локдаун, йшло до розпачу, однак криза стала поштовхом. 

«Ми почали активно працювати онлайн: відкрили сторінки у соцмережах, де розповідали про буйволів і місію ферми, створили можливість замовити продукцію онлайн. Запровадили акцію: пропонували підтримати буйволів купівлею згущеного молока та сиру, дарували квиток на екскурсію після локдауну. Коли пішли замовлення, швиденько створили сайт з онлайн-крамничкою. Це вивело нас на новий рівень – про ферму дізналися більше, й тепер ми регулярно відправляємо сир та інші продукти по всій Україні».

Заглянути в очі буйволиці

«Про що я мрію? Про ферму з гарною інфраструктурою для буйволів і сучасним, просторим, обладнаним цехом для сироваріння, з великим власним полем для випасу навкруги. І, звісно, це все при великому, здоровому і щасливому стаді Карпатський буйволів.

Чи вірю, що місія врятувати Карпатського буйвола здійсненна? Ми на шляху. Але віримо! Була мить зневіри, але це був момент слабкості, який просто треба було пережити, аби зрозуміти, що ми без них не зможемо. Коли йшлося про продаж ферм, я казала, що заберу Хана додому. Не уявляю себе без них. Це не тільки моя робота – це моє життя. Он Катя – вона мені як кицька, глянь, як кладе голову на плече…  За що люблю буйволів? Вони добрі і мудрі. Я біля них спокійна. Поглянь, в їхніх очах – індивідуальність, душа. Не можуть бути Карпати без буйволів». 

Насамкінець сюрприз: нас знайомлять з найменшим, двотижневим, буйволеням, яке ще боязко, але з цікавістю освоює двір, ніжно тулиться до працівника ферми Павла та довірливо поглядає на гостей, виблискуючи чорною шерстю та круглими оченятами з фірмовими розкішними віями.

Фото – Сергій Гудак

Цей текст з’явився завдяки Добродіям ШоТам – нашим читачам, які підтримують нас фінансово на щомісячній або одноразовій основі. Завдяки їхній підтримці ми можемо:
• безкоштовно рекламувати малий український бізнес;
• допомагати важливим громадським та волонтерським проєктам шукати однодумців;
• розповідати історії успіху простих українців.
Добродії мають можливість обирати теми матеріалів, які вони проспонсорували. А ми регулярно звітуємо перед ними про витрачені кошти. Хочеш більше позитивних змін в нашому суспільстві? Ставай добродієм ШоТам і допомагай нам підтримувати змінотворців!

Суспільство

Попит на електронні книжки зріс більш ніж вдвічі за рік: які купують книги

Опубліковано

В Україні вдвічі збільшився попит на електронні книжки. У мережі пояснюють це тим, що такі книги зазвичай дешевші за паперові, а також завжди є в наявності, на відміну від паперових книг, які можуть закінчуватися. Крім того, електронні книжки зручніше брати з собою в подорож. Утім, в мережі вважають, що «електронки» не стануть повноцінними конкурентами паперовим книжкам.

Про це інформує видання village посилаючись на дослідження «Книгарні Є».

За 2024 рок, читачі в Україні найчастіше надають перевагу електронним книгам українських сучасників. Кожна шоста продана книга – електронна, а це майже втричі більше, ніж паперових книг.

Читайте також: Книгарня “Сенс” долучилася до проєкту “Книжки на фронт”

Також електронні книги частіше обирають прихильники психологічної літератури, детективів та фантастики. Для порівняння, попит на сучасну зарубіжну прозу серед читачів електронних та паперових книжок майже однаковий. 

ЯКІ ЕЛЕКТРОННІ КНИГИ НАЙПОПУЛЯРНІШІ

  • «Я бачу, вас цікавить пітьма» Ілларіона Павлюка
  • «Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією»  Володимира Станчишина
  • «Для стосунків потрібні двоє» Володимира Станчишина
  • «Танці з кістками» Андрія Сем’янківа
  • «Шлях до несвободи: Росія, Європа, Америка» Тімоті Снайдера

Нагадаємо, у Венеції пройшов перфоманс, присвячений “Ізоляції” в Донецьку.

Фото: Волинські новини

Читати далі

Суспільство

У Львові збільшилася кількість зарядних станцій для електромобілів: де можна заправити електрокар

Опубліковано

У Львівській громаді погодили ще 7 місць для розміщення зарядних станцій для електромобілів. Встановлювати станції для зарядки електромобілів можуть суб’єкти господарювання, звернувшись до міста з запитом щодо отримання відповідного дозволу.

Про це повідомила Львівська міська рада.

Нові зарядні станції будуть розміщені за такими адресами:

  • вул. Академіка Гнатюка, 20;
  • вул. Під Дубом, 2-А
  • вул. С. Бандери, 15;
  • вул. С. Бандери, 24;
  • вул. С. Бандери, 32;
  • вул. Ф. Ліста, 1;
  • пл. Є. Маланюка – вул.М. Скорика, 17;
  • вул. Стрийська, 38;
  • пл. Є. Петрушевича, 3;
  • просп. Т. Шевченка, 2;
  • просп. Т. Шевченка, 15;
  • вул. І. Виговського, 34;
  • вул. Т. Шевченка, 25
  • вул. Жасминова, 5-Б
  • вул. К. Левицького, 67;
  • вул. Пекарська, 7;
  • вул.І .Мечникова, 8;
  • вул. Зелена, 281-А
  • вул. Луганська, 18;
  • вул. В.Навроцького, 23:
  • вул.Стрийська, 45-А;
  • просп. Червоної Калини, 2-А;
  • просп. Червоної Калини, 36;
  • просп. Червоної Калини, 66;
  • вул. Володимира Великого, 10;
  • вул. С.Єфремова, 37
  • вул. Генерала Чупринки, 85;
  • вул. Київська, 10;
  • вул. Наукова, 2-Б;
  • вул.Т. Масарика, 2;
  • вул. Ю. Федьковича, 6;
  • вул. В. Липинського, 11;
  • просп. В. Чорновола, 95;
  • просп. В. Чорновола – вул. Торф’яна.
  • вул. Миколайчука, 9;
  • вул. П.Орлика, 4;
  • вул. Реміснича, 16-Г;
  • вул. Б.Хмельницького, 271;
  • вул. Т. Шевченка, 120
  • смт. Брюховичі, вул. В.Івасюка, 74.

Читайте також: Студенти з України презентують в шести країнах Європи “пісню без слів”

Як зауважив керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило, на сьогодні зарядні станції вже встановили на 4 з визначених локацій. Також видано ще 10 пакетів документів для встановлення таких станцій.

Нагадаємо, Україна отримала від США модульні мости.

Фото: Львівська міська рада

Читати далі

Суспільство

4 бар’єри, які заважають вам вивчити англійську. Ми знаємо, що з цим робити 

Опубліковано

Пробувати щось нове у дорослому віці буває страшно — а що як не вийде? Та якщо у вас є бажання таки спробувати (нарешті!) вивчити англійську для своїх цілей чи покращити її рівень, ШоТам спільно зі школою англійської мови Green Forest розповідає, як подолати кожну перешкоду.

1. Соромно перед іншими 

Cartoon Network Shame GIF - Find & Share on GIPHY

Коли ми приходимо на заняття з англійської, нам може бути соромно перед іншими за свою вимову чи малий словниковий запас. Щоб долати цей страх поступово, можна почати із самостійного перегляду фільмів мовою оригіналу чи прочитання книжок англійською. У Green Forest радять обирати книжки, які б ви прочитали і рідною для себе мовою, тобто ті жанри чи авторів, яких ви й так читаєте. Або й взагалі ті книжки, які ви вже читали у перекладі.

Для читання англійською обирайте книжки, які б ви прочитали й рідною для себе мовою

Важливо не братися за занадто складні книжки для свого рівня, бо тоді ви майже нічого не зрозумієте і читання не буде приносити задоволення. У відео на Youtube-каналі Green Forest кажуть, якщо ви розумієте 70% з написаного — можна сміливо братися за книжку. 

Для початківців із рівнем A1 радять розпочати знайомство з адаптованих книг або дитячих. Наприклад: «Павутиння Шарлотти» Е. Б. Уайта, «Метелик, який тупнув ніжкою» Редьярда Кіплінга чи «Пітер Пен» Джеймса Баррі.

Для рівня А2 можна спробувати «Останній листок» О.Генрі. Книжки Агати Крісті, наприклад «Кішка серед голубів» — для рівня B1. Для тих, хто вже на рівні B2 радять славнозвісну «451 градус за Фаренгейтом» Рея Бредбері. А просунуті знавці англійською на рівні C1 можуть почитати Ернеста Гемінґвея і його роман «Фієста: і сходить сонце».  

На Youtube-каналі Green Forest чи в їхньому блозі часто з’являються добірки фільмів чи серіалів, які допоможуть не лише краще вивчити англійську мову, а й насолодитися цікавою історією чи посміятися з жартів.

2. Страх помилитися

Im Sorry David Schwimmer GIF - Find & Share on GIPHY

Цей страх може лишатися ще з дитинства. Можливо, батьки сварили за погані оцінки чи у школі вчителі не дозволяли помилятися. Але помилки — це нормальна частина навчання. Вивчити щось нове можна лише шляхом досліджень і спроб, і без помилок тут не обійтися.

Долати цей страх можна лише коли ви постійно говорите англійською чи виконуєте різні практичні завдання. Для цього підійдуть групові заняття, адже усі студенти, які їх відвідують мають приблизно однаковий рівень знання мови. Це допомагає підтримувати одне одного і знаходити однодумців. А разом легше подолати страх. 

 Групові заняття допомагають підтримувати одне одного і знаходити однодумців

Студентка одного з курсів Green Forest Кристина Черненко поділилася, як групові заняття допомагають їй долати психологічні бар’єри між нею та англійською: 

«Ще з часів навчання у школі я маю багато травм від вивчення англійської — це і неуважне ставлення вчителя, коли матеріал викладають лише для двох-трьох учнів, які вважаються найздібнішими, і низькі оцінки за найменші помилки. Тому зважитися на вивчення англійської мені завжди було важко — не хотіла проходити всі кола шкільних тортур». 

Каже, помічає прогрес у знаннях і на кожне заняття приходить з радістю:

«Завжди закінчую урок із добрим настроєм. Бо для тічерів важливо, аби всі у групі зрозуміли матеріал, його доступно пояснюють, хвалять за успіхи і допомагають, якщо щось незрозуміло. Також постійно підтримують бажання ставити питання. Метою тічерів є не “відчитати” матеріал, а навчити кожного у групі». 

3. Шкільні підручники були нудні

Bored David Boreanaz GIF - Find & Share on GIPHY

Можливо, деякі теми з уроків англійської у школі для вас були нецікавими. Та сьогодні є багато можливостей вивчати мову без нудних речень на кшталт «London is the capital of Great Britain». У школі Green Forest запевняють: їхні підручники написані так, що теми занять цікаві студентам. 

В Green Forest існує свій Teaching Center, методисти якого написали власні підручники Notes для всіх рівнів, а потім створили їх інтерактивну версію на освітній платформі SmartE. Вона закрита, але є і пробні уроки для всіх охочих. Студенти школи легко виконують завдання онлайн, а автори оновлюють та адаптовують навчальні матеріали, пишуть актуальні новини для обговорення. 

«У міжнародних підручниках є багато тем, які цікаво знати, але нам [українцям] вони недоречні. А у наших підручниках правила написані з урахуванням найтиповіших помилок, які роблять студенти — саме люди з нашим менталітетом», — коментує авторка підручника для Green Forest та керівниця освітньої платформи SmartE Ольга Янкова.

А ще у школі люблять переходити від теорії до практики, тож нудьгувати точно не доведеться. Green Forest пропонує безкоштовні розмовні клуби, де говорять про життєві теми, дорослішання, галереї, музеї та мистецтво, музику і життя за кордоном. На Ютуб-каналі школи можна знайти безплатні уроки з викладачем, а на платформі є завдання до них.

Робіть англійську стилем життя!

4. Незрозуміло, для чого вчити мову

Im Gonna Do It Sona Movsesian GIF by Team Coco - Find & Share on GIPHY

У школі, аби вчити уроки англійську на уроках, бракувало мотивації — адже це був ще один предмет, який треба здати й отримати оцінку. У дорослому житті все інакше, англійська потрібна не через оцінку у щоденнику. А для чого? Щоб мовні заняття були корисними і реально мали результат, потрібно відшукати власну мотивацію: це можуть бути подорожі чи навчання за кордоном, бажання знайти іншу роботу чи взагалі перекваліфікуватися, змога вільно спілкуватися англійською з друзями з інших країн. Головне справді зрозуміти, для чого вам вчити мову. 

 У дорослому житті все інакше, англійська потрібна для себе!


Якщо і ви відчуваєте страхи чи психологічні бар’єри, спробуйте змінити своє ставлення до вивчення англійської. Записуйтеся на курси і доєднуйтеся до найбільшої англомовної спільноти Green Forest онлайн з усіх куточків світу!

Читати далі