Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Можливості

Мільйон на простір для ветеранів та інших жителів. Ці громади отримали грант на створення інклюзивних громадських центрів

Партнерський матеріал

Опубліковано

Близнюківська, Ніжинська та Снігурівська — ці громади на Харківщині, Чернігівщині та Миколаївщині виграли гранти на суму в приблизно мільйон гривень. Так аналітичний центр Cedos та фонд Ukraine-Moldova American Enterprise Fund підтримали започаткування й облаштування центрів спільнототворення. 

Загалом у грантовому конкурсі взяли участь понад 300 громад, серед яких організатори обрали 10 переможців. Окрім фінансування на створення інклюзивних фізичних просторів, громади також отримали менторську підтримку від експертів з архітектури, культури, комунікацій і соціальної взаємодії, щоб розробити актуальну програму для відвідувачів таких центрів.

Як, попри постійну небезпеку, громадам з прикордонних областей вдається створювати нові інклюзивні простори, їхні представники розповіли ШоТам.

Богдан Бухтатий

представник Близнюківської громади Харківської області.

Безпечний простір для ветеранів на місці старої аптеки

Ветеран Андрій Фурман, що живе в нашій громаді, започаткував громадську організацію «Базиз», а пізніше запропонував створити простір, де жителі зможуть отримувати психологічну підтримку, відвідувати творчі гуртки та проводити зустрічі. Його пропозицію підтримали в селищній раді. Водночас ми натрапили на грантовий конкурс від Cedos та Ukraine-Moldova American Enterprise Fund.

Заявку писали спільними зусиллями — це робили й активні жителі, і громадська організація. Важливим моментом було чітко зазначити, скільки та на що саме ми плануємо витратити.

Приміщення знайшли в центрі селища. Колись це була аптека, яка з часом перетворилася на непривабливу та занедбану будівлю. Ми розрахували вартість її відновлення та ремонту аж до мішків цементу й обрали найбільш вигідні варіанти.

Приміщення старої аптеки до ремонту. Фото надав Богдан Бухтатий

Наш ресурсно-відновлювальний центр «Аптека» став одним з 300 охочих на грант. І зрештою ми стали одними з 10 переможців та отримали 953 тисячі гривень на реалізацію нашої ідеї.

На ремонтні роботи витратили 4-5 місяців. Це був капітальний ремонт аварійної покрівлі, заміна старих вікон і дверей та, звісно, інклюзія. Розуміємо, що до центру приходитимуть ветерани та військовослужбовці, й серед них можуть бути люди з пораненнями, з інвалідністю, на кріслах колісних або протезах.

Ми вже відкрили двері нашого хабу й провели кілька толок разом з військовими та їхніми родинами. Але сказати, що всі роботи завершені, ще не можна. Залишилося облаштувати задній двір. Ще в нас працюватиме літературна кав’ярня та місцевий кінотеатр. Також ми влаштовуємо зустріч, яку назвали «33 питання до волонтера», де кожен може познайомитися з волонтерською діяльністю.

Ресурсно-відновлювальний центр «Аптека» після ремонту. Фото надав Богдан Бухтатий 

Але зауважу, що ми не розголошуємо адресу нашого простору та не анонсуємо події. Це заходи безпеки, які необхідні в нашій реальності. Про нас люди дізнаються одне від одного, і ми сподіваємося, що незабаром запрацює так зване «сарафанне радіо», аби якомога більше жителів дізналися про новий хаб у Близнюківській громаді.

Тамара Дирда

представниця Снігурівської громади Миколаївської області

З 50-річної будівлі в сучасний інклюзивний хаб

Мрія створити простір, де зможуть разом проводити час молодь, діти, літні люди та люди з інвалідністю, з’явилася в мене вже доволі давно. Я 37 років працюю бібліотекаркою в Будинку культури Снігурівської громади. Увесь цей час з’являлися та реалізовувалися проєкти, але ще не було можливості дійсно взятися за переоблаштування простору.

Останні 8 років наша громада співпрацювала з німецьким благодійним фондом, який допомагав нам влаштовувати заходи для літніх людей. Утім, що старшими ставали люди, то складніше було їм приходити до Будинку культури та підійматися на другий поверх до бібліотеки, адже фоє було геть непридатне для зустрічей.

Коли наша громада пережила окупацію, у нас поменшало місць, де могли б зібратися жителі. Деякі будівлі були понівечені, деякі — геть зруйновані обстрілами, а от Будинок культури встояв.

Ремонт у Будинку культури. Фото надала Тамара Дирда

Коли мені на очі потрапила заявка на конкурс від Cedos та Ukraine-Moldova American Enterprise Fund, то я одразу поїхала до місцевої адміністрації. Це була можливість виграти мільйон і за ці кошти створити хаб для жителів. 

Утім, основна умова для участі — готовність до співфінансування, тобто місцева влада також мала долучитися до оновлення приміщення. Я не була впевнена, що все вдасться, адже нашу громаду лише нещодавно звільнили з окупації. Та, на щастя, після розмови з головою адміністрації мені погодили цю авантюру.

Разом з ГО «Віват» ми написали план нашого проєкту та подалися на участь у конкурсі. Відповіді довго чекати не довелося — незабаром ми дізналися, що стали однією з десяти громад, які вибороли грант.

Проблеми з пошуком приміщення не було. Ми одразу знали, що будемо відновлювати наш Будинок культури, хоч це була задача з зірочкою: будівля — 1972 року, де вже дуже давно згнила сантехніка й каналізація та відпала вся ліпнина. Та нам вдалося замінити все необхідне у вбиральні — тут нам чимало допомогла місцева влада. 

Нам пощастило із самим проєктом, адже фінансування було гнучким. Коли ми писали заявку, то вказували певну кількість будівельних матеріалів і їхню вартість. Під час ремонту з’ясувалося, що нам потрібно мало не в чотири рази більше матеріалів, та ми змогли пожертвувати одними витратами на користь інших. 

Усі роботи переважно виконували місцеві. Влада наймала жителів громади, які стояли на обліку в Центрі зайнятості, і нам не довелося шукати підрядників. Волонтери допомагали шпаклювати, фарбувати й прибирати майбутній хаб.

Оновлений хаб у Будинку культури. Фото надала Тамара Дирда

Ми завершили ремонт за кілька місяців. Нам вдалось дотриматися всіх необхідних умов, зокрема, інклюзивності. Відтепер до Будинку культури можуть потрапити всі: діти, молодь, літні люди та люди з інвалідністю. Сподіваємось, що незабаром тут збиратимуться жителі не лише нашого селища, а й усієї громади, але для цього потрібно організувати транспорт.

Разом з цим нам доводиться піклуватися про безпеку відвідувачів хабу, адже наша громада розташована всього за 40 кілометрів від лінії фронту. Тож тут не так безпечно, як нам би хотілося. У будівлі немає укриття — лише невеличкий підвал, тож усі заходи, якщо починається тривога, нам доводиться ставити на паузу чи переносити. Також ми слідкуємо, щоб у хабі не збиралося забагато людей одночасно.

Інна Кулинко

представниця Ніжинської громади Чернігівської області

Організували місце, де ветерани могли б почуватися, як удома

Ми знали, що простори для ветеранів, їхніх родин та близьких, для волонтерів, а також для людей, які постраждали внаслідок війни, стануть необхідністю. Коли розпочалося повномасштабне вторгнення, волонтери нашої громади об’єдналися в громадську організацію та почали допомагати військовослужбовцям, як тільки могли.

Та коли зустріли одного з перших ветеранів після поранення, і той не знав, як повернутися до цивільного життя, повноцінно підтримати його не змогли. Адже ветеранам потрібен власний простір, як і дітям школа чи пацієнтам лікарня.

Так зародилася ідея місця в нашій громаді, де ветерани та їхні сім’ї могли б зібратися, отримати психологічну, фізичну, юридичну допомогу й почуватися, як удома.

Ми дізналися про можливість отримати грант, який якраз передбачає створення простору для спільноти. Доволі швидко написали заявку й подалися на конкурс. Згодом отримали позитивну відповідь і взялися за роботу над ветеранським простором. Найперше та основне, що необхідно було виконати — знайти приміщення.

Близько 2 місяців ми шукали, та з цим нам допомогла місцева влада. Ми отримали 300 квадратних метрів у вже закритій школі, яка потребувала ремонту. 

Відкриття ветеранського простору «Незламні». Фото надала Інна Кулинко 

Старенька школа, в якій мав відкритися ветеранський простір «Незламні», як ми його назвали, доволі швидко мусила стати інклюзивною. Відтак ми встановили електропідйомник та обладнали інклюзивну вбиральню. 

Також замінили електрику й освітлення. Окрім цього, облаштували кабінети під різні потреби, наприклад, під групові заняття, спортзал і кінозал — з цим нам допомогла «Спілка самаритян» нашого міста.

Щоб привести приміщення до ладу, нам забракло цього одного гранту, тому ми зверталися до різних донорів і мало не від кожного щось вдалося отримати, аби наш простір був гідним кожного ветерана та ветеранки, які до нас завітають.

Тренінг з домедичної допомоги у ветеранському просторі «Незламні». Фото надала Інна Кулинко 

Ми витратили трохи менше ніж рік від ідеї до відкриття. Нещодавно ветеранський простір «Незламні» офіційно стартував і, звісно, ми не чекали натовпів у перший день. Можу вас запевнити, що левова частина військових переконана, що їм не потрібна допомога чи підтримка. 

Тож спершу ми вирішили працювати з дружинами захисників. Зауважу, що ми не анонсуємо події, які плануємо в просторі, адже наша громада прикордонна до країни-агресорки. Задля безпеки ми фокусуємося на так званому «сарафанному радіо» — хочемо, щоб відвідувачі самі розповідали про нас тим, кому це може знадобитися. На першому груповому занятті з психологом були три жінки, а на друге прийшли дванадцять.

Одна з них поділилася з нами результатом: до мобілізації чоловіка вони щасливо жили в шлюбі 15 років, а опісля почалися проблеми, але завдяки сесіям їхні стосунки знову покращилися. Ми розуміємо, що важливо, аби рідні ветеранів були готові зустріти людину, яку змінила війна, і сподіваємося, що незабаром ветерани прийдуть до наших психологів, аби отримати необхідну поміч.

Можливості

В Україні оголосили старт програми для підтримки соціального бізнесу: як долучитися

Опубліковано

Український соціальний венчурний фонд (USVF) та SILab Ukraine оголосили про початок другої хвилі онлайн-інкубатора StartUp4Good. У межах цієї програми стартапи та підприємства, які реалізують соціальні та екологічні проєкти в Україні, пройдуть навчання та отримають комплексну підтримку.

Про це повідомили організатори програми.

Хто може подати заявку

Для участі стартапи повинні мати чітку ідею соціального підприємства, команду від двох осіб, вагомий соціальний вплив, перші продажі або тестування, бачення збуту, реалістичність втілення та 100% присутність на онлайн-заняттях.

Насамперед на програму набиратимуть учасників з таких категорій:

  • внутрішньо переміщені особи, які починають бізнес з нуля;
  • ветерани та члени їхніх сімей;
  • люди з інвалідністю та члени їхніх родин;
  • багатодітні батьки;
  • маломобільні люди та інші вразливі категорії населення.

Українські підприємства зможуть пройти навчання, отримати менторство, долучитися до спільноти однодумців та використати частково поворотну фінансову допомогу на розвиток проєкту.

Читайте також: Розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі

Для участі у програмі проєкти повинні вирішувати конкретні соціальні чи екологічні проблеми:

  • працевлаштування ветеранів та внутрішньо переміщених осіб;
  • соціальні послуги для вразливих категорій населення;
  • екологічні ініціативи, включаючи перероблення військових відходів;
  • інші важливі соціальні та екологічні проєкти.

Формат і теми навчання

Програма триватиме з 14 травня по 30 липня 2025 року. Вона складатиметься з відеокурсу з практичними завданнями, 11 онлайн-сесій (по 3 години), щотижневих індивідуальних консультацій з менторами, домашніх завдань з підготовки бізнес-планів та презентації розробленого бізнес-плану.

Теми навчання:

  • вступ до соціального підприємництва та оцінка соціального впливу;
  • lean-підхід та бізнес-моделювання, створення MVP;
  • визначення цільових груп та соціальних проблем;
  • аналіз ринку;
  • маркетинг та комунікації;
  • формування воронки продажів і каналів збуту тощо.

Як взяти участь

Для участі у програмі варто заповнити заявку до 30 квітня 2025 року 23:00. Підприємці мають зробити кілька кроків.

  1. Заповнити коротку форму за посиланням.
  2. Отримати лист із матеріалами: відкриті лекції, посилання на повну заявку та доступ до телеграм-групи підтримки.
  3. Переглянути матеріали для якісної підготовки заявки.
  4. Заповнити детальну аплікаційну форму.

Після цього експертна рада програми відбере 25 команд-учасниць, які отримають офіційне підтвердження з детальним планом навчання.

Також 17 квітня о 16:00 організатори проведуть інформаційний вебінар щодо участі у програмі.

Нагадаємо, що громадські організації можуть долучитися до програми навчання в Європі: як взяти участь.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Можливості

Громадські організації можуть долучитися до програми навчання в Європі: як взяти участь

Опубліковано

Одна із найбільших австрійських фундацій ERSTE Foundation оголосила про початок реєстрації на програму для громадських організацій Civil Society Leadership Programme for Ukraine. Навчання відбуватиметься в Австрії та онлайн.

Про це повідомили організатори проєкту.

Програма навчання

Програму розробив проєкт NGO Academy, який є спільною ініціативою ERSTE Foundation та Віденського університету економіки і бізнесу (WU).

У межах навчання лідери організацій та ініціатив вдосконалюватимуть свої управлінські та лідерські навички, організаційну стійкість, а також розширюватимуть професійні зв’язки.

«Учасники ознайомляться з принципами та методами стратегічного менеджменту, фандрейзингу, комунікації зі стейкхолдерами, дізнаються про успішні кейси й перевірені інструменти, а також матимуть можливість застосувати здобуті знання у розбудові своєї організації»‚ — розповіли представники проєкту.

Спікерами та коучами для учасників стануть експерти в галузях менеджменту, лідерства, надання соціальних послуг, державної політики, фінансування та консалтингу.

Читайте також: Українські жінки можуть безплатно опанувати професію монтувальниці СЕС: умови програми

Етапи програми

З 28 по 8 жовтня 2025 року учасники проведуть 10 днів в Австрії, де проходитиме очна частина навчання. З листопада по грудень відбуватимуться індивідуальні сесії з наставниками в онлайн-форматі. Насамкінець 30 січня 2026 року відбудеться підсумкова онлайн-сесія.

Приймання заявок триває до 24 квітня 2025 року на сайті NGO Academy Ukraine за посиланням. Кількість учасників обмежена. Усі витрати, пов’язані з програмою, покриватиме стипендія.

Подати заявку можуть лідери ГО, що зареєстровані на активно діють в України. Організації повинні мати суспільно важливе значення. Лідери мають володіти англійською мовою на рівні B2 або вище. Додаткову інформацію можна отримати за посиланням.

Довідка

NGO Academy заснували у 2013 році ERSTE Foundation та Віденським університетом економіки і бізнесу задля зміцнення сектора громадянського суспільства в Центральній та Східній Європі. Проєкт надає можливості для навчання учасників суспільно важливих ініціатив та організацій.

Першу програму Civil Society Leadership Programme for Ukraine реалізували у 2024 році.

Нагадаємо, що Google запускає програму з ШІ для українських освітян: як доєднатися.

Фото обкладинки: Igor Ripak

Читати далі

Можливості

Українські жінки можуть безплатно опанувати професію монтувальниці СЕС: умови програми

Опубліковано

В Україні оголосили набір на програму навчання, завдяки якій жінки можуть здобути професію монтувальниць сонячних електростанцій. Проєкт запустили «Вімен ін Тех Україна» та «Greenpeace Україна» у співпраці з гуманітарною організацією «Людина в біді» та за фінансової підтримки чеського народу.

Про це повідомили організатори.

Що чекає на учасниць

У межах програми 30 українок зможуть навчитися нової професії, попрактикуватися у встановленні сонячних електростанцій на лікарнях, садочках та школах, а також отримав нову роботу.

Навчання відбуватиметься у форматі онлайн, але міститиме й обов’язкову тижневу практику в Києві. Організатори відшкодують учасницям вартість квитків до Києва та назад і проживання у столиці. Жінки працюватимуть з обладнанням від компанії Atmosfera.

Читайте також: Google запускає програму з ШІ для українських освітян: як доєднатися

Після проходження курсу жінки здобудуть професійні сертифікати, натомість найактивніші учасниці отримають допомогу у працевлаштуванні.

«В умовах повномасштабної війни та енергетичної кризи, спричиненої російськими атаками, попит на встановлення сонячних електростанцій в Україні зростає. Водночас під час війни загострилася проблема “кадрового голоду”. Активне залучення жінок у “зелену” технічну сферу, яка традиційно вважалася чоловічою, стає відповіддю на цю потребу. Тож ми запрошуємо українських жінок подаватися на конкурс і стати рушієм суспільних змін!» — розповіла старша кампейнерка Greenpeace Україна та лідерка проєкту «Зелене відновлення України» Поліна Колодяжна.

Як долучитися

Участь у програмі можуть узяти жінки з Івано-Франківської, Львівської, Дніпропетровської, Харківської та Миколаївської областей. Організатори вказують, що учасниці повинні мати базову технічну освіту або попередній досвід роботи у суміжній галузі.

Конкурс стартує 25 березня і триватиме до 11 квітня 2025 року (включно). Заповнити форму для реєстрації можна за посиланням. Жінки отримають відповіді протягом 14-18 квітня.

Нагадаємо, що українські айтівці створили застосунок, що дозволить водіям уникати ям і небезпечних доріг.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі