Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Маска vs коронавірус. Чи потрібно носити і як обрати

Опубліковано

Носити маски чи ні – ось в чому питання. Зараз люди поділились на два табори: одні вважають, що без захисту на вулицю виходити не можна, а інші голосують, що маски повинні носити лише хворі. І мало хто знає і розуміє, які види масок є, які з них найефективніші, які не дуже. І чи потрібно ще щось окрім масок або цього достатньо?

Віктор Пасічник працює в компанії, яка вже понад 100 років випускає для працівників по всьому світу будь-які засоби захисту: від одноразових масок до величезних захисних систем для фабрик та заводів. Чоловік поділився, яку маску краще обрати та відповів на найболючіші питання українців стосовно масок.

Які маски потрібно використовувати?

Для початку, важливо знати про коронавірус і його розміри, щоб розуміти, які маски його відфільтровують, а які ні. Його середній розмір 0,1 мікрон. На зображенні більш наочно показано в порівнянні з еритроцитом, розмір якого 7 мікрон. 

Тепер коли ми знаємо приблизно розмір цього поганого “їжачка”, можемо говорити про маски, які: а) можуть його повністю відфільтрувати; б) можуть відфільтрувати частково, бо вірус любить “кататись” в повітрі на частинках пилу, краплях води або навіть слині людини.

Почнемо з найвищого захисту – PAPR (Powered Air-Purifying Respirator). Цей девайс фільтрує вхідне повітря по десятках показників, включаючи токсичні гази, віруси і бактерії. Електричний мотор підтримує необхідний тиск і доставляє абсолютно чисте повітря.

Далі в захисті від коронавірусу йдуть повнолицеві маски зі змінними картриджами. Повний захист особи вбереже від попадання вірусу на слизову оболонку очей, а правильно підібраний картридж вбереже від вдихання вірусу через ніс і рот.

Далі йдуть маски, які не захищають обличчя повністю (очі відкриті) – респіратори “полу лицьові” (Half-Mask Respirator). Але не варто забувати і про захист очей окулярами

Які рівні захисту здатні протистояти вірусу?

Запам’ятайте! Найвищий рівень захисту, наявний для респіраторів і який здатний повністю відфільтрувати коронавірус – “FFP3”, адже розмір нашого “їжачка” в десятки разів більше, ніж здатний відфільтрувати FFP3 респіратор! Саме цей тип рекомендований для використання в клініках. У деяких країнах у зв’язку з пандемією коронавірусу, навіть заборонили в роздрібному продажі FFP3-респіратори, щоб забезпечити ними лікарні та клініки в необхідному обсязі. І це дійсно річ, яка працює.

Деякі виробники позначають FFP3 респіратори і маски також скорочено просто “P3” – можете бути спокійні – це той же FFP3 c максимальним рівнем захисту!

Далі йдемо на зниження рівня захисту – респіратор FFP2 (середній рівень) і FFP1 (низький рівень). Ці респіратори вже можуть “пропускати” нашого “їжачка”, але питання лише в кількості. FFP1 їх пропустить більше.

Але! Як ми пам’ятаємо – вірус кріпиться до частинок, які ці респіратори з легкістю можуть затримати і відфільтрувати, тому шанси не заразитися досить високі! Але якщо у вас є вибір між FFP1 і FFP2, то краще зупинити свій вибір на FFP2.

Читайте також: Яскравий карантин. Шість магазинів, де можна купити захисні маски зі шкіри та блискіток

Зараз є багато фільтрів для респіраторів під назвою “PM2.5”. Не плутайте з “Р2”. Цифра в назві означає розмір частки в мікронах, яку фільтр здатний відфільтрувати – разом 2.5 мікрона. Згадуємо, що розмір вірусу – 0.1 мікрон і тепер розуміємо що до чого.

Варто зупинитись на респіраторі №95 – він рекомендований в клініках США, але його фільтраційна здатність – це частинки більше 0.3 мікрон. Тобто вірус може проникнути. Я б поставив його фільтраційним здібностям між FFP2 і FFP3 (дуже добре, але не ідеально)

А як же звичайна маска?

Як “вишенька на торті” – 3-шарова хірургічна маска. Не варто недооцінювати цей тип маски (особливо не маючи інших).

Вчені з Единбурзького університету провели дослідження, в якому хотіли з’ясувати – як добре різного типу маски впораються з фільтрацією частинок розміром в 0.007 мікрон (згадуємо розмір вірусу – 0.1 мікрон) і серед інших вирішили спробувати і хірургічну маску.

І яке ж було їх здивування, що проста хірургічна маска затримала 80% випробовуваних частинок! Тобто звичайна хірургічна маска на 80% збільшує ваш шанс не заразитись коронавірусом. 

Тому якщо вам говорять: “та навіщо тобі та маска – сказали ж, що вона неефективна і її носити повинні лише хворі, щоб не заражати інших” – покажіть їм ці результати дослідження. Навіть найпростіший бавовняний шарф або баф, згідно з результатами, зміг зупинити 28% частинок. Погодьтеся – це краще ніж нічого і прямий контакт з вірусом!

Читайте також: Карантин за кордоном. Українці розповідають про перебіг пандемії в Італії, Ірландії, Польщі та Туреччині

Не слухайте нікого – захищайте себе і свою сім’ю будь-якими доступними для вас типами масок.

Наболілі питання: як правильно використовувати маски

Скільки можна носити маски?

а) FFP1-FFP3 респіратори розраховані на ефективну роботу протягом 4-6 годин. Максимально допустимий час використання – 8 годин, але врахуйте, що після 6 годин ефективність стрімко падає! Після використання обережно зніміть, щоб не торкатись до зовнішніх поверхонь і утилізуйте. Час роботи хірургічної маски в умовах вірусної небезпеки – 2 години. Після 2-х годин обережно знімаємо і утилізуємо!

Чи можна їх використовувати повторно?

б) У деяких респіраторів FFP1-FFP3 є маркування буквою “R” (напр. FFP3 R) – це означає, що респіратор допускається використовувати повторно. Але при вірусній загрозі респіратор не можна використовувати повторно! Зняли і утилізували! З хірургічними масками ще простіше – вони одноразові: зняли, утилізували, взяли нову.

Чи можна маски прати та стерилізувати?

в) Багато хто питає “чому не можна прати і стерилізувати респіратори?”. Відповідь криється в їх принципі роботи – електростатичному ефекті. Це не просто “сито”, а сито з деякого роду магнітними властивостями, які притягують до волокон частинки. Такий же ефект використовується в кухонних витяжках. При зволоженні респіратора електростатичний ефект поступово втрачається і ефективність падає. Тому прати респіратори ні в якому разі не можна!

Тепер щодо стерилізації – ми вже з’ясували, що при намоканні властивості респіратора губляться, а під час дихання ми зволожуємо його при видиху. Тут навіть немає сенсу його стерилізувати, бо респіратор вже не ефективний.

Так кажуть, що маски лише хворі носять

Наостанок усім тим, хто до сих пір вважає, що “маски потрібно носити лише хворим” – якщо вам здоровому скажуть зайти в палату з зараженим і запропонують одягнути маску – ви відмовитеся, бо це “неефективно”? Або одягнете? Я особисто лікарів без масок чомусь в клініках не бачив. А ви?

Чи можна гладити хірургічну одноразову маску і використовувати повторно? Ні, не можна. Між двома шарами нетканого матеріалу знаходиться фільтрувальний матеріал, який так само як і у респіраторів втрачає свої властивості після зволоження. Максимум дві години і утилізація!

Якщо ви шиєте свої маски, бо не можете купити більш якісні, то запам’ятайте, що кількість шарів марлі має бути не менше 6! Час “роботи” такої маски – 1-2 години максимум. А потім потрібна високотемпературна дезінфекція.

Читайте також: Антисептик: де купити та як зробити в домашніх умовах

Так, у новому документі від ВООЗ написано про “здорових людей”. Де-юре ми всі вважаємо зараженими, поки де-факто відсутність вірусу в організмі не буде підтверджено аналізом!

Ви можете зараз відповісти точно – хворі ви чи здорові, розуміючи, що інкубаційний період цього вірусу становить 14 днів без лабораторного аналізу? Так що краще масочку одягати. І вам, і іншим буде від цього краще. 

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі