Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Карантин за кордоном. Українці розповідають про перебіг пандемії в Італії, Ірландії, Польщі та Туреччині

Дефіцит захисних засобів, змітання туалетного паперу з полиць магазинів та ігнорування карантину. Так пандемія коронавірусу триває в Україні, але виявилось: це не тільки українська проблема. 

Комендантська година в Італії та штраф за те, що вийшов з дому. Скупляння місцевого одеколону замість антисептика в Турції. Закриті паби в Ірландії. Та ірраціональна віра, що все скінчиться за два тижні, в Польщі.  

Наскільки соціальна ізоляція в інших країнах відрізняється від української? Ми в ШоТам поговорили з українцями з Італії як європейського епіцентру коронавірусу. А також Турції, Ірландії та Польщі – там, як і в Україні, карантин був введений нещодавно. 

Ми бачили реакцію цих країн на пандемію ззовні – через закриття кордонів та повітряних шляхів, а наші співвітчизники  покажуть вам її зсередини.

Італія: штрафи за порушення комендантської години та праця медиків non stop

 <strong>Жанна</strong>

Жанна

Живе в Палермо з чоловіком-італійцем. Працює в інформаційному порталі про моду

Довідка. Станом на 20 березня в Італії зафіксували понад 41 тисяч хворих на коронавірус Covid-19. Померло понад 3400 людей, одужали тільки – 4400.

19 березня Італія вперше випередила Китай за кількістю померлих через епідемію, хоча в країні майже вдвічі менше випадків інфікування, ніж у КНР 

 Я живу в Палермо, великому місті на півдні Італії. Раніше ми думали, що коронавірус – не про нас, якщо хтось про нього говорить, то він панікер.

Місяць тому життя італійське кипіло і виблискувало всіма фарбами: звичні зустрічі, посиденьки, застілля, робота, друзі, поїздки, перельоти, туристи. І коли ми тут хвилювались за Китай, думали, що це далеко і не про нас.

Але потім виявили перший випадок захворювання на коронавірус, і епідемія дуже швидко почала набирати обертів: спочатку місто, область, потім регіон, а зараз – ціла країна!

Зазвичай у цій частині Палермо людно та багато машин, каже Жанна. Але не під час суворого карантину

Штрафи за порушення комендантської години

Влада взяла під контроль ситуацію, випустила decreto (закони), де описано як потрібно поводитися, що потрібно робити, щоб уникнути зараження.

Суворо заборонили всі масові заходи, наказали сидіти вдома і виходити тільки в разі потреби: покупки їжі, ліків чи на роботу.

Зараз всюди ввели комендантську годину. За вихід на вулицю без вагомої причини – штраф 280 €. Якщо ви виходили через необхідність, патруль перевірить докази – чек з магазину або аптеки.

Школи, університети, стадіони, бари, ресторани, спортзали закриті. Хто може працювати з дому, так і робить. Ми з чоловіком також переходимо на роботу з дому.

Парламент зараз розробляє наказ, щоб підтримати фінансово тих, хто в цей період не працює через пандемію.

Одні знаходять спосіб веселитись, інші – спекулювати на цінах

Зараз в нас в місті небагато заражених, але люди підходять до соціальної ізоляції дуже сумлінно, не дивлячись на гарячий темперамент нації та звичний стиль життя “гуляй душенько”. 

Громадяни сидять на карантині в своїх будинках, пересування їх мінімізовано. 

Але, звичайно, красиво жити італійцям не заборониш, і навіть на карантині вони вигадують флешмоби з піснями і танцями на балконах. Так піднімають настрій і собі, і оточуючим, щоб нагадати: все знову буде добре, потрібно тільки почекати. 

З приводу купівлі продуктів: звичайно, спершу в супермаркетах був ажіотаж, але зараз все спокійно 

Спекуляції на цінах, загалом, немає, всього вистачає – власники продуктових магазинів дбають про це.

Але от медичні маски виросли в ціні: завжди знайдуться ті, хто хоче розбагатіти на дефіциті.

Медичний колапс

Наші лікарі, медсестри, фельдшери постійно працюють в режимі non stop. Величезна подяка працівникам медицини, лише вони відділяють нас від зараження і всіма силами стримують епідемію 

Я не піддаюся паніці, а розцінюю цей час як перезавантаження, переоцінку життєвих цінностей: вдома готую італійські страви, читаю давно закинуту книгу, роблю те, що не могла робити в шаленому ритмі мого житті до карантину. 

Важливо бути здоровим, а заняття ми собі знайдемо.

Туреччина. Карантин поки не сприймають серйозно

Олена

Олена

Політологиня, навчається та працює в Анкарі

Довідка. В Туреччині станом на 20 березня загальна кількість випадків зараження – 359 осіб, а кількість смертей досягла чотирьох. В цей же день набуло сили розпорядження президент Туреччини, яким щонайменше до кінця квітня відтерміновуються всі публічні заходи у сфері культури, науки, мистецтва та суміжних галузей. Раніше громадян Туреччини закликали залишатись вдома, але не закликали не відвідувати роботу. 

В Анкарі проживає близько 4 мільйонів осіб, тому вулиці завжди людні. Але зараз можна сказати, що людей поменшало. Багато людей в масках та перчатках.

Зменшився також трафік машин. Поки у Туреччині немає особливих заборон на пересування поза межами дому, але є заборони на роботу соціальних закладів – кафе, барів, спортзалів.

“Значна частина населення не сприймає цей вірус як загрозу”

Люди скуповують продукти у великих кількостях: макарони та консерви особливо популярні. Багато магазинів напівпорожні. Ми з моїм хлопцем так не робили, що, звісно, не дуже правильно в умовах соціальної ізоляції. 

Деякі дуже ретельно дотримуються рекомендацій щодо ізоляції. Так, нещодавно в черзі на касі супермаркету я не одразу зрозуміла, чому черга в певному місці перервалася і потім розпочалася знову. То було тому, що одна людина намагалася дотримуватися метрової дистанції. Проте це була лише одна людина.

Не те що б люди зовсім зникли з вулиць Анкари, але їх значно поменшало. Значна частина населення досі не сприймає карантин серйозно, каже Олена

Я знаю й протилежні випадки: коли люди прилетіли із паломницької подорожі та були відправлені в ізоляцію на карантин, але потім якось зуміли звідти втекти. Тобто, не зрозуміли чому їх туди посадили і чому там утримують.

Щодо ресторанів: є такі, що одразу припинили роботу і зачинилися, але є інші, у яких як і раніше багато відвідувачів. 

Це все свідчить про те, що значна частина турецького населення досі не сприймає цей вірус як серйозну загрозу. 

Серйозних кроків від уряду поки нема, а вірус швидко поширюється

Мені не відомо, щоб уряд якось на це реагував. У частини суспільства з’являється така думка, що необхідно впроваджувати надзвичайний стан чи інші обмеження на пересування.

18 березня було перше звернення президента до нації, проте про жодні серйозні кроки він не оголосив. І навіть кордон наразі не є повністю закритим для іноземних подорожуючих.

А офіційна кількість інфікованих за одну добу збільшилася на близько 100 осіб. Тому в Туреччині вірус, на жаль, дуже швидко поширюється. І вже є три летальні випадки.

З початком епідемії люди почали скупляти місцевий аналог одеколону

Уже 2 тижні тому, ще до спалаху хвороби в Туреччині, дуже важко було знайти захисні маски.

Ціни, начебто, не накручують, принаймні не чула про таке.

Після того як виявили перших інфікованих, люди почали масово скупляти колонью – місцевий аналог одеколону. Наразі в магазинах його майже не залишилося, або лишився найдорожчий.

Я встигла закупити маски та антисептики до ажіотажу. Але масками не користуюся, читала що якщо ти сам хворий, вони лиш допомагають захистити інших від твого ж вірусу. Сама користуюсь антисептиками, інколи перчатками. А ще часто і ретельно мию руки.

В ізоляції писатиме дисертацію та готуватиме турецькі страви

Ми з хлопцем обмежили соціальні контакти, скасували усі плани і навіть візити до лікарів, посилену увагу приділяємо засобам гігієни. 

Я продовжую працювати, нам організували трансфер на роботу та додому, видали кожному особисто по великому флакону засобів для дезінфекції рук та миття підлоги. Через загострення ситуації вчора перевели на домашній офіс.

Поки увесь цей час працюю, як і раніше, а потім просто відпочиваю після роботи. А взагалі на думці кілька кулінарних рецептів, які кортить спробувати. Плюс мене ще чекає написання дисертації. Тому, думаю, нудьгувати я не буду.

Сподіваюся лише, що ми повернемося до нормального життя якомога скоріше.

Ірландія. Офіційно на карантині, але він поки лайтовий

 <strong>Надія</strong>

Надія

Філологиня. В Ірландії живе вже 5 років. У Дубліні викладає російську мову іноземцям

Довідка. Станом на 20 березня в Ірландії 557 заражених коронавірусом людей, а 19 березня трапився перший летальний випадок. Через спалах коронавіруса COVID-19 з 12 березня в Ірландії тимчасово закрили школи, вузи та інші громадські установи – до 29 березня.

“Люди не хочуть стати випадковими переносниками зарази і заподіяти шкоди іншим”

Ми офіційно на карантині з 12 березня, але цей карантин поки що лайтовий: люди працюють з дому, школи та коледжі закрили, але в той же час містом можна вільно пересуватись.

Немає патрулів, які відловлюють тих, хто вийшов з дому без вагомої причини, як в Іспанії, наприклад. Там закрито все, крім аптек і продуктових магазинів.

У нас кафе і ресторани все ще працюють, але напівпорожні: люди, в основному, слухають поради уряду і сидять вдома. Скрізь на входах стоять антисептичні засоби і коробки з рукавичками.

Люди, звичайно, засмучені, що багато планів доводиться скасувати – навіть парад на день Святого Патріка відмінили.

Автобуси майже порожні, а це о 6 годині вечора, коли дублінці повинні повертатися з роботи

Багато пабів закрилися ще вчора, бо розуміють: краще перечекати карантин, ніж погіршувати ситуацію. 

В основному, вулиці порожні: люди не хочуть стати випадковими переносниками зарази і заподіяти шкоди іншим.

Дефіцит звичних продуктів. І, звичайно, туалетного паперу

Так, є дефіцит масок і антисептиків, ще й який! Їх також складно знайти, як і туалетний папір 🙂 В цьому є трохи істерії: вологих антибактеріальних серветок, гелів для рук, спреїв просто не знайти на полицях магазинів.

І продуктами запасаються. Це класика! Картоплю, хліб, шинку і туалетний папір складно купити в супермаркетах. У маленьких магазинчиках це все доступно, щоправда, набагато дорожче.

Я не хотіла запасатися продуктами до останнього, вважала це істерією, але коли заходиш в магазин, а звичних продуктів просто немає, це навіює тугу.

У магазинах така ситуація: багато табличок із застереженнями на вході про симптоми, обробку рук, Та правило двох метрів. А відділ з туалетним папером традиційно порожній вже з ранку

Тому доводиться закуповуватися просто, щоб мати можливість рідше ходити в магазин і не дивитися на порожні полиці. Тепер мені здається, що це необхідність. Адже кожен похід в магазин – це небажаний контакт і небезпека зараження.

“П’ємо чай з лимоном, ходимо на прогулянки в безлюдні місця”

У нас з чоловіком в машині лежать два антисептика для рук: кожен раз, перед входом-виходом з машини, мастимо ним руки, тому що не хочемо переносити заразу. А в мами мого чоловіка на вході в будинок стоїть велика пляшка санітайзеру для обробки рук і взуття.

Зараз ми не бачимося ні з друзями, ні навіть з сім’єю – тільки скайп і листування. Найменше, чого б хотілося б – це випадково заразити своїх близьких.

П’ємо частіше чай з лимоном, ходимо на прогулянки тільки в тихі, безлюдні місця. Намагаємося ходити в магазини рідше, платимо тільки карткою.

Робота через скайп

Я працюю на себе, тому просто перенесла роботу з усіма учнями в скайп-режим.

У чоловіка була ситуація: як тільки держава оголосила карантин, в той же день всім офісам довелося закритися.

І в нього на роботі швидкими темпами переносили інформацію на особисті ноутбуки та встановлювали програми, щоб працювати з офісними комп’ютерами віддалено. 

Уряд готується до сплеску епідемії

Інформацію про вірус і способи захисту поширюють скрізь: по радіо, телевізором, в газетах. Всі про це говорять. Прогнозів поки ніяких не роблять, але цифра хворих говорить сама за себе, і змушує багатьох людей переглянути своє ставлення до коронавірус.

Наш прем’єр-міністр попросив всіх про колаборацію, по можливості не залишати своїх будинків, замовляти все необхідне онлайн.

Сказав, що нам потрібно підготуватися до сплеску коронавірусу, що слід очікувати приблизно 15000 заражених. І що ми в цій справі надовго.

Поки два тижні карантину, але готові до гіршого

Нещодавно ходили гуляти, парк був наповнений сім’ями з дітьми, бігунами і велосипедистами. І це в робочий день ввечері. Схоже, у людей більше немає інших альтернатив, щоб якось підтримувати себе у формі і дихати свіжим повітрям. Скоро і там черги будуть:)

З позитивного: люди точно стали більше один одному дзвонити і спілкуватися онлайн. Особливо з сім’ями, хоча раніше могли взагалі раз на місяць зустрітися.

Влада каже, що карантин на два тижні, але з застереженням, що може бути продовжений. Тому ми нічого не плануємо. 

Надія каже, що з чоловіком зараз вибираються гуляти тільки в максимально безлюдні місця

У мене були плани летіти в Париж в травні, але я на 90% впевнена, що поїздку доведеться скасувати. Ходять чутки, що така ситуація триватиме мінімум до вересня.

Отже, варто просто робити все від нас залежне в цій ситуації: прийняти умови гри і допомогти своєму виду вижити 🙂

Польща. Порожні полиці в магазинах та страх, що не вистачить лікарень

 <strong>Валентина</strong>

Валентина

Працює в Гданську у філії голландської фірми 

Довідка. Загалом в Польщі виявили 378 випадків захворювання. Шість людей – померли. 20 березня Польща запровадила стан епідемії через поширення коронавірусу.

По місту, в цілому, трохи паніки є, але всі роботодавці відправили працівників на карантин. Мої керівники не наполягали на роботі з дому, а ось одна моя подруга пішла з понеділка на домашній офіс.

Я дуже не люблю піддаватися паніці, мені це нагадує часи СРСР. Спокійно сприйняла карантин, далі ходжу на роботу, те що руки потрібно мити – так це завжди треба було робити. 

Мої шефи ще минулої середи, 11 березня, в Барселоні були, але потім швидко купили квитки додому в суботу, коли зрозуміли, що кордони можуть закрити. На роботу не ходять, самоізолювались.

Засоби захисту задорогі, в аптеки пускають по 2 людини

Закриті ресторани, кафе, театри, школи, садочки. Але магазини та аптеки нормально працюють. Хоча в аптеки пускають максимум по 2 людини.

Маски та антисептики дуже подорожчали. Ще в січні я купила маски випадково: їхала в гості до подруги, а в неї діти хворіли. Купила я тоді кілька масок за 3.50 злотих, а  зараз одна може і 12 злотих коштувати. Антисептики є, але їх теж розбирають швидко.

Проте немає прямо дефіциту: якщо товару немає в одній аптеці, то в іншій точно знайдете.

Збезлюднілі вулиці Гданська

Люди вірять, що все минеться за 2 тижні

Всюди по Гданську розклеєні плакати, що таке коронавірус і яких запобіжних заходів потрібно дотримуватися. Люди дуже переживають, що не вистачить місця в лікарнях, це я часто чую.

Але, в цілому, всі вірять, що за два тижні все пройде. Не знаю чому саме за два тижні.

Життя в самоізоляції

Не ходжу особливо в публічні місця, зараз мій маршрут – це будинок-робота-магазин-будинок.

Нічого особливого під час карантину не роблю: як мила руки після вулиці, так і мию. П’ю більше вітамінів і фрукти їм. І чай з лимоном, звісно. 

Порожні робочі місця в офісі, де працює Валентина

Великою втратою для мене стала відсутність спортзалу – закрили. Доводиться йогою вдома займатися. Ось погода налагодиться, до моря почну бігати. Ну і більше на вивчення мов є часу, після роботи нікуди ж не вийти.

Думаю, це швидко не закінчиться, не за два тижні точно. Просто потрібно себе берегти і кайфувати кожен день. З користю для себе проведіть цей карантин, якщо вже нікуди від нього не дінешся.

22.03.2020

Суспільство

Чорнобильський заповідник готується приймати туристів на воді

Опубліковано

У Чорнобильській зоні встановили понтони-причали і готуються приймати відвідувачів у новому туристичному сезоні.

Про це пише Укрінформ з посиланням на Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник. 

“В умовах жорсткого карантину, з дотриманням всіх вимог безпеки, в заповіднику продовжуються роботи зі створення та облаштування об’єктів туристичної інфраструктури для водного туризму. Одним з логістичних елементів для проведення екскурсій по водних артеріях зони є спеціальні понтони-причали, які співробітники заповідника змайстрували власними руками. А на днях – спустили їх на воду, закріпивши біля берега”, – йдеться в повідомленні.

Туристичні маршрути планують відкрити по річках Прип’ять і Уж.

Читайте також: Суперкар McLaren 650S отримав тюнінг «Чорнобиль» (ВІДЕО)

Водночас зазначається, що понтони будуть використовуватися не лише для потреб потенційних туристів, але й для здійснення охоронних та превентивних заходів на водних об’єктах Чорнобильського заповідника.

Довідка

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник створили 2016 року на території Іванківського та Поліського районів Київської області в межах зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення.

За оцінками дослідників на території заповідника може існувати понад 400 видів тварин, птахів та риб, зокрема червонокнижних. Уже ідентифіковано 300 видів, 19 з яких занесено до Червоної книги України. Також виявлено 1 228 видів вищих рослин, з яких 61 вид є рідкісним та підлягає охороні.

Нагадаємо, у Чорнобильській зоні порушників виявлятиме дрон «Лелека».

Читати далі

Суспільство

У Миколаєві відремонтували Інгульський понтонний міст (ФОТО)

Опубліковано

У Миколаєві завершили ремонт Інгульського понтонного мосту, який пошкодила стихія.

Про це повідомили у пресслужбі мерії.

За інформацією, роботи тривали понад місяць. Їх виконало КП «ЕЛУ автодоріг».

За цей час фахівці підприємства відновили ригель та елементи мостової переправи.

Після  завершення  відновлення мосту буксир вирівняв плавучу конструкцію. Фінальним етапом стало зняття огорожі та попереджувальних знаків.

Читайте також: “Велике будівництво” на Київщині: як ремонтують дорогу на Чернігів (ВІДЕО)

Довідка

Інгульський міст – розвідний міст через річку Інгул, призначений для пропуску суден з Миколаївського суднобудівного заводу.

З’єднує центр Миколаєва з вулиці Пушкінської з мікрорайоном Соляні, де переходить в проспект Героїв України. Розвідний проліт призначений для пропуску кораблів і суден, побудованих і ремонтованих на Миколаївському суднобудівному заводі.

Як стало відомо, для ремонту вагонів Укрзалізниця використає 3D-технології.

Нагадаємо, у Маріуполі ремонтують теплоход Alyosha Popovich.

Читати далі

Суспільство

У вінницькому зоопарку народилося дитинча гімалайських ведмедів

Опубліковано

У вінницькому зоопарку в сім’ї гімалайських ведмедів народилося дитинча.

Про це пише Вінниця.info.

За їхніми даними, це сталося ще на Різдво, 7 січня, але робітники зоопарку про неї не розповідали, пообюючись, щоб мама не відмовилася годувати маля. 

Зазначається, що при народженні малеча важила 250 гр, а сьогодні вага косолапої – 2,5 кг.

Увесь цей час дитинча жило з мамою у барлозі. Обидві почувають себе добре.

Читайте такожЯк пес Гуфі став символом екологічних змін у Хмельницькому (ВІДЕО)

Кілька днів тому ведмежа почало виходити у відкритий вольєр. Воно харчується молоком. Коли дівчинка підросте до 10-місячного віку, її віддадуть до зоопарку «Ніредьгаза», що в Угорщині.

Нагадаємо, у Київському зоопарку показали, як роблять педикюр слону.

Як ми повідомляли раніше, в Одеському зоопарку народилося ще одне звірятко.

Читати далі

Суспільство

В Україні стартувала Школа протитанкової артилерії (ФОТО)

Опубліковано

В Україні на базі 184-го Навчального центру Національної академії сухопутних військ розпочала роботу Школа протитанкової артилерії.

Про це пише Український мілітарний портал з посиланням на Міністерство оборони України.

За даними, тепер курсанти зможуть здобувати потрібні їм знання та навички для застосування всіх зразків протитанкового озброєння, якими оснащені Збройні сили України.

Читайте також15 вишів України запрошують ветеранів АТО на безкоштовне навчання

Відомо, що для цього є всі необхідні зразки озброєння та військової техніки, а головне – сучасні інтерактивні тренажерні комплекси та висококваліфіковані досвідчені інструктори.

Перші 20 військовослужбовців уже розпочали фахову підготовку.

Повідомляється, що вишкіл кожного набору триватиме впродовж місяця та передбачатиме:

  • надання протитанкістам теоретичних знань;
  • практичних навичок, зокрема виконання бойових стрільб з озброєння, яке вони вивчатимуть.

Курсанти отримуватимуть сертифікати першого кваліфікаційного рівня. Ці сертифікати будуть підставою для отримання відповідних грошових надбавок.

Читайте такожЯк студенти у Харкові облаштували лабораторію у гаражі (ВІДЕО)

Нагадаємо, на Одещині випробували ракету “Нептун”.

Також українські артилеристи тренувалися з гарматами «Піон».

Читати далі

Суспільство

Укравтодор запустив соціальний ролик про Велике будівництво під час карантину (ВІДЕО)

Опубліковано

Укравтодор запустив соціальний ролик, який покликаний привернути увагу громадськості до значення Великого будівництва для економічного розвитку країни, а також безпеки кожного українця.

Нагадаємо, що Велике будівництво – це національна програма, в рамках якої планується звести більше 100 шкіл, 100 садочків, 100 стадіонів та 200 нових приймальних відділень лікарень. Зокрема, йдеться про наймасштабніше за часи Незалежності оновлення доріг – більше 4000 км державного значення та ще 2500 – місцевого.

Читайте також: “Велике будівництво” на Київщині: як ремонтують дорогу на Чернігів (ВІДЕО)

“Стратегія Укравтодору на 2020 рік враховує розташування опорних медичних об’єктів. Зокрема, саме за цими принципами Укравтодор погоджував плани ремонтів місцевих доріг. Це гарантія того, що за нових епідемічних викликів Україна буде готова до них, як мінімум, інфраструктурно”, – зазначили в Укравтодорі.

Якісні дороги – це безпека людей, стимул для економіки і гарантія добробуту. #Велике_будівництво триває.

Geplaatst door Укравтодор op Donderdag 2 april 2020
Читати далі

Суспільство

У Києві з’явився новий яскравий мурал (ФОТО)

Опубліковано

На Софіївській Борщагівці під Києвом з’явився новий позитивний яскравий мурал з єдинорогом.

Світлину опублікував автор фрески – відомий київський мураліст Віталій Гідеван.

Новий арт-об’єкт можна знайти по вулиці Весняній, 68, на фасаді київського садочку «Золотий колосок».

За словами художника, цей єдиноріг заряджений позитивними емоціями та чудовим весняним сонцем.

“Під час створення малюнку я максимально абстрагувався від того, що відбувається навкруги та просто створював магію. Знайшов свій старий плейлист, який повернув мене в минуле, в особливі моменти радості. Намагайтеся налаштовувати себе на позитивні емоції. Бажаю всім міцного здоров’я! Все буде гуд”, – написав Гідеван.

Читайте такожКобзар 21 століття: як харків’янин відроджує український музичний феномен

Нагадаємо, до цього Віталій Гідеван завершив свою нову роботу на тему карантину.

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.