

Економіка і бізнес
Купити Nissan Leaf і запустити службу таксі. Історія успіху з Лозової
У Лозовій служба “Leaf-таксі” на електромобілях за перші півтора тижні роботи відвоювала 40% ринку перевезень. Фірма працює вже понад два роки у маленькому містечку на Харківщині з населенням близько 56 тисяч людей.

Проект із електромобілями втілив місцевий підприємець 40-річний Олексій Криворучко. Має дві вищі освіти, за фахом – економіст. У бізнес-сфері працює з 2001 року. Розвинув транспортну компанію по перевезенню пасажирів по місту і району. Підприємницьку діяльність почав одразу після того, як отримав диплом та відслужив в армії. Зі своїх транспортних компаній у місяць сплачує до бюджету близько 80 тисяч гривень податків.
Читайте також: Українці виготовляють будинки на колесах і продають за 14 000 євро
Історія бізнесмена-ентузіаста доводить, що завдяки вдалим рішенням можна розкрутити власну справу там, де це здавалось неймовірним і нерентабельним. Довелося шукати гроші, брати кредити та закладати квартиру. Проте, ідея виявилася вартою того.
Продав своє авто, щоб почати бізнес
Підприємець почав з того, що продав свій дорогий автомобіль Lexus, 2015 року випуску. У 2017 році вирішив обміняти його на чотири електромобілі Nissan Leaf.
Заснувати службу таксі з електромобілями у невеликому місті підштовхнуло те, що там були неякісні послуги перевезень. “Традиційні” автомобілі та сервіс залишали бажати кращого
– каже Олексій
Спершу працював на розкручену компанію у Лозовій. Грошей тоді взагалі не мав. Але тепер в автопарку є 12 електромобілів.

Електротаксі дешевші для клієнта
Вже за кілька місяців після старту роботи вирішив розширюватися. Шукав гроші. Брав кредити та закладав квартиру. Вдалося докупити один автомобіль, потім ще один. Згодом знайшов контакти з американськими партнерами. Привіз електромобілі зі Штатів за нижчою ціною.
Працювати на себе Олексій почав у червні 2018 року. Поки великих прибутків не отримував. Проте клієнти сервісом задоволені. Машини чисті, тихі. Водії – ввічливі. Хоча інколи у Facebook недоброзичливі конкуренти пишуть погані відгуки.
Читайте також: Українці створили літаючий трактор для розпилювання добрив
Перевезення електромобілями одразу стало популярним в містечку.
“За перші півтора тижні роботи вдалося відвоювати 40% ринку. Перевагою стало те, що кожна поїздка, в середньому, на 5 гривень дешевша, ніж у “традиційному” таксі. Це комерційний хід. Порахував, що так вдасться привернути споживача. Адже електромобіль не потребує ні бензину, ні мастила. Виходить менша витратна частина на обслуговування авто. Тож і для клієнтів поїздки вигідніші”, – переконаний Олексій.
Електромобілі підзаряджає у дворі
Найбільшою перепоною стала недостатньо розвинена інфраструктура в місті. Точніше, повна її відсутність для електромобілів. Олексій підзаряджає машини у себе в дворі. Має нерухомість, де зручно облаштували станцію. Кинули проводи, підключили зарядки – все працює. Хоча водіям доводиться часто повертатися на “базу”.

“Крім того, складно було з підбором кваліфікованих працівників. У зв’язку з тим, що відкрилися кордони – багато професіоналів виїхали на роботу в Польщу. Проте зараз у компанії працюють ввічливі водії і диспетчери”, – розповів бізнесмен.
Українська наука допоможе таксистам
Тепер Олексій хоче електромобілі оснащувати додатковими батареями. Українські винахідники розробили систему, за якою в Nissan Leaf можна поставити додатковий акумулятор. Таке ноу-хау допоможе збільшити дальність поїздки.

Поради підприємцям, які планують відкрити власний бізнес
За словами Олексія, розвиток малого та середнього бізнесу в Україні варто підтримувати та заохочувати.
Читайте також: Черкащани роблять годинники із радянських радіоламп і продають за $260
Сподівається, що скоро в країні зміниться ставлення до бізнесу. Адже маємо гарні закони і напрацювання.

Економіка і бізнес

Львівська студія boardova у 2024 році випустила настільну гру «Арідник» за мотивами однойменного українського мальопису видавництва UA Comix. У березні студія анонсувала англійську версію «Арідника» на краудфандинговій платформі Kickstarter. За кілька годин творцям вдалося зібрати необхідну суму.
Про це повідомили у студії boardova.
Сюжет гри
Під час створення сюжетної основи для гри головний дизайнер та український письменник Володимир Кузнєцов спирався на працю Володимира Шухевича «Гуцульщина».
У світі «Арідника» гравці стають вівчарями, що ведуть свої отари овець крізь гірські ріки, ліси та полонини. На цьому шляху вони зустрічатимуть духів Карпат: Арідника, Бога, Алея, Вовка та інших героїв.
У наборі є дерев’яні фігурки духів та вівчарів і понад 100 великих карт з ілюстраціями Людмили Самусь. У грі створили кілька режимів: змагальний, кооперативний та соло.

Читайте також: В українську гру S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl зіграли 6 мільйонів людей
Цінність гри для людей з-за кордону
«Створюючи “Арідника”, ми прагнули занурити гравців у настільні ігри з колоритом та магічним світом, який наші предки створювали століттями. Гуцульщина та її традиції, які вдалось зберегти попри всі заборони, стали чудовим натхненням для цієї цілі. Та коли про гру почали говорити “поза бульбашкою” настільного світу, ми зрозуміли, що ця гра може стати точкою дотику і знайомства з власним корінням для української діаспори»‚ — зазначив CEO студії boardova Жолудь Добровольський.
Наразі більшість людей, які підтримали вихід англійської версії «Арідника», розповіли, що вони мають українське коріння та гратимуть у гру зі своїми родинами чи друзями.
«Проте є й багато тих, хто не знає, чим відома українська культура, і сподіваються, що гра допоможе їм у цьому. У час, коли країна-терорист стирає нашу культуру, нам потрібно говорити про неї якомога голосніше. А особливо — говорити про справжню, а не переписану історію»‚ — додав Жолудь Добровольський.
Зміни у новому виданні
Видавці анонсували три окремі доповнення до настільної гри, а саме:
- «Зима»;
- «Місцини» (із пам’ятками України);
- «Свята» (із календарно-обрядовими святами українців).
Кожне із цих доповнень додасть нові ігрові механіки та збільшує можливості для гравців.
Відвідати сторінку гри на Kickstarter можна за посиланням. Кампанія зі збору коштів на платформі триватиме до 11 квітня.
Нагадаємо, що український шутер про галичан у космосі відкрили для тестування (ВІДЕО).
Фото: студія boardova
Економіка і бізнес

11 квітня 2025 року у Києві діловий портал Delo.ua організовує Business Wisdom Summit. Під час події керівники одних із найбільших компаній в Україні обговорюватимуть трансформацію українського бізнесу та ринкові тренди у 2025 році.
Про це повідомили організатори.
Програма події
Під час саміту відбудеться сім панельних дискусій, нетворкінг серед 500 професіоналів та церемонія нагородження найкращих управлінців за версією «ТОП-100. Рейтинги найбільших».
Подія проходитиме під гаслом «Дієві стратегії лідерів» із такими головними тематиками:
- розвиток економіки України;
- залучення інвестицій у відновлення країни;
- масштабування бізнесу на світові ринки;
- робота підприємців в умовах війни;
- експорт для українських виробників зброї;
- зменшення ризиків фінансування бізнесу в Україні.
Своїм досвідом на саміті поділиться президент корпорації TERWIN, співвласник EVA та VARUS Руслан Шостак, СЕО медіакомпанії Starlight Media Олександр Богуцький, міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль, голова правління ПУМБ Сергій Черненко, генеральний директор мережі супермаркетів NOVUS Марк Петкевич, засновник ГО «Принцип» і юридичної компанії «Міллер» Масі Найєм та багато інших професіоналів.
Зареєструватися на подію та дізнатися більше про Business Wisdom Summit можна за посиланням.
Нагадаємо, що в Україні оголосили лідерів фінансового сектору за рейтингом «Топ Фінанс 2025».
Фото обкладинки: сайт Business Wisdom Summit
Економіка і бізнес

До національної програми підтримки військовослужбовців у застосунку «Армія+» доєдналася мережа АЗК OKKO. Мережа стала п’ятим партнером програми «Плюси».
Про це повідомили в Міністерстві оборони України.
Пропозиції для військових
OKKO дозволяє військовим заощаджувати 6 гривень за літр бензину та дизелю, а також 2,5 гривні за літр газу. Разом із тим військові зможуть використовувати 20% знижки на меню АЗК та 10% на товари в магазині.
Максимальний обсяг пального зі знижкою становить 200 літрів на місяць. Натомість максимальна сума на покупки зі знижкою в кафе та магазині складає три тисячі гривень.
Аби скористатися цими послугами, варто згенерувати QR-код у застосунку, щоби оператор на касі його просканував. Пропозиція діє по всій країні.
Читайте також: 3-тя штурмова запустила власний магазин: увесь прибуток передаватимуть військовим
Що відомо про програму
Програму підтримки військових запустили в грудні 2024 року. У межах цього проєкту Міноборони об’єднує великі бізнеси, аби надавати українським військовим спеціальні пропозиції або знижки. Наразі партнерами програми стали такі компанії: «Укрзалізниця», «Укрнафта», «Нова пошта», мережа АЗК WOG та OKKO.
«Кількість бізнесів, які доєднуються до “Плюсів”, поступово збільшується. Раді, що швидко і злагоджено запартнерилися із мережею АЗК ОККО, що надала нашим захисникам та захисницям чудові пропозиції. Цінності компанії такі ж самі, що і у нашої програми, — тепло, людяність, вдячність. А ще й відповідальність, із якою вони підтримують військових впродовж усього широкомасштабного вторгнення», — зазначила заступниця міністра оборони України з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
Нагадаємо, що український полярник, який воював у ЗСУ, повертається в Антарктику після протезування (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка АЗК OKKO