Суспільство
Креветки зі Жмеринки: як працює єдина українська креветкова ферма
Королівські креветки made in Жмеринка. Ні, це зовсім не жарти. У Жмеринці на місці колишнього хутряного заводу запрацювало єдине в Україні підприємство з вирощування креветок.Власником ферми є ТОВ «Акваресурс +».
У величезних акваріумах зараз живе понад 400 тис. мальків та уже дорослих десятиногих раків, які дихають за рахунок альтернативної енергетики. А коштує така українська креветка 500 гривень за кілограм. Про функціонування ферми нам розповів менеджер з маркетингу Василь Никиторович.
Відновили зруйновану фабрику
Ми є єдиною креветковою фермою в Україні та однією з найбільших в Європі. Фабрика, у якій ми відкрили підприємство, до цього пустувала 10 років, і все було зруйновано. Ми відновлювали фабрику близько двох років, а саму бізнес-ідею з вирощення креветок втілили у життя після того, як побачили подібне за кордоном. На “реанімацію” приміщення та запуск ферми витратили близько 2,5 млн євро.
Ми закуповуємо креветок в Малайзії, звідки доставляємо на літаку. Приймаємо в себе і,після проходження акліматизації, запускаємо в наші резервуари. Коли креветка доростає до товарного вигляду (5-6 місяців), ми реалізуємо її клієнту.
Кілограм креветок коштує 500 гривень, що є дешевшим, ніж купувати за кордоном. За тиждень продаємо 50-100 кг. Головною нашою фішкою є те, що ми ні в якому разі не заморожуємо її, а доставляємо охолодженою. Поки купують десятки вінницьких ресторанів, але плануємо вийти на більш широкий ринок.
За нашими прогнозами, окупиться ферма приблизно через 5-7 років. А поки ми не вийшли на достатній рівень прибутку.
Жмеринський Тихий океан в акваріумі
Будівля підприємства має три поверхи. Тут встановлене обладнання – великі резервуари, заповнені водою. Робота повністю автоматизована, але підприємство дало роботу більше 35-ти працівникам. Для креветок важливий особливий догляд та умови. Вода повинна мати температуру 29-30 градусів, а температура приміщення завжди має 33-34 градуси тепла.
У нас повністю закрита циркуляція води. Ми один раз набираємо воду в резервуари, підготовляємо її, тобто встановлюємо достатній вміст алюмінію, кислотність та жирність води. Потім насипаємо туди сіль, на тонну води витрачається 30 кг солі. Для креветки створюється мікроклімат, тобто у нас така сама вода, як і в Тихому океані.
Тільки після всіх цих процесів запускається креветка. Далі вода просто проходить постійні очищення за допомогою фільтрів і постійно подається кисень. Якщо 3-5 хвилин не буде кисню, то креветка помре.
Зараз у нас заселено приблизно 400 тисяч малька. Одна поставка з Малайзії – 180 тисяч. Зараз ми розробляємо інкубатор, і йдемо до того, щоб самим вирощувати малька.
За кордоном чумка, тому робимо корм самі
Для того, щоб годувати наших креветок, ми купували корми з Бельгії, але виявилось, що там почалась креветкова чумка, тому поставку кормів закрили. А потім така сама історія трапилась і в Малайзії – там ми не зможемо закуповувати корм до 2020 року.
Щоб креветки не померли від голоду і фабрика не втратила кошти, ми змушені були шукати варіанти. І прийшли до того, щоб робити корм самим. До нас прилітав спеціаліст з Філіппін, який займається вирощуванням креветок і дав нам необхідну рецептуру. До складу корму входять: борошно, крохмаль, яєчний білок, риб’ячий жир і полівітаміни. Виготовлення власного корму значно здешевить вартість і дасть нам змогу контролювати якість на 100%.
Щоб виростити кілограм креветок – до 36 штук, потрібно 4 кілограми корму. Одна креветка за життя з’їдає всього від 111 до 177 грамів.
Корми для креветок відрізняються вмістом поживних речовин і білка. Адже для росту маленьких креветок потрібно більше білка.
Креветки з сонячними панелями
Креветкам необхідна постійна подача кисню і тому безперервна робота електроенергії є важливою. Ми перестрахувались і зробили три дизельні генератори та поставили сонячні панелі. Якщо в місті відключать електроенергію, то ми перейдемо на сонячну.
У листопаді 2018 року запустили в експлуатацію дахову СЕС потужністю 600 кВт, зараз будуємо наземну сонячну станцію потужністю 200 кВт. Вироблена станціями електроенергія дозволить покрити до 25% енергопотреб підприємства.
А у подальших планах вирощувати власного малька і виводити українську білоногу креветку на закордонний ринок.
Суспільство
Пасажири залізниці відтепер можуть не лише подорожувати, а й отримувати нагороди завдяки оновленій програмі лояльності «Залізні друзі» в офіційному застосунку «Укрзалізниці».
Про це повідомляє «Укрзалізниця».
Досягнення та бонуси
Оновлення включає спеціальні досягнення, за які нараховуються додаткові «обіймашки» — внутрішня валюта програми.
Наприклад, після купівлі п’яти квитків для улюбленців пасажири отримають досягнення «Володар джунглів» і 500 бонусних обіймашок.
За зібрані досягнення можна виграти подарунки від партнерів програми «Залізні друзі».
Читати також: «Укрзалізниця» пришвидшить денний потяг між Дніпром і Харковом
Подарунки
Перші п’ять пасажирів, які здобудуть певне досягнення, отримають подарунки від партнерів:
- чайний сомельє — подарунки від Gemini;
- кавовий гурман — сюрприз від Idealist;
- володар джунглів — бонус від MasterZoo;
- контрабандист — подарунок від Have A Rest;
- улюбленець долі — бонус від Uklon;
- екстраверт — призи для подорожей від Kilogames;
- скелелаз — сертифікати від SPACE Group;
- агент 007 — подарунок від MasloTom;
- рання пташка — пропозицію від OneLove;
- посол Гуцульщини — подарункові бокси від Gorgany.
Як долучитися
Нові функції та можливості вже доступні в застосунку «Укрзалізниці». Завантажуйте або оновлюйте застосунок, тестуйте нововведення та ставайте частиною «Залізних друзів».
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» запустить ретропотяг на найстаршій та найдовшій вузькоколійці в Європі.
Фото: «Укрзалізниця».
Коментарі
Суспільство
На Черкащині продовжують будувати сучасну систему реабілітації. У Звенигородському районі відкрили нове відділення, яке забезпечує пацієнтів усім необхідним — від кваліфікованих спеціалістів до сучасного обладнання.
Про це повідомляє начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець.
Інфраструктура реабілітації зростає
Нині в області функціонують реабілітаційні відділення у чотирьох кластерних лікарнях. Ще один об’єкт перебуває на етапі облаштування.
За дорученням Президента України, до кінця року реабілітаційні відділення мають з’явитися у кожній громаді, де є лікувальний заклад.
Нагадаємо, що у Києві відкрили сучасний реабілітаційний центр для важкопоранених військових (ФОТО).
Фото: Ігор Табурець.
Коментарі
Суспільство
В Ірпені стартували відновлювальні роботи на багатоповерхівках за адресами 105-Н та 105-О, які постраждали внаслідок обстрілів.
Про це повідомляє мер Ірпеня Олександр Маркушин.
На об’єкті вже працюють 25 фахівців. Вони займаються демонтажем згорілих конструкцій, вивозять сміття, замінюють стояки та проводять заміри для встановлення нових вікон.
Влада міста два з половиною роки шукала джерела фінансування, подаючи заявки на всі можливі державні програми. Зрештою об’єкт включили до програми Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.
Читати також: У Бучі майже відновили пошкоджений обстрілами будинок (ФОТО)
Хто займається ремонтом
Капітальний ремонт виконують фахівці підрядної організації «Будівельна група “Ветерани України”». Контроль за робтами здійснює Київська обласна військова адміністрація (КОВА).
Нагадаємо, що унікальне панно «Пори року» відреставрують і передадуть до музею (ФОТО).
Фото: фейсбук Олександра Маркушина.
Коментарі