Суспільство
Крафтова сироварня Budz Baran відкрилася в пандемію і розвивається під час війни (ВІДЕО)
Історія цієї сироварні почалася під час коронакризи і не зупинилася під час війни.
Наразі «Будз Баран» не просто постачає сир до всіх куточків України, а й приносить дохід 60 карпатським родинам, у яких купує сировину.
Про неймовірну історію успіху розповідає ШоТам.
Карпатська фермерка Христина Закревська почала успішний бізнес у розпал ковіду. Знайшла ринки збуту у всій країні і тепер забезпечує прибутком місцевих у рідному селі.
Христина Закревська народилася і виросла у селі Шепіт на Косівщині. Поїхала в місто, але повернулася і привезла чоловіка-містянина.
Ковід дав старт сироварні
Молода жінка пройшла курси сироваріння, але почати бізнес не змогла, бо весь її час займав маленький синочок. Але ж тут почався ковід… і дав старт сироварні.
«Мама мого чоловіка телефонує і каже: “Ой, навіть молока немає де купити, бо з села ніхто не привозить, сиру також немає”. І в нас тут така ідея: а давай будемо запускати продаж сиру нарешті. Давай зробимо доставку в місто, і людина не буде ніде контактувати, просто прийде, культурно забере свій пакетик із сиром і піде», — розповідає фермерка Христина Закревська.
Христина виклала фото сирів у місцеву групу і до глибокої ночі відповідала на захоплені коментарі. Фермери знайшли безпечний спосіб збуту і віддавали запаковані сири просто з багажника на ринку.
Так почався «Будз Баран» і продовжується щоденною невтомною працею. Ферма скуповує молоко у 20 місцевих сімей та забезпечує додатковий дохід.
Дивіться відео: Родина захисника перетворила стару ферму на яєчно-молочне господарство
А ще Христина постійно вчиться і вдосконалює майстерність. Зокрема другий рік поспіль навчається в програмі TalentA від Corteva Agriscience.
Фермерка власноруч вносить закваску, вимішує та формує сири. Вона ж веде все листування і SMM, а чоловік відповідає за доставку. Кажуть, що найбільше в роботі надихають відгуки клієнтів.
«Коли ти отримуєш відгук від споживача — це прямо підносить. Коли ти дуже втомлений, але хтось подзвонив і сказав: “Який класний сир! Ми такого сиру ще ніде не їли, відчувається його натуральність, справжність”, — тоді сили з’являються і ти йдеш далі робити, робити», — каже Христина Закревська.
Виготовляють 25 видів сирів
Наразі «Будз баран» робить 25 видів сирів і надсилає по всій Україні. Також розширюється завдяки гранту від Corteva Agriscience.
«Плануємо будувати сироварню більшу, в якій хочемо переробляти 1000-1500 літрів молока на день», – ділиться планами фермерка Христина Закревська.
Христина свою роботу важкою не вважає.
«Я вважаю, що людина має працювати. І залежно хто як і де працює. Хтось працює розумово постійно, і це серйозне навантаження. А хтось працює фізично і це вже звично. І воно зовсім не втомлює», — Христина Закревська, фермерка
Фермерка планує завдяки сирам зробити місцевість туристичною.
«Я хочу, щоб наша місцевість розвивалась, сюди були залучені туристи, щоб вони приїзжали. Я думаю, це суттєво вплине на покращення наших доріг», — Христина Закревська, фермерка.
Нагадаємо, 13 українських сирів отримали нагороди на World Cheese Awards 2022 у Британії.
Також ми розповідали, як сумчани виготовляють для ЗСУ сири у благородній плісняві і загортають в екоупаковку.
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Суспільство

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.
Про це повідомили в КП «Київреклама».
Що демонтуватимуть
Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:
- спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
- вивіски;
- банери, панно на фасаді будинку;
- відеоекрани на фасадах будинків;
- електронні табло з «рядком, що біжить»;
- конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
- конструкції у підземних переходах та тунелях.
Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).
Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide
Суспільство

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.
Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.
Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.
Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»