

Технології
Коли у метро Києва зникнуть жетони
У КМДА вирішили, коли столичний метрополітен зможе остаточно відмовитися від жетонів. Щойно в столиці буде запущена в промислову експлуатацію автоматизована система оплати проїзду «АСОП», тоді в метрополітені зможуть остаточно відмовитися від жетонів.
Таке положення передбачено в проєкті оновлених правил проїзду в метрополітені, внесених київськими чиновниками на затвердження Київради 2 квітня. Про це повідомляє UBR.

Відповідно до нового порядку, єдиним способом оплати проїзду в підземці залишиться електронний квиток, зареєстрований в АСОП. А де він буде записаний — на Smart Card, проїзному або прив’язаний до QR-коду на одноразовому талоні — не важливо.
Читайте також: У метро Харкова запрацював електронний квиток
Проте, метрополітен поки що продовжує приймати жетони. Це прописано у документі у вигляді відкладеної умови: поки АСОП не перейде з режиму тестової експлуатації в промислову, проходити в метро можна буде за допомогою жетонів, посвідчень, студентських та учнівських квитків і т.п.
Яка альтернатива?
На зміну жетонам у метро пропонують такі варіанти оплати:
- пластиковою електронною безконтактною картою з продовженням терміну дії або на кількості поїздок. Її можна купити та поповнити на бажану суму поїздок в касах або терміналах на станціях;
- картонною електронною карткою на певний термін. Купити її можна також в касах. Такі проїзні продають з 22 числа на наступний місяць, а з 15 числа – на другу половину поточного місяця;
- банківськими картами MasterCard або Visa, а також смартфонами з підтримкою NFC (через платіжні інструменти на кшталт Apple Pay і Google Pay);
- одноразовим квитком з QR-кодом. Його можна буде купити в автоматі. Поки такі стоять тільки на “пілотній” станції Кловська, але в майбутньому будуть встановлені і на інших станціях.
Нагадаємо, що “Київський метрополітен” хоче оснастити приміщення станцій дефібриляторами для того, щоб рятувати людей, у яких зупинилося серце.
Технології

Компанія DONS з України посіла третє місце на міжнародному конкурсі NATO Innovation Challenge 2025-II, присвяченому боротьбі з FPV-дронами на оптоволокні. Разом із двома компаніями з США, українці отримали можливість доопрацювати свої розробки у співпраці з профільними структурами НАТО.
Про це повідомили в Міноборони.
Фінал хакатону відбувся в естонському Таллінні. Участь узяли 11 команд з восьми країн: України, Данії, Італії, Канади, Литви, Польщі, США та Франції. Журі складалося з експертів Міністерства оборони України, ЗСУ, НАТО та спільного центру JATEC.
Читайте також: У Львові розпочали підготовку пілотів БпЛА для перехоплення ворожих дронів, зокрема «Шахедів»
«Участь українських компаній в інноваційних хакатонах НАТО є критично важливою для прискорення розвитку мілтеку, оскільки це дозволяє синхронізувати наші технічні вимоги зі стандартами Альянсу. Через платформу JATEC ми не лише інтегруємо бойовий досвід у масштабовані рішення, але й забезпечуємо сумісність засобів для досягнення домінування на полі бою»,— зазначив заступник міністра оборони України Валерій Чуркін.
Цього року конкурс побив рекорд — надійшло 162 технічні пропозиції, з них 42 подали українські команди. Захід організували JATEC у партнерстві з НАТО ACT та CCDCOE.
Нагадаємо, що в ЗСУ допустили до експлуатації FPV-дрон «Світловод» з оптоволоконним керуванням.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Михайла Федорова
Технології

Команда Сумського державного університету зацифрувала близько 15 архітектурних об’єктів, пошкоджених унаслідок російських обстрілів. Цифрові моделі пам’яток стануть основою для подальшої реконструкції.
Про це повідомили в «Суспільне Суми».
Проєкт реалізують у межах науково-дослідної роботи «Наукові основи віртуальної реконструкції знищених об’єктів культурної спадщини» у співпраці з Департаментом культури Сумської ОДА. Фахівці фіксують наслідки руйнувань і створюють цифрові копії за допомогою фотограмметрії та безпілотників.
Читайте також: «Історію Аріни» від UNITED24 відібрали для міжнародної премії Favourite Website Awards
На одну модель іде близько місяця роботи. Серед вже зацифрованих об’єктів є і корпус СумДУ, який зазнав прямих влучань. Як зазначають науковці, ці матеріали можуть стати як базою для відновлення, так і доказами руйнувань у міжнародних процесах. Проєкт фінансує Міністерство освіти та науки й триватиме три роки.
Нагадаємо, що Jerry Heil приєдналася до збору UNITED24 «Вартові неба» після ракетного удару по її студії (ВІДЕО).
Фото обкладинки: сайт «Суспільне Суми»
Технології

Засновник Spotify Даніель Ек інвестує 600 мільйонів євро в німецького виробника дронів Helsing. Саме цей оборонний стартап постачає Україні безпілотники з елементами штучного інтелекту.
Про це пише видання Financial Times.
Інвесткомпанія Prima Materia, яку Даніель створив із Шакілом Ханом, зайшла в Helsing ще у 2021-му. Наразі загальну суму вкладень оцінюють у 1,37 мільярда євро.
Як зазначає Financial Times, крім того, що оборонний стартап постачає безпілотники Україні, компанія має контракти з Британією, Німеччиною та Швецією.
Нагадуємо, що українські дрони покажуть на найбільшій у світі виставці авіаційних та аерокосмічних технологій.
Також ми писали, що бійцям Третього легіону вдалося збити FPV-дрон під час руху автомобіля (ВІДЕО).
Фото обкладинки: AFP/Getty Images