Суспільство
Хустини від сонячних діток: історія першого в Україні інклюзивного ательє
У особливому ательє Lady Di atelier творять руками доброти і щирими серцями. Це не просто інклюзивне ательє, а ціла філософія. Тут працюють люди з інвалідністю та сонячні діти, які малюють картини, які потім переносять на хустини. Lady Di atelier всього один рік, але слава про львів’ян рознеслась вже по всьому світу. Адже одне з основних завдань організації є надавати роботу людям з інвалідністю та допомагати розвивати свої таланти. Завдяки співзасновницям Ірині та Ярині більше ніж 20 жінок та дітей мають постійну роботу, отримують зарплатню та, головне, – відчувають себе потрібними та знаходять сили рухатись далі.
Ірина Ляховенко
Співзасновниця першого в Україні інклюзивного ательє Lady Di atelier.
Хустини від сонячної дівчинки
Андріані Чухній 15 років і в неї – синдром Дауна. Ця сонячна дівчинка була відлюдькувата та майже не розмовляла. Зараз вона є художницею ательє і на її картинах ми створюємо наші хустки. Коли вона почала малювати, то результат вразив всіх – Андріана стала спокійнішою, почала комунікувати з людьми та краще говорити. Навіть шкільних успіхів побільшало.
І це не поодинокі випадки. Малювання стає справжньою арт-терапією для наших майстринь, вони відчувають себе потрібними та корисними. І можуть заробити на цьому кошти. Бо в країні така ситуація, що людей з інвалідністю не завжди чекають на робочих місяцях інші підприємці.
Карантин показав, наскільки є важливим наше інклюзивне ательє. До нас зателефонувала мама Андріани і каже, що у дівчині є значний регрес у поведінці, вона замкнулась у собі, почала гірше розмовляти. Вона відчула стрес через те, що сидить вдома, адже звикла контактувати з великою кількістю людей. Ми відважились на такий крок і зробили виїзне малювання в полі. Андріана настільки захопилась, що просто не могла зупинитись. Це був такий крик дитини і її картина – це збір її емоцій.
Як працює перше інклюзивне ательє
Ми є першим інклюзивним ательє в Україні. Ідея створювалась навколо того, щоб жінки з інвалідністю мали змогу працювати, а мами, які мають діток з синдромом Дауна чи аутизмом, могли хоч трошки виділити час для себе.
Читайте також: Кранчі з любов’ю: як молодь з інвалідністю створює корисні сніданки
Художниці малюють картини олійними фарбами. У кожного є свій стиль. Хтось, як Андріана, малює абстракції, хтось – портрети, хтось – пейзажі. Вони самі створюють композиції, але у них є наставниці – професійні художниці. Андріані вони можуть допомогти з кольорами. До речі, вона завжди працює під музику. Колись була навіть серія картин, коли Андріана створювала свої роботи з наставницею під класичну музику. Ми навіть представляли картини на виставці в Києві. І це була її перша виставка, якою ми дуже пишаємось.
Потім ми ці картині фотографуємо і переносимо на шовкові хустини. Це така арт-терапія для них і для нас.
Зараз у нас в команді є 12 людей. Ще 10 працюють віддалено. Всі наші майстрині отримують зарплатню. Ті, хто на постійній основі з нами – мають стабільну зарплату. А ті, хто частково – отримують винагороди за проведення майстер-класів чи інших заходів.
У нашій команді є психологи, які працюють з дітками, а також з нами є монахиня з Львівського монастиря. Це таке духовне наставництво.
Грузинські чоловіки та зірки купують хустини
Наші хустинки поширились по всьому світу, навіть замовляли з Малайзії. Зазвичай, українці купують як подарунок для друзів чи родичів з-за кордону. Але є і багато іноземців, які вподобали наші вироби. У нас є чоловічі хустини, які дуже вподобали грузини. Вони замовляють у нас прямо цілими партіями.
Читайте також: ІТ-освіта для людей з інвалідністю: як працює проєкт BeQA
Ми хочемо гідно представляти нашу державу за кордоном і зайняти чільне місце серед тих виробників, які творять саме в Україні якісний продукт. Саме тому, ми ставимо акцент на якість, а вже потім на соціальну складову. Кожна наша хустина – це ціла історія і душа однієї людини. І це неможливо не відчути. Коли люди беруть в руки наші хустини, то відчувають ту незвичайну енергетику наших майстринь.
Саме тому багато відомих людей вподобали наші вироби: Соломія Вітвіцька, ОNUKA, Світлана Тарабарова. Нещодавно робили серію хустинок на замовлення для міської ради Львова. Голова дарував їх гостям міста, консулам, їх дружинам. Це такі маленькі досягнення за один рік, якими ми дуже пишаємось.
Часто ми проводимо виставки та покази наших виробів. Нещодавно презентувалися у Львівській ратуші та Львівському католицькому університеті.
Пошили постелі для онкодиспансеру
Інклюзивне ательє почало роботу з того, що ми задумали створити дизайнерські хустини як разову акцію, щоб допомогти онкоспільноті. Але люди нас підтримали і це вже стало чимось масштабним. Ми продавали хустинки, завдяки чому зібрали кошти для того, щоб пошити постіль для гематологічного відділення. Такі соціальні ініціативи ми намагаємось робити щомісяця. Ми хочемо допомагати всім, хто цього потребує. Ця акція не тільки стала доброю справою, а й дала роботу жінкам з інвалідністю.
Після цього ми зосередились на ще одному напрямку роботи нашого ательє – пошив натуральної постільної білизни з льону. Зараз цим займається одна працівниця інклюзивного ательє – Олена, у неї травмований хребет. Вона вже понад 15 років прикована до інвалідного візка, але не сидить вдома, а працює.
Ми тільки починаємо створювати постіль на продаж. Наш текстиль високої якості, з натурального льону. Ціна – 7000 гривень. Сподіваємось, що і закордонний ринок оцінить якісну українську постіль.
Колись ми починали шити одяг з льону, але тоді ще не було приміщення і це було складно. Тому ми перейшли на постіль і зараз плануємо працевлаштувати в ательє на постійній основі ще 10 швачок.
Як починали
Lady Di Atelier має двох засновниць – Ірина Ляховенко та Ярина Янчак. Ми з Яриною дружимо ще з дитинства. Саме вона стала ініціатором створення місця, де можна буде допомагати іншим. Вона кинула клич і я відгукнулась одразу.
Потім ми почали писати, що шукаємо людей з інвалідністю і хочемо запропонувати їм роботу. Спочатку вишивали бісером. А потім розрослась команда і ми почали малювати та шити. Ми зрозуміли, що наша ідея є важливою, бо коли кидали клич, що є робочі місця для людей з інвалідністю, то це набирає широкого розголосу.
Читайте також: Як підлітків з аутизмом у Дніпрі перетворюють на дизайнерів
Ми отримали від міської ради приміщення, але воно потребує реконструкції та великих капіталовкладень. Бо зараз воно зовсім не пристосоване для людей з інвалідністю. Тому ми збираємо кошти, щоб мати хороше приміщення, де одночасно могло б працювати 15 людей, де ми б могли проводити майстер-класи, де мами б могли залишати своїх дітей на лекції чи інтерактиви.
Ательє – це одна сім’я
Наше інклюзивне ательє є однією сім’єю. Дівчата, які у нас працюють, також залучають своїх дітей у спільноту. От донька нашої швачки Олени також почала у нас малювати картини. Ми отримуємо величезне задоволення від того, що проводимо час разом. Навіть коли немає настрою малювати – просто спілкуємось. Як от з Андріаною – коли вона не хоче малювати, то просто танцює, обнімається, комунікує з нами. Вона це дуже любить. І ми любимо те, що робимо. Бо коли прокидаєшся зранку і знаєш, що сьогодні ти зробиш щось класне і корисне, що принесе свої плоди – це надихає рухатись далі.
Суспільство
- Запорізької;
- Дніпропетровської;
- Донецької;
- Сумської;
- Херсонської.
Підтримка ВПО на Київщині
Коментарі
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі