Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як підлітків з аутизмом у Дніпрі перетворюють на дизайнерів

Опубліковано

В Україні аутизм зазвичай асоціюється лише з дітьми. І для малечі існують приватні інклюзивні школи та кабінети раннього втручання. Але от дорослі люди з аутизмом практично не здатні вижити без своїх батьків і проводять увесь час вдома –  для їх реабілітації та соціалізації ​у країні немає абсолютно ніяких спеціалізованих закладів. 

Злата Мілюкова та Анна Краснова з Дніпра вирішили це змінити і своїми силами заснували творчу майстерню “Кебета”.

Поки що головних творців у майстерні двоє: двадцятидвохрічний Святослав та Костянтин, якому 16 років. У обох хлопців – ментальний розлад, який називають аутизмом. Свят вправно шиє торбину за торбиною, а Костя малює унікальні малюнки на сумках.

Все для того, щоб зібрати кошти на нове приміщення для майстерні, де молодь з ментальними розладами могла би навчитись забезпечувати себе самостійно.  

Злата Мілюкова

Волонтерка, організаторка творчої майстерні “Кебета”

Злата – мати дитини з ментальними розладами. До реабілітаційного центру, куди на реабілітацію приходили 25 дітей з розладами аутистичного спектру  у Дніпрі прийшла як волонтерка.
Там разом із Анною Красновою, матір’ю хлопчика з аутизмом, заснувала творчу майстерню “Кебета”( на карпатському діалекті “кебета” означає “вміння, майстерність” – авт.), куди на реабілітацію приходили 25 дітей з розладами аутистичного спектру. Кілька місяців тому реабілітацію цих дітей в центрі вирішили припинити.
Це означає, що “Кебета” має переїхати у нове приміщення. Але люди з аутизмом потребують безперервної реабілітації – тільки так вони зможуть не залежати ні від кого і заробляти собі на хліб власною працею. 

Довідка: Аутизм – це не хвороба, а розлад, який виник внаслідок порушення розвитку головного мозку. Головна проблема людей з аутизмом – складнощі при взаємодії та спілкуванні з іншими людьми. 

Самі за себе 

Протягом двох років наша група дітей, які мають розлади аутистичного спектру, проходила творчу терапію у реабілітаційному центрі. А у квітні в центрі змінилося керівництво, і нам натякнули, що час звільняти приміщення – потрібна ротація учасників. Мовляв, за статутом, діти можуть перебувати у центрі від одного до шести місяців  – “це ж не будинок-інтернат”. 

Проте специфіка захворювань аутистичного спектру така, що реабілітація повинна бути безперервна – тільки так їх можна навчити повністю обслуговувати себе самостійно і повноцінно працювати. Припиняти реабілітацію не рекомендується – інакше стан дитини може погіршитись.  

Зараз у “Кебети” є складнощі з приміщенням. Ми написали лист у муніципалітет, щоби, по можливості, міськрада надала нам приміщення. Місто ніби погодилось, але, скоріш за все, це не буде безкоштовно. 

Попередньо знаю, що це 88 квадратів у напівпідвальному приміщенні – ми не вередливі і раді, що у нас буде свій куточок. Але, на жаль, приміщення не зможе вмістити великі групи людей.

Знайомтесь, майстри “Кебети”!

Коли я зрозуміла, що уже завтра ми можемо опинитися на вулиці, подумала – пора свою ідею втілювати в життя. Тому ми трохи змінили формат роботи майстерні зі звичайної арт-терапії – і почали шити екоторби із малюнками.

До роботи долучився 16-річний син Анни Костя та його друг Святослав. 

Я прийшла туди зі швейною машинкою, в теорії знаючи, хто і на що здатний. 

Святослав, 22 роки

Він не говорить, але дуже доброї вдачі. У нього завжди все добре, зовсім немає люті і агресії. Йому подобається піклуватися про інших: коли Костя або інші хлопці виходять надвір у холод розхристаними, то Святослав наздоганяє і поправляє шарф та шапку. У Святослава неабиякий хист поратися зі швейною машинкою – з самого початку у нього виходило педаллю управляти, він тримав впевнено швидкість.

Костя, 16 років

Костя малює на екосумках авторські сюжетні малюнки. Це або його особисте бачення, або його улюблені мультсеріали.
Як і у кожної творчої людини, у Кості інколи немає настрою творити. Звичайно, змушувати ми його не можемо – та й навіщо. Він відчуває відповідальність за свої витвори – наприклад, зауважити нам “Обережно, малюнок!”, коли прасуємо сумки на продаж.

Із Костею, щоправда, все не так просто, як зі Святославом. Для того, щоб повести його в якесь нове місце або показати якийсь новий предмет, хлопця спочатку потрібно попередити. Розкласти все по поличках, і тоді він буде попереджений – і “озброєний”. Якщо не попередити, у Кості може бути істерика – взагалі все, що завгодно. 

У цій непередбачуваності і полягає основна складність роботи з такими дітьми – але її можна легко нейтралізувати, залучивши до роботи фахівця.

Тож коли переїдемо у нове приміщення, залучимо ще двох дорослих хлопців до роботи у майстерні.

Сумки розбирають за добу

Є частина колекції наших екоторбин, яку малює Костя, а є групові заняття з дітьми, для яких ми робимо заготовки –  але це все-одно ручна робота. Ми не ставимо конкретного завдання діткам, якого кольору повинен бути їх малюнок або як малювати – заготовка є, а все інше – фантазія хлопців. Як вони бачать, так і роблять.

Єдине: ручки до торбин пришиваю – це ручки.З ними хлопцям трохи складно розбиратись. А все інше роблять аж бігом!

Ми існуємо чотири місяці і за цей час встигли пошити близько 100 екосумок. 

Сумки з малюнками Кості розходяться швидше, ніж ті, які просто зробили з дітьми на майстеркласах

Покупців у нас дуже багато. Якщо ми виставляємо колекцію, у першу ж добу 10 сумок купують стовідсотково. 

У нас швидко їх забирають – особливо, ті, що з малюнками Кості. Вони яскраві та неординарні. Ми намагаємося частіше показувати їх роботу, щоб інші розуміли – цей продукт люди з інвалідністю роблять самостійно.

Поки що увесь дохід, який отримуємо, тут же вкладаємо у виробництво. На закупівлю нової  тканини, фарби для Кості також недешеві. 

Також намагаємося заощаджувати, щоби зібрати грошей на ремонт майбутнього приміщення, оренду та закупівлю обладнання. Бо поки що у нас з обладнання – все та ж сама швейна машинка, яку я притягнула з дому.

Майстерня – не про прибуток

Нещодавно до нас надходили пропозиції зробити принти з Костіних малюнків і на футболках їх друкувати – але я відмовилася відразу, тому що сенс проекту зовсім в іншому.

Хлопці завдяки роботі стали більш зібраними та більш організованими. 

Святослав у нас невербальний, а Костянтин завжди запитує: “Ну коли вже малювати нові сюжети?” 

“Ми вчимо їх заробляти”

Зараз хлопці не працевлаштовані офіційно, це для них просто терапія і творчість. 

Я ж хотіла б, щоб вони заробляли. Але насправді їх робота, навіть якщо зараз навчити їх всіх кроків, все-одно повинна супроводжуватись фахівцем. Тому що ментальні порушення можуть на практиці викликати різного роду несподіванки у поведінці дітей, до цього потрібно бути готовим. 

Я поки вивчаю, як працює соціальне підприємництво на практиці, та активно спостерігаю за Владиславом Малащенко, засновником Good bread from Good people – для мене це приклад і справжній гуру.

Цей проект – допомога і батькам теж

У той же час, цим проектом я хочу допомогти батькам трохи розвантажитись. Щоб дитина навчалась якійсь справі, а мамі не потрібно було б віддавати останні гроші на її реабілітацію і думати, як заробити зайву копійчину. 

Я багато спілкувалася з батьками, у яких дорослі діти з аутизмом – так от, 90% цих хлопців просто сидять собі вдома з батьками, з бабусями, у яких часто є свої справи – і все. 

Бо якщо для малечі є багато приватних шкіл, кабінетів раннього втручання, реабілітаційних центрів, то для молоді 18+ ​​немає абсолютно ніяких закладів, вони просто змушені сидіти вдома. Я вважаю, що це деградація.

Моя ціль – створити більше можливостей для такої молоді. Зазвичай держава тільки витрачає на таких дітей, а ми своїм проектом показали, що вони можуть самостійно заробляти і бути корисними. Якщо серед 25 дітей з ментальними розладами хоча би 10 зможуть щось виробляти, то вони можуть підтягнути і слабких та підтримувати один одного.

Суспільство

У Києві відкриють музей ретро-автомобілів: що про це відомо

Опубліковано

Завтра, 20 квітня, у Києві відкриється музей ретро-автомобілів та техніки “Колеса Історії”. Музей знаходиться у Святошинському районі, за адресою: вулиця Малинська, 1.

Про це повідомили на сторінці фестивалю Old Car Land.  

В експозиції можна побачити понад 100 машин та мотоциклів. 

Особливість музею полягає в тому, що всі експонати “живі” та перебувають у стані “на ходу”. 

Одна частина експонатів ідеально збережена — так звані “капсули часу”, друга знаходиться у повністю оригінальному стані з помітними слідами експлуатації, а третя — ретельно відреставрована.

Читайте також: Як висловити подяку незнайомим воїнам на вулиці?

Окрім техніки, музей також пропонує відкрити для себе різноманітні артефакти, які допоможуть поглибитись в атмосферу минулих епох — це радіоприймачі та магнітофони, старовинні патефони та телевізори, більш того, деякі із них перебувають у робочому стані. 

  • Музей “Колеса Історії” буде відкритий для відвідувачів щотижня — з п’ятниці по неділю, з 10:00 до 17:00. 
  • Придбати квитки можна на сайті або безпосередньо на місці. 
  • Передбачені пільгові ціни для дітей та певних категорій громадян.

Нагадаємо, стало відомо, коли в Україні eSIM запрацює на смартгодинниках.

Фото: Old Car Land

Читати далі

Суспільство

На Вінниччині побудували інклюзивні модульні будиночки для ВПО

Опубліковано

На Вінниччині облаштували модульні будиночки для ВПО з інвалідністю. Будиночки як благодійну допомогу надало Міністерство закордонних справ Чехії через Посольство Чеської Республіки в Україні.

Про це повідомляє Мінреінтеграції.

Така потреба виникла у звʼязку з евакуацією із прифронтових територій осіб, які потребують постійного догляду. Підготовчі роботи виконала Вінницька ОВА. За рахунок коштів обласного бюджету було підведено комунікації.

Наразі у будиночках, облаштованих у 28 блоках, є 40 вільних місць. Персонал інтернату досвідчений і знає, як надавати допомогу людям з інвалідністю. Тут буде окремий цілодобовий медсестринський пост для догляду за клієнтами закладу.

Читайте також: В Угорщині видадуть антологію поезії з віршами української поетеси

У комплексі створено комфортні умови для проживання: облаштовано світлі кімнати, є вітальня, кухня, три санвузли, забезпечено електроопалення.

Готові модульні будиночки у селищі Вороновиця оглянув Посол Чеської Республіки в Україні Радек Пех. За його словами, це гарний приклад спільної роботи та чеської підтримки України.

Нагадаємо, військові почали розписувати стелу в Донецькій області.

Фото: Мінреінтеграції

Читати далі

Суспільство

Для відновлення інфраструктури: Україна отримала від США модульні мости

Опубліковано

Україна отримала 18 модульних мостів від іноземних партнерів зі США. Це відбулося у межах проєкту «Відновлення критично важливої логістичної інфраструктури та мережевого сполучення (RELINC)».

Про це повідомляє Міністерство відновлення України.

Постачальник модульних мостових систем ACROW Corporation of America також подарував Агентству окремий контейнер із обладнанням для встановлення мостів – домкратами та деформаційними швами.

Читайте також: Українські розробники створили дрон, який може атакувати об’єкти у Сибіру
“Модульні мости дають можливість швидко відновлювати транспортне сполучення там, де постійні інженерні споруди зруйновані чи пошкоджені внаслідок бойових дій, а також забезпечувати логістику товарів та вантажів”, – повідомили в Міністерстві.

Проєкт RELINC ініційований Україною та Світовим банком. Придбанням та доставкою мостових систем займається Управління ООН з обслуговування проєктів в Україні. Загальна вартість контракту – 23,3 млн доларів США. Вся партія – 18 комплектів – вже в Україні.

Нагадаємо, українська фотожурналістка стала лауреаткою конкурсу.

Фото: Міністерство відновлення України

Читати далі