Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Від роботи у колгоспі до власного бізнесу. Історія рома, який вже 30 років створює натуральну продукцію

Партнерський матеріал

Опубліковано

 

Щодня ШоТам розповідає для вас про український бізнес, соціальні проєкти, волонтерів, аграріїв та позитивні зміни у країні. Але ми також виступаємо проти дискримінації в усіх її проявах. Дуже багато негативних новин розповсюджуються в мережі, де акцентують увагу на слові «ром» та його ксенофобських синонімах. Тому ми лупаємо цю скалу стереотипів і розповідаємо вам позитивні історії успіху представників ромської спільноти, які розвиваються в Україні, навчаються, відкривають бізнеси та забезпечують робочими місцями десятки людей.

Працював у колгоспі, а тепер має власну справу. Ром з Одещини Микита Ніка вже понад 30 років тримає ферму з десятками тварин та має свій магазин. Покупцям пропонують натуральні молочні продукти, а ще овочі й трави з городу. Чоловік планує розвивати свою справу, додаючи нові позиції на полиці. Однак поки з цим є складнощі. Через сильні зливи в регіоні потрібно терміново ремонтувати дах крамниці. Власник ферми сподівається, що місцева влада йому з цим допоможе.

Микита Ніка
Микита Ніка

власник компанії «Ніка» з продажу натуральної фермерської продукції
Ром за національністю, раніше працював інструктором з водіння та був завідувачем орендного підряду

 

Хімію не їмо і вам не радимо

Ми з родиною звикли харчуватися натуральною продукцією. Домашня бринза та сметана, вирощені на городі овочі — це добра їжа. Ти знаєш, що це все твоїми руками вирощено. А те, що продається у магазинах, — це суцільна хімія. Через це й люди наші сильно хворіють. Звичайно, буває, що й купуємо щось. Але це скоріше як виняток. А якщо ми вже виготовляємо натуральне, то чому б не запропонувати це й іншим? Для цього я й запускав своїй бізнес.

Після закінчення школи я пішов до армії. Потім певний час працював у школі водіння інструктором, згодом був у колгоспі. Остання посада — завідувач орендного підряду. Час змінювався, а разом з ним і я. Захотілося вже чогось свого. Тому в 1992 році ми з дружиною та донькою почали пробувати продавати натуральну продукцію, виготовлену вдома.

Годуємо тварин без жодних домішок в їжу

Моїй доньці зараз 39 років. Вона ще з дитинства любила тварин. Вдома вона зараз тримає багато худоби, серед якої гуси, кури, качки й кози. Коли я був молодим, теж мав удома велике господарство — корів, коней, овець по 7-8 кожного. Але довелося всіх продати, бо вже не той вік. Це раніше я міг прокидатися о 6-7 годині ранку, годувати та поїти всіх. А зараз вже більше відпочиваю. А ось молодь нехай працює.

Тварини на фермі «Ніка» у селі Поплавка Одеської області

Тваринами на фермі «Ніка» займаються дружина з донькою. Розташоване наше господарство у селі Поплавка Великомихайлівського району Одеської області. У нас є кози, корови, коні, вівці й бики. Загалом усіх приблизно 25, найбільше з них — кіз та овець. Ми для них косимо траву на зиму, збираємо сіно й зерно. Поки тепло, випасаємо. Поїмо і годуємо лише натуральними харчами — без жодних домішок. Це сімейна справа, тому робітників на фермі немає. Ми працюємо лише родинним складом. Допомагають нам наші діти, яким по 15-16 років. Вони піклуються за тваринами, і цим привчаються до дорослої роботи.

На полицях магазину — овочі й молочні продукти

Ми маємо свій магазин розміром 12 на 10 метрів квадратних. Там жінка з донькою торгують нашою продукцією. Особливого вибору, де можна придбати продукти, в нашому селі немає. Ми єдині, хто має свій магазин. Хоча багатьом людям і не потрібно щось купувати, адже майже всі мають своїх корів. Тому браку молочних продуктів у них немає. Водночас до нас часто приїжджають скупитися мешканці сусідніх сіл.

Ми самостійно виготовляємо бринзу та сметану, збираємо молоко. А ще вирощуємо різні овочі, як от картоплю, часник, цибулю та моркву — все це теж потрапляє на полиці магазину. Також там є різні трави з нашого городу. Молоко коштує по 15-16 гривень за літр, бринза — 70 грн за кілограм. Буває й таке, що жителі села здають нам у магазин свою продукцію. Деякі харчі в магазин ми закупляємо, якщо не можемо зробити їх самостійно. Наприклад, хліб, адже в нас ще немає, де його запікати.

Магазин з продукцією ферми «Ніка» у селі Поплавка Одеської області

Поки що наш магазин тимчасово зачинений, ми в ньому не торгуємо. Річ у тім, що 20 червня цього року нашу область накрила потужна стихія. Негода супроводжувалася вітром та сильним смерчем. За свої 59 років я ще в житті такого не бачив. Така завірюха піднялася. Вона зірвала дах у нашому магазині. Ситуація настільки серйозна, що тепер потрібно робити ремонт. Я ще й навіть не прибрав. От як воно зірвало, так все й лишилося на тому ж місці. До нас приходила комісія з сільської ради, подивилася на дах і пообіцяла допомогти, виділити якісь кошти. До слова, з тваринами все гаразд. Вони в ті дні, на щастя, не постраждали.

З українцями не сваримося

Я маю ромську національність, але це ніяк не ускладнює моє ведення бізнесу. Всі роми, яких я знаю, — дружні й ставляться до інших із розумінням. У мене немає жодних труднощів у спілкуванні з людьми інших національностей, зокрема з українцями. Ми ніколи не сваримося.  Відкривати свій бізнес мені також було не складно. У районі люди мене знають, податковій я показую себе з хорошої сторони. Взагалі я законослухняний громадянин.

Читайте також: «Мене обурюють стереотипи»‎. Історія соціального підприємства, де навчають ромських жінок шити та заробляти

Мій бізнес був зареєстрований офіційно, у свідоцтві написано: компанія «Ніка». Але через пандемію довелося тимчасово її закрити, адже сильно впали продажі. Люди хворіють, з дому не виходять, а мені потрібен товарообіг. Серед клієнтів у нас переважно українці, роми й азербайджанці. Замовляють продукцію поки що телефоном: люди приїжджають й одразу з ферми беруть, що їм потрібно. Останнім часом замовлень вже побільшало, адже пандемія потроху йде на спад, і люди почали частіше виходити на вулиці.

Тварини на фермі «Ніка» у селі Поплавка Одеської області

Чекаємо в гості нових постачальників

У мене зараз семеро дітей, і я дуже сподіваюся, що хтось із них перейме мою справу. Діти, яким зараз по 15-16 років, особливо цікавляться фермерством. Молодь повинна трудитися й щось робити, бо без бізнесу зараз нікуди. Людину дуже красить власна справа, тому потрібно чимось займатися.

Ми думаємо далі продовжувати розвивати наш бізнес. Хочемо придбати ще землі й розширити фермерське господарство. Нещодавно, але до негоди, в наш магазин почали привозити нові товари. Серед них різні ковбаси, консерви й макарони. Список таких необхідних продуктів ми й далі хочемо розширювати. А для цього плануємо до кола наших постачальників залучити нових. Але зараз із цим складно, бо вони приїжджають, дивляться на мій магазин, а в мене там страшне. Й ніхто не хоче мати з нами справу. Тому дуже сподіваємося на допомогу від місцевої влади. 

Матеріал підготовлений за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проєкту «Історії успіху ромського бізнесу».

Суспільство

БУРтабір запрошує волонтерів з усієї України згуртуватися заради допомоги іншим

Опубліковано

 

БУРтабір ‒ волонтерський будівничий табір запрошує молодь в невеликих містах чи селах України об’єднатися.

Про це ШоТам повідомили у БУРтаборі.

Що роблять волонтери на таборі?

Першу половину дня волонтери працюють на об’єктах, допомагають відремонтувати помешкання родинам у потребі.

 

Другу половину дня волонтери беруть участь в культурно-освітніх заходах, знайомляться з громадою та місцевими мешканцями, обмінюються досвідом та відпочивають.

Читайте також: Виходимо на протести та фільмуємо викиди. Як на Донбасі борються з проблемою забруднення повітря

Найближчі заходи

 • 25 вересня – 3 жовтня Вараш (Рівненська обл)
 •  25 вересня – 3 жовтня Славутич (Київська обл)
 •  2 – 10 жовтня Старі Петрівці (Київська обл)
 •  2 – 10 жовтня Здолбунів (Рівненська обл)
 •  9 – 17 жовтня Рівне (Рівненська обл)
 •  9 – 17 жовтня Панютино (Харківська обл)
 •  16 – 24 жовтня Горностаївка (Херсонська обл)
 •  16 – 24 жовтня Переяслав (Київська обл)
 •  23 – 31 жовтня Сарата (Одеська обл)
 •  23 – 31 жовтня Каховка (Херсонська обл)
 •  23 – 31 жовтня Борова (Харківська обл).

Як долучитися?

Щоб долучитися і стати волонтером БУРтабору, потрібно заповнити анкету за посиланням.

Тривалість табору – 9 днів.

Проживання та харчування на таборі волонтеру забезпечується.

Довідка

БУР табір ‒ волонтерський будівничий табір в невеликих містах чи селах України, який залучає молодь з усієї країни до волонтерства: допомагати створювати чи облаштувати молодіжні простори для місцевої молоді, допомагати сім’ям у потребі відремонтувати помешкання, знайомитись з місцевістю та формувати нові соціальні зв’язки.

Нагадаємо, у Карпатах активісти відремонтували притулок для туристів.

Як ми повідомляли раніше, на Луганщині волонтери висадили 10 тисяч дерев на місці згорілого лісу.

Головне фото: gluzd.org.ua.

Читати далі

Суспільство

TEDxKyivLive 2021: у Києві організовують фестиваль ідей та оптимізму

Опубліковано

 

У неділю, 26 вересня, у Києві проведуть свято натхнення TEDxKyivLive 2021: The Case for Optimism.

Про це ШоТам повідомили організатори.

Під час оптимістичної конференції можна буде першими дізнатися про глобальні ідеї та обговорити їх із українськими візіонерами та візіонерками.

 

Програма фестивалю

Топ-виступи цьогорічного TEDMonterey:

 • Джаміль Закі – психолог-дослідник, який витягне вас із пастки цинізму.
 • Лоретта Росс – активістка і професорка. Вона не скаже вам, як вберегтися від своїх помилок, але пояснить, як реагувати на чужі.
 • Ґей Ґордон-Бірн – адвокатка і рушійна сила руху «‎Право на ремонт». Якою є сучасна культура споживання? Чому ми постійно купуємо нові і тонемо у старих речах? Дізнаємось разом!
 • Іша Датар – біоінженерка, яка переконає вас: з’їсти гамбургер, щоб жодна корова при цьому не постраждала, цілком можливо.

І це ще не всі спікери та спікерки, виступи яких ви зможете побачити! Більше – за посиланням.

Також відбудеться офлайн-дискусія з українськими візіонерами та візіонерками. 

На конференції обговорять, чи є реалістичний оптимізм та сучасні споживацькі тренди.

Читайте такожНавчив молодь у селі займатися спортом та сортувати сміття. Успішний кейс розвитку громади

Гості зустрінуться із коучем Вітаутасом Бучюнасом, композиторкою і музиканткою Валентиною Левченко,  засновницею «Дикого театру», ведучою Ярославою Кравченко та… більше спікерів і спікерок — на сторінці події!

Відбудуться різноманітні активності у лаунж-зоні – майстер-класи, фотозони, VR.

Де і коли?

 • Коли? 26 вересня
 • Де? MacPaw Space, вул. Васильківська 100, Київ
 • Старт? Об 11:00
 • Мова трансляції виступів? Англійська, без перекладу
 • Мова дискусії? Українська

За інформацією докладніше тут.  

За квитками за посиланням.

Нагадаємо, у Києві відбудеться фестиваль майстрів ветеранського крафту«Квітка «ЯРМІЗ».

Як ми повідомляли раніше, на Дніпропетровщині влаштували авіашоу «Гопак у небі та на землі».

Читати далі

Суспільство

У Харкові відкрили арт-об’єкт, що відображає звучання міста

Опубліковано

 

У Харкові у саду імені Шевченка відкрили скульптуру, створену у рамках проєкту «Звуки міста».

Про це повідомили у пресслужбі міської ради.

Зазначається, що Харківська скульптура – четвертий арт-об’єкт проєкту, що реалізують на честь 30-тої річниці Незалежності України.

 

Скульптура з QR-кодом уособлює звуки міста.

Читайте також: «Забрав у дітей котлети й дав нагетси». Як Євген Клопотенко замінює радянське меню у школах

Харківську скульптуру створили за мотивами спогадів про звучання міста відомих харків’ян:

 • астронома, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки Ірини Бєльської,
 • лікара Євгена Комаровського,
 • співака і телеведучого Володимира Дантеса,
 • українського художника-монументаліста,
 • графіка та фотографа Романа Мініна.

Читайте такожЛуцька вишиванка підкорює світ. Як бренд «Укргламур» одягає в українське Європу та Америку

Для них звуки рідного міста – це стрибки на скейті, спалах феєрверків, рівномірний стукіт потягів на залізничних коліях, вигуки вболівальників на стадіоні «Металіст». 

У проєкті «Звуки міста» беруть участь Київ, Одеса, Дніпро, Львів, Маріуполь і Крим, де з’явилися або з’являться свої «звукові» скульптури. 

Звуки семи міст України записали та трансформували в арт-об’єкти за допомогою програм звукового дизайну та 3D-візуалізації.

Нагадаємо, у Києві відкрили гігантську скульптуру кита з переробленого пластику.

Як ми повідомляли раніше, найбільший у світі пам’ятник бджолі відкрили на Запоріжжі.

Усі фто: city.kharkov.ua.

Читати далі