Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Від роботи у колгоспі до власного бізнесу. Історія рома, який вже 30 років створює натуральну продукцію

Щодня ШоТам розповідає для вас про український бізнес, соціальні проєкти, волонтерів, аграріїв та позитивні зміни у країні. Але ми також виступаємо проти дискримінації

Коментарі

Партнерський матеріал

Опубліковано

Щодня ШоТам розповідає для вас про український бізнес, соціальні проєкти, волонтерів, аграріїв та позитивні зміни у країні. Але ми також виступаємо проти дискримінації в усіх її проявах. Дуже багато негативних новин розповсюджуються в мережі, де акцентують увагу на слові «ром» та його ксенофобських синонімах. Тому ми лупаємо цю скалу стереотипів і розповідаємо вам позитивні історії успіху представників ромської спільноти, які розвиваються в Україні, навчаються, відкривають бізнеси та забезпечують робочими місцями десятки людей.

Працював у колгоспі, а тепер має власну справу. Ром з Одещини Микита Ніка вже понад 30 років тримає ферму з десятками тварин та має свій магазин. Покупцям пропонують натуральні молочні продукти, а ще овочі й трави з городу. Чоловік планує розвивати свою справу, додаючи нові позиції на полиці. Однак поки з цим є складнощі. Через сильні зливи в регіоні потрібно терміново ремонтувати дах крамниці. Власник ферми сподівається, що місцева влада йому з цим допоможе.

Микита Ніка
Микита Ніка

власник компанії «Ніка» з продажу натуральної фермерської продукції
Ром за національністю, раніше працював інструктором з водіння та був завідувачем орендного підряду

Хімію не їмо і вам не радимо

Ми з родиною звикли харчуватися натуральною продукцією. Домашня бринза та сметана, вирощені на городі овочі — це добра їжа. Ти знаєш, що це все твоїми руками вирощено. А те, що продається у магазинах, — це суцільна хімія. Через це й люди наші сильно хворіють. Звичайно, буває, що й купуємо щось. Але це скоріше як виняток. А якщо ми вже виготовляємо натуральне, то чому б не запропонувати це й іншим? Для цього я й запускав своїй бізнес.

Після закінчення школи я пішов до армії. Потім певний час працював у школі водіння інструктором, згодом був у колгоспі. Остання посада — завідувач орендного підряду. Час змінювався, а разом з ним і я. Захотілося вже чогось свого. Тому в 1992 році ми з дружиною та донькою почали пробувати продавати натуральну продукцію, виготовлену вдома.

Годуємо тварин без жодних домішок в їжу

Моїй доньці зараз 39 років. Вона ще з дитинства любила тварин. Вдома вона зараз тримає багато худоби, серед якої гуси, кури, качки й кози. Коли я був молодим, теж мав удома велике господарство — корів, коней, овець по 7-8 кожного. Але довелося всіх продати, бо вже не той вік. Це раніше я міг прокидатися о 6-7 годині ранку, годувати та поїти всіх. А зараз вже більше відпочиваю. А ось молодь нехай працює.

Тварини на фермі «Ніка» у селі Поплавка Одеської області

Тваринами на фермі «Ніка» займаються дружина з донькою. Розташоване наше господарство у селі Поплавка Великомихайлівського району Одеської області. У нас є кози, корови, коні, вівці й бики. Загалом усіх приблизно 25, найбільше з них — кіз та овець. Ми для них косимо траву на зиму, збираємо сіно й зерно. Поки тепло, випасаємо. Поїмо і годуємо лише натуральними харчами — без жодних домішок. Це сімейна справа, тому робітників на фермі немає. Ми працюємо лише родинним складом. Допомагають нам наші діти, яким по 15-16 років. Вони піклуються за тваринами, і цим привчаються до дорослої роботи.

На полицях магазину — овочі й молочні продукти

Ми маємо свій магазин розміром 12 на 10 метрів квадратних. Там жінка з донькою торгують нашою продукцією. Особливого вибору, де можна придбати продукти, в нашому селі немає. Ми єдині, хто має свій магазин. Хоча багатьом людям і не потрібно щось купувати, адже майже всі мають своїх корів. Тому браку молочних продуктів у них немає. Водночас до нас часто приїжджають скупитися мешканці сусідніх сіл.

Ми самостійно виготовляємо бринзу та сметану, збираємо молоко. А ще вирощуємо різні овочі, як от картоплю, часник, цибулю та моркву — все це теж потрапляє на полиці магазину. Також там є різні трави з нашого городу. Молоко коштує по 15-16 гривень за літр, бринза — 70 грн за кілограм. Буває й таке, що жителі села здають нам у магазин свою продукцію. Деякі харчі в магазин ми закупляємо, якщо не можемо зробити їх самостійно. Наприклад, хліб, адже в нас ще немає, де його запікати.

Магазин з продукцією ферми «Ніка» у селі Поплавка Одеської області

Поки що наш магазин тимчасово зачинений, ми в ньому не торгуємо. Річ у тім, що 20 червня цього року нашу область накрила потужна стихія. Негода супроводжувалася вітром та сильним смерчем. За свої 59 років я ще в житті такого не бачив. Така завірюха піднялася. Вона зірвала дах у нашому магазині. Ситуація настільки серйозна, що тепер потрібно робити ремонт. Я ще й навіть не прибрав. От як воно зірвало, так все й лишилося на тому ж місці. До нас приходила комісія з сільської ради, подивилася на дах і пообіцяла допомогти, виділити якісь кошти. До слова, з тваринами все гаразд. Вони в ті дні, на щастя, не постраждали.

З українцями не сваримося

Я маю ромську національність, але це ніяк не ускладнює моє ведення бізнесу. Всі роми, яких я знаю, — дружні й ставляться до інших із розумінням. У мене немає жодних труднощів у спілкуванні з людьми інших національностей, зокрема з українцями. Ми ніколи не сваримося.  Відкривати свій бізнес мені також було не складно. У районі люди мене знають, податковій я показую себе з хорошої сторони. Взагалі я законослухняний громадянин.

Читайте також: «Мене обурюють стереотипи»‎. Історія соціального підприємства, де навчають ромських жінок шити та заробляти

Мій бізнес був зареєстрований офіційно, у свідоцтві написано: компанія «Ніка». Але через пандемію довелося тимчасово її закрити, адже сильно впали продажі. Люди хворіють, з дому не виходять, а мені потрібен товарообіг. Серед клієнтів у нас переважно українці, роми й азербайджанці. Замовляють продукцію поки що телефоном: люди приїжджають й одразу з ферми беруть, що їм потрібно. Останнім часом замовлень вже побільшало, адже пандемія потроху йде на спад, і люди почали частіше виходити на вулиці.

Тварини на фермі «Ніка» у селі Поплавка Одеської області

Чекаємо в гості нових постачальників

У мене зараз семеро дітей, і я дуже сподіваюся, що хтось із них перейме мою справу. Діти, яким зараз по 15-16 років, особливо цікавляться фермерством. Молодь повинна трудитися й щось робити, бо без бізнесу зараз нікуди. Людину дуже красить власна справа, тому потрібно чимось займатися.

Ми думаємо далі продовжувати розвивати наш бізнес. Хочемо придбати ще землі й розширити фермерське господарство. Нещодавно, але до негоди, в наш магазин почали привозити нові товари. Серед них різні ковбаси, консерви й макарони. Список таких необхідних продуктів ми й далі хочемо розширювати. А для цього плануємо до кола наших постачальників залучити нових. Але зараз із цим складно, бо вони приїжджають, дивляться на мій магазин, а в мене там страшне. Й ніхто не хоче мати з нами справу. Тому дуже сподіваємося на допомогу від місцевої влади. 

Матеріал підготовлений за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проєкту «Історії успіху ромського бізнесу».

Коментарі

Суспільство

Автостанцію «Київ» біля вокзалу почнуть реставрувати у грудні

Опубліковано

У грудні 2024 року стартує реконструкція автостанції «Київ», розташованої поблизу Центрального залізничного вокзалу столиці.

Про це повідомив засновник інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа в інтерв’ю для Forbes Ukraine. Завершити роботи планують улітку 2025 року.

Що планують зробити?

Проєкт реконструкції передбачає двоетапний підхід. Спочатку буде розділено рух автобусів і автомобілів для підвищення безпеки та зручності пересування. На другому етапі збудують нову будівлю автостанції, що включатиме зону очікування, сучасний фудкорт, комфортну зону відпочинку, дитячу кімнату, медпункт та комерційні приміщення.

Читати також: У Києві багатоповерхівка самостійно приборкала пожежу завдяки сучасним будівельним нормам

Крім того, для перевізників планується відкриття сервісів, таких як станція технічного обслуговування (СТО) та мийка. Це дозволить зробити обслуговування транспорту більш оперативним та якісним, а пасажирам забезпечить кращий сервіс і комфорт.

Нагадаємо, що у Києві презентують проєкт простору відновлення для ветеранів (ФОТО).

Фото: проєкт Олександра Ісаковова.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Центр підтримки ВПО відкрився у Нововолинську: допомога для переселенців із Донеччини

Опубліковано

У Нововолинську розпочав роботу гуманітарний центр підтримки внутрішньо переміщених осіб (ВПО) «Селидове.UA». Заклад створено для надання допомоги переселенцям із Селидівської громади та мешканцям Донеччини, які змушені були залишити свої домівки через небезпеку.

Про відкриття центру повідомила Нововолинська міська рада на своїй офіційній фейсбук-сторінці.

Що є в центрі?

Центр «Селидове.UA» пропонує ВПО гуманітарну допомогу, а також консультації з різних питань – соціального захисту, пенсійного забезпечення, адміністративних, юридичних та психологічних послуг.

Для дорослих та дітей організовуватимуть культурно-розважальні заходи, тренінги, майстер-класи, заняття та інші цікаві зустрічі, що спрямовані на підтримку та адаптацію переселенців у новому середовищі.

Фото: Нововолинська міська рада

Центр розташований за адресою: місто Нововолинськ, бульвар Шевченка, 7.

Нагадаємо, як голова Берестинської громади зробила революцію комунальних служб (ВІДЕО).

Фото: Нововолинська міська рада.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві багатоповерхівка самостійно приборкала пожежу завдяки сучасним будівельним нормам

Опубліковано

Багатоповерховий будинок у центральному районі Києва став прикладом ефективної роботи будівельних норм і технологій під час надзвичайної ситуації. Пожежа виникла на 33 поверсі внаслідок атаки російських дронів. Завдяки дотриманню будівельних норм та протипожежних вимог, вогонь не поширився на інші частини будівлі, що дозволило уникнути серйозних руйнувань.

Як повідомляє Конфедерація будівельників України (КБУ), важливу роль у цьому зіграла спринклерна система пожежогасіння, яка автоматично виявляє, локалізує та гасить займання за допомогою розпилення води або пінного розчину саме в осередку пожежі. Додатково будівля оснащена вогнестійкими конструкціями, що значно підвищили рівень захисту.

Фото: КБУ

Читати також: У Києві презентують проєкт простору відновлення для ветеранів (ФОТО)

Цей випадок демонструє, наскільки важливо будувати відповідно до ДБН «Висотні будівлі» та впроваджувати сучасні протипожежні системи, які рятують життя і зберігають майно навіть у критичних ситуаціях.

Нагадаємо, що у парках Києва залишатимуть стовбури неживих дерев: переваги ініціативи.

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі