Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Кава, суперечки та безсонна ніч. Чи знаєш ти, як народжувалася Конституція України? (ТЕСТ)

Опубліковано

28 червня в Україні відзначають День Конституції. Її прийняттю передувала ціла доба безперервної роботи народних депутатів – із суперечками, сварками, дивними пропозиціями та літрами кави. Зрештою, після 24 годин обговорень та голосувань, Основний закон нашої країни було прийнято. 

ШоТам підготував тест, у якому зібрані цікаві факти про українську Конституцію та історичну ніч у стінах Верховної Ради.

У нашій Конституції згадано лише одне державне свято. Яке саме?

Правильно! Неправильно!

День Конституції – єдине свято, закріплене в Основному законі України. Це стаття 161, яка дослівно звучить так: «День прийняття Конституції України є державним святом – Днем Конституції України».

Скільки років тривала підготовка Конституції України?

Правильно! Неправильно!

Над законом працювали впродовж шести років – з 1990 по 1996 рік. Утім найактивніший період тривав не роки, а місяці.

Скільки проєктів Конституції України було запропоновано за цей час?

Правильно! Неправильно!

Впродовж 1990-1996 років було запропоновано 15 проєктів Конституції України – як від Конституційної комісії, так і від різних політичних партій, ініціативних груп, науковців.

Що стало своєрідним «бустером» для нардепів та змусило всіх завершити роботу над прийняттям Конституції 28 червня?

Правильно! Неправильно!

Як згадував дисидент та нардеп Левко Лук’яненко, саме погроза Кучми щодо розпуску Верховної Ради змусила парламентарів прискоритися та фактично за добу завершити роботу над Основним законом країни. «Комуністи були категорично проти того, щоби Україна ухвалила свою Конституцію. Рік перед тим ми уклали договір між кожним депутатом і президентом, де Верховна Рада зобов'язалася через рік написати Конституцію. Тягнули до останнього. Тоді Кучма вирішив підігнати всіх і сказав, що якщо до 28 червня не буде Конституції, то він розпустить Парламент. 27 червня всі сіли голосувати і працювали цілий день і всю ніч аж до ранку 28 червня», – згадував Лук’яненко.

Під час «конституційної доби» найбільше суперечок між нардепами викликали три статті. Про що в них йшлося?

Фото: Єфрем Лукацький
Правильно! Неправильно!

За спогадами учасників голосування, каменем спотикання стали: мова, державна символіка і статус Криму. Саме за ці статті розгорнулися найбільш запеклі суперечки між національно-демократичною групою депутатів, борців за незалежність України і затятими комуністами.

Під час роботи над Конституцією було й чимало відверто дивних пропозицій від нардепів. Нижче – чотири ідеї й лише одна з них – вигадана. Яка саме?

Фото: Єфрем Лукацький
Правильно! Неправильно!

Так, інші пропозиції – це не наша фантазія, а ідеї народних депутатів, які в різні роки працювали над Конституцією. Прибрати «український народ» пропонував нардеп-комуніст, а про знищення «антагоністичних класів» казав член КПУ Володимир Моісеєнко. Щоправда, пояснити, що він має на увазі, так і не зміг.

О котрій годині 28 червня було ухвалено Конституцію України?

Фото: Єфрем Лукацький
Правильно! Неправильно!

Сучасну Конституцію України було ухвалено о 9:18 ранку після 24 годинного «марафону» практично безперервної роботи.

Що сказав тодішній голова Верховної Ради України Олександр Мороз одразу після прийняття Конституції?

Правильно! Неправильно!

Першими словами тодішнього голови Верховної Ради Олександра Мороза після прийняття Конституції стали «Є Конституція!».

Хто є автором цих слів: «Прийняття нової Конституції України є найважливішою проблемою сучасного політичного життя України, від розв’язання якої залежатиме існування держави і доля демократичних перетворень…»?

Фото: Єфрем Лукацький
Правильно! Неправильно!

Це слова лідера Народного Руху України В’ячеслава Чорновола з листа головам крайових організацій 19 лютого 1996 року.

А кого вважають «батьком» сучасної Конституції України?

Правильно! Неправильно!

У 1996 році він очолював комісію з доопрацювання Конституції, а в «конституційну ніч» протягом 14 годин за трибуною Верховної Ради відстоював її положення. Після успішного голосування нардепи вийшли на вулицю і на руках підкидали до гори Михайло Сироту під стінами парламенту. Сам Сирота згадував цей день так: «Ми розуміли: або ми, не виходячи з Верховної Ради, завершимо прийняття Конституції, або в Україні Конституції не буде».

Завдяки кому депутати протрималися всю ніч та не заснули під час голосувань?

Правильно! Неправильно!

Так, все максимально банально й просто! Завдяки працівникам і працівницям буфету нардепи цілу ніч пили каву, аби бодай якось «перебити» сон та продовжити роботу. Ось, як згадує про це Валентин Яблонський: «Добре, що внизу працював буфет. Скільки чорної кави тоді було випито, лише буфетчиці знають, адже була глибока ніч, організм кожного вимагав перепочинку, а зробити цього ми не мали права».

Конституція, ухвалена в 1996 році, – не перша в історії України. У 1710 році відбувся справжній прорив у законодавстві європейських країн. Хто з українських гетьманом став автором першої української Конституції?

Фото: Читомо
Правильно! Неправильно!

Коли Пилипа Орлика обирали гетьманом, між ним, козацькою старшиною і козаками, які не захотіли служити Московії, було укладено угоду «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького». Цей козацький суспільний договір сьогодні відомий як «Конституція Пилипа Орлика». Більшу частину Договору склав сам Пилип Орлик, він же здійснив його остаточне редагування.

Скільки статей в Конституції України?

Фото: Офіс президента
Правильно! Неправильно!

І наостанок, яке слово найчастіше згадується в Основному законі?

Правильно! Неправильно!

Загалом текст Конституції України має 14 461 слово, і найчастіше там у різних відмінках зустрічається слово Україна — 451 раз.

Кава, суперечки та безсонна ніч. Чи знаєш ти, як народжувалася Конституція України? (ТЕСТ)
Схоже, цей тест розповів вам багато нового про українську Конституцію та історичну ніч в стінах парламенту. Поділіться результатом із друзями, аби якомога більше людей дізналися щось нове про Основний закон нашої країни.
Непоганий результат! Схоже, ви добре знайомі з українською Конституцією та історією її прийняття. Утім деякі питання виявилися несподіваними навіть для вас. Поділіться цим тестом із друзями, аби якомога більше людей дізналися щось нове про Основний закон нашої країни.
Вау! Зізнавайтеся, ви були в будівлі Верховної Ради тієї самої ночі? А якщо серйозно, чудовий результат! Ви добре знайомі з історією прийняття Конституції та знаєте, якою ціною незалежна Україна отримала свій Основний закон.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

«Дія.Освіта» випустила серіали для дітей про бізнес: як подивитися

Опубліковано

Українці щодня реєструють нові ФОПи, стають підприємцями та розвивають власну справу. Вони не бояться створювати нові продукти й послуги, знаходити нестандартні рішення, навіть у такі нелегкі часи. Щоб країна стала справжньою землею підприємців, основи бізнесу потрібно вивчати зі старших класів!

Про це повідомляє Михайло Федоров. Він пропонує охнайомитися з освітніми серіалами для дітей від платформи «Дія.Освіта».

Про можливості «Дія.Освіта» для дітей та бізнесу

На платформі є навчальні серіали, які допоможуть школярам зрозуміти, з чого почати власну справу.

Стартуй стартап — цей серіал навчить школярів, як створити бізнес-план, зібрати команду та презентувати свій проєкт не класній керівниці, а інвестору. Діти дізнаються про ключові аспекти запуску стартапу, важливість планування та стратегії, а також про те, як ефективно комунікувати з потенційними партнерами та інвесторами.

Читати також: Ветеранський фонд створює групи підтримки для людей, які відчувають тривожність: як долучитися

Краудфандинг — серіал, який розповідає, як збирати кошти на реалізацію своєї ідеї та ефективно розповідати про неї, щоб на неї скинулися не тільки бабуся та найкращий друг. Школярі дізнаються про різні платформи краудфандингу, успішні кейси та стратегії залучення фінансування для своїх проєктів.

Ці серіали допоможуть підліткам зрозуміти, з чого починати власний проєкт, та закласти фундамент для майбутнього успіху в самостійному дорослому житті. Вивчення основ бізнесу та підприємництва з молодих років дасть дітям змогу легше досягти успіху та реалізувати свої ідеї.

Нагадаємо, що наприкінці липня відключень електроенергії стане менше – «Укренерго».

Фото: «Дія.Освіта».

Читати далі

Суспільство

Ветеранський фонд створює групи підтримки для людей, які відчувають тривожність: як долучитися

Опубліковано

Український ветеранський фонд проведе безоплатні групи підтримки для всіх, хто відчуває тривогу й знесилення через війну.

Про це повідомляє УВФ.

До терапевтичних груп можуть долучитися люди, які чекають рідних з фронту, а також внутрішньо переміщені особи. Організатори прагнуть допомогти віднайти сили та створити безпечне середовище для легшого пережиття періоду невизначеності.

Читати також: Військові моряки знищили ворожу гармату, яка била по Миколаївщині

Зустрічі проводитимуться онлайн, з груповою роботою, яка включає 10 зустрічей у групах по 10–14 осіб. Зустрічі відбуватимуться щочетверга о 19:00, тривалістю 1,5–2 години.

Учасників відбиратимуть психологи за результатами індивідуальних консультацій. Ці консультації триватимуть одну годину, передбачаючи знайомство, стабілізацію психологічного стану та роботу над проблемами, про які людина не готова говорити на загал.

Зареєструватися на консультацію можна за посиланням.

Нагадаємо, що підприємці Донеччини отримають щонайменше 73 млн грн держпідтримки: подробиці.

Фото: УВФ.

Читати далі

Суспільство

Малюків-засновників Києва переодягли у нове вбрання

Опубліковано

Малюків-засновників Києва на Поштовій площі переодягли у нове вбрання.

Про це пише Вечірній Київ.

Наш Киев

Скульптури переодягли до Дня Незалежності США, який святкують 4 липня. 

“Український митець Володимир Журавель переодягнув скульптури Кия, Щека, Хорива та їхньої сестри Либідь. І подякував США за підтримку України”, — розповідає видання. 

Наш Киев

Побачити малюків у новому вбранні можна на Поштовій площі. 

Читайте також: У Стамбулі відбувся показ фільму «Атлети війни»

Наш Киев
Наш Киев

Нагадаємо, військові моряки знищили ворожу гармату, яка била по Миколаївщині.

Фото: Вечірній Київ

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення