Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/UbNg1PD_aSgSSSSSS

Суспільство

Історія українця, ім’я якого закарбоване в музеї NASA (ВІДЕО)

Опубліковано

Доля цього геніального українця схожа на зірку, світло від якої досі йде до людства… Його справжнє ім’я — Олександр Шаргей, однак світу він відомий як Юрій Кондратюк. Про геніального  винахідника розповідає ШоТам.

Український геній, за інструкціями якого американці висадилися на Місяць. На його честь названо малу планету-астероїд та кратер на зворотньому боці Місяця. Сьогодні його знають як винахідника Юрія Кондратюка. Але це не справжнє ім’я вченого.

Розробляв міжпланетні подорожі

Олександр Шаргей — український інженер, ім’я якого закарбоване в музеї NASA. Народився в Полтаві в родині студента та викладачки французької. І вже в 17 років його зошити були всіяні розрахунками космічних польотів.

Без вищої освіти Олександр розпочав працювати над книгою про міжпланетні подорожі. І в 1929 видав за власний кошт книгу «Завоювання міжпланетних просторів».

У ній винахідник детально описав траєкторію польоту на Місяць та схему повернення. Після історичної висадки на Місяць 1969 року американці визнали: політ здійснили за трасою Кондратюка.

Коли я на світанку в березні 1968 року із завмиранням серця стежив на мисі Кеннеді за стартом ракети, що несла корабель «Аполлон» у напрямку Місяця, я думав у цей час про українця Юрія Кондратюка, який 50 років тому розробив ту саму трасу, по якій належало летіти нашим астронавтам, — Джон Губолт, керівник американської космічної програми Apollo

Це визнали і росіяни. Щоправда, назвали його невідомим російським винахідником. Ані американці, ані КДБ не знали справжнього імені Юрія Кондратюка з Полтави.

Його, уродженого Олександра Шаргея, призвали до війська на початку Першої світової і відправили воювати в Туреччину. А коли в російській імперії почалася громадянська війна, мобілізували до царської армії.

Побудував найбільше в світі зерносховище

Українець переховувався від «білих» та втікав із фронту, аби не гинути за царя. А після перемоги більшовиків дістав паспорт на ім’я Юрія Кондратюка, осів на Черкащині.

«Мачуха Шаргея для того, аби врятувати життя своєму названому синові, підкупила лікаря, щоб лікар взяв документи в хлопця-більшовика, який загинув, і передав їх фактично Шаргею. Кондратюка було поховано під прізвищем Шаргей, а, відповідно, Шаргей, взявши документи іншого хлопця, свого ворога, можна сказати, він вижив», — Кость Бондаренко, кандидат історичних наук.

Під чужим ім’ям Олександр, який став Юрієм, проживе в СРСР усе своє життя. Він захопився проєктуванням та будівництвом елеваторів. Без жодного цвяха звів найбільше в світі зерносховище, за це совєти його… покарали!

Кинули за ґрати, бо «народу шкодить інтелігенція». Випустили лише за рік. Звільнившись, він одразу бере участь у проєктуванні вітряних електростанцій. Його проєкт Кримської ВЕС визнала найкращим навіть радянська влада.

Дивіться відео: Що винайшли українці за 30 років незалежності?

Кондратюка запрошував до співпраці Корольов, а на його роботи посилався Ціолковський. Але його подальшим науковим розробкам завадила Друга світова. Кондратюк пішов добровольцем.

Тривалий час вважали, що він загинув у боях у жовтні 1942, але потім дещо з’ясувалося. Історики знайшли його підпис у відомості, датованій січнем 1942 року.

Кондратюк / Шаргей загинув у німецькому концтаборі в Пенемюнде. Після війни там виявили зошит з його розрахунками з ракетної техніки…

В Україні ім’я Кондратюка носить Полтавський технічний університет. Мала академія наук України ініціювала проєкт медалі Юрія Кондратюка. А на його честь названі вулиці в Києві, Дніпрі та Полтаві.

Нагадаємо, українка стала першою жінкою-офіцером у світі.

Також ШоТам розповідав про легенду світового балету з Києва – славетного Сержа Лифаря.

Суспільство

ЮНЕСКО підтримує Україну: нова програма культурного розвитку

Опубліковано

У штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) в Парижі під час 219-ї сесії ухвалили рішення про дії та програму надзвичайної допомоги Україні.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

«Відтепер генеральний директор ЮНЕСКО здійснюватиме активний моніторинг ситуації в Україні в її міжнародно визнаних кордонах з метою забезпечення безпосередньої участі ЮНЕСКО у заходах для відновлення України в рамках мандата організації», – йдеться в повідомленні. 

Рішенням, зокрема, передбачено здійснення генеральним директором активного моніторингу ЮНЕСКО ситуації після підриву Росією дамби Каховської ГЕС. Результатом моніторингу має стати підготовка плану дій для подолання негативних наслідків для навколишнього середовища у зв’язку з цим екоцидом.

Читайте також: В Україні врятували від злочинців цінний артефакт

Своєю чергою директор із стратегічного планування секретаріату ЮНЕСКО

мобілізувала понад 66 млн дол. для допомоги Україні. 

У МКІП зауважили, що делегації Великої Британії, США, Іспанії, Австрії, Австралії, Франції, Литви, Японії, Італії, Словаччини, Ісландії, Чехії, Німеччини, Чилі, Польщі та Ірландії висловили підтримку суверенітету та територіальній цілісності України у міжнародно визнаних кордонах України, засудили російську агресію й злочини Росії проти культурної спадщини, системи освіти, сектору науки України. 

Крім того, делегати засудили викрадення Росією українських дітей, а також руйнування дамби Каховської ГЕС.

Делегації підтвердили готовність продовжувати фінансову підтримку програм ЮНЕСКО для України в окремих сферах, зокрема для захисту об’єктів культурної спадщини в Одесі, Києві, Львові та інших містах, та закликали організацію продовжувати мобілізувати ресурси для відновлення сфер мандата ЮНЕСКО в Україні. 

Заява групи друзів України в ЮНЕСКО на підтримку України з суворим засудженням російської агресії була оголошена делегацією Великої Британії від імені 44 держав.

Своєю чергою делегація України при ЮНЕСКО у виступі підкреслила важливість надзвичайної допомоги Україні для відновлення сфер мандата організації, які зазнали шкоди внаслідок російської військової агресії. 

«Українці вкотре наголосили, що цілями російських ракетних атак є електростанції, телекомунікації, звичайні житлові будинки та громадський транспорт, тобто цивільна інфраструктура», – зауважили в МКІП.

Нагадаємо, у Великій Британії інженери компанії Evolve Dynamics працюють над розробкою технології, яка може допомогти українським розвідувальним дронам протистояти російським засобами радіоелектронної боротьби.

Фото: Міністерство культури та інформаційної політики України

Читати далі

Суспільство

У Києві з’явився новий мурал

Опубліковано

У Києві з’явився новий мурал від художниці Фуллен, якій раніше забороняли створювати в столиці.

Про це повідомляє видання “Ти Київ”

Художник Самій Кучерявий з команди Євгенії Фуллен працював над цією роботою, що зображує Михайла Грушевського на вулиці Михайла Котельникова, 51.

Читайте також: В Україні розробили бойовий ШІ-модуль Wolly з дистанційним керуванням

Попри тимчасову заборону на створення нових муралів у Києві, Фуллен висловила намір створити ще один стінопис із Залужним у Подільському районі та мурал, присвячений загиблому Герою Дмитру Коцюбайлу, відомому як “Да Вінчі”.

Поки невідомо, яка буде реакція столичної влади на ці проєкти.

Нагадаємо, у Польщі видали поетичну збірку військової поетеси.

Фото: Ти Київ

Читати далі

Суспільство

У Польщі видали поетичну збірку військової поетеси

Опубліковано

У польському видавництві KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów видали переклад поетичної збірки “KOŁO WOJNY” військової і поетки Ярини Чорногуз. 

Про це повідомила поетеса на своїй сторінці у Facebook.

Дякую Радеку Вишневському за увагу до моїх текстів та за довгу й ретельну роботу з виданням. Дякую перекладачці і поетці Анеті Камінській за витончену й уважну роботу з перекладом. Давала багато пояснень військових термінів, до яких Анета знаходила польські відповідники“, — написала вона.

Придбати збірку можна за посиланням.

В Україні збірка “Як вигинається воєнне коло” вийшла 2020 року у видавництві “Фоліо”.

“Це збірка поезій про світ людини з країни, яка завжди вела оборонну війну, аби існувати незалежно. Авторка зустріла цю війну на одному з вигинів її кола як волонтер-медик, а пізніше обрала шлях військової. І незважаючи на біль втрати, відчула, що саме на війні можна зустріти справжність, якої більше ніде немає…” — йдеться в анотації.

Нагадаємо, Міністерство освіти і науки розпочало роботу над інструктивно-методичними рекомендаціями з впровадження технологій штучного інтелекту в закладах загальної середньої освіти.

Фото: Ярини Чорногуз

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство1 день тому

“Глядачі полюбили нас за українську виставу”: як харківський лялькар лікує депресію у військових

Там, де болю не видно зовні, всередині він може бути гострішим. Українські воїни, які щодня...

Суспільство6 днів тому

«На такій печериці можна хоч піцу робити!». Переселенець з Донеччини за грант відродив бізнес із вирощування грибів-гігантів

Юрій Душенко з Донеччини розпочав справу наприкінці 2015 року. Двічі втрачав бізнес, вимушено змінив три...

Суспільство1 тиждень тому

Зробив теплиці на бабусиному городі. Як підприємець з Вінниччини отримав грант на полуничний бізнес

Дмитро Гринь з Ладижина з радістю та гордістю оглядає свої володіння — довгі рівненькі рядки...

Суспільство1 тиждень тому

Думав, що гранти виграють лише «свої». Як кондитер з Київщини почав створювати українські макарони

Його соцмережі — це поєднання естетичного задоволення та вибуху смакових рецепторів. А різнокольорові макарони, які...

РЕКЛАМА: