Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Громада на Запоріжжі збудувала сонячну станцію і запустила мобільну сортувальну лінію

Опубліковано

Веселівська об’єднана територіальна громада, що на Запоріжжі, звела на місці великого, закинутого з 90-х років сміттєзвалища сонячну електростанцію потужністю 16 МВт та запустила в роботу першу в Україні мобільну лінію для сортування твердих відходів. 

У ОТГ, до якого крім селища Веселе, входить ще 7 сіл, проживає понад 13 тисяч мешканців, передає Ukrainer. 

Сонячну станцію на околиці Веселого встановило і ввело в експлуатацію у березні 2018 року ТОВ “Солар парк Підгороднє”.

Звалище енергії

«Підготувати земельну ділянку для СЕС було непросто: по-перше, дуже багато сміття, яке громада не могла прибрати самотужки, по-друге, для відведення землі під інвестиційний проект в межах населеного пункту потрібен був генеральний план, – розповідає голова ОТГ Петро Кіяшко. – Інвестор погодився розчистити територію, а ми оперативно завершили генплан, який почали розробляти у 2015 році».

Станція має 800 стаціонарних столів, кожен з яких складається з 72 сонячних панелей.

«Вже рік станція працює на повну потужність і згенеровану електроенергію відправляє на енергоринок України, – розповідає керівник Веселівської СЕС Сергій Юдін. – СЕС позмінно обслуговує 20 працівників, серед яких інженери-енергетики з досвідом роботи на підстанції».

Зібрати все сміття

Цьогоріч у Веселівській громаді почала працювати перша в Україні мобільна лінія для сортування твердих відходів. Станцію, обладнання якої розміщене в автопричепі, придбали на державну субвенцію та грантові кошти. 

«Ідея купити пересувну сортувальну лінію виникла торік після ухвалення закону про переробку відходів, – розповідає Петро Кіяшко. – Лінія, яку розробили полтавські інженери, стене частиною виконання плану дій сталого енергетичного розвитку, який наразі розробляється».

Мобільна лінія допоможе посортувати сміття, яке накопичувалося десятки років, продовжує голова Веселівської ОТГ. «Плануємо зробити суботники, щоб люди вигребли сміття, а ми приїхали і забрали, – розповідає він. – Біля деяких сіл сьогодні навіть ніде шашлик поїсти».

Читайте також: У Києві запустили пілотний проєкт із сортування сміття

За словами директора комунального підприємства “Арус” Олександра Жадана, мобільна лінія проста у використанні і розрахована на шість працівників. «На весь район ми маємо один офіційний полігон і несанкціоноване звалище, об’єм якого мобільна станція може значно зменшити,- розповідає він. – Відсортовані пластик, скло і метал пресуємо і здаємо на повторну перероблення». 

Теплиці для школи

На додачу, у Веселівській школі No 1, що має біотехнологічний профіль, побудували дві теплиці. 

«Школа розробила проєкт нової теплиці, а громада виділила кошти, – каже директор Веселівської ЗОШ N1 Неля Артім. – Маємо на меті надавати учням екологічну освіту і практичні навички вирощування рослин, а також озеленювати школу і селище.

Петрушку, помідори, капусту, вирощені учнями, використовують у шкільній їдальні, кімнатні рослини – для озеленення класів, а хвойні кущі, чорнобривці, агератуми, петунії – для громадських місць селища.

Веселівська громада також створила комунальне підприємство, де виготовляють асфальтобетонну суміш для ремонту доріг та тротуарну плитку. Фірма працює для потреб громади і є одним із джерел наповнення місцевого бюджету. «З 2018 року у Веселому зробили ямковий ремонт на 60 км доріг – і зекономили близько мільйона гривень, – каже Петро Кіяшко. – Надалі ремонтуватиме дороги у селах громади». 

На території заводу працює пересувна лінія з виготовлення тротуарної плитки, яку викладають біля шкіл, дитячих садків та інших приміщень. «В усіх селах громади вже проклали майже 20 км тротуарних доріжок, – розповідає голова Веселівської ОТГ. – Лінія дає додаткові робочі місця і дозволяє зекономити у порівнянні із замовленнями у Мелітополі або Запоріжжі».

На додачу, у Веселому працює і планує розширюватись завод із виготовлення сухого знежиреного молока. У селі Новоолександрівка хочуть зробити крапельне зрошування, щоб вирощувати овочі та ягоди. У центрі Веселого встановлять холодильне обладнання і зроблять ринок для аграрної продукції.

Веселівська селищна об’єднана територіальна громада була утворена восени 2015 року. До складу ОТГ, окрім селища Веселого, розташованого за 48 кілометрів від Мелітополя, входить ще 7 сіл. Загалом це понад 13 тисяч мешканців.

Суспільство

Укрзалізниця виготовила ще два медичних евакуаційних вагони для ЗСУ

Опубліковано

Укрзалізниця додала до свого парку ще два медичні евакуаційні вагони для потреб Медичних сил ЗСУ. Загалом їх кількість становить 66, і до кінця року планується збільшити цю кількість на ще 4 вагони.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Про ініціативу

Евакуація та перевезення поранених воїнів у спеціально обладнаних медичних вагонах показали свою ефективність. Насамперед, це швидкість та можливість надання повноцінної медичної допомоги (у т.ч. екстреної хірургічної та реанімаційної) під час ходу поїзда.

Читати також: Українські розробники створили бойовий колісний дрон CRAB (ВІДЕО)

Про потяги

Усі вагони оснащені апаратами штучної вентиляції легень, переливання крові, кардіомоніторами, аспіраторами та іншою медичною технікою. Завдяки живленню від генератора вони є повністю автономними.

“Дякуємо вагонобудівникам, локомотивним та евакуаційним бригадам Укрзалізниці, що спільно з медиками Командування Медичних сил Збройних Сил України самовіддано працюють задля порятунку поранених воїнів”, – повідомляє УЗ в своєму зверненні.

Нагашаємо, що українські хакери здійснили кібератаку на сервіси партії “єдина росія”.

Також ми повідомляли, що за рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок.

Фото: УЗ

Читати далі

Суспільство

Українські дитячі книги потрапили до списку найкращих видань у Японії 

Опубліковано

У Японії було опубліковано список дитячих ілюстрованих книжок, відомий як “Ehon 50”, де були включені дві українські книги: “Куди і звідки” від Романи Романишина та Андрія Лесіва та “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна.

Список з’явився на сайті японської Національної шкільної бібліотечної асоціації.

Про книгу “Жовтий метелик”

На веб-сайті видавництва “Видавництво Старого Лева” у примітці до книги “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна зазначено, що це “тиха книжка”, яка розповідає про життя після війни, про страх і обмежені можливості у такій ситуації.

Уперше книжка вийшла у “Видавництві Старого Лева” у 2022 році. В Японії її надрукувало видавництво Kodansha LTD.

У 2023 році книжка увійшла до переліку 100 найкращих книжок-картинок зі всього світу.

Читати також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

Про книгу “Куди і звідки”

У 2020 році видання від творчої майстерні “Аґрафка” вийшло вперше у друк від видавництва “Старого Лева”. В Японії воно було опубліковане завдяки видавництву Bronze Publishing у перекладі Юкіко Хіромацу. Це видання розповідає про рух та подорожі не лише людей, а й тварин, рослин, вітру, води та планет. Загалом книгу переклали на 15 мов.

Також ми повідомляли, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Фото: книга “Куди і звідки”

Читати далі

Суспільство

У Києві вперше пройде фестиваль феміністичного кіно: що про нього відомо

Опубліковано

У травні в Києві відбудеться перший феміністичний кінофестиваль “Гаккебуш”, на якому будуть демонструватися фільми, створені жінками. Крім показів фільмів, у програмі передбачені зустрічі з авторськими стрічками та лекціями.

Про це повідомляється на сайті фестивалю.

Про фестиваль

Організатори зазначають, що мета фестивалю феміністичного кіно “Гаккебуш” – надихнути українських режисерок та операторок, що тільки розпочинають свій шлях у кіноіндустрії. Вони прагнуть допомогти їм бути відважними у своїй творчості та знаходити аудиторію, яка їх почує.

Головною метою є створення платформи для нетворкінгу та формування спільноти для постійного творчого процесу.

Події відбуватимуться 11 та 12 травня у Будинку кіно.

Читати також: На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

Програма фестивалю

У програмі фестивалю буде представлено 10 короткометражних фільмів. Крім цього, існує можливість подати заявку на показ ігрового або документального короткометражного фільму, проте це можна зробити лише до 30 квітня.

Фільми можуть брати участь у фестивалі, навіть якщо вже мали національну прем’єру, але вони не повинні бути вільно доступними в інтернеті або розміщені на стримінгових платформах.

Умови участі:

  • жінка є режисеркою та/або операторкою та/або головною героїнею фільму;
  • тривалість не перевищує 30 хвилин;
  • знято після 1 січня 2022 року.

Фестиваль організовує кіноорганізація “Гаккебуш” за підтримки Національної спілки кінематографістів України й Projector Foundation.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Також ми повідомляли, що в Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Фото: сайт фестивалю

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство3 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство4 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: