Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

ГО «Докудейз» запускає проєкт LAB: DOCU/СИНТЕЗ х Архів Війни

Опубліковано

ГО «Докудейз» спільно з командою Архіву Війни організовує міждисциплінарну мистецьку лабораторію — LAB: DOCU/СИНТЕЗ х Архів Війни. В її межах планують створити кілька мистецьких проєктів та документальних фільмів, що будуть присвячені темі пам’яті та збереження культурної спадщини. Команда запрошує на презентацію проєкту в Києві та оголошує опенкол для митців і мисткинь.

Презентація Лабораторії відбудеться 31.07 о 19:00 у Довженко-Центрі. У програмі: презентація проєкту від кураторки Лабораторії Олександри Набієвої, Q&A на тему регламенту та відкритого конкурсу для митців і мисткинь, показ фільму з серії «Свідки», створеного командою Архіву Війни. Вхід вільний.

До участі в проєкті запрошують українських митців та мисткинь різного профілю. Впродовж кількох місяців вони працюватимуть над творами разом із кураторкою та ментор(к)ами. Програма передбачає також воркшоп для учасників/-иць, бюджет на реалізацію ідеї та авторську винагороду. Детальні умови участі та форма для подачі заявки вже доступні за посиланням.

Початком цієї ініціативи стало створення Архіву Війни: у відповідь на повномасштабне вторгнення ГО «Докудейз» у партнерстві з британською організацією Infoscope заснувала цифрову платформу, щоб систематизувати та безпечно зберігати відео-, аудіо-, фото- та текстові свідчення російської агресії проти України.

На основі цих матеріалів команда створює мистецькі проєкти, які слугують потужним інструментом культурної дипломатії. Цьогоріч робота відбуватиметься в межах мистецької міждисциплінарної лабораторії. Її результатом стануть 5 мистецьких творів та 3 документальні фільми. Тема — робота з пам’яттю та збереження культурної спадщини.

Читайте також: Організації, які допомагають людям подолати наслідки війни можуть отримати фінансову допомогу

«У межах Лабораторії ми масштабуємо мистецьку роботу з документальними матеріалами Архіву Війни, яка відбулася в нас під час 20 та 21 Docudays UA. Інсталяції “За Вікном” медіахудожника Євгена Арлова (2023) та “Антологія української кухні” Володимира Кузнецова (2024) були створені за цим же принципом. Цього разу наш фокус на культурній спадщині та пам’яті — темах, актуальність яких війна загострила ще більше. Існують різні думки щодо того, чи можемо ми відтермінувати рефлексію наших архівів на потім, лишивши її прийдешнім поколінням. Безумовно, для певних напрямків дистанція критично необхідна. Однак, переконана, піти лише цим шляхом — означає не тільки перекласти власну роботу та відповідальність, але й втратити неймовірну кількість відтінків, смислів, світів. Тканина пам’яті примхлива й вимагає, звісно, прискіпливості й уваги, але й так само уяви, пошуків і візіонерства», — коментує проблематику й мету проєкту Олександра Набієва.

Показ виставки та прем’єри фільмів відбудуться на 22 Docudays UA в Києві у червні 2025. По завершенню Лабораторії мистецькі твори продовжать свою подорож країнами Європи.

«Ми чекаємо митців та мисткинь, режисерів/-ок, готових досліджувати, рефлексувати й експериментувати із засобами мистецької виразності. Окрім необхідного базису, Лабораторія надає для цього унікальні інструменти, як-от: доступ до закритої медіабази Архіву Війни, підтримку міжнародного складу експертів/-ок впродовж усього процесу, тематичний навчальний модуль, а також платформи для презентації мистецьких проєктів як в Україні, так і за її межами», — Олександра Набієва.

Цей матеріал був представлений ГО «Докудейз» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

ГО «Докудейз» — неприбуткова громадська організація. Її мета — сприяти дотриманню та захисту прав людини й основоположних свобод, утверджувати розуміння людської гідності як найвищої цінності, підвищувати рівень громадянської активності в Україні та сприяти розвитку документального кіно.

Архів Війни (Ukraine War Archive) — некомерційна партнерська платформа для зберігання цифрових даних, яка створює єдиний реєстр матеріалів, пов’язаних із повномасштабним російським вторгненням в Україну. Створена у співпраці ГО «Докудейз» та британської організації Infoscope.

Нагадаємо, в Україні запустили проєкт для обміну колаборантів на полонених українців.

Фото: «Докудейз»

Коментарі

Суспільство

Соломія Крушельницька: 152 роки з дня народження співачки, яка прославила українську оперу на весь світ

Опубліковано

Сьогодні, 23 вересня, відзначаємо 152-у річницю від дня народження легендарної української оперної співачки Соломії Крушельницької. Вона народилася в селі Білявинці на Тернопільщині та з дитинства переймала любов до української народної пісні.

Історія співачки

Її талант розвивався у Львівській консерваторії, а після навчання в Італії, Крушельницька підкорила європейську публіку, ставши однією з найвідоміших оперних виконавиць свого часу.

Фото: з відео ШоТам

Соломія Крушельницька увійшла в історію не тільки завдяки неперевершеному голосу і понад 60 оперним партіям, а й завдяки своїй принциповій позиції — вона завжди наголошувала, що є українкою. Її концерти по всьому світу завершувалися українськими народними піснями, а під час прийому в царя Миколи ІІ вона не побоялася заспівати українською. Цей вчинок став символом її гордості за рідну культуру.

Фото: з відео ШоТам

Соломія виступала на сценах найбільших оперних театрів Італії, Франції, Австрії, Аргентини, де її зустрічали оваціями. Її врятований виступ в опері Пуччіні «Мадам Батерфляй» після провальної прем’єри зробив її світовою зіркою, а сам композитор називав її «найпрекраснішою Батерфляй».

Фото: з відео ШоТам

Про життя та непохитну любов до України цієї видатної співачки, яка прославила нашу країну на міжнародній сцені, більше можна дізнатися у відео ШоТам.

Фото: lovelylife.in.ua

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Українець здобув перемогу на світовому конкурсі з ілюстрації (ФОТО)

Опубліковано

Ілюстрація українського художника Сергія Майдукова до видання «Російський колоніалізм» журналіста Максима Еріставі отримала престижну відзнаку Highly Commended Book Cover у професійній категорії на конкурсі World Illustration Awards 2024.

Про це повідомили на інстаграм-сторінці WIA.

Фото: IST Publishing

«Цей дивовижний дизайн обкладинки передає історію журналіста Максима Еріставі, що описує спадщину російського колоніалізму. Завдяки експресивним лінійним малюнкам олійними олівцями на білому тлі обкладинка виглядає динамічно і сміливо», — зазначено в публікації.

Відгуки про дизайн та книгу

Керівниця дитячого видавництва у Thames & Hudson Анна Рідлі описала роботу Майдукова як «сміливий і стриманий підхід із неперевершеною якістю малюнка, зробленого крейдою. Виділяється як сучасна книжка, якій є що сказати».

Фото: IST Publishing
Фото: IST Publishing
Фото: IST Publishing
Фото: IST Publishing
Фото: IST Publishing

Як придбати книгу

Оригінал графічної роботи разом із книжкою «Російський колоніалізм» можна придбати українською або англійською мовами на сайті видавництва IST Publishing або в корнері The Naked Room.

Читати також: Володимир Зеленський отримав нагороду Американської академії досягнень від імені українського народу

Про конкурс

World Illustration Awards — це щорічний міжнародний конкурс, організований Асоціацією ілюстраторів (AOI), що визнає найкращі досягнення у сфері ілюстрації по всьому світу.

Нагадаємо, що в Україні оголосили конкурс короткометражного кіно: деталі.

Фото: колаж «Читомо».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Львів’ян запрошують зібрати кров для порятунку життів військових: як долучитися

Опубліковано

Команда «Фонду Яніни Соколової» організовує у Львові вже 19-й Red Brunch День Донора — захід, спрямований на збір донорської крові для наших Захисників та Захисниць.

Про це повідомляє пресцентр фонду.

Фото: «Фонд Яніни Соколової»

Про ініціативу

Подія відбудеться 26 вересня з 9:00 до 13:00 у Будинку Воїна за адресою: м. Львів, вул. Тараса Бобанича «Хаммера» 1а (Володимира Короленка 1а).

«Мета заходу — рятувати життя та популяризувати свідоме донорство в Україні», — зазначають організатори. Для участі необхідно попередньо зареєструватися за посиланням.

Читати також: В Україні для донорів створили платформу: що на ній можна знайти

Як долучитися та врятувати життя

З моменту запуску проєкту у 2019 році команда «Фонду Яніни Соколової» активно працює над тим, щоб змінити стереотипи щодо донорства. За цей час 3 052 донори поділилися своєю кров’ю, що допомогло врятувати понад 9 156 життів.

На події Red Brunch донорів частуватиме «Сім’я Ресторанів Діми Борисова» GastroFamily та Smakuli. Це чудова нагода не лише зробити добру справу, але й долучитися до нетворкінгу та відчути підтримку спільноти.

Реєстрація на проєкт за посиланням.

Нагадаємо, що в Ірпені запустили соціальне таксі для людей з інвалідністю.

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство4 тижні тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство1 місяць тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство2 місяці тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...

Суспільство2 місяці тому

Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...