Колонки
Гайд для активістів. Як стати потужним голосом, який не зможе ігнорувати влада
Хто такі активісти? Люди, яким не байдуже. Вони рятують пам’ятки архітектури від забудови, зривають корупційні схеми, виступають за збереження екології і захищають права українців. І таких прикладів можна навести чимало. Головне – роль активістів незмінно важлива як під час війни, так і після нашої перемоги. Але як громадським діячам не загубити свій голос у натовпі, ставши зручними або непочутими владою? Маю кілька порад.
Я підготував цю колонку, спираючись на досвід роботи заступником директора департаменту комунікації МВС України та консультанта з комунікацій та побудови позитивного іміджу політиків топ-рівня. Сподіваюсь, ці поради допоможуть вибудувати дійсно ефективний діалог із владою та укріпити ваш голос.
Виявлення спільних цілей. Не завжди влада сахається від активістів. Якщо вірно ідентифікувати спільні цілі та інтереси – можна добре попрацювати на благо громади. Зосереджуйтеся на аспектах, де ваші цілі збігаються, покажіть, яку вигоду співпраця може принести всім сторонам. Це створить основу для конструктивної комунікації та спільної дії. Але залишайтеся вірним собі – не піддавайтеся гарним гаслам, обіцянкам та не зачаровуйтеся авторитетом.
Активіст, якого почують у владі, – це людина-аргумент, а не емоція. Залиште емоції для соціальних мереж.
Розпочніть комунікацію з власної підготовки. Я зустрічав різних активістів, але добре пам’ятаю про тих, хто підготувався до зустрічі. І підготовка – це не лише про ваші аргументи чи меседжі, а й про розуміння процесів прийняття рішень та ключових людей в цьому процесі. Не займайте час тих, хто не приймає рішення у ваших питаннях. Визначте ключових гравців і дійте на них.
Раціональні чи емоційні? Щоб впливати на прийняття важливих рішень та реалізацію потрібних змін, громадські активісти мають професійно комунікувати з владою. Саме тому активіст, якого почують у владі, – це людина-аргумент, а не емоція. Залиште емоції для соціальних мереж.
Готуйтеся до переговорів, а не до війни. Дійте аргументовано. Використання статистики та досліджень показує, що ваші вимоги та пропозиції ґрунтуються на об’єктивних фактах, а не на особистих думках чи припущеннях. Але не шукайте статистику із країн далекого зарубіжжя: що ближче до України, то вона ефективніше діє на тих, хто приймає рішення.
Переконайте, що проблема більша, ніж здається. Так, досвід окремого жителя громади також важливий і може стати додатковим аргументом. Але якщо ви заручитеся підтримкою соціологічних досліджень, аргументи звучатимуть більш переконливо, а проблему можна підняти на вищий рівень.
Коли проблема системна і масштабна – вона не може бути ігнорована розумною владою. Соціологи та дослідники володіють авторитетом і впливом. Співпраця з ними додає вагомості вашим аргументам та вимогам. Запросіть експертну думку або підтримку від організацій, університетів чи інших наукових установ. Це допоможе підкреслити серйозність та надати наукової основи вашим пропозиціям.
Процес співпраці із владою може займати багато часу і сил. Лише наполегливість та віра в свою ідею принесуть бажаний результат.
Якщо здається що вас не чують. Повірте, чують. Продовжуйте невтомно робити своє.
Створіть механізми для залучення громадськості до процесу комунікації з владою. Організуйте громадські зустрічі, публічні слухання або опитування, щоб дати можливість громадськості висловити свої думки та стурбованість. Підтримка громадськості може значно посилити вашу позицію та вплив на владу.
Вибудовуйте власну мережу співробітництва. Інвестуйте час у зустрічі з іншими громадськими активістами чи організаціями, а надто якщо вони опікуються схожою на вашу тематикою. Вибудовуйте співпрацю з активістами з інших країн. Це допоможе отримувати більший вплив на владу.
Враховуйте контекст. Розробіть стратегію впливу, що враховує довгострокові та короткострокові цілі. Подумайте, які існують можливості для співпраці або тиску (петиції, лобіювання, запити, акції тощо). Враховуйте контекст і політичну ситуацію, щоб підібрати найефективніші методи.
Будьте терплячими та наполегливими. Процес співпраці із владою може займати багато часу і сил. Лише наполегливість та віра в свою ідею принесуть бажаний результат. Ми всі бачили багато випадків, коли чудові ідеї активістів згасали разом із їхнім рішенням приєднатися до політичної сили. Усі часи свідчать про те, що єдине правильне рішення для громадського сектору – бути відданими ідеї та співгромадянам.
Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки авторa, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.
Колонки
Статистика проєкту
- за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
- на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
- на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
- ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Коментарі