

Суспільство
Фінансовий моніторинг. Що банки хочуть знати про ваш бізнес?
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Фінансові операції клієнтів контролюють все жорсткіше. Зараз потрібно пройти фінансовий моніторинг – довести джерело походження коштів і лише після цього банк погодиться їх перерахувати іншій компанії. За тим, щоб банки перевіряли операції клієнтів стежить НБУ та накладає на порушників штрафи. Це загальносвітова тенденція боротьби з нелегальними доходами.
Але найголовніше питання – як не отримати проблеми при проведенні фінансового моніторингу. Про те, кого перевіряють найчастіше і як уникнути ризиків – під час семінару, який присвячений фінмоніторингу, розповів юрист Дмитро Гарний.

Дмитро Гарний
Консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу та професійний юрист, який більше 10 років працює з малим та середнім бізнесом
Фінансовий моніторинг: що змінилось у 2020 році?
Наприкінці квітня цього року в дію вступив закон про фінансовий моніторинг, який удосконалив існуючу процедуру. Наприклад, банки зобов’язані перевіряти всі угоди на суму понад 400 тис. грн, а не 150 тис. грн., як це було раніше. Проводити процедуру верифікації (перевірки всіх даних клієнта) дозволено віддалено або за допомогою ID-карти. Робити ксерокопії всіх сторінок паспорта та вказувати на них, що «копія вірна» немає ніякої необхідності.
Читайте також: 6 відверто дивних бізнес-ідей, які працюють в Україні
Причому фінансовий моніторинг проводять не тільки банки, але й небанківські установи, які надають фінансові послуги споживачам. Наприклад, це може бути переказ коштів або оплата рахунків. Документи, що засвідчують особу, потрібно обов’язково пред’являти при отриманні відправлень вартістю 15 тис. грн і більше. Або для отримання грошового переказу на будь-яку суму і відправлення грошового переказу на суму 5 тис. грн і більше.
Як фінансовий моніторинг впливає на бізнес?
Під фінансовий моніторинг підпадають багато підприємців. Банки можуть обмежувати можливості і права підприємця. Наприклад, це може бути відмова від проведення фінансової операції або відмова від укладення договору. Деяких бізнесменів нервує той факт, що банк відправив їм запит з вимогою надати інформацію.
Основна процедура банку в рамках фінансового моніторингу називається перевірка. Мовою законодавців це звучить як належна перевірка. Наприклад, бізнесмен проводить якусь операцію, отримує кошти на розрахунковий рахунок та намагається їх зняти. Однак гроші не видають. Тому що банк хоче з’ясувати, звідки гроші, що це за операція та джерело походження коштів. Це і є належна перевірка.
Читайте також: Як отримати гроші за продані на Amazon та Etsy товари – поради Олександри Томашевської
Заходи можуть бути спрощеними і посиленими. Якщо операції присвоєно низький ризиковий рейтинг, то банк або небанківська організація буде використовувати спрощені заходи. Посилені ж заходи застосовуються в тому випадку, якщо фінансові операції відповідають хоча б одній з цих ознак:
– фінансові операції – складні. Наприклад, в банк звертається одразу кілька підприємців, з якими компанія раніше ніколи не працювала, і намагаються зняти готівку
– незвично великі фінансові операції, тобто операції на великі суми, які не характерні для клієнта
-операції проводять незвичним способом, які не характерні для певного клієнта. Компанія може різко змінити профіль роботи, наприклад, замість покупки продуктів харчування, вона раптом замовляє металопродукцію на велику суму
-операції не мають очевидної економічної або законної мети – банк не розуміє, за які саме товари чи послуги перераховуються кошти
Читайте також: Синдром бідності: що це таке та як розпізнати
У всіх цих випадках не має значення, який ризиковий рейтинг присвоєно самому клієнту. Якщо операція викликає питання, то це привід для її належної перевірки.
Чому важливо співпрацювати з банком?
Належна перевірка контрагентів, як правило, проводиться при укладанні договору. Наприклад, банк може поставити під сумнів дані, які подала компанія. Особливо це стосується кінцевих бенефіціарів. Причому банкам не рекомендують покладатися виключно на дані державного реєстру і вимагають проводити дослідження самостійно. Не секрет, що власниками багатьох компаній є офшори, за якими можуть ховатися політики, чиновники або їхні родичі. Саме компаніям, власниками яких є політично значуща фігура, приділяється найпильніша увага. Кожна операція за участю такої компанії проходить ретельну перевірку.
Читайте також: Opendatabot став безкоштовним для всіх підприємців
Банки можуть і не запитувати інформацію, а проводити дослідження самостійно. Але якщо додаткові довідки все ж попросять – краще їх надати. Причому, кількість цих запитів законодавчими нормами не обмежена. Можна, звичайно, не відповідати на листи і дзвінки співробітників фінансової установи. Але це означає, що операція не буде проведена. Це не призведе до втрати коштів, але договір на роботу з банком можуть розірвати.
Приблизний перелік можливих посилених заходів належної перевірки:
• Встановлення осіб, у яких є прямий або опосередкований вирішальний вплив на діяльність юридичної особи
• Отримання додаткової інформації по клієнту у відкритих джерелах
• З’ясування причин і обставин використання клієнтом складної структури власності та / або реєстрації в певній державі (юрисдикції)
• З’ясування джерел стану (багатств) або джерел надходження коштів, пов’язаних з операціями клієнта або його кінцевого власника
• Збільшення частоти дій банку щодо актуалізації даних клієнта
• Перевірка наявності у клієнта обов’язкових дозволів, ліцензій
• Отримання більш детальної інформації про цілі та характер встановлення ділових відносин з банком, зокрема, якщо клієнт є нерезидентом
• Пошук інформації у відкритих джерелах про наявність кримінальних проваджень стосовно клієнта або його представників
• Збільшення кількості перевірок фінансових операцій клієнта
• З’ясування наявності у клієнта юридичних і економічних зв’язків з іншими клієнтами банку (загальний керівник, представник та ін.) та їх ролі в такій групі
• Виїзд працівника банку до клієнта для з’ясування, наскільки заявлена інформація про види діяльності відповідає реальній ситуації
• Встановлення обмежень / лімітів на отримання клієнтом певних послуг банку
• Обов’язкове отримання перевіреної інформації / документів за окремими фінансовими операціями до їх проведення підприємцем
• Отримання дозволу керівника банку на обслуговування клієнта
• Отримання додаткового дозволу уповноваженої особи або керівника банку на проведення окремих фінансових операцій
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Німеччина оголосила про виділення нового пакета військової допомоги для України.
Про це повідомили на офіційному сайті Федерального уряду Німеччини.
До пакета увійшли:
- 3840 артилерійських снарядів калібру 155-мм;
- 4 тягачі та 4 танкові напівпричепи до них;
- 5 систем виявлення дронів;
- 250 наборів інструментів з підривним матеріалом;
- 2 машини прикордонної охорони;
- 3 транспортні засоби (вантажівки, мікроавтобуси, всюдиходи);
- 1 мобільна антенно-щоглова система;
- 25 лазерних далекомірів;
- 15 снайперських гвинтівок HLR 338 та 60 000 набоїв до них.
Читайте також: Змінила ІТ на сільське господарство. Як фермерка з Бучі відновлює бізнес після окупантів
Нагадаємо, нещодавно стало відомо, що у Німеччині завершили підготовку для роботи з Patriot ще 70 українських військових.
Військова допомога від Німеччини
11 липня Пісторіус під час саміту НАТО заявив, що ФРН виділила Україні пакет військової допомоги загальною вартістю близько 700 мільйонів євро.
Німеччина 9 серпня відзвітувала про передачу двох пускових установок зенітно-ракетного комплексу Patriot, 17 серпня — про дві пускові установки системи IRIS-T, а 30 серпня — про 10 танків Leopard 1A5.
5 вересня стало відомо, що Німеччина передала Україні щойно вироблені на відновленій лінії боєприпаси для зенітних самохідних установок Gepard.
2 жовтня Німеччина оголосила про черговий пакет військової допомоги Україні. Він містить всюдиходи, радіостанції для танків Leopard, мостоукладач Biber, боєприпаси та комплектуючі для військових.
10 жовтня Німеччина оголосила про пакет військової допомоги Києву на загальну суму близько 1 мільярда євро, який включає системи ППО, десять танків Leopard 1A5, три зенітні самохідні установки Gepard, двадцять медеваків і 15 броньованих автомобілів.
13 жовтня Німеччина заявила про новий оборонний пакет допомоги, який включає 4 всюдиходи Bandvagn 206 (BV206), 82 SatCom, 4 машини для прикордонників, 50 систем для виявлення дронів та інше.
20 жовтня уряд Німеччини виділив для України ще три зенітні установки GEPARD, майже 4 тисячі боєприпасів 155 мм, дрони та інше обладнання.
Уряд Німеччини 2 листопада передав Україні новий пакет військової допомоги, до якого зокрема ввійшли радари для ЗРК IRIS-T.
Фото: АР.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Повітряні Сили знищили вночі 10 ударних дронів-камікадзе ворога у небі над Миколаївщиною та Хмельниччиною.
Про це повідомили у Командуванні Повітряних Сил ЗСУ.
Зазначається, що у ніч на 3 грудня російська армія атакувала 12-ма ударними безпілотниками типу Shahed з району російського міста Приморсько-Ахтарськ.
Також росіяни випустили керовану авіаційну ракету Х-59 з повітряного простору Бєлгородської області.
Ударні ворожі БпЛА атакували у декілька хвиль, заходили через окуповану Херсонщину в Миколаївську область.
Читайте також: Капітанка Марія Павлівна. Мати загиблого захисника збудувала на Рівненщині спортивно-розважальний комплекс для дітей
«Саме на Миколаївщині, в зоні відповідальності повітряного командування «Південь», більшість «шахедів» було знищено протиповітряною обороною. Решта прямували в північно-західному напрямку і були збиті в районі Старокостянтинова на Хмельниччині», — йдеться у повідомленні.
У результаті бойової роботи протиповітряною обороною Повітряних Сил та Сил оборони України знищено 10 ударних БпЛА «Shahed-136/131». Керована авіаційна ракета Х-59 не досягла своєї цілі.
Про Повітряні Сили
Повітряні сили ЗСУ — вид збройних сил, який має на озброєнні винищувальну, бомбардувальну і транспортну авіацію, а також зенітні ракетні війська і радіотехнічні війська. Повітряні сили у цьому вигляді були створені у 2004 році шляхом об’єднання двох видів: Військово-повітряних сил та Військ протиповітряної оборони України.
Нагадаємо, у Німеччині підготували другу групу українців для роботи з Patriot.
Також ми розповідали, що у Києві відкрили символічний мурал, присвячений силам ППО та енергетикам.
Фото: Повітряні Сили ЗСУ.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У Німеччині на одній з баз Військово-повітряних сил Люфтваффе підготували другу групу українських військових для роботи із зенітно-ракетним комплексом Patriot. Курс пройшли близько 70 солдатів і офіцерів ЗСУ. Він тривав понад шість тижнів.
Про завершення курсу підготовки повідомив у п’ятницю, 1 грудня, командувач багатонаціонального тренувального командування генерал-лейтенант Андреас Марлоу, пише німецьке видання Deutsche Welle.
Він відзначив, що у навчаннях брали участь досвідчені українські військові — у них за плечима роки служби в підрозділах протиповітряної оборони і досвід роботи з радянськими системами ППО С-300.
«Всі вони мають бойовий досвід, а також раніше служили в протиповітряній обороні», – сказав німецький інструктор.
Читайте також: «Ми перестали доїти своїх корів». На Хмельниччині розвивають незвичайну ферму та мріють відродити покинуте село
Курс розпочався 30 жовтня, після оголошення федерального канцлера Олафа Шольца і посла ФРН, що Україна отримає в зимовому пакеті військової допомоги ще один ЗРК Patriot.
Наголошується, що захист повітряного простору України є головним завданням, оскільки російські удари цілеспрямовано нищать цивільну інфраструктуру в Україні.
За словами Марлова, досягнуто такого рівня компетенції, який дозволить українцям самостійно працювати з цим комплексом ППО і виконувати бойові завдання.
Commander of the multinational #STC Lieutenant General Andreas Marlow attended the @Team_Luftwaffe training of Ukrainian soldiers on the Patriot weapon system. Air defense is crucial for 🇺🇦 to defend key infrastructure.#EUMAM_UA#StandWithUkraine pic.twitter.com/CppPHgLfaW
— Special Training Command (@STC_EUMAM_UA) December 1, 2023
Про Patriot
Комплекси Patriot уперше були розгорнуті армією США в середині 1980-х. Patriot модернізується та перебуває на озброєнні понад 10 країн, зокрема США, Ізраїлю, Німеччини, Іспанії. Його роль – захищати від повітряних та ракетних загроз у складі інтегрованої системи ППО.
Залежно від модифікації цей комплекс ППО здатний прикривати радіус 100 км, а балістичні ракети – збивати в зоні 15-20 км. Максимальна висота – 20+ км, швидкість – 5000 км/год.
Нагадаємо, в Іспанії стартували навчання для українських військових на ЗРК Hawk.
Раніше ми повідомляли, що українські інженери пройшли навчання із захисту критичної інфраструктури у Британії.
Фото: twitter.com/STC_EUMAM_UA.