Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
фінансовий моніторинг фінансовий моніторинг

Суспільство

Фінансовий моніторинг. Що банки хочуть знати про ваш бізнес?

Опубліковано

Фінансові операції клієнтів контролюють все жорсткіше. Зараз потрібно пройти фінансовий моніторинг – довести джерело походження коштів і лише після цього банк погодиться їх перерахувати іншій компанії. За тим, щоб банки перевіряли операції клієнтів стежить НБУ та накладає на порушників штрафи. Це загальносвітова тенденція боротьби з нелегальними доходами.

Але найголовніше питання – як не отримати проблеми при проведенні фінансового моніторингу. Про те, кого перевіряють найчастіше і як уникнути ризиків – під час семінару, який присвячений фінмоніторингу, розповів юрист Дмитро Гарний.

Дмитро Гарний
Дмитро Гарний

Консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу та професійний юрист, який більше 10 років працює з малим та середнім бізнесом

Фінансовий моніторинг: що змінилось у 2020 році?

Наприкінці квітня цього року в дію вступив закон про фінансовий моніторинг, який удосконалив існуючу процедуру. Наприклад, банки зобов’язані перевіряти всі угоди на суму понад 400 тис. грн, а не 150 тис. грн., як це було раніше. Проводити процедуру верифікації (перевірки всіх даних клієнта) дозволено віддалено або за допомогою ID-карти. Робити ксерокопії всіх сторінок паспорта та вказувати на них, що «копія вірна» немає ніякої необхідності.

Читайте також: 6 відверто дивних бізнес-ідей, які працюють в Україні

Причому фінансовий моніторинг проводять не тільки банки, але й небанківські установи, які надають фінансові послуги споживачам. Наприклад, це може бути переказ коштів або оплата рахунків. Документи, що засвідчують особу, потрібно обов’язково пред’являти при отриманні відправлень вартістю 15 тис. грн і більше. Або для отримання грошового переказу на будь-яку суму і відправлення грошового переказу на суму 5 тис. грн і більше.

Як фінансовий моніторинг впливає на бізнес?

Під фінансовий моніторинг підпадають багато підприємців. Банки можуть обмежувати можливості і права підприємця. Наприклад, це може бути відмова від проведення фінансової операції або відмова від укладення договору. Деяких бізнесменів нервує той факт, що банк відправив їм запит з вимогою надати інформацію.

Основна процедура банку в рамках фінансового моніторингу називається перевірка. Мовою законодавців це звучить як належна перевірка. Наприклад, бізнесмен проводить якусь операцію, отримує кошти на розрахунковий рахунок та намагається їх зняти. Однак гроші не видають. Тому що банк хоче з’ясувати, звідки гроші, що це за операція та джерело походження коштів. Це і є належна перевірка.

Читайте також: Як отримати гроші за продані на Amazon та Etsy товари – поради Олександри Томашевської

Заходи можуть бути спрощеними і посиленими. Якщо операції присвоєно низький ризиковий рейтинг, то банк або небанківська організація буде використовувати спрощені заходи. Посилені ж заходи застосовуються в тому випадку, якщо фінансові операції відповідають хоча б одній з цих ознак:

– фінансові операції – складні. Наприклад, в банк звертається одразу кілька підприємців, з якими компанія раніше ніколи не працювала, і намагаються зняти готівку

– незвично великі фінансові операції, тобто операції на великі суми, які не характерні для клієнта 

-операції проводять незвичним способом, які не характерні для певного клієнта. Компанія може різко змінити профіль роботи, наприклад, замість покупки продуктів харчування, вона раптом замовляє металопродукцію на велику суму

-операції не мають очевидної економічної або законної мети – банк не розуміє, за які саме товари чи послуги перераховуються кошти

Читайте також: Синдром бідності: що це таке та як розпізнати

У всіх цих випадках не має значення, який ризиковий рейтинг присвоєно самому клієнту. Якщо операція викликає питання, то це привід для її належної перевірки.

Чому важливо співпрацювати з банком?

Належна перевірка контрагентів, як правило, проводиться при укладанні договору. Наприклад, банк може поставити під сумнів дані, які подала компанія. Особливо це стосується кінцевих бенефіціарів. Причому банкам не рекомендують покладатися виключно на дані державного реєстру і вимагають проводити дослідження самостійно. Не секрет, що власниками багатьох компаній є офшори, за якими можуть ховатися політики, чиновники або їхні родичі. Саме компаніям, власниками яких є політично значуща фігура, приділяється найпильніша увага. Кожна операція за участю такої компанії проходить ретельну перевірку.

Читайте також: Opendatabot став безкоштовним для всіх підприємців

Банки можуть і не запитувати інформацію, а проводити дослідження самостійно. Але якщо додаткові довідки все ж попросять – краще їх надати. Причому, кількість цих запитів законодавчими нормами не обмежена. Можна, звичайно, не відповідати на листи і дзвінки співробітників фінансової установи. Але це означає, що операція не буде проведена. Це не призведе до втрати коштів, але договір на роботу з банком можуть розірвати.

Приблизний перелік можливих посилених заходів належної перевірки:

• Встановлення осіб, у яких є прямий або опосередкований вирішальний вплив на діяльність юридичної особи

• Отримання додаткової інформації по клієнту у відкритих джерелах

• З’ясування причин і обставин використання клієнтом складної структури власності та / або реєстрації в певній державі (юрисдикції)

• З’ясування джерел стану (багатств) або джерел надходження коштів, пов’язаних з операціями клієнта або його кінцевого власника

• Збільшення частоти дій банку щодо актуалізації даних клієнта

• Перевірка наявності у клієнта обов’язкових дозволів, ліцензій

• Отримання більш детальної інформації про цілі та характер встановлення ділових відносин з банком, зокрема, якщо клієнт є нерезидентом

• Пошук інформації у відкритих джерелах про наявність кримінальних проваджень стосовно клієнта або його представників

• Збільшення кількості перевірок фінансових операцій клієнта

• З’ясування наявності у клієнта юридичних і економічних зв’язків з іншими клієнтами банку (загальний керівник, представник та ін.) та їх ролі в такій групі

• Виїзд працівника банку до клієнта для з’ясування, наскільки заявлена ​​інформація про види діяльності відповідає реальній ситуації

• Встановлення обмежень / лімітів на отримання клієнтом певних послуг банку

• Обов’язкове отримання перевіреної інформації / документів за окремими фінансовими операціями до їх проведення підприємцем

• Отримання дозволу керівника банку на обслуговування клієнта

• Отримання додаткового дозволу уповноваженої особи або керівника банку на проведення окремих фінансових операцій

Коментарі

Суспільство

У київському зоопарку народилися три червонокнижні пелікани (ФОТО)

Опубліковано

Українські орнітологи цьогоріч вивели та виростили пташеня рідкісного рожевого пелікана. Ще три пелікани народилися у Київському зоологічному парку загальнодержавного значення.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці закладу.

Нові птахи в зоопарку

Птахів вивели завдяки новітнім європейським підходам та роботі працівників зоопарку. У закладі вказують, що ці пелікани примхливі та складні у розведенні.

«Вони ще по-дитячому незграбні та вкриті сіреньким пушком і навіть не вміють плавати. Але не сумнівайтеся, буквально за декілька місяців вони стануть неймовірними та величними рожевими красенями — одними з найбільших та найяскравіших птахів української фауни!» — написали в зоопарку.

Наразі пташок годують річковою рибою. Кожен із пеліканів з’їдає до півтора кілограма їжі на день. Прийти до на новонароджених тварин можна у зимовому пташнику нижнього парку КиївЗоо.

Читайте також: На двох вокзалах України пасажирів зустрічав святий Миколай (ФОТО)

Утримання рожевих пеліканів

Рожевих пеліканів сьогодні утримують 109 європейських зоопарків. У 2024 році тільки 12 закладів змогли вивести потомство цього рідкісного птаха.

Нагадаємо, що UAnimals запустила благодійну крамницю для допомоги безпритульним тваринам

Фото: фейсбук-сторінка зоопарку

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На двох вокзалах України пасажирів зустрічав святий Миколай (ФОТО)

Опубліковано

На перонах залізничних вокзалів у Харкові та Дніпрі пасажирів зустрічав святий Миколай та його помічники.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

«Поміж повітряних тривог у прифронтових мільйонниках кожна дитина чекає на дива, і вони трапляються на залізниці. Треба тільки допомогти Миколаю з валізкою… і ще зробити руханку…» — написали в УЗ.

Після вправ святий Миколай передавав дітям подарунки.

Читайте також: 10 фактів про День святого Миколая: історія, традиції та прикмети

Також 5 грудня уперше відправився третій дитячий вагон у складі потяга №42/41 Дніпро — Трускавець.

Проєкт із дитячими вагонами реалізують у партнерстві з ЮНІСЕФ та за фінансової підтримки уряду Бельгії.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» збільшила ліміт безплатного інтернету в потягах Інтерсіті.

Раніше ми писали, що «Укрзалізниця» відкрила цілодобові «Пункти незламності» на 92 вокзалах України.

Фото: телеграм-канал УЗ

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Лондоні презентували фільм про ДСНС, який зняв британський режисер

Опубліковано

Документальний фільм «На лінії вогню» про українських рятувальників представив британський фонд Fire Aid разом із Лондонською пожежною бригадою.

Про це повідомили в ДСНС України.

«Фільм став емоційним нагадуванням про важливість міжнародної солідарності у підтримці українських рятувальників, які невпинно працюють, ризикуючи життям, заради порятунку інших», — написали в ДСНС.

Стрічку про роботу ДСНС під час війни зняв режисер Едвард Метьюз після пропозиції від фонду Fire Aid.

Читайте також: Вчаться пиляти дрова та знімати кіно: як режисерка перетворила стару хату на резиденцію для молоді

Фото: сайт ДСНС

Роботу презентували у культурному центрі Сомерсет-хаус. Показ відвідали представники пожежно-рятувальних організацій Британії, міжнародні партнери, дипломати, а також делегація ДСНС України.

Довідка про Fire Aid

Fire Aid допомагає рятувальникам з України уже понад десять років. Після повномасштабного вторгнення сторони посилили співпрацю. За останні три роки фахівці ДСНС отримали пожежні автомобілі, катери, комплекти дихальних апаратів, тепловізійні камери, генератори та засоби індивідуального захисту.

Нагадаємо, що в київському метро українські рятувальники провели масштабні навчання (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...

Освіта7 днів тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

Економіка і бізнес1 тиждень тому

«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...

Культура2 тижні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...