Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Синдром бідності: що це таке та як розпізнати

Опубліковано

Не жили заможно, нічого і починати. Часто чули цю фразу? А може й самі, листаючи стрічку в соцмережах, де ваші знайомі відпочивають чи скуповуються в дорогих бутиках, думаєте звідки у них стільки грошей? Чому я тяжко працюю, але дозволити собі купити цю банку ікри не можу? 

Психологи називають це синдромом бідності, коли людина програмує себе на добровільні злидні. Більше того, для таких людей гроші – це щось страшне і недосяжне, а ті, хто живе у достатку – крадії та шахраї. 

Ми поспілкувались з двома психологами та розпитали, як проявляється такий синдом та як його позбутись. 

Марія Жиган

Психолог, бізнес-тренер, коуч креативності

Катерина Гольцберг

Дитячий і сімейний психолог, президент Професійної Асоціації дитячих аналітичних психологів

У чому сутність синдрому бідності

Психологи стверджують, що такий тип поведінки, як правило, дістався у спадок. Людина, яка виросла в сім’ї, де постійно економили і тряслись над тим, як дожити до зарплати схильна до того, що синдром бідності сформується і в неї. 

При чому, тут може бути два варіанти. Перший, коли це транслюється словами. “Гроші – це зло, а ми хороша сім’я і не крадемо”. І другий варіант, коли атмосфера каже сама за себе. Наприклад, батьки купують найдешевші продукти, йдуть зайві кілометри пішки, аби зекономити ті 10 гривень. Тут людина розуміє, що потрібно оберігати кожну копійку. 

Так, може скластись враження, що економити і копити на свою мрію – це добре. Але коли доходить справа до фанатизму в заощадженнях – це і є синдром бідності, який не дозволяє людині рухатись далі, а стопить її на місці. 

Такі люди недооцінюють себе, вважають себе не гідними тих грошей і оточують себе заборонами. Проте, ця бідність, насправді,  в голові, а не гаманці. Адже синдром бідності є у людей, які просто не вміють розпоряджатись своїми фінансами і зайвий час не напрягаються.

Інші ж, бояться показатись бідним, купують собі останні моделі айфонів в кредит, але ніколи не зізнаються, що рахують дні до зарплатні і щось їм не вистачає. Ви можете роками чекати виграшу в лотерею чи спадку від якоїсь самотньої родички, але по факту, обмежуєте себе у всьому. Ось це синдром бідності.

Може і в мене цей синдром? Як розпізнати?

Такі люди не виправдано вважають себе бідними та нещасними. Існує ряд причин, про які розповіли психологи, якими ж рисами володіє “хворий на бідність”. 

  • Фанатично економить. Такі люди постійно жаліють гроші, як на себе, так і на своїх близьких. Вони економлять на елементарних речах: їжі, одягу та, навіть, ліках. Накопичувати кошти і боятись витратити зайву копійку – це про них.
  • “Гроші – це зло”. У людини з синдромом бідності ця “хвороба” прослідковується і у її мові. Вона постійно говорить, що гроші просто так не дістаються, це погано. Людина в постійному напруженні  і весь час чекає якоїсь біди.
  • Шукає собі виправдання. Тема грошей для людини важка і вона вважає, що це щось особливе. Тому шукає виправдання, чому грошей немає. Наприклад, розказує, що головне розвиток духовний. Тут часто можна почути фразу “У мене немає грошей, але я хороша людина”. 
  • Постійно жаліється. Людина з синдромом бідності вважає себе жертвою та постійно ниє, що у нього немає грошей. А ще, вважає себе негідним грошей. На думку Марії, такі люди можуть відмовити собі навіть у зайвій порції смачної кави, вважаючи, що він не заслужив порадувати себе. 
  • Вважає, що гроші мають лише шахраї. Існує така думка, що “чесних” грошей не буває. Це також йде з дитинства, коли в сім’ї постійно транслюють, що у нашій країні гроші можна тільки вкрасти. Люди, які так вважають, сидять у своїй закритій коробці, не бачачи нічого навкруги. Сьогодні більшість заробляє реальні гроші завдяки своїм знанням, умінням та старанням, але синдром бідності заважає “хворим” бачити це.  
  • Боїться брати на себе відповідальність. “Краще буду працювати на “дядю”, ніж візьму на себе таку відповідальність”. Часто чуєте? Якщо у людини немає відповідальності, то будуть і проблеми з грошима. Тут такий попуск контролю, коли всі навколо відповідають за їх життя, крім них.
  • Заздрить іншим. Чому у нього є, а у мене немає. Вони можуть і не говорити прямо про свою заздрість, але ця жаба буде душити їх ночами. 
  • Висміює бідних. Ті, хто мають такий синдром, часто зневажають бідних і погано говорять про них. Це стосується тих, хто з бруду в люди. Вони бояться, щоб ніхто не подумав, що вони бідні і часто зневажливо відносяться до обслуговуючого персоналу.
  • Думає, що народився не в тій родині. “В моїх жилах не тече кров аристократа і мій батько не депутат, тому я буду бідувати все життя”. Так вважають ті, у кого зовсім немає бажання щось змінювати у своєму житті. Ну звісно, краще продовжувати жити в будинку з обдертими стінами і звинувачувати свій родовід. 

Як позбутись цього “недугу”?

З таким біднятським мисленням можна впоратись. Перше, що потрібно- це виявити, що з вами щось не так. Потрібно збагнути, що ви не такі бідні, яким здаєтесь. 

Перестаньте  трястись над кожною копійкою та не бійтесь витратити зайвого. Чашкою смачної кави, або смачною вечерею в ресторані можна себе побалувати. Не позбавляйтесь найменших задоволень.

Не заглядайте більше до сусіда, не порівнюйте себе з ним і не рахуйте його гроші. Краще докладіть зусиль і працюйте над собою: сходить на тренінг, запишіться на курси, або й зовсім змініть роботу.  Тоді точно будете знати і розуміти ціну грошам.

Важливо навчитись правильно зберігати свої гроші. Записуйте свій прибуток і витрати, тоді буде видно, куди що витрачається і куди рухається. Повірте – це дуже ефективно. 

Синдром бідності – це переконання, які обмежують людину і не дозволяють пускати гроші в життя. 

Важливо розібратись зі своїм оточенням. Потрібно працювати над своїми переконаннями, не боятись і в той же час не кланятись грошам. Найефективніший метод – звернення до психолога, бо він допоможе вам розібратись з вашою історією, звідки такий синдром оселився у вашій голові.

Головне знайте, що гроші – це не головне. А синдром бідності не у вашому гаманці,  а у вашій голові. 

Суспільство

Jerry Heil приєдналася до збору UNITED24 «Вартові неба» після ракетного удару по її студії (ВІДЕО)

Опубліковано

Відома українська співачка Jerry Heil долучилася до благодійної кампанії UNITED24 «Вартові неба». У травні її студія, де записували пісні «На килимі» та #AllEyesOnKids, зазнала пошкоджень через ракетний удар росії.

Про це повідомили в UNITED24.

Що відомо про турелі

«Вартові неба» працюють з використанням штучного інтелекту. Після синхронізації з радарами та встановлення на бойових позиціях система самостійно виявляє цілі, визначає їхню траєкторію та розраховує момент для пострілу.

Турелі враховують швидкість дронів, напрямок і силу вітру, можуть обертатися на 360 градусів, змінювати кут нахилу кулемета та швидко переміщуватися завдяки мобільному причепу. Це робить їх надзвичайно ефективними в боротьбі з повітряними загрозами.

Долучитися до збору на турелі можна за посиланням.

Читайте також: Фронтмен Imagine Dragons та його брат анонсували гру, у якій підтримали Україну

Jerry Heil приєднується до збору UNITED24 «Вартові неба». Будівля позаду неї, де вона записала свої пісні «На килимі» та #AllEyesOnKids, була пошкоджена у травні внаслідок одного з російських ракетних ударів. Сьогодні вночі росія знову здійснила атаку на мирних мешканців, які мали б у цей час спокійно спати. Тиха ніч — це не розкіш, а право, яке росія намагається відібрати в українців. Саме тому Jerry Heil підтримує збір «Вартові неба» на 10 ШІ-керованих турелей, які захищатимуть українців від безпілотників і ракет — нейтралізовуватимуть їх ще до того, як вони влучать у домівки. Щоб діти могли спокійно спати, а замість сирен лунали колискові. Приєднуйтесь! Допоможіть захистити небо України: https://send.monobank.ua/jar/66GXEm45Hk ___________________________ Jerry Heil is joining UNITED24’s Sky Sentinel fundraiser. She recorded her songs NA KYLYMI and #AllEyesOnKids in this very building, which was damaged during one of russia’s missile strikes in May. Tonight, russia struck again—attacking civilians when they should be safe and at rest. But when the sky is under constant attack, peace and comfort become impossible. Relaxing nights shouldn’t be a luxury—they’re a right. A right that russia keeps trying to take away from Ukrainians. That’s why Jerry Heil is supporting our fundraiser for Sky Sentinels—10 turret systems that stop Shahed drones and missiles before they hit homes. So children can sleep safely, and lullabies won’t have to compete with air raid sirens. Join in. Help protect Ukraine’s sky: https://u24.gov.ua/uk/sky-sentinel?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=sky-sentinel

Опубліковано United24 Вівторок, 17 червня 2025 р.

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що 15-річний хлопець із Канади завдяки стрижкам збирає кошти на відбудову України (ФОТО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

Ексголову Тернопільської облради засудили до 9 років ув’язнення за хабарництво

Опубліковано

Вищий антикорупційний суд виніс вирок у справі колишнього голови Тернопільської обласної ради Михайла Головка. Його визнали винним у хабарництві й незаконному зберіганні боєприпасів й засудили до дев’яти років позбавлення волі.

Про це повідомили на сторінці ВАКС.

Що відомо про справу

Суд встановив, що посадовець вимагав і отримав неправомірну вигоду у сумі 612 тисяч гривень від представника компанії-підрядника. За ці кошти він пообіцяв додати будівельний об’єкт до переліку таких, що потребують фінансування з державного бюджету, підписати документи первинного обліку та сприяти погашенню заборгованості перед підрядником.

Михайла Головка визнали винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 368 та ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу України.

Читайте також: У Дніпрі містяни допомогли викрити російського агента, який готував теракт

Окрім позбавлення волі, йому заборонено обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування (за винятком виборних) протягом трьох років. Також суд ухвалив рішення про конфіскацію всього належного йому майна.

Вирок ще можуть оскаржити впродовж 30 днів з моменту його проголошення, якщо захист подасть апеляційну скаргу через ВАКС до його апеляційної палати.

Нагадаємо, що СБУ затримала агента елітного підрозділу ГРУ, який коригував удари по Київщині.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ВАКС

Читати далі

Суспільство

Українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів»

Опубліковано

Тринадцятий сезон шоу «Холостяк», головним героєм якого став ветеран Олександр Будько, отримав бронзову нагороду на міжнародному фестивалі реклами «Каннські леви». Проєкт відзначили в категорії «Різноманіття та інклюзивність в індустрії розваг».

Про це повідомили на сайті фестивалю, передає Forbes.

Це перша нагорода для Starlight Media на престижному фестивалі. Журі відзначило «Холостяка» серед проєктів, які популяризують цінності інклюзії, рівності та справедливої репрезентації вразливих груп. Згідно з дослідженням Gradus Research, після виходу сезону 71% глядачів визнали ветеранів з інвалідністю привабливими — цей показник зріс на 19 відсоткових пунктів.

Читайте також: «Наша війна»: фільм французьких режисерів про боротьбу українців вийшов у прокат у США (ВІДЕО)

Сезон з Олександром Будьком транслювали на телеканалі СТБ з листопада до кінця грудня 2024 року. Будько, який втратив ноги під час боїв у Харківській області, став першим учасником проєкту з бойовим досвідом і пораненням.

Окрім «Холостяка», у фінал цьогорічного фестивалю також увійшов проєкт «Мед мінних полів», створений агенцією Saatchi & Saatchi Ukraine у співпраці з агрокомпанією Kernel, МЗС України, Спілкою пасічників і Dronarium Ukraine.

Нагадаємо, що митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції

Фото обкладинки: інстаграм-сторінка Олександра Терена

Читати далі