Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Фільм про теракт в Оленівці покажуть у Великій Британії

Опубліковано

На міжнародному кінофестивалі Sheffield DocFest відбудеться прем’єра документального фільму «Свідки. Полон вбиває», присвяченого теракту в Оленівці. Показ стрічки та її обговорення з командою проєкту стануть частиною спеціальної програми фестивалю.

Про це повідомляє Суспільне Культура.

Про фільм

Фільм розповідає про теракт в Оленівці, де в ніч із 28 на 29 липня 2022 року вибухом було зруйновано будівлю, в якій утримували українських військовополонених. Стрічка створена на основі свідчень військових, які перебували в полоні, родичів тих, хто чекає на повернення рідних з російського полону, та медіаматеріалів з Маріуполя, зроблених очевидцями подій.

Команда «Архіву Війни» працювала над стрічкою, а режисерками стали Марина Рощина та Тетяна Симон. Вони розповідають, що з початку повномасштабного вторгнення команда записала понад 750 інтерв’ю зі свідками воєнних злочинів росіян. Одного разу до них звернулася Марія Алєксєєвич — дружина військовослужбовця з бригади «Азов», який захищав Маріуполь.

Читати також: Софія Київська випустить євробанкноту із зображенням собору

«Хоча Марія не була безпосередньою свідкою цих подій, вона стала голосом свого чоловіка, який зараз не може розповісти свою історію. Ми вирішили зафіксувати історії тих, хто бореться за повернення наших військових з полону і для кого час зупинився в постійному очікуванні. Так почалася робота над нашим фільмом», — розповідають режисерки.

Окрім власне показу на кінофестивалі, у межах програми UK/UA Creative Partnerships обговорюватимуть використання свідчень очевидців, етичні аспекти архівного зберігання та потенціал штучного інтелекту в автентифікації історії.

Раніше стрічку показували в межах 21-го Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

Про фестиваль

Sheffield DocFest — найбільший фестиваль документального кіно у Великій Британії. Заснований у 1994 році, він став третім за величиною у світі, а BBC назвала його «однією з провідних вітрин документального кіно». Фестиваль включає кінопокази, інтерактивні виставки, дискусії, живі події та вручення власних нагород. У 2024 році фестиваль триватиме з 12 до 18 червня з темою «Роздуми про реальність».

Нагадаємо, що в Дії зʼявиться функція бронювання: постанова уряду.

Також ми повідомляли, що Пентагон оголосив про військовий пакет Україні на $225 млн: що в нього входить.

Фото: Свідки. Полон вбиває

Суспільство

Трійця або Пʼятдесятниця: 10 цікавих фактів про свято сходження Святого Духа

Опубліковано

Трійця або Зелена неділя — одне з важливих християнських свят, яке відзначається через сім тижнів після Великодня, тобто на 50-ий день. Цього року це свято припадає на 23 червня. З давніх-давен віруючі прикрашають свої оселі гілками дерев, травами та квітами, щоб відзначити день пришестя Святого Духа.

Редакція ШоТам зібрала 5 цікавих фактів та 5 прикмет про це значне християнське свято, які зберігаються в народі зі стародавніх часів.

Коли святкується Трійця

Свято Трійці, також відомо як П’ятдесятниця, є одним із зустрічних свят у церковному календарі. Це свято припадає на 50-й день після Великодня і завжди відзначається в неділю.

Сенс святкування

В цей день на апостолів мав зійти Святий Дух, якого обіцяв Ісус Христос перед Своїм Вознесінням на небо. Апостоли були сповнені Духа Святого і почали говорити іншими мовами, щоб розповісти про Євангеліє всім народам світу.

Символізми свята

Свята Трійця є концепцією Бога в трьох особах, що визнається у християнстві. На П’ятдесятницю Бог Отець, в ім’я Сина, зішле Святого Духа апостолам, що символізує присутність та дію всієї Пресвятої Трійці.

Як святкується

Трійця відзначається три дні – у неділю, понеділок та вівторок. У неділю у православних храмах виконується одна з найбільш урочистих служб в році, а після Божественної літургії відбувається вечірній молебень у пам’ять про поблажливість Святого Духа на учнів Ісуса. 

Багато зелені

На Трійцю в церквах проводять святкові служби, під час яких освячують зелень. Цю зелень потім приносять додому та прикрашають оселі. Особливо цінуються обереги, сплетені з лікарських трав напередодні свята та освячені на Трійцю. Вони зберігаються в домівках біля ікон і довго служать захистом.

Церковна служба

Традиційно підлогу храму вистилають свіжоскошеною травою, а ікони прикрашають березовими гілками, що символізують життя та відродження. Ввечері проводять читання трьох особливих молитов: за порятунок, за послання Святого Духа та за спокій померлих.

Табу на купання

Напередодні Трійці всі ретельно прибирають домівки та чепуряться самі, а от в три дні Зелених свят це робити заборонено. За народною легендою, купання в річці може розбудити русалок, котрі затягнуть плавця на дно водойми.

Неробочий день

На Трійцю, як і на великі свята, не можна працювати на городі, прибирати в домі, шити, прати, лагодити щось. Краще взагалі відмовитися в цей день від фізичної праці.

Родинне свято

На Трійцю варто зібрати всю родину за святковим столом, прикрасивши його букетом зі свіжих квітів і зелені. Господині традиційно готують найрізноманітніші смачні страви, запрошуючи рідних до гостин. Усі члени родини вітають одне одного, бажаючи здоров’я та довгих років життя.

Головний символ Трійці

В Україні символом Святого Духа є білосніжний голуб. У деяких регіонах на Трійцю випікають святкове печиво у вигляді білих голубів. Кожна країна Європи має свої унікальні традиції цього свята. Наприклад, в Італії головним символом свята є троянда. Її пелюстки розкидають по всьому дому, подібно до того, як ми прикрашаємо оселі зеленою гіллям.

Читати далі

Суспільство

Назву Броварів хочуть дерусифікувати: як саме

Опубліковано

До Верховної Ради внесено законопроєкт №11364 про перейменування міста Бровари в Київській області на Броварі. Це рішення базується на рекомендаціях Національної комісії зі стандартів державної мови, яка вважає, що назва «Бровари» є наслідком русифікації та потребує заміни на українську форму «Броварі».

Про це повідомили в ВРУ.

Депутати також посилаються на пункт 29 частини першої статті 85 Конституції України та пункт 13 статті 8 Закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Читати також: Прикрашали оселі віттям та пускали вінки. Як українці святкували Трійцю та Івана Купала в минулому столітті

Міський голова Броварів Ігор Сапожко зауважив, що остаточне рішення буде прийнято Верховною Радою. Він висловив сподівання, що депутати врахують думки науковців, істориків, дослідників та громади міста при розгляді цього питання.

Нагадаємо, що в Україні створять Єдиний соціальний реєстр.

Також ми повідомляли, що в Харкові демонтували зображення радянської зірки.

Фото: Броварська міська рада

Читати далі

Суспільство

Як українці святкували Трійцю та Івана Купала: 10 фото з минулого століття

Опубліковано

Цьогоріч українці вперше святкуватимуть Трійцю або як в народі називають Зелені свята та Івана Купала два дні поспіль — 23 та 24 червня. 

До свят ШоТам підготував добірку світлин минулого століття, які показують, як проводили ці свята наші предки.

Зелені свята в селі Сихів біля церкви, 1937-1938 рр. Сучасний Стрийський район на Львівщині

Джерело: Локальна історія

Процесія на Зелені свята між Болотнею та Подусовом, 14 червня 1943

Джерело: Локальна історія   

Світлина зі служби Божої на Зелені свята у Свято-Покровській церкві села Брани на Горохівщині

Джерело: Хроніки Любарта

Читайте також: 10 фактів про старослов’янське свято Купала: захищаємось від русалок та плетемо вінки

Зелені свята у Львові, 1924 р. Урочиста хода пластунів до Янівського цвинтаря до могил стрільців УГА.  

Джерело: Локальна історія 

Хоровод біля Купала. Фото 1970-х рр. м. Вінниця

Джерело: Автентична Україна 

На Івана Купала в селищі міського типу Рожищі, 1964

Джерело: Район.Рожище

Купала на Південному Бузі. Фото 1970-х рр. м. Вінниця 

Джерело: Автентична Україна 

Волиняни святкують Івана Купала у Рожищі минулого століття

Джерело: Таблоїд Волині

Ще фото зі святкування у Рожищі на Волині

Джерело: Таблоїд Волині

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

Табір, як у дитинстві, але для дорослих. Як працює перший в Україні кемпінг на деревах

Ви колись пробували спати в повітрі, коли поряд ліс, гори та зоряне небо вночі? А...

Суспільство1 тиждень тому

Вклали в бізнес по 2 тисячі гривень. Як друзі заснували власну СММ-агенцію у 20 років

Друг-однодумець, жага до авантюризму та добре бойківське вино — так чотири роки тому почалася історія...

Суспільство2 тижні тому

Щоденні обійми, заробіток і козяче щастя: як невістка зі свекрухою вдвох розвивають маленьку ферму на Черкащині

«У нас є сир, налітайте», — з цього повідомлення в соцмережах минулого року почалася історія...

Суспільство2 тижні тому

Той, хто створив дизайн ЗСУ. Тарас Іщик про творчу карʼєру в армії

Сотні чоловіків ішли добровольцями, не знаючи, яку роботу будуть виконувати в ЗСУ. Сотні бояться потрапити...

РЕКЛАМА: