

Суспільство
Фейкові розіграші та вакансії в соцмережах: як шахраї видають себе за відомі бренди й дурять українців
«Я побачила це оголошення в нашому місцевому телеграм-каналі. Це хороший канал — там і про українські свята публікують, і скільки ракет збили за ніч. І там були ці подарункові сертифікати нібито від “Аврори”. Я дуже зраділа, бо якраз свята йшли», — розповідає пані Антоніна з Прилук.
Наприкінці минулого року вона мало не піймалась на гачок шахраїв, які пропонували отримати сертифікати на придбання товарів у відомій українській мережі мультимаркетів.
Жінка вже почала було заповнювати анкету, але її насторожив пункт про інформацію щодо банківської картки, тож вона вчасно зупинилась.
Першокурсниця Яна з Кременчука шукала підробіток. У вайбері отримала повідомлення від відомого магазину з пропозицією пакувати вдома подарункові набори. На аватарці — добре знайоме їй лого, повідомлення теж написане у фірмовому стилі компанії.
За першу посилку з косметикою Яну попросили перерахувати заставу в розмірі тисячі гривень — буцімто «компанія має убезпечити себе від недобросовісних працівників». Дівчина легко погодилась, бо вже порахувала, що зароблятиме по 2 тисячі на день, збираючи подарункові бокси для улюбленого магазину.
Ні посилки, ні своєї «застави» назад Яна не отримала.
Маскуючись під відомі бренди, шахраї видурюють в українців гроші та особисті дані. Як не потрапити в їхні пастки, розкаже ШоТам.
У брендів крадуть аватарки, а в людей — гроші
Одна з найпопулярніших схем онлайн-шахраїв — це створення сторінки в соцмережах або й цілого сайту, який максимально копіює офіційні ресурси популярного бренду. Рівень маскування залежить від рівня майстерності злочинців: хтось просто ставить аватарку з впізнаваним лого і в переписках видає себе за співробітника цієї компанії, а хтось створює цілий сайт у фірмовому стилі бренду, а додатково ще один, що імітує онлайн-банкінг.
Ось як все влаштовано: вам надходить повідомлення про виграш, але щоб отримати подарунок, треба пройти авторизацію за посиланням, а там на довірливого користувача чекає пастка, замаскована під сайт улюбленого магазину.
Коли це повідомлення, написане з трьома помилками на одне речення, запідозрити, що це не ваш улюблений бренд, легко. Та коли ви отримуєте листа, написаного не лише грамотно, але й у фірмовому стилі спілкування компанії, а потім ще й потрапляєте на сайт-клон, шанси шахраїв зростають в рази.
З масовим використанням своїх назв і лого онлайн-шахраями зіштовхнулися «Аврора», ROZETKA та «Епіцентр». «Аврора» навіть запустила просвітницьку кампанію «Не ведись на фейки», аби застерегти українців від участі у «розіграшах» та від фейкових вакансій.
ШоТам поспілкувалися з представниками мережі мультимаркетів, аби разом розібрати найпопулярніші шахрайські схеми з фейковими приманками від «Аврори»: призами, подарунковими сертифікатами і… роботою.
«Робіцянки», на які повелись навіть деякі працівники «Аврори»
«Робіцянками» (від слів «робота» й «обіцянка») називають шахрайські схеми, у яких приманкою є робота — зазвичай легка, не вимагає кваліфікації, але високооплачувана.
Ось два популярні сценарії з робіцянками:
1. «гроші за лайки». Зловмисники надсилають повідомлення з пропозицією підробітку прямо з телефона: треба ставити лайки товарам, писати коментарі-відгуки. За перші вподобайки шахраї навіть можуть виплатити якусь символічну суму. А далі вам пропонують уже складніше завдання — треба викупити конкретні товари нібито для верифікації відгуку. При цьому зловмисники обіцяють, що людина одразу отримає назад свої кошти та ще й гарний відсоток зверху. Після оплати «роботодавці» зникають, а людина виявляє, що оплатила товар зовсім не на офіційному сайті бренду, а на його імітації;
2. «пакуй бокси і гроші». Шахраї видають себе за представників бренду, кажуть, що шукають людей, які будуть у себе вдома пакувати подарункові набори з надісланої магазином продукції. Оплату зазвичай пропонують чималу — наприклад, 2 тисячі гривень за 10 складених боксів. Далі є два варіанти розвитку подій: аби отримати першу партію продукції, треба скинути заставу або відкрити рахунок на певному сайті нібито для нарахування зарплати чи внутрішніх бонусів. Сайт цей, звісно ж, фішинговий, тобто створений для заволодівання інформацією, необхідною для доступу до ваших банківських рахунків.
Ось ця шахрайська схема з пакуванням товарів на дому, на жаль, дуже часто спрацьовує. Багато людей шукають роботу чи додатковий підробіток, і хто б не хотів отримати 2 тисячі гривень, зібравши 10 коробочок з косметикою?
«Навіть деякі наші працівники, які теж отримували такі повідомлення, зацікавились цією “роботою”. На щастя, всі вони звернулись по уточнення деталей до менеджерів та вчасно зрозуміли, що це фейк. У нас не було і немає формату роботи на дому», — розповідає керівниця HC-маркетингу мережі «Аврора» Юлія Стороженко.
Які червоні прапорці мають насторожити вас у повідомленнях з пропозиціями роботи від відомого бренду?
- Граматичні помилки чи ознаки того, що повідомлення перекладене українською мовою через онлайн-перекладач.
- Нереалістична оплата. 2 тисячі гривень за роботу, яка займає пів години та з якою впоралася б і дитина? Звучить спокусливо, але надто фантастично.
- «Рекрутер» говорить лише про ваші майбутні вигоди та заробіток, не занурюючись у специфіку самої роботи, зовсім не цікавиться вашим досвідом і навичками.
- Порожній профіль «рекрутера». Якщо на ньому є фото — перевірте його через пошук за зображенням у Google.
- Необхідність вносити передоплату для працевлаштування — нібито за надані матеріали чи першу доставку продукції, майбутнє навчання тощо.
«Ви виграли автомобіль! Завершіть реєстрацію…»
Або смартфон. Або телевізор. Зрідка повідомляють і про виграш чогось менш коштовного — електрочайника чи праски.
Реєстрація полягає у введенні особистих фінансово чутливих даних (номеру банківської карти, терміну її дії та CVV) за вказаним посиланням. Посилання, звісно ж, фішингове, тобто всі введені дані потрапляють до шахраїв, які розробили цю пастку.
Інший варіант — щасливого переможця просять внести певну суму коштів на оформлення документів, оподаткування чи як гарантію участі в публічній церемонії вручення.
«Випадки спекулювання на назві бренду були й раніше, але у 2024 році ситуація набула загрозливих масштабів. Ми почали отримувати чимало дзвінків від людей про розіграші та подарунки нібито від “Аврори”. Помітили, що інтенсивність розсилок про виграні подарунки зростає перед святами: день Миколая, Новий рік, день Валентина. Логіка шахраїв зрозуміла — у цей час бренди дійсно часто влаштовують розіграші та акції», — каже керівниця контакт-центру мережі «Аврора» Юлія Приліпко.
Червоний прапорець — вас підштовхують до швидких дій: «переходьте зараз», «зареєструватися треба протягом 15 хвилин» тощо.
Ну і якщо за свій приз від відомого бренду чи компанії вам треба заплатити будь-яку суму грошей під будь-яким приводом — навіть не сумнівайтеся, це шахраї.
Фейкові подарункові сертифікати
Ще один варіант шахрайської щедрості, а насправді вигадливості — подарункові сертифікати на придбання товарів улюбленого бренду чи магазину.
Одразу в кількох локальних телеграм-каналах підписникам пропонували отримати сертифікати нібито від мережі «Аврора» номіналом в 500, 1000 та 2000 гривень.
Для цього варто лише перейти за вказаним посиланням. Те, що цей лінк вестиме на фішинговий ресурс, легко здогадатися, поглянувши на написання в ньому назви бренду у ньому — «abpopa».
«Що нас особливо тривожить — ми отримали скрини розміщення таких оголошень у популярних телеграм-каналах. Це вже не канали-одноденки, спеціально створені під розсилання фейків, а публікації в пабліках із сотнями тисяч підписників. Часто це пабліки та канали, орієнтовані на людей старшого віку», — розповідають представники мережі «Аврора».
Як перевірити повідомлення про виграш призу чи сертифікату?
1. Перевірте, чи є інформація про цей конкурс, розіграш або акцію на офіційному сайті компанії. Не переходьте за посиланням, наданим у повідомленні, навіть якщо там вказано, що воно веде на офіційний сайт. Натомість самостійно знайдіть сайт компанії через пошук у Google.
Упевніться, що сайт не фейковий — уважно подивіться на URL-адресу: чи є помилки в написанні назви бренду, використання цифр замість літер, змішування літер з різних алфавітів. Це перша ознака шахрайського сайту-клона.
SSL-сертифікат. У тому ж рядку поруч з адресою сайту ви знайдете символ у вигляді «замочка». Якщо він закритий — сайт безпечний. Але інколи навіть відомі бренди забувають про активацію цього сертифіката, тож шукайте додаткові ознаки — чи є контактна інформація, чи заповнені всі розділи.
Якщо компанія дійсно проводить розіграш чи роздає подарункові сертифікати, на офіційному ресурсі обов’язково буде інформація про це.
2. Припустімо, інформація про розіграш на офіційному сайті теж є. Уважно прочитайте умови — чи збігаються вони з тими, які вам описали в повідомленні?
3. Подзвоніть на гарячу лінію компанії та поцікавтесь, чи бренд зараз проводить якісь розіграші та які саме.
«Ми ніколи не пропонуємо робити грошові перекази за участь у конкурсах чи надавати дані банківських карток для отримання подарунків. Усі наші конкурси та розіграші завжди прозорі й не мають жодних додаткових умов, окрім тих, які ми публікуємо на сайті avrora.ua та на офіційних сторінках @avrora.multimarket у соцмережах», — наголошує керівниця відділу маркетингових комунікацій мережі «Аврора» Уляна Шевченко.
«Аврорівці» запустили в соцмережах інформаційно-просвітницьку кампанію «Не ведись на фейки». Вона покликана підвищити обізнаність українців про шахрайські схеми, а для наглядного прикладу використані прості меседжі й найпопулярніші фейки.
Як допомогти в боротьбі з шахраями?
Зробіть скриншот підозрілого повідомлення чи публікації. Ця інформація допоможе фахівцям швидше відстежити зловмисників. Крім цього, поділіться інформацією про виявлений вами фейк з друзями та близькими, аби застерегти їх від потрапляння в подібні пастки.
Надішліть звернення про виявлене онлайн-шахрайство разом зі зробленим скриншотом до кіберполіції — зробити це можна за посиланням на Департамент Кіберполіції.
При виявленні фейкових акаунтів, які маскуються під «Аврору», повідомте про це за гарячою лінією компанії за номером: 0 800 300 066.
Будьте пильними та навчіть цьому ваших близьких!
Суспільство

Львівʼянка Єлизавета Адамська здобула перемогу в номінації «Найкращий екокостюм» на Miss Eco International. Завдяки цьому вона вийшла до фіналу престижного міжнародного конкурсу, який відбудеться 19 квітня в єгипетській Александрії.
Про це повідомив очільник Львівської ОВА Максим Козицький.
Про костюм
Костюм Єлизавети має назву «Пам’ять у пелюстках». Його присвятили темі збереження природи під час війни. Образ символізує 20 рідкісних видів українських рослин, які опинилися під загрозою зникнення внаслідок агресії росії. Усі квіти та ефектні рукави сукні виготовлені з переробленого пластику.
Єлизавета Адамська — активна громадська діячка та учасниця Young European Ambassadors. Вона реалізувала кілька соціальних ініціатив: проєкти на тему екофемінізму, сталого способу життя, а також розробила навчальну екологічну гру для дітей з порушенням зору.
Читайте також: У культовому ресторані українських емігрантів у Нью-Йорку зготували символічні паски (ФОТО)


Довідка про конкурс
Miss Eco International — це міжнародна платформа, що об’єднує представниць з різних країн навколо тем екологічної свідомості та сталого розвитку. Переможниця отримує статус Посланниці доброї волі ООН з питань довкілля. У 2024 році конкурс виграла українка Ангеліна Усанова.
Нагадаємо, що українка Адріана Пущак здобула титул Miss Petite USA Universe 2025.
Фото: фейсбук-сторінка Максима Козицького
Суспільство

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища або спалюють, забруднюючи повітря. Однак їх можна переробляти, зокрема компостувати, що є екологічним і дешевим способом утилізації.
Проєкт «Кращі практики управління біовідходами в малих громадах України» допомагає 63 громадам розробити плани поводження з відходами та перетворити їх на добриво для місцевих парків і садів.
Громади, що взялися за компостування
Керівництво Білогородської громади (Київська область) до дій спонукали самі жителі: чимало людей виносили гілля й траву в яри та лісосмуги, перетворюючи їх на стихійні звалища. Це додавало навантаження комунальникам.
Послуги з подрібнення гілок і збору ялинок полегшили ситуацію, але потрібен був системний підхід. Тепер у планах громади — встановити великі компостери й навчити людей користуватися ними замість того, щоб викидати органіку абикуди.
«Ми рішуче налаштовані впоратися з цією проблемою», — каже завідувачка сектору екології Білогородської сільради Ольга Леонова.

Фото: Білогородська громада
Дехто ж вирішив почати з просвітництва. Наприклад, у Гірській громаді, що теж на Київщині, проводять лекції, тренінги та практичні заняття для учнів шкіл, вихованців дитячих садочків і жителів громади, на яких роз’яснюють переваги екологічних методів управління органічними відходами.
«Хочемо збільшити компостування біовідходів у громаді. Для цього плануємо встановити компостери в школах, соціальних закладах і багатоповерхівках, а також заохочувати жителів до компостування. Організуємо майстер-класи, екозаняття й інформаційні кампанії. Проте для успіху потрібен чіткий план на рівні громади, і спеціалісти вже працюють над його розробкою. Тренінги проєкту допомогли структурувати процес і врахувати важливі нюанси», — розповідає завідувачка сектору екології та охорони природних ресурсів виконкому Гірської сільської ради Олеся Карпенко.
На Одещині про проблему органічних відходів задумались у Красносільській громаді. Вона розташована в передмісті Одеси на березі унікального Куяльницького лиману, тож збереження довкілля тут особливо пріоритетне. Уже зараз комунальні служби централізовано збирають і вивозять опале листя й інші зелені рештки окремо від побутового сміття. Наступний крок — облаштувати повноцінний майданчик для компостування всіх біовідходів.
«Прагнемо не просто створити систему управління біовідходами, а інтегрувати її в екологічну політику громади», — пояснює головна спеціалістка відділу ЖКГ Красносільської сільради Юлія Волочан.

Фото: Красносільська громада
Беруть участь у проєкті й громади, що раніше не мали жодної практики збирання органіки. До прикладу, в Болехівській міській громаді на Івано-Франківщині до цього часу всі відходи возили на полігон в урочище «Криве» — тепер же там планують створити систему роздільного збору, аби зменшити навантаження на сміттєзвалище.
Як проєкт допомагає громадам
Уже цього року в проєкті планують навчальний візит до громад, які вже успішно впровадили роздільний збір відходів, аби перейняти досвід і надихнутися реальними прикладами.
П’ять найвмотивованіших громад-учасниць отримають сучасні компостери: грантові кошти покриють 70% вартості десяти секцій (контейнерів) для компостування в кожній з них, а решту дофінансують місцеві бюджети.
Їх планують встановити переважно біля об’єктів, де накопичується багато органіки: шкіл, лікарень, парків чи ринків. Там жителі зможуть залишати, наприклад, опале листя, харчові рештки або скошену траву, а комунальники контролюватимуть процес компостування.
Першу партію компосту громади використають для власних потреб — щоб підживити ґрунт у парках, скверах, на клумбах, — а наступні, можливо, роздаватимуть людям для приватних господарств.
Перші результати
У соцмережах Білогородської громади з’явилися поради, як облаштувати домашній компостер на подвір’ї. А в Гірській громаді на офіційному сайті регулярно повідомляють про екологічні заходи й закликають всіх охочих долучатися.
Майже 200 громад по всій Україні поширили на своїх сторінках матеріал про шкоду від спалювання органічних залишків «Не пали — компостуй!», який у межах проєкту підготував «Український альянс “Нуль відходів”». Людей поступово готують до змін: пояснюють, чому важливо відокремлювати органіку від іншого сміття, як правильно її складати для компостування, скільки часу та які умови потрібні, щоб отримати готове добриво.
Жителі й самі починають цікавитися: запитують, коли та куди можна буде здати відходи для компостування, пропонують свої ідеї. У деяких громадах вони організувалися на суботники — окремо зібрали торішнє листя, щоб не вивозити на смітник. Усе це — маленькі, але важливі кроки до великої мети.

Фото: Гірська громада
Можливості для всіх: долучайтеся та дійте
Історії цих громад доводять: навіть невелике місто чи село може впровадити європейські практики поводження з відходами. Компостування — це просто й недорого, треба лише згуртованість і план дій.
Якщо ви хочете, щоб і ваша громада перестала відправляти тонни органіки на звалище, варто діяти вже зараз. Для початку можна провести аудит відходів: скільки з них біо- і де їх утворюється найбільше (дворогосподарства, ринок, парк тощо). Далі — обрати доступний варіант компостування: можливо, це будуть індивідуальні компостери для кожного двору або ж один спільний майданчик з контейнерами для цілої вулиці чи кварталу. Важливо залучити людей: пояснити, навчити, показати приклади успіху.
Організатори проєкту готові ділитися напрацюваннями. На фінальному етапі планують створити відео про найкращі практики учасників і провести відкритий вебінар — за анонсами слідкуйте в спільноті Zero Waste Alliance Ukraine. А вже зараз по пораду можна звернутися до експертів ГО «Екологічні новини» ([email protected]), які координують проєкт.
Компостуючи біовідходи, громада вирішує одразу кілька проблем: зменшує навантаження на полігони, поліпшує екологію, економить кошти на вивезення сміття. Натомість отримує цінний ресурс — добриво, яке повертає поживні речовини в ґрунт. Так замість сміття з’являється нове життя.
Суспільство

У Києві почали квітнути тюльпани, зокрема ті, що столиця отримала безоплатно від Нідерландів. Загалом восени 2024 року у місті висадили понад 380 тисяч квітів, з яких Нідерланди передали 116 тисяч.
Про це повідомили в КМДА.
Цьогоріч кияни можуть побачити яскраве різнобарв’я тюльпанів у центрі міста та зелених зонах усіх районів. Загалом висади п’ять сортів квітів: Charade, Verona, Golden Apeldoorn, Powerpoint та Ben Van Zanten.
Де квітнуть тюльпани
Голосіївський район:
- сквер Миру;
- сквер Героїв Маріуполя;
- сквер на вулиці Івана Федорова;
- Голосіївський парк культури та відпочинку імені Максима Рильського;
- Голосіївська площа;
- вулиця Василя Касіяна.
Читайте також: Навколо — вибухи, а вдома — весна: подружжя з Сумщини вирощує тюльпани на другому поверсі будинку
Дарницький район:
- проспект Миколи Бажана;
- сквер імені Олександра Кошиця;
- парк Партизанської слави.
Деснянський район:
- парк «Кіото»;
- парк «Фестивальний»;
- проспект Романа Шухевича;
- сквер імені В’ячеслава Веремія;
- парк з водними об’єктами вздовж проспекту Романа Шухевича;
- Деснянський парк;
- парк «Молодіжний»;
- сквер на площі Анкари;
- вулиця Братиславська;
- транспортна розв’язка біля станції метро «Чернігівська».


Дніпровський район:
- бульвар Верховної Ради;
- Дарницька площа;
- парк «Перемога»;
- транспортна розв’язка біля станції метро «Лівобережна»;
- сквер біля будівлі Дніпровської РДА.
Оболонський район:
- парк відпочинку «Наталка»;
- парк «Пуща-Водиця»;
- парк відпочинку на проспекті Литовському;
- сквер на вулиці Федора Максименка;
- сквер на вулиці Олександра Архипенка;
- сквер на Оболонській площі;
- парк культури та відпочинку навколо озера Йорданське;
- сквер на розі проспекту Оболонського та вулиці Левка Лук’яненка;
- сквер на вулиці Левка Лук’яненка;
- сквер на вулиці Прирічній;
- сквер на вулиці Вишгородській;
- сквер на вулиці Зої Гайдай;
- сквер на перетині вулиці Левка Лук’яненка та вулиці Героїв полку «Азов»;
- транспортна розв’язка на перетині проспектів Степана Бандери та Володимира Івасюка;
- транспортна розв’язка на вулиці Ярослава Івашкевича;
- бульварна зона на вулиці Левка Лук’яненка;
- сквер на проспекті Степана Бандери;
- вулиця Міська.
Читайте також: Київ цвіте! Де погуляти та зробити весняні фото: ботсад імені Гришка


Печерський район:
- Наводницький парк;
- вулиця Банкова;
- бульвар Миколи Міхновського;
- сквер імені Марії Заньковецької.
Подільський район:
- сквер на площі Щекавицькій;
- Куренівський парк;
- сквер № 1 на Контрактовій площі;
- сквер № 2 на Контрактовій площі;
- сквер на вулиці Вишгородська;
- парк «Березовий Гай»;
- вулиця Івана Виговського;
- сквер на проспекті Георгія Гонгадзе;
- сквер імені Кузьми Скрябіна.


Святошинський район:
- сквер на розі вулиць Григоровича-Барського та Симиренка;
- парк «Інтернаціональний»;
- парк «Гамбурзький»;
- парк «Совки»;
- вулиця Зодчих;
- парк імені генерала Потапова;
- сквер імені Михайла Реуцького;
- сквер біля Святошинської РДА на просп. Берестейському;
- вулиця Жмеринська;
- транспортна розв’язка між бульваром Жуля Верна та вулиці Якуба Коласа.
Солом’янський район:
- парк «Відрадний»;
- сквер імені Максима Шаповала;
- сквер біля Солом’янської РДА на проспекті Повітряних Сил.
Шевченківський район:
- Майдан Незалежності;
- поруч із Міністерством закордонних справ України;
- парк «Володимирська гірка»;
- парк імені Тараса Шевченка;
- сквер Анни Київської;
- сквер на вулиці Прорізній;
- парк «Веселка».

Нагадаємо, що у Києві на ВДНГ створюють терапевтичний сад: що в ньому буде.
Фото: Любов Голуб’ятнікова, КМДА