Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/xsFQgOGEeVY?si=a4Y7J9DTb7dZZYrqSSSSSS

Суспільство

«Довгі руки» російської пропаганди (ВІДЕО)

Опубліковано

Не тільки брешуть, але й видаляють докази: Анна розвінчала російський фейк про перебування іноземних найманців та українських військових у готелі Запоріжжя, який росія обстріляла в серпні 2023-го.

Брат Анни тоді був в епіцентрі вибуху, а в готелі на той час взагалі працював дитячий табір. Усе це редакторка розказала в розслідуванні, та одразу після публікації відео заблокували через скарги невідомого «арабського» каналу.

Про «довгі руки» російської пропаганди дивіться в новому епізоді проєкту «Мій персональний фейк».

Історія Анни

Мене звати Анна Сташко і мені вдалося спростувати фейк про перебування іноземних наймаців та українських військових в Запоріжжі в готелі «Рейнтервітс».

Мала можливість виступати в Польщі і в співпраці з польськими ЗМІ, робити такі корисні речі, щоб боротися з російською пропагандою не лише в Україні, а за її межами.

Був обстріл ракетний в готель Рейнкардс, і російська пропаганда розганяла інформацію про те, що там знаходяться найманці з СУ і іноземні найманці, зокрема НАТО. Нам відомо, що там неодноразово зупинялися представники міжнародних організацій, тому це був такий інфопривід для руських, бо інакше не скажеш.

Читати також: Роліт. Продовження історії будинку “Слово” в Києві

Про фейки

Фейки та маніпуляції виводять людей на емоції та збирають лайки, але водночас можуть підступно красти спокій, дорогоцінний час та навіть близьких. Це зброя шахраїв і пропагандистів, яка допомагає їм впливати на ваші рішення і переконання.

В цьому готелі «Рейнкардз», який знаходиться в Запоріжжі на набережній, відбувався літній дитячий табір для дітей від 9 до 13 років. Дітей забирали до 18-ї, а ракета знищила цей готель десь близько 19-ї години. Коли ми збирали інформацію, то на відео, який поширювали очевидці, знаходився мій брат рідний, який проживає в Запоріжжі.

І, власне, над його головою летіла ця ракета, яка вибухнула в самому готелі. Бачив, чув, що їх знайомі, мали дітей, і в той день їх там забирали. Тобто це очевидці першої лінії.

Ми робили статті, але мали таку можливість зробити кілька відеорепортажів. І кожен з нас, журналістів, мав можливість обрати фейк, про який хотів розказати на камеру. Я не могла обрати інший, бо це моє рідне Запоріжжя.

Блокування відео

І коли ми відзняли відео, виклали його на ютуб-каналі, дуже швидко нам його заблокували. Якийсь арабський канал з претензією на те, що відео, яке ми використали в нашому відео-спростуванні, що це їм належить. Яке коріння цього каналу і думаю, що ми всі знаємо на це відповідь.

Власне, цей приклад – це приклад того, як масштабно працює російська пропаганда. Всім відомо, що руки в них дуже довгі, і вони працюють активно в інших країнах. І це і приклад того, як вони мають вплив, використовують такі способи і методи, щоб нам блокувати. Ми оскаржили, бо правда на нашому боці, і нам відблокували. В нашому випадку, якщо би нам це не вдалося, ми б, мабуть, могли зробити це другий раз. Можна повторити.

Я брадила завжди фільтрувати ту інформацію, яку люди споживають. Навіть часом не сприймати з того, що ми чуємо, читаємо, не вірити цьому. Перевіряти одну і ту ж інформацію в кількох різних джерелах. Зараз для українців відкриті величезні можливості безкоштовних тренінгів, курсів, марафонів, за які кожен має можливість вивчати, що таке дезінформація.

Нагадаємо про 10 дитячих YouTube-каналів: від мультфільмів до пізнання української культури.

Також ми повідомляли, що на “Книжковому Арсеналі” покажуть виставку про цивільних, які вступили до війська.

Суспільство

Книжковий блогер у 9 років: це хлопчик, який підкорив YouTube любов’ю до книг

Опубліковано

«О, ви вже тут? А я саме читав книжку, про яку дуже хочу вам розповісти», — каже Ростислав на початку відео, у якому ділиться враженнями про чергову книжку, яка йому сподобалась. 

Лише за місяць цей 9-річний хлопчик з Чернівців створив власну «Літературну Країну» — ютуб-канал з майже двома десятками оглядів на книжки, які швидко стали трендовими. Тепер у Ростика є понад 15 тисяч шанувальників, а найпопулярніше відео отримало аж 60 тисяч переглядів!

Ростислав Кирилюк

книжковий блогер

Читаю на ніч, щоб бачити яскраві сни

Я навчився читати ще у 5 років. Перша книжка, яку я прочитав свідомо і добре її пам’ятаю, це «Олівець та Саморобкин на острові гігантських комах». У книзі дуже просто розповідають про комах, тому я дізнався багато нового. Наприклад, що їдять таргани, які є види комах, а ще про те, що деякі комахи можуть плюватися рідиною зі своїх животиків.

Читаю я багато, тому мама запропонувала мені ділитися своїми враженнями з іншими. Я погодився і коли побачив, що людям подобається, то вирішив продовжувати. Зараз у мене багато читачів і це для мене якийсь неочікуваний сюрприз.

У мене є різні книжки — пригодницькі, енциклопедії, детективи. Це найкращий відпочинок для мене. Особливо люблю почитати перед сном, бо потім мені сниться те, що могло б бути далі в казці.

Я дуже б хотів, щоб кожна дитина записалася в бібліотеку та знайшла якусь улюблену книжку для себе. 

«Тореадори з Васюківки» набрали 60 тисяч переглядів

Дуже люблю книгу «Тореодори з Васюківки», бо також ріс в селі. Людям сподобався мій огляд на цю книжку, бо переглянули це відео багато разів.

Я люблю усі свої відео, але найбільше до душі мені огляд на «Казку від татка». Коли мене попросили зняти відео про цю книжку, щоб підтримати хворих діток у лікарні, то мені стало їх дуже шкода, тому одразу погодився.

Книжки дарують мені радість

Я точно не рахував, скільки вже книжок прочитав. Але минулого літа вчителька дала нам завдання підрахувати, скільки книг ми прочитаємо за літо. Я нарахував 42 книжечки. 

Коли я підбираю для себе книгу, яку міг би прочитати, то спершу читаю опис на її звороті. Якщо цей опис цікавий і я бачу гарні картинки, то точно її прочитаю. А потім розповім у відео, якщо вона мені сподобається.

Мої відео бачили друзі, а також однокласники та вчителі. Усі мене дуже підтримують та кажуть, що я молодець і щоб я продовжував це робити. Але я не люблю задаватися чи хвалитися цим. 

Коли я виросту, то мрію стати викладачем математики в університеті, бо зараз люблю її вчити у школі. 

А ще я б хотів відкрити свій магазинчик квітів. Бо окрім читання, я доглядаю за рослинами. У мене вдома дуже багато кактусів, у яких нещодавно з’явилися кактусята. Я слідкую, як вони ростуть, поливаю їх щомісяця та іноді розпушую землю. 

І думаю, що все одно багато читатиму, бо книжки дарують мені радість.

Олеся Кирилюк

мама Ростислава

Змалку більше любить книги, ніж іграшки

Мій син навчився говорити дуже рано. Змалку він завжди тягнувся вдома до книг та любив розглядати малюнки. Згодом просив нас з чоловіком читати йому віршики, а сам їх переказував. Він постійно ходив з книжками, навіть так іграшками не захоплювався. Через цю його любов до книг ми записали Ростика до бібліотеки, коли йому було лише 5 років.

Добре пам’ятаю, що першою для нього була книжечка про ведмедя та лисицю на 16 сторінок. Я ж відразу почала вести з ним читацький щоденник, аби згодом син побачив і пригадав, як почав свій шлях у світ казок.

Ростик дуже любить дивитися наукові відео про різні винаходи чи астрономію, а потім розповідати рідним цікаві факти, які дізнався. Навіть вчителька в школі каже, що він часто розповідає цікавинки на уроках. Я ж не завжди маю час усе детально вислухати, часом це зачіпає сина, тому я запропонувала йому знімати відео, аби отримав своїх слухачів та став більш впевненим у собі. 

Тепер Ростислав знімає відео на YouTube. Фото надала Олеся Кирилюк

Син самостійно складає відгук на кожну книжку

Спочатку Ростик розповідав якісь віршики, які міг вчити на конкурси чи в садок, а я це зберігала на каналі в ютубі. Тоді у нас було 50 підписників. А коли понад місяць тому ми виклали перший огляд на книжку, то за перший день додалися понад тисячу нових читачів. 

Ми взагалі цього не очікували — перегляди та кількість глядачів росли дуже стрімко. Зараз на каналі понад 15 тисяч підписників. Це нас дивувало, бо книжкових блогерів та оглядів дуже багато. Але все ж глядачі оцінили нашого Ростика.

Іноді люди пишуть нам, що ми готуємо сценарії, а потім син розповідає їх на відео. Але насправді я просто вмикаю камеру, а він імпровізує зі своїм відгуком. Звісно, можуть бути якісь довгі паузи, то я потім це вирізаю під час монтажу. 

Або коли Ростик згадує, що його відео тепер дивляться тисячі людей, то починає хвилюватися, тому деякі огляди ми знімаємо по кілька разів. А деякі огляди взагалі не монтуємо, бо їх вдається чудово зняти з першого разу. Як от вірш «Ми вкупочці колись росли».

Спочатку син нікому не розповідав про своє захоплення. У школі про це дізналися випадково, коли вчителька сама знайшла його канал через кілька тижнів після першого відео. Я завжди навчаю сина не зазнаватися.

Поки погоджуємося лише на благодійну рекламу

За ці декілька тижнів, відколи ми поширили перше відео з оглядом книги, наше життя не сильно змінилося. Проте тепер Ростик завжди виділяє певний час на зйомки після школи кілька разів на тиждень. А ще у нас вдома з’явилася велика книжкова шафа, адже для усіх його книг просто немає місця.

Ми отримуємо багато гарних відгуків від людей, які діляться своїми приємними враженнями та підтримують сина. Іноді до нас звертаються журналісти, а також вже є пропозиції реклами книг. Поки ми ще до цього неготові, бо не планували, що син буде книжковим блогером. Тому наразі не приймаємо комерційних пропозицій, бо для дитини на першому місці мають бути навчання та відпочинок, а в майбутньому будемо думати і про інше.

Ростислав знімає благодійний огляд книги, аби допомогти дітям. Скриншот з його ютуб-каналу

​​Проте одного разу ми відгукнулися на пропозицію про рекламу, але лише тому, що це була дуже добра ініціатива. Якось нам написали відомі блогери зі Львова з проханнями розповісти на каналі про їхню книжку «Казка від татка». Усі кошти з продажу цієї книги вони переказували на лікування діток у лікарні Святого Миколая. Я ніколи не вирішую такі речі сама, тому відразу розповіла Ростику, він погодився і був щасливим, що зміг підтримати інших дітей. 

Якщо хочете підтримати нас — підтримайте військових

З часом люди почали писати, що хочуть надіслати Ростику подарунки чи кошти для розвитку його творчості. Ми вирішили вдома, що зараз зовсім не той час, аби заробляти для себе на цьому. Адже зараз найголовніше — допомагати воїнам, які нас захищають. 

Ростислав біля своєї книжкової шафи вдома. Фото надала Олеся Костюк

У нас є знайомий, який зараз на фронті. І ми бачимо як переживає його мама, скільки коштів вони витрачають, аби їхній син мав усе необхідне. Тому ми вирішили: якщо люди хочуть підтримати канал, то можуть надіслати донат на підтримку армії. Усі гроші, які ми отримуємо від глядачів, надсилаємо сім’ї нашого знайомого, а ще на рахунки відомих фондів. 

Та найважливіше, цей канал існує для того, аби підтримати захоплення нашого Ростика, який обожнює читати та мотивує до цього інших діток. 

Читати далі

Суспільство

Науковці зацифрували житло мисливців на мамонтів на Черкащині (ФОТО)

Опубліковано

Українці науковці зацифрували четверту житлову конструкцію Межиріцької пізньопалеолітичної стоянки в Черкаській області. Роботи проводили на об’єкті, який датують серединою 13 тисячоліття до нашої ери.

Про це повідомили команда «Архаїки».

Над створенням цифрової копії об’єкта працювали 15 та 16 березня 2025 року команда Науково-дослідної лабораторії «Архаїка» спільно з катедрою археології та музеєзнавства КНУ імені Тараса Шевченка.

Для створення 3D-моделі використовували лазерне сканування, аби з високою точністю зафіксувати геометрію конструкції.

«Фотограмметрія допомогла передати колірні характеристики об’єкта за допомогою серії фото, оброблених у спеціальному програмному забезпеченні, що переносять їх у 3D-простір. Ця технологія є базовою у роботі команди “Архаїки” й дозволяє створювати тривимірні моделі, які можна детально розглядати з усіх сторін»‚ — розповіли фахівці.

Читайте також: Військові знайшли древні артефакти під час створення фортифікацій (ФОТО)

Дослідження Межиріцької стоянки

Межиріцьку стоянку виявили у 1966 році. Останні 20 років її досліджує експедиція катедри археології та музеєзнавства КНУ під керівництвом Павла Шидловського. За час досліджень відкрили чотири житла.

Перше реконструювали та експонують у Природничому музеї НАН України в Києві. Четверте житло законсервували, його зберігають на місці знахідки.

«Оцифрування таких об’єктів не лише допомагає вивчати їх детальніше, а й слугує засобом захисту інформації про пам’ятки від руйнації. Особливої актуальності це набуло під час війни, коли українська культурна спадщина потребує особливої уваги та збереження»‚ — зазначили в «Архаїці».

Готову 3D-модель викладуть у вільний доступ на платформі Sketchfab за посиланням.

Нагадаємо, що київські студенти та архітектори спроєктують українські села, що пошкодили під час війни.

Фото: «Архаїка»

Читати далі

Суспільство

Work.ua запустив платформу для працевлаштування ветеранів

Опубліковано

У Києві 18 березня представили платформу «Назустріч», яку створили фахівці Work.ua задля підтримки українських ветеранів. Завдяки новому сервісу військові зможуть легше знайти роботу після служби, а працедавці — залучати спеціалістів з унікальним досвідом.

Про це повідомили Work.ua

Що створили на платформі

На платформі «Назустріч» можна знайти:

  • вакансії з перевагою для ветеранів;
  • інформацію про ініціативи та організації, що підтримують ветеранів у пошуку роботи та адаптації до цивільного життя;
  • статті, новини, корисні матеріали для кандидатів і роботодавців;
  • перелік компаній, що активно наймають ветеранів;
  • доступ до бази резюме кандидатів із військовим досвідом;
  • чеклист для оцінки готовності компанії до наймання ветеранів;
  • успішні кейси працевлаштування від роботодавців.

«Світ, у якому ветеран перебуває до звільнення, — це війна, і його потрібно розуміти. Ця людина поставила своє життя заради свободи. Ветерани потребують гідного ставлення та поваги до речей, які для них є цінними», — зазначив представник 3-ї штурмової бригади Михайло Карабут.

Читайте також: Ветерани можуть отримати 20 млн грн на розвиток бізнесу за програмою від Мінцифри

Наразі на Work.ua понад дві тисячі компаній розмістили вакансії, де військовий досвід є перевагою. Натомість кандидати виклали 5,5 тисяч резюме, у яких вказали, що вони є ветеранами російсько-української війни.

«Ветерани та ветеранки можуть підтримати нашу країну після перемоги й стати рушієм змін. Наше завдання — створити для них гідні умови праці в Україні, щоб вони не виїжджали за кордон у пошуках кращої долі», — сказала ветеранка та заступниця міністра у справах ветеранів Юлія Кіріллова.

Нагадаємо, що ветерани-підприємці можуть безплатно розміщувати вакансії на Work.ua.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Шопочитати

Суспільство15 хвилин тому

Книжковий блогер у 9 років: це хлопчик, який підкорив YouTube любов’ю до книг

«О, ви вже тут? А я саме читав книжку, про яку дуже хочу вам розповісти»,...

Можливості1 годину тому

Великі зміни навіть у маленьких громадах. Як зробити туристичний маршрут та кінотеатр за грант

У Бобриці відновили туристичний маршрут до унікальних природних пам’яток і мальовничих місць А у Згурівці...

Суспільство4 дні тому

Шо там у ШоТам або навіщо інвестувати в добрі новини для українців

На тлі зупинки грантової підтримки від Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) чимало українських медіа...

Суспільство5 днів тому

«Пам’ять у наших руках»: як мама та донька створили кондитерську на честь загиблого батька-військового 

Після загибелі свого чоловіка-військового Михайла киянка Наталя Реуцька не могла змусити себе бодай спробувати спекти...