Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Власний досвід війни, рослинотерапія та психологія. Це 10 подкастів, які створили українські медійники

Опубліковано

У професійному житті вони пишуть репортажі, працюють на телебаченні або ж очолюють редакції. Але крім цього, захоплюються історією, руйнують міфи ворожої пропаганди чи вирощують у квартирі власні джунглі.

До Дня журналіста ШоТам зібрав десять подкастів від українських медійників. 

Бегонії в агонії

Віра Курико вирощує більше сотні рослин у своїй міській квартирі. У подкасті вона розповідає про квартирні джунглі, любов до рослин та садотерапію. А ще — чому нормально, що рослини гинуть на вікні, чи може рослина-хижачка з’їсти палець людини та що таке зантедескія та дифенбахія.

«Я письменниця та журналістка на публіці, але за зачиненими дверима мої руки по лікоть у землі. Річ у тім, що я безнадійна рослинолюбка й відчайдушна аматорка з вирощування домашніх рослин», — каже ведуча в тизері подкасту.

Мета проєкту«зворушити серденька слухачів на зелених друзів у кожному їхньому закутку».

Подкаст Бегонії в аагонії

Тут-і-тепер

Це розмови з журналістами, які бачили війну та розповідають про свій досвід. Ведуча Ольга Слюсарчук запитує про вибір — особистий, професійний, людський. Серед гостей — Мар’ян Кушнір, Євген Малолєтка, Віра Курико, Богдан Логвиненко, Ольга Омельянчук, Севгіль Мусаєва, Віталій Портников та інші. 

Ведуча розмовляє з журналістами про життя в редакції та метро, жорстокість ворогів, здатність українців виживати, евакуації та найкращі побачення.

Це спільний проєкт Українського ПЕН-клубу та The Ukrainians Media. Наразі можна прослухати 25 епізодів. 

Подкаст Тут і тепер

«Behind Two Walls» («За двома стінами») 

Англомовний подкаст від журналістки та ведучої Першого каналу Суспільного Олени Ремовської. «Це подкаст про життя на війні у 21 столітті. У ньому, як і очікувалося, багато жаху. Але ця історія ще й про внутрішню силу українського народу. Іноді ця сила проявляється в абсолютно несподіваний момент. Тут багато надії, а іноді — навіть гумор», — пише ведуча в тизері.

За цей подкаст як звернення до іноземної аудиторії ГО «Фундація Суспільність» нагородила Олену Ремовську спеціальною відзнакою за особливий внесок у розвиток журналістики. Наразі можна прослухати 12 епізодів.

Пост правди

«Історії про те, як вижити в сучасному інформаційному просторі та зберегти здоровий глузд», — йдеться в описі до епізодів подкасту журналістів наукового медіа Куншт.

Четвертий сезон присвячений телеграму як месенджеру, через який українці найбільш оперативно дізнаються основні новини. Перед тим були епізоди про срачі в соцмережах, культуру як інструмент пропаганди та те, як загалом російська пропаганда використовує інформаційний простір у війні.

Наразі без назви

Це подкаст, у якому Анастасія Євдокимова (головна редакторка медіа «Сенсор») і Богдана Неборак (культурна менеджерка, редакторка The Ukrainians) ставлять одна одній складні питання про культуру й іноді читають книжки. Назва така, адже, як кажуть в трейлері ведучі, вони шукають способи називати все своїми іменами.

Журналістки спілкуються про поетичний Київ, професійні премії, канони укрліт, як свідчити про злочини росіян на прикладах романів української літератури й не тільки.

Без оголошення війни

Це подкаст журналіста Іллі Кабачинського, який разом з істориком Олександром Аврамчуком обговорює українські події та шукає паралелі з ними у світовій історії. 

Ведучі «розповідають про події минулого, щоб краще зрозуміти майбутнє». Наприклад, говорять про похвилинний сценарій ядерної війни, майбутнє Африки чи події, які б відбулися, якби Німеччина виграла Першу світову війну. Спойлер — ведучі думають, що Другу світову почала б Франція.

На чисту воду

Три тижні тому «Локальна історія» презентувала новий подкаст про руйнування історичних міфів. У першому епізоді історик Олександр Алфьоров розповідає, звідки походить тризуб.

«Що спільного в тризуба, Посейдона, Шиви та острова Барбадос? Якими були знаки князя Володимира та князів Острозьких? Чому саме тризуб обрали гербом у 1918-му, якщо більшість українців не знали про нього? І якими були альтернативні варіанти національного символу?», — читаємо в соцмережах «Локальної історії».

WAR-LIFE BALANCE

Новий подкаст від Української правди, в якому журналістка Аліна Полякова та медична психологиня й психотерапевтка Юлія Кос говорять про те, як впоратися з проблемами, які з’явилися через війну, та як при цьому жити це життя й утримати баланс.

Чи можна бути щасливими під час війни? Що допомагає українцям проживати війну? Що таке синдром вцілілого, як проявляється відчуття дому, чому психіка звикає жити в небезпеці — на ці питання пробують знайти відповідь ведучі подкасту.

Коли все має значення

Ведучими є журналістки Наталя Гуменюк та Ангеліна Карякіна.

«Світові мислителі й інтелектуали зараз шукають в Україні фізичне підтвердження того, що демократія та свобода мають значення. Ведучі розповідають про спроби світу зрозуміти, чому українці захищають свою країну, про їхню мотивацію у війні та їхній вибір між добром і злом. 

Чим можуть бути цікаві розмови для самих українців, що таке жити у великій війні, боротися з імперією, та як Україні вибудовувати свою ідентичність не тільки довкола війни», — йдеться в описі подкасту.

Простими словами

Ну й завершуємо добірку вже відомим проєктом від медіа The Village Україна, який цьогоріч відзначатиме п’ять років.

Ведучим подкасту є письменник і журналіст Марк Лівін, який спілкується з психотерапевтами на різні теми.

«Ти як? Як спиш і прокидаєшся? Як твоє сьогодні та чи віриш ти в завтра? І що всі ці думки роблять з тобою?» — йдеться в новому сезоні про тіло та психіку в умовах тривалої війни під назвою «Ти як».

Подкаст Простими словами

Суспільство

З окупації врятували юнака, якому загрожувала мобілізація в армію рф

Опубліковано

У межах ініціативи Bring Kids Back UA вдалося повернути з окупації 21-річного хлопця, якому погрожували примусовою мобілізацією до російської армії.

Про це повідомила операційна директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.

Історія хлопця

Юнак залишався на окупованій території лише зі свідоцтвом про народження. Кілька місяців тому йому зателефонували з російського військкомату з вимогою з’явитися для вручення повістки. Згодом прозвучала й пряма погроза — забрати його силоміць. Перебуваючи в постійному страху, що його відправлять на війну, хлопець звернувся по допомогу.

Завдяки зусиллям сестри та організації Helping to Leave, йому вдалося отримати документи й перетнути лінію розмежування, повернувшись на підконтрольну Україні територію.

Читайте також: У містах на Луганщині активісти розповсюдили проукраїнську символіку (ФОТО)

Bring Kids Back UA — державна ініціатива, спрямована на повернення українських дітей та молоді з окупації або росії. Команда Helping to Leave є одним із партнерів проєкту, що надає практичну допомогу українцям у складних умовах окупації.

Нагадаємо, українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Save Ukraine

Читати далі

Суспільство

«Укрпошта» випустила марку, присвячену сторічному партнерству України й Британії (ФОТО)

Опубліковано

24 квітня «Укрпошта» презентувала поштовий випуск «Британія та Україна: 100 років партнерства». Його створили в межах проєкту «Власна марка» до 100 днів з моменту підписання угоди про сторічне партнерство між країнами.

Про це повідомили в компанії.

Угоду уклали 16 січня 2025 року під час візиту Прем’єр-міністра Великої Британії до Києва. Це перший документ такого масштабу для України, що охоплює ключові сфери співпраці — від безпеки й економіки до культури та спорту.

Дизайн марки створили на основі офіційної айдентики партнерства, розробленої британськими дизайнерами.

Церемонія спецпогашення відбулася у Головпоштамті у Києві за участі тимчасової повіреної у справах Великої Британії в Україні Шарлотти Сюрен, заступника міністра закордонних справ України Олександра Міщенка та генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського.

Особливою частиною події стала участь школярів із київської школи №219. Вони підписали листівки, які надішлють до учнів партнерської школи у Ліверпулі, а також до прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і міністра закордонних справ Девіда Ламмі.

Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)

Нагадаємо, що учні 100 українських та британських шкіл долучаться до нового спільного проєкту.

Фото: «Укрпошта»

Читати далі

Суспільство

UNITED24 отримала анонімний донат у мільйон доларів на розмінування

Опубліковано

Фандрейзингова платформа UNITED24 отримала анонімний благодійний внесок у мільйон доларів США. Кошти направлять на гуманітарне розмінування в межах кампанії «Крок за кроком», що охоплює три області України.

Про це повідомили в UNITED24.

Цей донат став одним із найбільших приватних внесків на розмінування з початку повномасштабного вторгнення. Загалом UNITED24 вже зібрала понад 1,4 мільярда гривень на цей напрям, з яких понад 64% надійшло з США.

Мета поточного збору — 1,5 мільйона доларів. Кошти підуть на очищення таких об’єктів:

  • Високопільська лікарня (Херсонська область);
  • Феневицьке та Макарівське лісництва (Київська область);
  • школа, садок, парк та дитячі майданчики в селі Гракове (Харківська область), яке після деокупації виявилося замінованим на 90%.

Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям.

Фото обкладинки: сайт Міноборони

Читати далі

Шопочитати

Суспільство21 годину тому

У кожного з нас є його винаходи: чому Apple завдячує своєму прориву українцеві

«Я себе вважаю українцем. Ніяк інше!» — казав Любомир Романків, що більшість життя прожив не...

Військо3 дні тому

«Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Йому було дев’ять, коли почалась війна — і саме з нею він дорослішав. Замість футбольних...

Суспільство7 днів тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Культура1 тиждень тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...