Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/vZNXrZYIc78?si=TVfpZC9UkXwNpXQ5

Суспільство

Роліт. Продовження історії будинку “Слово” в Києві

Опубліковано

Чи знали ви, що крім будинку «Слово» в Харкові, де жили та гинули від рук радянських спецслужб українські митці, в Україні є ще один такий…

Він розташований у Києві та має назву «Роліт» — кооператив робітників літератури. У 1934-му туди почали селитися видатні прозаїки та поети, як-от Максим Рильський, Павло Тичина, Володимир Сосюра, Андрій Малишко й інші. Це мав бути затишний куточок для української творчої інтелігенції, а натомість вони отримали пекло. Під виглядом консьєржів влада впровадила в будинок своїх агентів і полювала на кожного, чиї метафори та порівняння не пройдуть перевірку НКВС…

Про будинок

Крім будинку «Слово» в Харкові, де жили та гинули українські митці, в Україні є ще один з такою долею. Це будинок у Києві, де написали половину українських творів, які сьогодні вчать у школі
Rikita. Він досі називається «Роліт» — кооператив робітників літератури, який звели в 1934 році.

Там жили Остап Вишня, Володимир Сосюра, Максим Рильський, Микола Бажан. Олесь Гончар написав тут свій знаменитий роман «Собор». А в Андрія Малишка саме тут народилася популярна серед українців «Пісня про рушник».

За ширмою красивої картинки

Ззовні здавалося, ніби життя в кооперативі було справжнім раєм для творчої інтелігенції. Вони влаштовували звані вечори, дружили, кохали, обожнювали гуляти з собаками поміж каштанів. Але це було лише ширмою.

Під виглядом консьєржів спецслужби з перших днів влаштували до будинку свою агентуру. За українськими митцями слідкували, комуністи знали про кожен їхній крок. Мешканці «Роліту» розуміли ситуацію, і це неабияк впливало на їхню творчість. Дехто зламався й відверто працював на партію, як Павло Тичина.

Хтось намагався балансувати, не конфліктуючи з режимом, але просуваючи українську літературу. А були й ті, хто відверто чи завуальовано засуджував дії радянської влади. Незабаром саме їх почали катувати та вбивати прямо в їхніх квартирах. Це чули всі сусіди.

Читати також: На Київщині будують центр реабілітації, який візуалізували діти

Трагічні плями в історії

Письменника Григорія Косинку застрелили, коли він планував, як обставлятиме квартиру меблями. Письменників Давида Гофштейна й Івана Кулика арештували та розстріляли. У таборах побували Остап Вишня, Борис Антоненко-Давидович, Матвій Талалаєвський.

Кожен міг бути наступним. Будь-який рядок твору НКВС тлумачив по-своєму. Через це поет Микола Бажан спав у одязі, аби однієї ночі не постати перед катами в спідній білизні. Як і Павло Тичина, який у будь-яку мить чекав арешту… 3 того часу пройшло майже століття.

Однак будинок у Києві на вул. Богдана Хмельницького все ще нагадує про своє минуле. Сьогодні на фасаді колишнього «Роліту» – рекордна для України кількість меморіальних дошок. А вірші, пісні й інші твори його колишніх мешканців продовжують жити з покоління в покоління.

Нагадаємо, що на “Книжковому Арсеналі” покажуть виставку про цивільних, які вступили до війська.

Також ми повідомляли, що в Україні працює “Єдина ветеранська лінія”: з яких питань можна звертатися.

Суспільство

Уперше в історії України: «Мед мінних полів» здобув «золото» фестивалю «Каннські леви»

Опубліковано

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.

Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.

Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.

«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.

Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції

Про фестиваль

Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.

Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».

Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги

Читати далі

Суспільство

Рятувальники знайшли п’ятирічного Кирила, якого шукали в лісі понад три доби (ВІДЕО)

Опубліковано

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.

Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.

Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).

На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.

Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини

Читати далі

Суспільство

У Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду

Опубліковано

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.

Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.

Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.

Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.

«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.

«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.

Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової

Читати далі