Економіка і бізнес
Доходи та видатки всіх місцевих бюджетів розмістили у відкритому доступі
В Україні запрацював державний веб-портал для моніторингу коштів органів місцевого самоврядування. Ресурс дозволяє побачити офіційні дані по всіх місцевих бюджетах. Про це повідомляє прес-служба Мінфіну.
Навіщо це потрібно?
Відтепер можна досліджувати, з чого саме формується бюджет населеного пункту: скільки у ньому власних надходжень, а скільки дотується державою та іншими місцевими бюджетами. А також є можливість перевіряти витрати – куди і на що місцева влада спрямовує фінансовий ресурс.
Читайте також: Середня зарплата майже втричі перевищила мінімальну
Громада зможе побачити та належно оцінити і заробітні плати керівників, і суми на депозитах. Це дасть можливість громадянам жорстко вимагати змін у житті міст і сіл.
“Дані про місцеві бюджети відкривають ціле поле для дискусій між органами влади та активною громадою. Фінансова прозорість управління дозволяє мешканцям контролювати рух бюджетних коштів, а також допомагає посадовцям ефективно та доброчесно керувати місцевими фінансами”, – пояснює директор держустанови “Відкриті публічні фінанси” Олександр Комареус.
Як подивитися доходи і витрати свого міста чи села?
Міністерство фінансів України опублікувало інформацію про бюджет на державному порталі openbudget.gov.ua. Всього тут поки що 9603 бюджети. Інформація постійно оновлюється.
Бюджети міст і селищ міського типу можна знайти в секції “Місцеві бюджети” з пошуку. Також можна подивитися бюджети окремих областей. При кліці на них, відображається коротке зведення: виконання кошторису по дохідній та видатковій частині. При виборі окремого населеного пункту, виводяться дані про структуру бюджету і динаміку його виконання. Інформація оновлюється щомісяця.
Читайте також: В Україні запустять електронний реєстр “лікарняних”
Зокрема сайт Open budget має розділи – “Бюджетна грамотність”, “Бюджет”, «Місцеві бюджети» і “Контакти”.
“Бюджетна грамотність” містить інформацію про структуру бюджетної системи України, пояснюється бюджетний процес, а також має глосарій, який за алфавітним порядком дає визначення тих чи інших понять.
Читайте також: Заяву на оформлення біометричних документів тепер можна заповнити онлайн
У Мінфіні вважають, що це дозволить громадянам перевіряти, куди місцева влада використовує фінансові ресурси і яке походження мають гроші.
До кінця року команда держустанови “Відкриті Публічні фінанси” має намір відкрити на порталі інформацію про держборг і так зване “фінансування бюджету” – тобто, джерела покриття дефіциту.
Економіка і бізнес

Компанія «Нова Енерджі», яка входить до групи Nova, отримала ліцензію на постачання електрики та вийшла на відкритий ринок електроенергії.
Про це повідомили в «Новій пошті».
Дозвіл на постачання електрики оформлювали близько двох місяців. Рішення про це ухвалила Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Тепер енергетична компанія зможе самостійно забезпечувати потреби «Нової пошти» та інших клієнтів.
Читайте також: OKKO стала партнером програми «Плюси»: які переваги для військових
«Це ще один крок на шляху до енергетичної незалежності. Нова Пошта запускає власну альтернативну генерацію електроенергії та зможе покривати не тільки свої потреби, а й провадити продаж е/е на вільний ринок», — зазначив CEO «Нова Енерджі» Андрій Литвиненко.
Нагадаємо, що «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.
Раніше ми писали, що «Нова пошта» запустила другу сонячну електростанцію у терміналі в Києві.
Фото: Pixabay
Економіка і бізнес

Львівська студія boardova у 2024 році випустила настільну гру «Арідник» за мотивами однойменного українського мальопису видавництва UA Comix. У березні студія анонсувала англійську версію «Арідника» на краудфандинговій платформі Kickstarter. За кілька годин творцям вдалося зібрати необхідну суму.
Про це повідомили у студії boardova.
Сюжет гри
Під час створення сюжетної основи для гри головний дизайнер та український письменник Володимир Кузнєцов спирався на працю Володимира Шухевича «Гуцульщина».
У світі «Арідника» гравці стають вівчарями, що ведуть свої отари овець крізь гірські ріки, ліси та полонини. На цьому шляху вони зустрічатимуть духів Карпат: Арідника, Бога, Алея, Вовка та інших героїв.
У наборі є дерев’яні фігурки духів та вівчарів і понад 100 великих карт з ілюстраціями Людмили Самусь. У грі створили кілька режимів: змагальний, кооперативний та соло.

Читайте також: В українську гру S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl зіграли 6 мільйонів людей
Цінність гри для людей з-за кордону
«Створюючи “Арідника”, ми прагнули занурити гравців у настільні ігри з колоритом та магічним світом, який наші предки створювали століттями. Гуцульщина та її традиції, які вдалось зберегти попри всі заборони, стали чудовим натхненням для цієї цілі. Та коли про гру почали говорити “поза бульбашкою” настільного світу, ми зрозуміли, що ця гра може стати точкою дотику і знайомства з власним корінням для української діаспори»‚ — зазначив CEO студії boardova Жолудь Добровольський.
Наразі більшість людей, які підтримали вихід англійської версії «Арідника», розповіли, що вони мають українське коріння та гратимуть у гру зі своїми родинами чи друзями.
«Проте є й багато тих, хто не знає, чим відома українська культура, і сподіваються, що гра допоможе їм у цьому. У час, коли країна-терорист стирає нашу культуру, нам потрібно говорити про неї якомога голосніше. А особливо — говорити про справжню, а не переписану історію»‚ — додав Жолудь Добровольський.
Зміни у новому виданні
Видавці анонсували три окремі доповнення до настільної гри, а саме:
- «Зима»;
- «Місцини» (із пам’ятками України);
- «Свята» (із календарно-обрядовими святами українців).
Кожне із цих доповнень додасть нові ігрові механіки та збільшує можливості для гравців.
Відвідати сторінку гри на Kickstarter можна за посиланням. Кампанія зі збору коштів на платформі триватиме до 11 квітня.
Нагадаємо, що український шутер про галичан у космосі відкрили для тестування (ВІДЕО).
Фото: студія boardova
Економіка і бізнес

11 квітня 2025 року у Києві діловий портал Delo.ua організовує Business Wisdom Summit. Під час події керівники одних із найбільших компаній в Україні обговорюватимуть трансформацію українського бізнесу та ринкові тренди у 2025 році.
Про це повідомили організатори.
Програма події
Під час саміту відбудеться сім панельних дискусій, нетворкінг серед 500 професіоналів та церемонія нагородження найкращих управлінців за версією «ТОП-100. Рейтинги найбільших».
Подія проходитиме під гаслом «Дієві стратегії лідерів» із такими головними тематиками:
- розвиток економіки України;
- залучення інвестицій у відновлення країни;
- масштабування бізнесу на світові ринки;
- робота підприємців в умовах війни;
- експорт для українських виробників зброї;
- зменшення ризиків фінансування бізнесу в Україні.
Своїм досвідом на саміті поділиться президент корпорації TERWIN, співвласник EVA та VARUS Руслан Шостак, СЕО медіакомпанії Starlight Media Олександр Богуцький, міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль, голова правління ПУМБ Сергій Черненко, генеральний директор мережі супермаркетів NOVUS Марк Петкевич, засновник ГО «Принцип» і юридичної компанії «Міллер» Масі Найєм та багато інших професіоналів.
Зареєструватися на подію та дізнатися більше про Business Wisdom Summit можна за посиланням.
Нагадаємо, що в Україні оголосили лідерів фінансового сектору за рейтингом «Топ Фінанс 2025».
Фото обкладинки: сайт Business Wisdom Summit