Економіка і бізнес
До Чернівців їде десяток тролейбусів зі Швейцарії
Чернівці стануть першим містом в Україні, де будуть експлуатуватися тролейбуси «Hess», повідомляє сайт Пасажирський транспорт.
Крім чотирьох нових тролейбусів «Дніпро Т203» з автономним ходом, Чернівці також закуповують 10 старих двосекційних частково низькопольних тролейбусів «Hess SwissTrolley 2», які раніше експлуатувалися в швейцарському місті Біль. Навантаження та транспортування одного з цих тролейбусів зобразив на фото користувач «Фейсбук» Вільям Дос Сантос Лопес.
Технічні характеристики
Тролейбуси «Hess SwissTrolley 2» (BGT-N2) побудовані в 1997 році, в місті Біль вони працювали з парковими номерами 81 – 90 і були виведені з експлуатації в зв’язку з отриманням 10 нових двосекційних тролейбусів «Hess SwissTrolley 5» у Білі минулого року.
Читайте також: У Вінниці вийшов на маршрут перший тролейбус власного виробництва: усі подробиц
Компанія «Hess» є національним швейцарським виробником тролейбусів і автобусів. Її історія починається в далекому 1882 році, випуск автобусів був налагоджений в 1919, а тролейбусів – в 1940 році. Починаючи з 1957 року компанія заснувала філії в Португалії, Австралії і США. Перші з низькою підлогою автобуси і тролейбуси компанія почала будувати ще в 1991 році. Зараз компанія випускає тролейбуси декількох моделей довжиною від 9,7 до 24,7 метрів.
Щодо тролейбусів «Hess SwissTrolley 2», то їх конструкція розроблена на початку 1990-х років. Довжина тролейбуса – 17,9 метрів, ширина – 2,5 метра, висота – 3,4 метра. Вага порожнього тролейбуса – 18 тонн. У салоні розміщується 41 – 43 сидіння для пасажирів, загальна місткість – 160 пасажирів. На других дверях розташовується пандус для інвалідів і спеціальний майданчик для інвалідів-візочників. На відміну від більшості зчленованих тролейбусів, які експлуатуються в Україні (ЮМЗ Т1, «Skoda 15Tr», ЛАЗ Е301, «Богдан Т901»), тролейбус «Hess SwissTrolley 2» заводиться від одного, а не від двох тягових електродвигунів. Силова електроніка тролейбусів – виробництва німецької компанії «Kiepe Electric GmbH». Перед відправкою до Чернівців тролейбуси із Біля пройшли технічне обслуговування силами компанії-виробника.
Економіка і бізнес
Які потяги стали флагманськими
- №15/16 Харків – Ясіня. Поїзд назвали на честь видатного театрального діяча Леся Курбаса. Театр митця «Березіль» став культурною візитівкою Харкова;
- №17/18 Харків – Ужгород. На честь 300-річчя від дня народження українського філософа Григорія Сковороди у 2022 році потяг отримав назву «Сковорода».
- №79/80 Дніпро – Львів. Потяг «Січеслав» назвали на честь історичної варіації перейменування міста Дніпро у 1918 році.
- №91/92 Київ – Львів. Поїзд має назву «Леополіс», він повністю складається з нових вагонів, які збудували під час війни.
- №105/106 Київ – Одеса. «Чорноморець» — це головний поїзд Одеського депо з історичною назвою.
Як облаштували вагони
Музичний супровід
- «Сковорода» — «Паровоз» Євгена Хмари;
- «Леополіс» — «Місто весни» у виконанні «Один в каное» та «Океан Ельзи»;
- «Січеслав» — «Доброго вечора, ми з України» гурту PROBASS & HARDI;
- «Лесь Курбас» — інструментальна версія «Черемшини»;
- «Чорноморець» — мелодія «Край Чорного моря» Табачникова.
Коментарі
Економіка і бізнес
Врожай батату зібрали на Одещині в Білгород-Дністровському районі. Картоплю на семи гектарах вирощувало фермерське господарство «Буджак».
Про це повідомив голова Одеської ОВА Олег Кіпер.
За словами керівника господарства Олексія Згіріна, сорт батату «Борегард» вирощували за допомогою новітніх технологій. Аграрії використовували безвірусний посадковий матеріал, що дозволило зменшити кількість хімічних обробок і покращити якість овочів.
Читайте також: Київський заклад створив символічну ялинку з українських колосків (ФОТО)
«Одеський регіон стає осередком інноваційного агробізнесу. Однією з таких цікавих новинок є вирощування батату, або солодкої картоплі. Ще кілька років тому цей коренеплід був екзотикою, а сьогодні — зайняв своє місце в меню багатьох ресторанів та сімейних застіль»‚ — написав Олег Кіпер.
Як вказують у галузевому виданні AgroReview, раніше в Україні батат вирощували переважно на Херсонщині, але на невеликих площах.
Нагадаємо, що В Україні запустили цифровий сервіс єРослинництво: для чого він потрібен.
Фото обкладинки: Freepik
Коментарі