Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Даємо другий шанс на життя». Подружжя з Києва створює інвалідні візки для тварин з усього світу

Опубліковано

Ілона Крилова разом зі своїм чоловіком Олегом Кодаком першими почали виготовляти в Україні інвалідні візки для тварин і вже понад 10 років успішно цим займаються. Евтаназія – це не завжди вихід, переконує співзасновниця компанії Frakishtak. Їхнє спорядження стає у пригоді чотирилапим з усього світу, які внаслідок травми втратили кінцівки чи чутливість у них. Собаки та коти заново навчаються ходити й мати повноцінне щасливе життя.

Ілона Крилова
Ілона Крилова

Співзасновниця столичної компанії Frakishtak, де виготовляють інвалідні візки для тварин
До створення своєї компанії працювала вебдизайнеркою. Як волонтерка довгий час доглядала за тваринами й мала свій мініпритулок

Не могла залишити собаку вмирати 

Я довгий час працювала вебдизайнеркою, а мій чоловік, Олег Кодак, був технічним директором у компанії інтернет-провайдера. Це було ще до 2010 року. Одного разу дорогою на роботу я побачила пораненого собаку. Мені стало його шкода, не хотіла залишати тварину помирати. Почала шукати в мережі організації, які зможуть допомогти. Читала багато волонтерських форумів. Нас із чоловіком так захопила їхня спільнота, що ми вирішили долучитися й у свій вільний час допомагати чотирилапим.

Як волонтери ми багато років рятували тварин, зокрема тих, які постраждали через людську жорстокість. Тому зараз добре розуміємося на тому, як допомагати чотирилапим. Травмованих собак і котів ми забирали до себе додому, піклувалися про них, реабілітували, а потім прилаштовували в родини. У нас навіть утворився вже свій мініпритулок. Частина з тварин і досі залишилася з нами.

Фото: www.facebook.com/ilona.kry

Зараз у нас вдома живуть сім собак, стільки ж котів і одна ворона. З одного боку, класно мати таку велику родину, а з іншого – це дуже важко. Ми з чоловіком самі за ними доглядаємо, адже більше нікому. Лягаємо спати пізно, прокидаємося рано. Багато сил йде на вигули, годівлю. А деякі наші тварини ще й потребують спеціального догляду, як от постійної зміни памперсів.

Зробили візок з підручних матеріалів

Крізь нас пройшли десятки тварин, які потребували допомоги. Переважно вони мали переломи лапок, хоча траплялися й складні випадки, як от травми хребта. Одного разу до нас потрапив поранений пес, який не міг самостійно ходити. Ветеринари сказали, що йому потрібен інвалідний візок. В Україні ми такого товару не знайшли – довелося замовляти з-за кордону. Гроші збирали по копійці – це були пожертвування від різних людей. Ми дуже довго чекали, доки зі США до нас прибуде візок, при чому ця покупка на той момент була дуже дорогою. Хвилювалися, чи зможе він у ньому повноцінно пересуватися. Але дарма. Собака підлаштувався під реальність і прожив на чотирьох колесах ще 16 років.

Одного разу мене попросили приїхати у Гостомельський притулок. Його господиня Ася Серпинська зустріла мене і каже: «Ходімо подивишся, там якась собака велика». Це був німецький дог – восьмимісячне щеня, дуже худюще і хворе. Ми одразу відвезли його в клініку, підлікували. Але ходити воно не могло через серйозні травми. Нам вдруге у житті знадобився візок.

Перший візок, створений подружжям ще до заснування компанії Frakishtak

Ми вже були не в змозі замовляти спеціальне обладнання з такої далечіні. Та й часу на це не було – вирішувати щось потрібно було тут і зараз. Пам’ятаю, я тоді поїхала в магазин товарів для ремонту, купила різні трубочки, з’єднувачі й на домашній машинці пошила амуніцію (фіксований жилет для тулуба) з тканин і фурнітури, які знайшлися вдома. Колеса взяли від старого візка. Звичайно, все це я перешивала і переробляла кілька разів. Але в підсумку з таких підручних засобів я зробила маленькому Чічіку саморобний візок. Він мав два колеса та фіксував тварину навколо тіла та шиї. У ньому він хоч і погано, але знову навчився ходити. Собака успішно катався, міг повноцінно пересуватися й теж прожив досить довго. Йому знадобилося приблизно пів року реабілітації.

Єдині в Україні взялися за візки для тварин

Десять років тому інвалідних візків для тварин не було ні на українському ринку, ні на сусідніх. Хоча попит був колосальний. Оскільки я активно спілкувалася з іншими волонтерами, вони дізналися, що я самостійно зробила візок. Спрацювало «сарафанне радіо». Дзвонили, казали: «Нам теж треба, зробиш?». І так потроху одному, другому виготовила. При чому це були простенькі бандажі з повзунками. А потім чоловік вже до мене приєднався, і ми почали займатися цим професійно.

З 2010 року ми запустили компанію Frakishtak. Спочатку створювали все дома, а потім почали розширюватися до повноцінного виробництва на такому мінізаводі. Ми закупили необхідне обладнання й матеріали та почали робити дійсно якісні візки. На українському ринку таке спорядження для тварин досі крім нас професійно ніхто не виготовляє. Знаю, що є майстри, які беруться робити це з якихось підручних матеріалів. Але як правило після того, як люди у них замовляють, вони все одно потім звертаються до нас, бо тваринам у тих не зручно ходити.

Фото: www.facebook.com/Frakishtak

Для того, щоб виробляти хороший продукт такого плану, потрібно мати якесь розуміння про догляд за тваринами з інвалідністю. Я знаю, що деякі українці намагалися робити бандажі. Це підприємці, які мають швейне виробництво, де виготовляють, умовно, сумки. Вони побачили, що є запит на такі бандажі, а в них якраз є схожий матеріал. І вони то зроблять. Але вийде зовсім не те, бо немає розуміння, як ця система працює і навіщо. Не можна просто взяти та скопіювати продукт. Переважно результат виходить не дуже хороший. А якщо ти в цьому розумієшся, сам маєш купу тваринок і постійно свій же продукт для них використовуєш, то річ виходить дійсно якісна.

Евтаназія – це не завжди єдиний шлях

Ми завжди рекомендуємо клієнтам, у яких є травмована тварина, спочатку звертатися до ветеринара. У деяких випадках їй спершу потрібно допомогти, зробити обстеження, пролікувати. Наприклад, таксам – а це був наш перший клієнт ­– зазвичай вистачає і простого лікування. Якщо ж це не допомагає, ветеринар каже: «Все, тут зробити більше нічого не можна». Але ми хочемо донести до людей, що евтаназія –­ це не завжди вихід, є альтернатива.

Собаки та коти з інвалідністю, старенькі та травмовані переважно можуть повноцінно жити, якщо їм трішки допомогти. І візки – це якраз один із варіантів. Хоча природно, якщо тварина відчуває біль, і її вже неможливо вилікувати, тоді продовжувати муки тварини ­­– це щонайменше жорстоко. Але якщо крім евтаназії ще є шляхи, як їй допомогти, потрібно боротися до останнього.

У такому спорядженні тваринам цілком комфортно, якщо вони розуміють, для чого це потрібно. Коли власник собаки бере повідець, то собака вже розуміє, що зараз піде гуляти. Ось те ж саме і з візком. Нам одна собачниця розповідала, що тільки-но бере візок, то це вже свято для її песика. Той радіє, бо розуміє, що це означає. І чотирилапий прекрасно почувається в ньому на свіжому повітрі. Але це залежить від характеру тварини. Деякі спершу з обережністю ставляться до спорядження, а потім, коли розуміють, для чого воно потрібне, потроху звикають.

Собаки не відчують інвалідність, якщо ви поруч

Ми завжди рекомендуємо використовувати візок тільки для прогулянок. Тобто, не можна його купити, залишити в ньому собаку й піти, наприклад, на роботу. За твариною в такому спорядженні обов’язково потрібно стежити, адже вона може заплутатися, перевернутися і травмуватися. Вдома можна користуватися візком, але лише під наглядом. І то якщо житлова площа дозволяє собаці на візку повноцінно пересуватися. Якщо ж у вас невеличка квартира, краще від цього утриматися. Тварини, яким бракує простору, часто перечіплюються через меблі.

Фото: www.facebook.com/Frakishtak

Варто бути готовим, що, скоріш за все, чотирилапий перебуватиме у візку все життя. Принаймні поки він активний і хоче ходити. Собаки не відчуватимуть інвалідність, якщо за ними добре доглядають, їх люблять, годують, вигулюють. Така тварина цілком почуватиметься щасливою.

Читайте також: Замовляють з понад 50 країн. Як дві собачниці з Bark&Go створюють одяг для тварин, що розлітається світом

Виготовлення інвалідного візка починається з того, що господар вимірює свого улюбленця і передає нам дані. Ми визначаємо базовий розмір візка й починаємо виготовляти необхідні деталі. Для рами створюємо точні розрахунки довжини труб, кутів і точок вигину та їхній порядок ­– за допомогою спеціальної комп’ютерної програми. Коли всі деталі готові, починаємо збірку. Потім тестуємо все на міцність і рухливість.

Створимо для вашого чотирилапого ексклюзивну річ

Зараз окрім інвалідних візків ми також виготовляємо бандажі для грудних і тазових кінцівок, налокітники, корсети для хребта, повзунки для паралізованих тварин тощо. Робимо і ручну підтримку як альтернативу інвалідному візку. Наприклад, якщо потрібно швидко вигуляти собаку, її поміщають у спеціальну сумку, яку господар тримає.

А ще ми виконуємо індивідуальні замовлення, коли потрібно щось розробити під непопулярну проблему. Нещодавно до нас звернулися власники кота, який може ходити задніми лапами, але дуже погано. І от для нього ми придумуємо зараз якісь захисні шкарпетки чи чохол. Хочемо зробити так, аби йому було м’яко спиратися на задні лапи. Я знаю, що цю річ ми зараз пошиємо і, можливо, ніколи більше такого запиту не буде. Буває власники тварин з ампутованими кінцівками, для яких протез є дуже коштовним, просять пошити якийсь чохол на кістку. Тварині з ним буде м’яко ставати, і вона не травмується.

Вийшли за кордон майже одразу

У нас є партнери, які роблять нам деталі. Маємо у команді швачок та менеджера. З моменту заснування Frakishtak ми вже продали понад 2 500 візків для чотирилапих. Все виробництво у нас в Україні, запчастини закуповуємо також вітчизняні. Мінімальна вартість за візок – приблизно сім тисяч грн. Якщо тварина велика, ціна буде вищою. Сума оплати за товари для реабілітації починаються від 350 гривень.

Фото: www.facebook.com/Frakishtak

У Frakishtak купують товари як власники тварин, так і ветеринари. Через попит на візки для тварин ми буквально одразу після заснування компанії вийшли на міжнародні ринки. Спочатку в нас купували з Росії та Білорусі, потім почали отримувати замовлення ще й з Португалії та Австралії. Замовити продукцію можна придбати через наш сайт або в київському зоомагазині за адресою вулиця Саксаганського, 44Г.

Першими спробуємо виготовити ортези

Ми щодня чуємо історії про те, як наші товари дають тваринам другий шанс на життя. Нещодавно господарка такси написала: «Моя шалена Боні тепер не носиться як ненормальна, а ходить набагато спокійніше». За 10 днів носіння корсета у неї покращилася хода, спинку тримає рівніше, а права лапка перестала підвертається. А одна замовниця візка розповіла, що її собака Білка тепер носиться кущами в лісі та всіх обганяє. Додає, що у тварини «тепер повноцінні чотири ноги», хоча насправді їх лише дві.

Зараз ми розширюємо виробництво – хочемо спробувати зробити ортези для тварин. Це пристосування використовують для фіксації функцій опорно-рухової системи. Наприклад, коли є якесь пошкодження в лапці й потрібно її якийсь час підтримати. Таке трапляється, зокрема, через пошкодження нерву. Тоді лапка себе неправильно веде при постановці та ходьбі. Поки що в Україні такого ще ніхто не виготовляє.

Коментарі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі