Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Alla Ponomarenko alta kraina Alla Ponomarenko alta kraina

Економіка і бізнес

“Чорні лебеді” у бізнесі: як не здатися, коли продаєш органічні продукти

Опубліковано

Українські органічні продукти підкорили ринок Європи та з кожними роком стають все популярнішими серед закордонних споживачів.

Про те, як нашим товарам вдалося пробитися міжнародний ринок. Що є найпопулярнішим для експорту та які нюанси можуть неочікувано перетворити органіку на неорганіку, з яким підводним камінням доводиться боротися – розповіла власниця трейдерського бізнесу Алла Пономаренко.

Читайте також: Кондитерка в стилі джазу: як одесит експортує пряники

Підприємиця заснувала бізнес у 2008 році, маючи на розвиток лише 65 тисяч гривень. Проте їй це не завадило вибитися в лігу провідних трейдерських компаній України. Як їй вдалося переорієнтуватися з імпорту на експорт, налагодити торгівлю з країнами Південної Америки та не вибитися з колії після того, як довелося розірвати торгівельні стосунки з Росією.

Алла Пономаренко – власниця трейдерського бізнесу “Alta Kraina”

Профайл компанії

Одеська компанія “Alta Kraina” займається експортом та торгівлею концентрованими соками, замороженими ягодами та сушеними грибами. Співпрацюють з українськими заводами. Домовляються, скільки продукції можуть у них закупити та якої все буде якості. На експортний ринок виводять невеликі та середні заводи.

“Десять років тому я працювала на одному з великих заводів, який виготовляв соки. Напрацювала контакти, добре орієнтувалася у світовому ринку. Вирішила відкрити таку справу, щоб не просто заснувати своє підприємство, а й допомогти вийти на міжнародний ринок більшості компаній України”, – каже Алла.

Підприємиця переконана, що повірити у свої сили і почати власну справу їй допомогли викладачі під час навчання в Києво-Могилянській академії. Своїми промовами вони надихали на те, що треба змінювати країну і світ.

“Щоб відкрити компанію, знадобилося 65 тисяч гривень”

Тож перший час компанія “Alta Kraina” займалася лише імпортом сокових концентратів із Чилі, Південної Африки та Китаю, але тоді вже партнери змушували рухатися, розширюватися.

“Для старту бізнесу у мене грошей було не багато. У 2008 році, щоб відкрити свою компанію, треба було 65 тисяч гривень. Перші дев’ять місяців я взагалі працювала з дому. Потім з’явилася команда, обзавелися офісом. Моєю перевагою була ціла мережа клієнтських контактів, які назбиралися ще з попередньої роботи. , – розповіла Алла. – Зараз у компанії працевлаштовано семеро співробітників, але максимум завдань завжди віддаємо на аутсорс”.

Читайте також: Як заробити на лавандовому полі, Instagram та хіпстерах?

Закупки проводять у промислових об’ємах. Мінімальна партія – 20 тонн. Контракти, як правило, із заводами підписують на рік. Тому за цей час встигають закупити кілька тисяч тонн продукції. Працюють на ринку В2В – це означає, що в Україні купують товари у бізнес-структур і з такими ж структурами співпрацюють в Європі.

“Якість, надійність сервіс – три кити, на яких тримається бізнес-партнерство з закордонними покупцями”, – каже підприємиця Алла.

Як отримати омріяний сертифікат “органічна продукція”

За словами бізнесвумен, у кейсі продажів органіки ягоди – флагман. Під продукцію доводиться готувати сертифікати (щоб продавати закордон) у кілька етапів.

На продаж використовують і культурно вирощену продукцію, і дикорослу. Найбільше ягоди закуповують із Закарпаття, у меншій кількості з Рівного, Волині та Хмельницької областей.

Спершу приїжджає служба, яка бере проби грунту у місцях, де збиратимуть ягоду. Перевіряють землю на наявність пестицидів, радіонуклідів та інших забруднень. Потім ягоди можна збирати лише на визначених ділянках. Уже зібраний урожай контролюючі органи знову перевірять.

Ягоди, зібрані із сертифікованих ділянок, знову беруть на аналіз, щоб підтвердити її якість. Перевіряють на дотримання норм органічного виробництва. Ще одна головна умова – органічна продукція не має контактувати з “неорганічною”. Тобто для зберігання і перевезення такі продукти мають окремі камери. На відвантаження кожної партії органічної продукції спеціалізована служба також видає сертифікат.

Читайте також: Як почати бізнес в підвалі: історія успіху ветерана

Трейдер має зібрати ці всі документи: від сертифіката, що це дійсно органіка, до документів про дотримання процедури відвантаження продукції та як це все відбувається. Лише тоді можна експортувати.

За словами власниці бізнесу, хоча схема виглядає доволі бюрократизовано – а в інших країнах вона є простішою – проте саме завдяки прискіпливості контролюючих органів українські товари користуються більшою довірою та попитом.

Бізнес-ідея: вирощування органіки

“Нам пощастило, що маємо велику площу, яку ще, так би мовити, не отруїла своєю діяльністю людина.”

Якщо Ви досі не надумали, у якій сфері почати свій бізнес – придивіться до вирощування органічної продукції.

“За останні роки Україна стала значимим гравцем в міжнародній агросфері. У Європі займаємо лідируючі позиції з вирощування і продажу органічної ягоди. До останнього часу вважалося, що українські продукти найдешевші, тому і користуються попитом. Але мода на органічні продукти вивела нас в лідери. Трейдерам довелося переформатувати свою подачу на ринках”, – каже підприємиця.

Алла Пономаренко (ліворуч)

Бізнесвумен переконана, що нашій країні скоро вдасться вийти на світовий ринок з органічними товарами. Крім того, зараз в Україні великі території відведено під органічне вирощування. З кожним роком ця тенденція наростає.

Чим відрізняється органічне вирощування від звичайного. Перш за все – земля. Головна умова, щоб на ділянці ніколи раніше не використовували пестициди чи іншу хімію.

“Нам пощастило, що маємо велику площу, яку ще, так би мовити, не отруїла своєю діяльністю людина”, – каже Алла.

На цьому етапі родючі українські чорноземи перетворюються на безкінечне джерело прибутку.

Чорні лебеді “Alta Kraina”

Головні ризики у трейдерському бізнесі: залежність від агросезону, можливі невиконання зобов’язань партнерами і кон’юктура ринку.

“Наша компанія пережила кілька “чорних лебедів” (надто неймовірні події, які складно передбачити і які мають негативний вплив на бізнес). Один із перших напрямків, яким ми займалися у 2010 році – це були доставки в Росію. Вибудували партнерство з російськими структурами, після чого відбувся конфлікт, ввели ембарго і на цьому робота наша закінчилась”, – розповіла підприємиця.

Проте пережити усі кризові ситуації. які неможливо було передбачити допомогла легка структура бізнесу. Зокрема, власниця трейдерського бізнесу переконана, що більшість роботи варто віддавати на аутсорс.

“Коли відкриваєш свою справу – доведеться працювати 24 години, сім днів на тиждень”.

“Порада усім тим, хто тільки відкриває свій бізнес: на перших етапах не вкладайтеся у власність, не робіть великих інвестицій в транспорт, власні склади і приміщення. Максимально робіть усе на аутсорсингу. Прибутки краще направити на розвиток структури компанії, її унікальності. Чим легша структура бізнесу – тим легше вижити у кризовий період”, – поділилася досвідом підприємиця.

Читайте також: Як взуття з Краматорська підкорило Європу

Так для доставок товарів закордон компанія Алли Пономаренко машини орендує. Кількість орендованих авто залежить від контракту і обсягів закупівель. Не доводиться вкладатися у постійне утримання великого автопарку. Експорт в Європу здійснюють автомобілями, бо це швидко і дешево виходить. Для доставок із Китаю, Чилі, ПАР чи Туреччини – використовують кораблі.

“Якщо сильно хочеться відкрити свою справу – обов’язково відкривайте. Вийде чи ні – усе залежить від удачі. Я в це вірю. Але потрібно пам’ятати, що коли відкриваєш свою справу – доведеться працювати 24 години, сім днів на тиждень”, – каже Алла Пономаренко.

Коментарі

Економіка і бізнес

«Зелена пʼятниця» у Приват24: для користувачів сервісу діятимуть знижки та кешбеки до 20% з картками Mastercard

Опубліковано

З 18 листопада по 1 грудня у програмі лояльності «Привіт» у Приват24 будуть доступні знижки і кешбеки до 20% з картками Mastercard. Ці умови діятимуть для покупки електротехніки, побутової техніки, одягу, товарів для дому та палива провідних брендів.

Про це повідомляє пресслужба ПриватБанку.

Як долучитися до «Зеленої пʼятниці»

Щоб взяти участь у «Зеленій пʼятниці», необхідно протягом двох тижнів — з 18 листопада по 1 грудня включно — заходити в програму лояльності «Привіт» (у розділі «Сервіси» в додатку або веб-версії Приват24) та активувати пропозиції від партнерів. Перелік доступних покупок будуть щодня оновлювати.

Отримати знижку до 20% чи кешбек можна буде при оплаті карткою Mastercard від ПриватБанку.

Товари з вигодою

Перелік деяких уже відомих товарів, для яких будуть доступні вигідні умови:

  • ґаджети Apple — 10%;
  • побутова техніка — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
  • енергоощадні товари — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
  • квитки в театри, кінотеатри та на концерти — 10% кешбеку;
  • МСС краса та здоровʼя — 8% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard.

Також діятиме спеціальна пропозиція для клієнтів ПриватБанку, які відзначають день народження 29 листопада — у цей день для них буде доступний кешбек 20% на всі витрати з карток Mastercard. Щоб скористатися послугою, її потрібно активувати в програмі лояльності «Привіт».

Окрім цього, у ПриватБанку зазначають, що в кожного клієнта діятимуть окремі позиції знижок і кешбеків. Ловіть свою спеціальну пропозицію в «Привіт»!

Про програму лояльності «Привіт»

Це перша на банківському ринку персоналізована програма лояльності, що дозволяє клієнтам користуватися пропозиціями від провідних брендів, підібраними саме під них. Наявні знижки й кешбеки можна знайти в меню «Привіт» у мобільному застосунку чи веб-версії Приват24.

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

Енергонезалежність України: у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера

Опубліковано

Конференцію провів 14 листопада «Теплоенергетичний кластер України» у межах ІІІ Українського Будівельного Конгресу. Подію відвідали понад 70 учасників, зокрема підприємці, виробники, експерти та чиновники.

Про це повідомили організатори заходу.

Головні теми конференції

Цей форум організовували, аби об’єднати компанії задля спільного розв’язування проблем, захисту своїх інтересів перед державою та розвитку теплоенергетичної галузі в Україні.

Під час форуму проводили панельні дискусії на такі теми:

  • енергонезалежність та покращення української інфраструктури;
  • інновації в теплотехніці;
  • нові підходи до енергоефективного будівництва;
  • підтримка локального виробництва.

Також однією з головних тем став вихід українських виробників на європейський ринок. Експорт вітчизняних продуктів обговорили під час панельної дискусії «Від локального до глобального».

Фото: фейсбук-сторінка «Теплоенергетичного кластера України»

Читайте також: На Київщині компенсуватимуть встановлення сонячних станцій та теплових насосів

Енергетичний сектор і держава

На конференції провели дискусію «Тендери та закупівлі» — її модерував адвокат компанії Sirius Law Артем Моргун. Під час неї виступали начальниця управління сфери публічних закупівель Мінекономіки Ірина Сопилюк та представник платформи «Е-Тендер» Ігор Архипенко.

Гості обговорили виклики в тендерах, зокрема перевірки, штрафи та проблеми з документацією. За час дискусії згадали прогалини в законодавстві та фальшивих учасників закупівель. Керівник компанії «Abplanalp Україна» Микола Скрипник поділився порадами щодо покращення виробництва й енергоефективності завдяки використанню новітнього обладнання.

На панелі, яку присвятили фінансуванню українського бізнесу, в.о. директора з малого та середнього бізнесу Sense Bank Яна Шумунова розказала про програми державної підтримки.

Про «Теплоенергетичний кластер України»

Організацію очолює Олексій Лещінський, який є експертом з теплотехніки та засновником групи компаній EnginUP. «Теплоенергетичний кластер України» працює над об’єднанням українських виробників, підприємців та представників влади, аби зміцнити енергонезалежність нашої країни.

Нагадаємо, що у Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «Теплоенергетичного кластера України»

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

У Києві на Вокзальній відкрили оновлений безбарʼєрний «МакДональдз»

Опубліковано

Після масштабної реконструкції відкрився «МакДональдз» на Вокзальній площі в Києві. Заклад став одним із найбільших ресторанів мережі в Україні з площею 944 м², 193 посадковими місцями в залі та 88 на терасі.

Про це повідомляють в інстаграмі МакДональдз Україна.

Що змінилося?

Будівлю ресторану частково демонтували, оновили фасад та переобладнали внутрішній простір. Особливу увагу приділили безбар’єрності:

  • автоматичні двері;
  • ліфт для зручності пересування;
  • місця для людей на кріслах колісних;
  • тактильна плитка;
  • таблички шрифтом Брайля;
  • безбар’єрні вбиральні.

Ці зміни відповідають принципам інклюзивності та комфорту для всіх відвідувачів.

Нові можливості для відвідувачів

Ресторан пропонує повне меню, включно із сезонними позиціями. Замовлення можна зробити через:

  • 11 терміналів самообслуговування;
  • касу;
  • експрес-вікно.

Уперше запроваджено сервіс обслуговування за столиком, що додає зручності під час візиту.

Фото: МакДональдз Україна

Читати також: Жінки відкрили 61% нових ФОПів у 2024 році: статистика регіонів та напрямків

Графік роботи та резервне живлення

Ресторан працює з 06:00 до 22:30, а експрес-вікна — з 05:30 до 23:00. У разі відключення світла заклад продовжить роботу завдяки генератору. Служба доставки «МакДелівері» почне працювати найближчими днями.

Нагадаємо, що у Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить.

Фото обкладинки: Вілледж.

Коментарі

Читати далі